• Zdrowy Świdnik
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • Idzie sobie Grześ...
  • rodzinka
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Repertuar
  • Schronisko w Krzesimowie
poniedziałek, 20 lipiec 2015 13:05

Esencja smaku

Napisała 

O niezwykle aromatycznych napojach opowiada Agnieszka Gotchold, właścicielka sklepu Esencja Kawa Herbata.

- Kawa czy herbata? Który napój bardziej Pani smakuje?

- W życiu potrzebny jest umiar, dlatego uważam, że w codziennej diecie powinna występować zarówno herbata, jak i kawa. Herbata bardzo dobrze wpływa na organizm i samopoczucie, natomiast kawa pobudza nas do większej aktywności. Oczywiście są też zamienniki, takie jak yerba mate czy guarana, którą dodaje się do herbaty. One również działają stymulująco, a przy tym nie wypłukują cennych minerałów. Lubię nowości. Chętnie sprawdzam nowe smaki herbat, które pojawiają się na rynku i które zamawiam do sklepu. Dzięki temu upewniam się, że sprzedawany przeze mnie produkt jest naprawdę smaczny i aromatyczny.

- Od kilku miesięcy prowadzi Pani własną działalność w Świdniku, ale także w Internecie. Skąd pomysł na sprzedaż akurat takich produktów?

- Esencję otworzyłam w styczniu. Wtedy zdecydowałam się też na sprzedaż internetową. Pracowałam już w podobnym sklepie, dlatego wiedziałam, że to dobry krok. Tym bardziej, że rynek pracy jest obecnie bardzo niestabilny. Niektórzy przedsiębiorcy sprzedający naturalne produkty spożywcze czy kosmetyki, mają w swoim asortymencie także szeroki wybór kaw i herbat. Jednak obecność innych wytworów powoduje, że kawy i herbaty stają się jedynie tłem. Pijemy je niemal codziennie, dlatego uważam, że w sklepie powinny grać główną rolę.

- Ile gatunków kaw i herbat znajduje się w sklepie?

- Nasi klienci mogą wybierać spośród 120 rodzajów herbat i 15 rodzajów kaw. Mamy herbaty zielone, czerwone, roibos, pu erh oraz kawy ziarniste aromatyzowane i niearomatyzowane, a także kawy rozpuszczalne arabica. Wszystkie produkty są wolne od dodatków chemicznych.

- Po jaki napój chętniej sięgają świdniczanie?

- Większym powodzeniem cieszy się herbata, po którą chętnie sięgają panie. Panowie natomiast poszukują dobrej kawy. Polecam im irish cream oraz arabicę, a szczególnie Ethiopia Djimmah, która jest bardzo delikatna.

- Wiele mówi się o leczniczych właściwościach herbaty. Jak wpływa na nasze zdrowie?

- Najzdrowsza jest herbata biała, która ma najwięcej polifenoli. Działa przeciw wolnym rodnikom, które uszkadzają komórki ciała, dlatego uznaje się, że przeciwdziała rakowi. Ma bardzo specyficzny smak, bo nie jest fermentowana. Równie zdrowa jest herbata zielona, która również pobudza organizm.

- A jak jest w przypadku kawy? Czy też ma jakieś właściwości?

- Najnowsze badania wykazują, że w odpowiednich ilościach nie szkodzi, a wręcz stymuluje organizm i nie wypłukuje minerałów.

- Czym kierować się przy wyborze ulubionego napoju?

- Z pewnością nie należy sugerować się opinią innych. Napoje muszą smakować i pachnieć, bo kupujemy je zmysłami. Szczególnie istotny przy zakupie kawy i herbaty jest zmysł powonienia. Jeśli ktoś nie może zdecydować się, co wybrać, polecam kupić na przykład dwa gatunki. Wtedy w zaciszu własnego domu podejmiemy decyzję.

Agata Flisiak

Najczęściej czytane