Drewno dla Twojego domu - Świdnik - wysokich lotów

sobota, 02 kwiecień 2016 08:31

Drewno dla Twojego domu

Napisał 

- Drewex jest firmą rodzinną, która powstała w 1988 roku. Zaczynaliśmy od usług ogólnostolarskich. Nie potrzebowaliśmy biura, wystarczył jeden telefon i jechaliśmy na zlecenie. Z biegiem lat, wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, otworzyliśmy punkt, do którego można przyjść, poradzić się, obejrzeć materiały i zamówić kompleksową usługę. Dziś wykonujemy wszystko, co wiąże się z podłogami, od sprzedaży posadzek po ich montaż, także na schodach czy tarasie – opowiada Barbara Socha, współwłaścicielka przedsiębiorstwa.

- Oferta podłóg drewnianych na rynku jest bardzo duża. Dlaczego warto zdecydować się na parkiet?

- Dąb, jesion, buk, czereśnia, ale i wiele innych drzew, z których robi się parkiety, to naturalne drewno przyjazne dla środowiska i ludzi. Jest odporne na użytkowanie, poza tym, wygląda pięknie. Myślę, że są to najważniejsze aspekty, dla których powinniśmy wybrać parkiet.

- Jak go dobrać do mieszkania albo domu?

- Najważniejszą rzeczą jest gust klienta. Nie ma takich przesłanek, że jedne parkiety nadają się do salonu, a drugie do sypialni. Jeśli tylko pomieszczenie spełnia odpowiednie warunki techniczne, możemy położyć w nim wszystko, co nam się zamarzy. Z reguły do niedużych pomieszczeń wykorzystuje się mozaikę czy parkiet, natomiast na dużych przestrzeniach większe elementy drewniane. Jest to popularne zwłaszcza w nowym budownictwie, gdzie kuchnia często jest otwarta na pokój dzienny. Ale jeśli ktoś ułoży sobie mozaikę pałacową w salonie, też będzie wyglądać efektownie.

- Czym różni się parkiet krajowy, tzw. tradycyjny od egzotycznego?

- Przede wszystkim kolorem. Parkiet egzotyczny występuje zazwyczaj w brązach, bordach i mahoniach. Jeśli już zdecydujemy się na takie drewno, musimy mieć świadomość, że za kilka lat nie zmienimy jego koloru, jak w przypadku parkietów krajowych. To duża zaleta naszych rodzimych produktów, na przykład dębowych i jesionowych, bo możemy dostosować je do każdego wnętrza. Zwracajmy też uwagę na jakość produktu. Zdarzają się nieuczciwi producenci, którzy wykonują parkiet z wadliwego drewna.

- Co z oferty Drewex może Pani polecić?

- W zasadzie wszystkie podłogi. Parkiety krajowe, czyli czereśnię, dąb, buk i jesion klasy I, II i III oraz parkiety egzotyczne: badi, bambus, doussie, lapacho, merbau, teak. Całą ofertę można znaleźć na stronie www.parkietydrewex. com. Jesteśmy firmą handlowo- usługową, wyszukujemy dla klienta odpowiedni produkt, który może kupić bezpośrednio od producenta albo zrobić to za naszym pośrednictwem. Zapewniamy doradztwo, transport materiałów do mieszkania, specjalistyczne urządzenia potrzebne do montażu. W zasadzie wystarczy, że podczas pierwszego spotkania klient powie czego od nas oczekuje, a my to wszystko zrealizujemy. Jesteśmy członkami Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Parkieciarzy, co jest gwarancją, że znamy się na swojej pracy i wykonujemy ją rzetelnie.

- Jak przygotować mieszkanie do położenia parkietu?

- Należy przygotować wylewkę na podłogę i dochować warunków reżimu budowlanego. To znaczy, że klient musi dopilnować, żeby wylewka wyschła, a wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym będzie montowany parkiet, była odpowiednia. Przed rozpoczęciem prac, sami także sprawdzamy, czy wszystko jest w porządku, ale warto mieć to na uwadze już wcześniej.

- Jak długo może potrwać montaż?

- Kilka dni, w zależności od tego, jakiego materiału użyjemy. W tej chwili na rynku są dostępne deski i parkiety gotowe do przyklejenia. Wtedy wszystkie prace zabierają jeden albo dwa dni. Ale możemy też kupić materiał w postaci surowej, który po ułożeniu trzeba oszlifować i polakierować. Wówczas prace wydłużają się, bo musimy poczekać aż wyschnie klej i dopiero wtedy możemy zacząć szlifować. Oba sposoby mają swoje wady i zalety. Oczywiście wiele zależy też od wielkości pomieszczenia, w którym układamy parkiet. Im jest większe, tym czas układania wydłuża się.

- Parkiet nadaje się do każdego pomieszczenia? Czy sprawdziłby się, na przykład, w łazience?

- Są drewna odporne na wilgotność i nadające się do położenia w łazience. W tym pomieszczeniu bardzo dobrze sprawdzi się teak czy merbau, czyli drewna egzotyczne, niewchłaniające wilgoci. Można je łączyć z płytkami, obudować nimi wannę i umywalkę.

- Czy pod parkietem można założyć ogrzewanie podłogowe?

- Oczywiście. Z tym, że trzeba wybrać drewna klejone warstwowo, czyli krzyżowo. Najlepiej dwu - albo trzywarstwowe, nie grubsze niż 13 - 14 milimetrów. Drewno jest izolatorem ciepła, więc nie ma potrzeby kłaść grubej warstwy, bo wtedy ogrzewanie podłogowe nie spełni swojego zadania. Ważny jest też odpowiedni klej i stosowanie się do wszystkich zasad montażu. Jeśli wykonamy prace zgodnie z zasadami, nie ma najmniejszego niebezpieczeństwa, że coś wydarzy się z podłogą.

- Jak dbać o parkiet, by szybko się nie zniszczył?

- Najbardziej trzeba uważać na piasek wnoszony z zewnątrz, bo przy jego zacieraniu lakier się niszczy. Duże szkody robią też kobiece szpilki, które powodują drobne wgniecenia w podłodze. Dlatego lepiej nie chodzić w nich po parkiecie. Ważna jest również odpowiednia pielęgnacja. W zależności od powierzchni, czy to lakier, czy olej, stosujmy odpowiednie środki czyszczące. Naturalną rzeczą jest, że drewno zmienia kolor pod wpływem światła słonecznego. Warto je więc zabezpieczyć, na przykład lakierem z filtrem UV, co pozwoli na dłużej zachować oryginalny kolor parkietu.

- Jaki rodzaj drewna jest najchętniej kupowany?

- Z naszego doświadczenia wynika, że klienci najchętniej sięgają po parkiet dębowy. To najbardziej stabilne drewno, jeśli chodzi o jego kurczliwość i rozprężanie się. Dobrze pracuje. Ma też wysoką twardość. Można je zabejcować, od bieli po czerń. Myślę, że to najpiękniejsze drewno.

Agata Flisiak