• Zdrowy Świdnik
  • rodzinka
  • Repertuar
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Schronisko w Krzesimowie
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • Idzie sobie Grześ...
niedziela, 27 grudzień 2015 10:47

Złoto dla każdego

Napisał 

- Wraz z mężem Bogdanem, jesteśmy mistrzami złotnictwa. Początkowo wykonywaliśmy tylko zlecenia, jednak po 1990 roku i transformacji ustrojowej zajęliśmy się także sprzedażą biżuterii. Dziś jesteśmy właścicielami kilku salonów jubilerskich. Sklep w Świdniku, mieszczący się przy ul. Niepodległości 20, był jednym z pierwszych jaki otworzyliśmy. Dzięki temu mieliśmy i wciąż mamy zaszczyt oferować naszą twórczość kilku pokoleniom świdniczan. Od początku działalności, ekspedientką jest pani Katarzyna Gontarz, bardzo doświadczona i profesjonalna osoba, na której doradztwo klienci zawsze mogą liczyć – mówi Danuta Mierzwińska, współwłaścicielka Karatu.

- Sklep istnieje już od niemal 30 lat. Jak się w tym czasie zmieniał?

D. M.: Przede wszystkim, pracowaliśmy nad wystrojem. Musieliśmy zadbać o to, by mimo małej powierzchni lokalu, sprzedawana biżuteria była odpowiednio wyeksponowana. Zmieniła się także biżuteria, którą można u nas kupić. Gdy zaczynaliśmy działalność, wzornictwo było dość okrojone, a technologie tworzenia biżuterii na dość niskim poziomie. W tej chwili wybór jest tak duży, że każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Można dobrać coś okazałego i ciężkiego albo bardzo delikatnego. Wszystko zależy od gustu.

- Czym wyróżnia się wasza oferta?

D. M.: Oferujemy biżuterię złotą i srebrną. Oprócz wyrobów importowanych, bazujemy na własnych projektach produkowanych w złocie, które jest bardzo plastycznym materiałem. Nasza pracownia realizuje także indywidualne zamówienia, na przykład obrączki ślubne przygotowywane według pomysłu klienta. Staramy się, żeby asortyment był zgodny z najnowszymi trendami. Zapewniamy też gwarancję zakupionej biżuterii, a w razie potrzeby jej naprawę. Każdego klienta traktujemy z wielką dbałością i dyskrecją.

- Łańcuszki, pierścionki, kolczyki… Po jaką biżuterię najchętniej sięgają wasze klientki?

K. G.: Panie najchętniej kupują dodatki, które w danym okresie są modne, a jednocześnie pasują do charakteru danej osoby. Biżuteria jest uzupełnieniem ubioru i jej zadaniem jest podkreślenie urody. Klientki chętnie kupują kolczyki i łańcuszki, ale dużym zainteresowaniem cieszą się także korale, broszki, pierścionki, bransoletki i komplety biżuterii. To czy jest to biżuteria wykonana ze złota czy ze srebra, zależy od indywidualnych upodobań i potrzeb klientek. Niewątpliwie każda kobieta pragnie wyglądać wyjątkowo i czuć się piękną, a strój i biżuteria są jednym z elementów, które takie wrażenie gwarantują.

- A czy panom także zdarza się kupić coś dla siebie?

K. G.: Zwykle szukają czegoś na prezent. Rzadziej dla siebie, jednak jeśli już, to wybierają łańcuszki z zawieszką, bransolety lub eleganckie spinki do krawata i mankietów.

- Jaki rodzaj biżuterii podkreśli kreację w karnawałowy wieczór?

D. M.: Wyjątkowy wieczór należy podkreślić wyjątkową biżuterią. Na karnawał najbardziej wdzięczną biżuterią będzie ta z kamieniami, zarówno srebrna, jak i złota. Każda kobieta podkreśli nią swoją urodę i kreację. Typowa „mała czarna” na pewno będzie wymagała czegoś zdecydowanego, natomiast do bardziej efektownej kreacji wystarczy dobrać drobny element, który podkreśli suknię.

- Oprócz kosztownych błyskotek, w sklepie można także kupić pamiątki okolicznościowe.

D. M.: Na takie okazje, jak pierwsza komunia czy chrzciny, proponujemy srebrne obrazki, medaliki i krzyżyki. Można na nich wygrawerować dedykację dla osoby, którą chcemy obdarować. To również można zamówić w naszej pracowni. Z okazji chrztu można też nabyć srebrne grzechotki i smoczki.

- Jakie wzory obrączek są teraz modne?

D. M.: Jeszcze pięć, sześć lat temu były to obrączki udziwnione. Dużo kamieni, wzorów, esów – floresów. Teraz młode pary wracają do klasyki. Myślę, że to wynika z kilku powodów, między innymi dlatego, że łatwiej jest później zmienić ich rozmiar, łatwiej jest je wyczyścić czy wypolerować.

- Zdarzają się jakieś niecodzienne sentencje do wygrawerowania?

D. M.: Najczęściej graweruje się datę ślubu i imię ukochanej osoby. Bywa też, że grawerujemy krótkie sentencje, niekiedy w różnych językach, jeśli zamówienie składa małżeństwo mieszane. Są też osoby, które mają duże poczucie humoru i grawery są, na przykład z pieszczotliwymi pseudonimami. Obrączki to jednak bardzo osobista biżuteria, dlatego nie chcę zdradzać sentencji, o których wygrawerowanie proszą klienci.

- Co w przyszłym roku będzie można kupić w sklepie?

D. M.: Przez pewien czas na pewno celebrytki, czyli drobne naszyjniki z małymi zawieszkami. My natomiast, stawiamy na biżuterię z naturalnymi kamieniami, wykonywaną ręcznie. Mają one niezwykłą gamę kolorów, więc każda kobieta znajdzie coś dla siebie. Nie wiem, kiedy nowa kolekcja wejdzie do sprzedaży, ale postaramy się, żeby to było coś naprawdę ekstra. Agata Flisiak

Najczęściej czytane