• Idzie sobie Grześ...
  • Repertuar
  • Zdrowy Świdnik
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • rodzinka
  • Schronisko w Krzesimowie
  • Załatw sprawę w Urzędzie
sobota, 24 październik 2015 16:44

Praca jest moją pasją

Napisała 

O pielęgnacji psów dużych i małych oraz o pracy groomer’a opowiada Dorota Lisiowska, właścicielka salonu pielęgnacji psów „Beta”.

- Co skłoniło Panią do otwarcia „Bety”?

- Miłość do zwierząt jest we mnie od dziecka, dlatego praca z psami to spełnienie moich marzeń. Opieki, pielęgnacji, zasad karmienia, rozpoznawania dolegliwości zdrowotnych i wyczuwania nastroju psów nauczyłam się przez te wszystkie lata, kiedy piesek był członkiem mojej rodziny. Umiejętności fryzjerskie doskonaliłam pod okiem doświadczonych groomer’ów. Nazwałam salon „Beta” na cześć mojej poprzedniej suni, której odejście za „tęczowy most” bardzo boleśnie odczuwam.

- Na czym polega praca groomer’a? Jakie usługi Pani świadczy?

- Zajmuję się przede wszystkim zabiegami pielęgnacyjnymi czworonogów takimi, jak: wyczesywanie, kąpanie, suszenie, strzyżenie, obcinanie pazurów, czyszczenie uszu. Zwracam uwagę na stan zdrowia psiej skóry, zębów i uszu. Sprawdzam także, czy zwierzaka nie męczą insekty – pchły czy kleszcze. Jeśli widzę je u psa, usuwam je i uczulam właściciela, by miał to na uwadze i reagował, gdyby działo się coś niepokojącego. Doradzam też, jak dbać o sierść czy włos pupila, dobieram szampon i odżywkę, pokazuję jak czyścić uszy i zęby. Właścicielom psów podpowiadam także, jak i czym karmić daną rasę. Dzielę się z nimi wiedzą, którą zdobyłam przez lata obcowania z czworonogami.

- Jak często powinniśmy korzystać z usług groomer’a?

- Zawsze, gdy widzimy, że nasz pupil tego wymaga. W domach mieszka wiele ras ozdobnych, które wymagają szczególnej troski o włos i fryzurę. Na przykład, psy szorstkowłose gubią martwą sierść, więc warto je fryzować. Nie zapomnijmy też o słodkich wielorasowcach, które także potrzebują kąpieli i wyczesania. Każdemu milusińskiemu przycinajmy systematycznie pazury, czyśćmy uszy i zęby. Zadbany pies jest dumą i wizytówką właściciela.

- Salon pielęgnacji psów brzmi ekskluzywnie. Każdy może pozwolić sobie na skorzystanie z jego usług?

- Koszt usługi pielęgnacyjnej zależy od rasy psa i czynności jaką będziemy wykonywać. Myślę, że każdy z nas, decydując się na rasowego psa, zapoznał się z kosztem jego utrzymania i jest w stanie zapewnić mu odpowiednią opiekę zdrowotną, żywieniową, jak i fryzjerską.

- Jak dbać o psa w domu?

- Rasy ozdobne, z włosem, jak na przykład shih tzu, york czy maltańczyk, należy czesać metalowym grzebieniem, przynajmniej raz dziennie. Szorstkowłose psy wyczesujmy gumową rękawicą i grzebieniem. Szczególnie zadbajmy o oczy, które powinny być przepłukiwane solą fizjologiczną, aby w kącikach nie zalegały, tak zwane śpiochy. Uszy natomiast można czyścić na przykład płynem Otifree. Uwagę poświęćmy także zębom, które powinny być myte przynajmniej dwa razy w tygodniu. Ważne jest, by czyszczenie zębów psa rozpocząć w wieku szczenięcym, dzięki czemu przyzwyczai się do tej czynności. Systematyczna pielęgnacja zębów uchroni czworonoga przed narastaniem kamienia, który powoduje brzydki zapach z pyska, a także zapalenie dziąseł i wypadanie zębów. Zapewnijmy też naszemu pupilowi odpowiednią dietę i ruch, aby uchronić go przed otyłością, która skutkuje różnymi schorzeniami.

- Opieka nad psem, rasowym czy kundelkiem, nie jest łatwa.

- Jest prosta, ale wymaga przed kupieniem lub adopcją przemyślanej decyzji. Posiadanie psa to ogromne szczęście i zdrowie. Zawsze mówię, że nikt nie przywita człowieka z taką radością, nikt nie ma w oczach takiej wierności jak psy. Kochają nas bezgranicznie i to one wyciągają nas na spacer. Cieszę się, że jest tak dużo ludzi, którzy nie wyobrażają sobie domu bez psiego przyjaciela i jego miłości. Niech opieka nad nim będzie przyjemnością i szczęściem.

Przed wizytą w salonie warto zajrzeć na stronę internetową www.psifryzjer-beta.pl, na której pani Dorota przygotowała poradnik „Jak przygotować psa na bezstresową wizytę w salonie pielęgnacji”. Ułożone w punktach porady pomogą właścicielom czworonogów przyzwyczaić pupila do zabiegów pielęgnacyjnych wokół oczu, uszu czy łap.

oprac. Agata Flisiak

Najczęściej czytane