• Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • rodzinka
  • Zdrowy Świdnik
  • Idzie sobie Grześ...
  • Schronisko w Krzesimowie
  • Repertuar
  • Załatw sprawę w Urzędzie
niedziela, 05 lipiec 2015 10:15

Od formy do detalu

Napisała 

Firma Kornet powstała w 2007 roku. Zajmuje się obróbką i skrawaniem metali oraz wytwarzaniem wyrobów do produkcji z tworzyw sztucznych, gumy, aluminium. Są to formy wtryskowe, ciśnieniowe, kokile i wulkanizacyjne – opowiada Paweł Mazur, właściciel.

- Co było największym wyzwaniem, gdy rozpoczynał Pan działalność?

- Na pewno zbudowanie formy wtryskowej przy użyciu ośmiu albo dziewięciu maszyn do obróbki. Wymaga to dużego doświadczenia, znajomości konstrukcji i budowy przyrządu. Oczywiście swoją pracę zawsze opieram na rysunkach technicznych przygotowywanych przez specjalistę. Jest on jednak teoretykiem, więc ja, jako praktyk, muszę wcześniej przewidzieć wszelkie problemy, które mogą się pojawić. Dzięki temu unikamy zbędnych poprawek. Znam swoją pracę od podstaw, jestem w stanie uczyć pracowników i pomagać im. Ten zawód wymaga długoletniej nauki i doświadczenia, ale też wyobraźni, która odgrywa największą rolę w procesie powstawania form. Pracownik musi umieć przewidywać, znać budowę i działanie konstruowanego przyrządu, bo rysunek nie odzwierciedla wszystkich informacji, mimo że jest starannie wykonany.

- Jakie narzędzia Państwu produkują?

- Są to przyrządy do produkcji różnych wyrobów, które w firmie nazywamy detalami. Dostaliśmy, m.in. zlecenie na przygotowanie narzędzia wytwarzającego zabawkę edukacyjną dla dzieci, składającą się z kilku elementów: kulek, pudełka i plastikowej, przezroczystej przykrywki. Aby wyprodukować ten przedmiot, potrzebne są trzy osobne formy wtryskowe. Wytwarzamy też wiele narzędzi do produkcji rolniczej, chemii, elementy z aluminium do ozdoby trumien, doniczki i wazony, wzorniki, nakrętki do słoików, elementy do lamp oświetleniowych i wiele innych.

- Ile czasu zajmuje budowa i obróbka formy?

- To bardzo pracochłonne zajęcie, które wymaga ogromnej wiedzy. Czas jej powstania zależy od tego, jak bardzo skomplikowany ma być finalny element. Najprostszą formę robi się około trzech tygodni. Łącznie z czasem przeznaczonym na zamówienie i sprowadzenie materiałów, które najczęściej przywożone są z Austrii oraz przygotowaniem rysunku i projektu w 3D. Jak dotąd najbardziej wymagająca i skomplikowana okazała się forma, której stworzenie zajęło mi ponad dwa i pół miesiąca. Dużo zależy od jej wielkości. Może mieć 150 mm, ale i 2 m wysokości. Wtedy jej waga wynosi nawet 2 tony, a do przeniesienia potrzebny jest dźwig i suwnica. W naszej firmie nie wykonujemy tak dużych zamówień, bo nie posiadamy odpowiedniej wielkości warsztatów, jednak przygotowywaliśmy formę, która ważyła około tony.

- Czy wasze produkty są powtarzalne?

- Przygotowujemy je na indywidualne zamówienie. Nie zdarzyło się jeszcze, aby taka sama forma trafiła do dwóch różnych firm. Owszem, produkty końcowe mogą być do siebie podobne, co widać na rynku, jednak my wykonujemy formy na specjalne zlecenie. Każde następne dotyczy innego detalu, robionego z innego tworzywa, które odmiennie reaguje na warunki fizyczne, na przykład wysoką temperaturę. W naszej pracy nie ma powtarzalności, dlatego nie popadamy w rutynę. Każdy element jest wyzwaniem, któremu poświęcamy maksimum uwagi i czasu.

- Jakim parkiem maszynowym dysponujecie?

- Przez kilka lat starałem się skrupulatnie uzupełniać zasoby firmy, dlatego dziś jesteśmy samowystarczalni. Park maszynowy stworzyłem dzięki dotacjom unijnym. W tej chwili posiadam 11 obrabiarek. Czasem jednak muszę skorzystać z maszyny, której nie posiadam, ponieważ używałbym jej raz do roku. Wtedy po prostu wspiera mnie firma zewnętrzna.

- Jak dalej będzie rozwijała się Pańska działalność?

- Kornet bardzo dobrze sobie radzi. Czekam na kolejną obrabiarkę. Szukam też pracowników. Jest to jednak trudne zadanie, bo polskie szkolnictwo stawia teraz na inne zawody.

Agata Flisiak

Najczęściej czytane