jg - Świdnik - wysokich lotów

wtorek, 19 czerwiec 2018 12:47

Ze Świdnika na wakacje

 

 

 

Od dziś mieszkańcy Lubelszczyzny mogą korzystać z wakacyjnego połączenia do Burgas, nadmorskiego kurortu w Bułgarii.

Tuż po godz. 9.00 z Portu Lotniczego Lublin wyruszył pierwszy w tym roku samolot linii Small Planet. Rejsy do Bułgarii obsługiwane są maszynami Airbus A320, które we wtorki zabierają pasażerów z lotniska o 9:20, a w piątki o 15:50. Lot trwa 1 godzinę i 40 minut. Podróżni z wakacyjnego połączenia mogą skorzystać do 7 września.

Bilety dostępne są w formule „czarter mix”, co oznacza, że część miejsc zarezerwowana jest dla klientów biur podróży, a pozostała dostępna jest w ogólnej sprzedaży. Można je kupić za pośrednictwem: Net Holiday, Exim Tours, Neckerman, Watra Travel, Best Reisen Group, Oasis Tours lub samodzielnie zarezerwować lot na stronie internetowej przewoźnika Small Planet.

 

 

 

poniedziałek, 18 czerwiec 2018 10:58

Niedziela na sportowo

Stowarzyszenie Biegający Świdnik już po raz czwarty zaprosiło najmłodszych świdniczan do wspólnej zabawy na świeżym powietrzu. W niedzielę, na bieżni przy Szkole Podstawowej nr 5, zorganizowano kolejną edycję festiwalu biegowego.

Członkowie stowarzyszenia, jak co roku przygotowali szereg atrakcji. Chętni mogli skakać na trampolinie, puszczać bańki mydlane, a także sprawdzić się w wielu konkurencjach sportowych. Nie zabrakło również elementu rywalizacji. Zorganizowano biegi na pięciu dystansach. Wzięły w nich udział przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych oraz gimnazjaliści. Dla uczestników przygotowano pamiątkowe medale, zaś zwycięzcy poszczególnych kategorii wrócili do domu z pucharami.

Wyniki:

Bieg przedszkolaka, dziewczynki

1. Martyna Siczek

2. Natalia Bartkowiak

3. Julia Żak

Bieg przedszkolaka, chłopcy

1. Bartosz Zarzeczny

2. Bartosz Pasiek

3. Dawid Paprocki

Klasy I i II, dziewczynki

1. Maja Besztak

2. Nikola Wolińska

3. Milena Jachimczuk

Klasy I i II, chłopcy

1. Jakub Ślązak

2. Jan Hawrysz

3. Maciej Syryjczyk

Klasy III i IV, dziewczynki

1. Dominika Franczak

2. Julia Rejmak

3. Natalia Pasiek

Klasy III i IV, chłopcy

1. Szymon Pel

2. Paweł Besztak

3. Paweł Goutkiewicz

Klasy 5-7, dziewczynki

1. Klaudia Siczek

2. Weronika Serafin

3. Julia Wrońska

Klasy 5-7, chłopcy

1. Arkadiusz Bognacki

Gimnazjum, dziewczynki

1. Oliwia Kowalik

Gimnazjum, chłopcy

1. Krzysztof Warda

2. Mateusz Stefańczuk

 

 

niedziela, 17 czerwiec 2018 10:19

Będą cieszyć oko

Zamiast równo przystrzyżonych trawników, łąki z polnymi kwiatami. Na takie widoki coraz częściej można natrafić również w miastach. Już w lipcu, także w dwóch miejscach w Świdniku będzie można odpocząć na kwietnych łąkach. Jeśli taka zieleń się sprawdzi, w przyszłym roku może pojawić się w kolejnych lokalizacjach. Kwietne łąki można spotkać w Gdyni, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu czy Warszawie. Są to tereny obsiane mieszanką roślin naturalnie występujących właśnie na łąkach. Takie obszary, pełne wonnych kwiatów, mają cieszyć oko, ale nie tylko.

Wiadomo, że dwie kwietne łąki, w ciągu najbliższych tygodni, pojawią się także w Świdniku.

- Już w maju obsialiśmy dwa miejsca specjalnymi mieszankami różnych kwitnących roślin – mówi Magdalena Borowiec-Różycka z Urzędu Miasta w Świdniku.

Skwer między Halą Targową i ul. Okulickiego będzie porastać mieszanka o nazwie „Romantyczna grządka”. Z kolei rondo u zbiegu ul. Traugutta i pas zieleni rozdzielający fragment ul. Racławickiej do skrzyżowania z al. Lotników Polskich, zostały obsiane mieszanką o nazwie „Czar kwiatów letnich”.

- Jest to działanie eksperymentalne. Na początek wybraliśmy rośliny jednoroczne, ponieważ chcemy sprawdzić, jak taka zieleń przyjmie się na terenie Świdnika i wśród jego mieszkańców – tłumaczy M. Borowiec-Różycka. - Jeśli eksperyment się powiedzie, będziemy rozszerzać takie łąki również na inne obszary.

Kwietne łąki nie są trudne w utrzymaniu. Tereny obsiane naturalnymi mieszankami wymagają tylko podlania i ewentualnie pojedynczego koszenia. Co bardzo ważne, takie obszary szybko stają się enklawą dla pszczół, a jak wiadomo, tych owadów jest coraz mniej. Miasta zaczynają więc walczyć o ich powrót na trawniki i kwietniki. Niektóre, jak choćby Lublin, decydują się nawet na ustawienie uli na samorządowych budynkach. O tym, jak będą wyglądać pierwsze łąki w Świdniku, przekonamy się już za kilka tygodni. Z wyliczeń urzędników wynika, że w lipcu wysiane rośliny powinny zacząć kwitnąć.

czwartek, 14 czerwiec 2018 13:29

Historycznie na lotnisku

Od dziś, w terminalu Portalu Lotniczego Lublin można oglądać wystawę „Nowy poczet władców Polski”. Prace prezentowane będą do końca miesiąca.

Projekt został zainicjowany w 2004 roku przez artystę Andrzeja Pągowskiego. W jego ramach, wybitny polski grafik i portrecista, profesor Waldemar Świerzy stworzył 49 portretów władców.

- Obrazy powstawały na podstawie materiałów źródłowych, przygotowywanych w oparciu o najnowszą wiedzę historyczną i z zachowaniem realiów epoki. Najważniejszym zadaniem, które postawił przed sobą artysta, było oddanie charakteru poszczególnych postaci i towarzyszących im emocji - mówił Jan Karwański, dyrektor Regionu Bankowości Detalicznej PKO BP, który jest mecenasem kolekcji.

Barwne portrety polskich władców, królów i książąt, od Mieszka I do Stanisława Augusta Poniatowskiego, zestawione z czarno-białymi rysunkami Jana Matejki oraz historycznymi opisami, można oglądać do końca czerwca.

 

 

 

 

czwartek, 14 czerwiec 2018 08:37

Zadziwił nawet strażaków

Wygląda jak figurka z dziecięcego placu zabaw. Uśmiechnięty od ucha do ucha klaun. Przy bliższych oględzinach okazuje się, że to nie zabawka, ale… hydrant. Tak niezwykłą formę ma urządzenie zamontowane na pasie zieleni między starostwem powiatowym a Przedszkolem nr 6. Producent dał mu nawet imię – Pawełek!

Hydrant, bez względu na wygląd musi, przede wszystkim, niezawodnie służyć strażakom w wypadku pożaru. Ci jednak, gdy dowiedzieli się o tak nietypowej formie dostępu do wody, wyrazili niemałe zdumienie.

- Nic nam o tym nie wiadomo - mówi kpt. Paweł Dańko, oficer prasowy Komendy Powiatowej PSP w Świdniku. - Hydrant może i zabawny, ale czy posiada świadectwo dopuszczenia Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej? Musimy to sprawdzić.

Po dokładnym obejrzeniu Pawełka okazało się, że jak najbardziej, spełnia wszystkie przeciwpożarowe normy. Został wyprodukowany w Gnieźnie. Na wybór tak nietypowego urządzenia zdecydował się właściciel sieci wodociągowej, czyli spółka Pegimek, chcąc najwidoczniej ożywić krajobraz miasta i edukować dzieci. Natomiast władze spółki Aqua, produkującej nietypowe hydranty, chcą uświadomić najmłodszym jak ważną rolę w życiu człowieka odgrywa woda. Pawełki z Gniezna stoją już w ponad 50 polskich miastach i jednym... bułgarskim. Producent zainspirował się figurkami montowanymi w pobliżu szkół w Belgii.

- Pomysł zakupu tych figurek zrodził się na jednym z targów branży wod-kan. w Bydgoszczy - mówi Hubert Obrusiewicz, prezes spółki Pegimek. - Pawełek wykonany jest z ręcznie malowanego żeliwa. Zakupiliśmy na razie dwie sztuki. Chcemy sprawdzić czy pomysł zyska akceptację mieszkańców. Jeszcze w maju, zamontowaliśmy pierwszą figurkę, aby zrobić frajdę najmłodszym na Dzień Dziecka. Już widać, że maluchy chętnie fotografują się z Pawełkiem. Mamy w mieście jeszcze 560 hydrantów. Na pewno nie wszystkie można w ten sposób udekorować, ale zmiana wyglądu części z nich wpłynęłaby korzystnie na estetykę miasta.

środa, 13 czerwiec 2018 08:18

Niedziela na bieżni

Już po raz czwarty Stowarzyszenie Biegający Świdnik zaprasza do udziału w festiwalu biegowym. W tym roku miłośnicy aktywnego spędzania czasu spotkają się przy Szkole Podstawowej nr 5.

Podczas zmagań przewidziano pięć dystansów - dla przedszkolaków, dzieci z klas 1-2, 3-4, 5-6 oraz gimnazjalistów.

- Będzie to wspaniała okazja do międzypokoleniowej integracji, a także dobrej zabawy, w której mogą uczestniczyć zarówno najmłodsi, jak i młodzież - tłumaczą organizatorzy.

Nie zabraknie również innych konkurencji sportowych oraz atrakcji, m.in.: malowania twarzy czy puszczania baniek mydlanych. Będzie można też kupić pyszne ciasta przygotowane przez biegaczy ze stowarzyszenia. Początek imprezy o godz. 11.00.

środa, 13 czerwiec 2018 12:55

„Niespodzianka” podczas prac

Na łuski pocisków artyleryjskich natknęli się pracownicy przy budowie ulicy Rejkowizna. Na miejsce wezwano saperów.

Wczoraj, około godziny 9.00, koparka wydobyła cztery podejrzane przedmioty. O znalezisku poinformowano służby.

- Natychmiast wstrzymano prace. Mundurowi zabezpieczyli teren, aż do przyjazdu patrolu sapersko-minerskiego – mówi Elwira Domaradzka, rzecznik prasowy KPP w Świdniku.

Specjaliści na placu budowy, natknęli się na kolejne 4 łuski, różnego kalibru, od 75 do150 mm. Znalezisko, prawdopodobnie pochodzi z czasów II wojny światowej. Wykopane przedmioty, teoretycznie nie stanowiły żadnego zagrożenia, jednak saperzy zawieźli je na poligon, aby sprawdzić, czy nie został w nich materiał wybuchowy. Prace przy budowie ulicy zostały już przywrócone.

wtorek, 12 czerwiec 2018 11:08

Z Lotem do stolicy

Już dziś ruszyła sprzedaż na nowe połączenie ze świdnickiego lotniska. Od września, 5 razy w tygodniu będziemy mogli w wygodny sposób dostać się do Warszawy.

Połączenie wystartuje 3 września i będzie całoroczne. Polski przewoźnik proponuje rejsy w poniedziałki, środy, czwartki, piątki i niedziele. Samolot będzie startował ze stolicy o godz. 13:40, a lądował w PLL o godz. 14:25. Rejsy w drogę powrotną zaplanowane są na godz. 15:10, z lądowaniem na Lotnisku Chopina o godz. 16:00.

- To bardzo dobra informacja dla pasażerów, zarówno dla mieszkańców regionu, jak i osób przyjeżdżających tu służbowo lub turystycznie. Połączenie do Warszawy ma przede wszystkim charakter tranzytowy. Dzięki niemu podróż do Krakowa, Gdańska czy Wrocławia zajmie mniej niż 3 godziny. Do Poznania, Katowic czy Szczecina niewiele więcej. Dzięki nowemu połączeniu znika problem dostępności komunikacyjnej naszego regionu z innymi dużymi ośrodkami miejskimi w Polsce - mówi Krzysztof Wójtowicz, prezes PLL.

Rejsy obsługiwane będą maszynami Bombardier Q400, które na pokład zabierają 78 pasażerów. Ceny za bilet w obie strony zaczynają się od 169 zł.

wtorek, 12 czerwiec 2018 09:20

Popołudnia z muzyką

Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Rodziny Wiłkomirskich świętuje w tym roku 45-lecie działalności. Z tej okazji zaprasza świdniczan na różnego rodzaju wydarzenia. Tym razem będą to dwa koncerty.

14 czerwca, o godz. 17.00, w sali konferencyjnej Urzędu Miasta wystąpią absolwenci oraz wyróżniający się uczniowie placówki. Dzień później, 15 czerwca, również o godz. 17.00, na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury spotkają się tegoroczni absolwenci sekcji smyczkowej, a także osoby, które szkołę ukończyły kilka czy nawet kilkanaście lat temu.

- Wiele z nich po rozstaniu z nami zmieniło profesję, ale na potrzeby koncertu, zatytułowanego „Zagrajmy jak za dawnych lat”, „odkurzyło” instrumenty i od nowa poruszało palcami po strunach. Będzie muzyka, radość wspólnego grania oraz wspomnienia, wspomnienia… Serdecznie zapraszamy byłych i obecnych uczniów naszej szkoły, ich rodziców, przyjaciół oraz wszystkich miłośników muzyki - mówią organizatorzy.

ow

 

 

 

poniedziałek, 11 czerwiec 2018 08:45

Świdnik z góry

Dostępne są już zdjęcia panoramiczne lotniczego miasta. Powstały w ramach promocji Strefy Aktywności Gospodarczej.

SAG to 120 ha terenu położonego pomiędzy lotniskiem, torami kolejowymi, ul. Nadleśną i Mełgiewską. Plan zagospodarowania przestrzennego zakłada, że jest to obszar przeznaczony pod działalność gospodarczą, głównie produkcję i usługi.

- Strefa Aktywności Gospodarczej została zaplanowana w tym miejscu głównie ze względu na lotnisko, ale również dobrą komunikację z siecią drogową i kolejową. Zaledwie 10 km stąd znajduje się węzeł S19, będący fragmentem powstającej trasy Via Carpatia - tłumaczy burmistrz Waldemar Jakson.

Portal gospodarczy, foldery inwestycyjne to tylko przykładowe narzędzia wykorzystywane przez samorządowców do promocji tych terenów. Z myślą o przedsiębiorcach przygotowano także zdjęcia z drona przedstawiające SAG oraz całe miasto.

- Lotnicze panoramy powstały po to, aby inwestor, już w początkowym etapie poszukiwań gruntów, mógł zobaczyć ich lokalizację, sąsiedztwo i infrastrukturę. Dla niego otoczenie planowanej inwestycji jest bardzo istotne. Przy tej okazji powstały również panoramy samego Świdnika, które będą promowały nasze miasto - mówi Bartłomiej Pejo z Biura Obsługi Inwestora.

Zdjęcia przygotowała jedna z lubelskich firm. Można je obejrzeć na stronie internetowej www.lublublin.pl/swidnik/?s=pano34.

poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10nast.
Strona 1 z 302