• Repertuar
  • Zdrowy Świdnik
  • Idzie sobie Grześ...
  • Schronisko w Krzesimowie
  • rodzinka
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Załatw sprawę w Urzędzie
czwartek, 26 listopad 2015 08:39

Dokumentuję życie

Napisał 

Lubimy zdjęcia i filmy. Chętnie je przeglądamy, dzielimy się nimi na portalach społecznościowych. Małe aparaty i kamery towarzyszą nam w życiu codziennym, ale także podczas ważnych uroczystości rodzinnych i zawodowych. Czy mimo tego wciąż chętnie korzystamy z usług zawodowców? Na czym polega dziś ich praca, opowiada Sylwia Kierepka-Stec, właścicielka firmy Arkadia Studio HD.

- Jak odkryła Pani w sobie pasję do zdjęć, filmów i montażu?

- Pasję do dokumentowania życia mam we krwi. Mój tata pracował w wydziale kryminalnym Policji, gdzie zajmował się fotografowaniem wypadków i innych zdarzeń. Mimo, że byłam dzieckiem, ogromnie mnie to ciekawiło. Gdy dorosłam, poszłam w jego ślady. Fotografowałam widoki, przedmioty, które mi się podobały i wydawały na swój własny sposób piękne. Zastanawiałam się, czy można je ze sobą połączyć, zrobić z nich film.

- Kiedy zadebiutowała Pani jako zawodowy fotograf i kamerzysta?

- Przez wiele lat pracowałam jako kierownik regionalny, zajmujący się merchandising’iem. To było bardzo czasochłonne zajęcie. Rzadko miałam chwilę dla siebie i rodziny, dlatego zrezygnowałam z pełnionej funkcji. Dowiedziałam się, że Fundacja „Puławskie Centrum Przedsiębiorczości”, w porozumieniu z lokalnym urzędem pracy, realizuje projekt „Startuj z biznesem” i postanowiłam z niego skorzystać. Dostanie się do niego nie było łatwe. Trzeba było spełnić szereg różnych wymogów, między innymi przygotować biznesplan. Musiałam przejść szkolenia dla przedsiębiorcy, ale także kursy fotograficzne, które potwierdziłyby moje umiejętności. To wszystko było bardzo absorbujące, ale udało się. Po 8 miesiącach otworzyłam własną działalność.

- Obecnie niemal każdy ma w domu aparat cyfrowy czy kamerę, którą może upamiętnić ważne chwile.

- Myślę, że fotograf, ale i kamerzysta będą zawsze potrzebni, bo nie każdy ma dostęp do dobrego, profesjonalnego sprzętu. Poza tym, ludzie lubią dokumentować swoje życie, a takie uroczystości jak: ślub, chrzciny czy komunia będą odbywać się zawsze. Jednak to nie jest też tak, że gdy ktoś zakłada firmę ma natychmiast wielu klientów. Konkurencja jest duża, więc warto zadbać o to, by ludzie nas zapamiętali. Stosuję różne formy reklamy. Zostawiam wizytówki, rozdaję ulotki. Mam także stronę internetową www.studioarkadia. com, na której można znaleźć informacje o usługach oraz fanpage na Facebook’u, gdzie zamieszczam rezultaty mojej pracy. Zaglądam także na fora internetowe, czaty, grupy na Facebook’u i sama szukam ogłoszeń.

- Co jest teraz modne w fotografii?

- Ludzie wracają do tego, co było przed laty. Do zdjęć czarnobiałych i robionych w sepii. Chętnie nanosimy też różne efekty. Ze zwykłego zdjęcia można teraz zrobić coś pięknego. Wracamy do albumów na zdjęcia, które wcześniej wyparły fotoksiążki. Dużym zainteresowaniem cieszą się sesje ciążowe i noworodków, ale też fotorelacje z wieczorów panieńskich i kawalerskich. Zdarzają się zleceniodawcy, którzy proszą o zrobienie zdjęć ich gospodarstwa. Natomiast jeśli chodzi o wideofilmowanie, to rośnie również zainteresowanie filmowaniem uroczystości pogrzebowych.

- Czy jest to łatwa praca?

- Przede wszystkim, jest to zawód, którego trzeba cały czas się uczyć. Staram się być na bieżąco ze wszystkimi nowinkami. Sprawdzam możliwości obiektywów, jak działają nowe programy do obróbki zdjęć i montażu filmów. Ludziom wydaje się, że fotografowanie czy wideofilmowanie jest proste. Kręcąc film, na przykład podczas komunii, kamera większość czasu znajduje się na statywie, jednak w przypadku wesela, kamerzysta trzyma ją cały czas w rękach. Dużo czasu poświęca się też na montaż filmu oraz obróbkę zdjęć.

- Co sprawia Pani większą przyjemność: kręcenie filmów czy robienie zdjęć?

- Lubię robić jedno i drugie, ale przygotowywanie filmów sprawia mi chyba większą radość. To materiał, w których można dodać coś od siebie. Ustawić ujęcia według własnego pomysłu, niekoniecznie chronologicznie i dołożyć autorską muzykę. Agata Flisiak

 

 

 

Najczęściej czytane