• rodzinka
  • Schronisko w Krzesimowie
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Zdrowy Świdnik
  • Repertuar
  • Idzie sobie Grześ...
piątek, 03 lipiec 2015 09:34

Elixir dla urody

Napisała 

O zawodzie kosmetyczki oraz o tym, jak odpowiednio dbać o skórę, dłonie, stopy i paznokcie opowiada Karolina Tkaczyk-Nastaj, właścicielka gabinetu kosmetycznego Elixir.

- Co zaciekawiło Panią w zawodzie kosmetyczki, że postanowiła Pani kształcić się w tym kierunku?

- Od dziecka interesowałam się sztuką wizażu, manicure, pedicure, pielęgnacją twarzy. Jak każda dziewczynka, malowałam paznokcie, pożyczałam kosmetyki od mamy i robiłam pierwsze makijaże. Po skończeniu liceum, nie wiedziałam w jakim kierunku powinnam pójść. Złożyłam dokumenty na uniwersytet, ale pomyślałam, że skorzystam również ze studium kosmetycznego. Bardzo ciekawił mnie ten zawód, więc chętnie się o nim uczyłam. Po skończeniu studium, odbywałam praktyki w gabinetach kosmetycznych w Lublinie, gdzie zdobyłam cenne doświadczenie. Ciężko było mi podjąć decyzję o otwarciu salonu, ale zmotywowała mnie rodzina. Prowadzenie własnej firmy wiąże się z ogromną odpowiedzialnością, jednak jestem bardzo zadowolona, że odważyłam się na ten krok. Lubię swój zawód. Wykonuję go z pasją, nie męczy mnie to. Dużą satysfakcję dają mi klientki, które są zadowolone z zabiegów i chętnie polecają gabinet swoim znajomym.

- Co znajduje się w ofercie Elixiru?

- Zajmuję się kosmetyką twarzy, dłoni, stóp oraz pielęgnacją ciała. Popularność poszczególnych usług zależy od pory roku. W sezonie wiosennym i letnim klientki chętniej dbają o dłonie i stopy. To także sezon weselny, dlatego panie częściej wybierają zabiegi na twarz, robią makijaż. Salon odwiedzają też panowie, którzy chcą zadbać nie tylko o twarz, ale również o dłonie i stopy.

- Jak przygotowuje się Pani do zabiegu?

- Przed jego rozpoczęciem, przeprowadzam wywiad, aby dowiedzieć się, jaki problem ma klient, czego oczekuje, jakich kosmetyków używa i jaką pielęgnację stosuje w domu oraz czy korzysta z innych zabiegów. Istotne jest też, żeby dowiedzieć się, czy nie jest alergikiem lub nie choruje przewlekle. To wszystko jest bardzo ważne, ponieważ w przypadku niektórych schorzeń niewskazane jest wykonywanie zabiegów kosmetycznych. Jeśli chodzi o dłonie, wiele klientek popełnia błąd, wycinając skórki czy piłując paznokcie przed wizytą w salonie. Takie podejście mija się z celem, ponieważ te czynności obejmuje właśnie manicure i pedicure.

- Czym kierować się przy doborze kosmetyków i zabiegów?

- Do każdego rodzaju skóry przypisane są preparaty, które należy stosować. Przykładowo, sucha skóra wymaga nawilżenia, ale również regeneracji i odbudowy. Zawsze po zastosowaniu serum nawilżającego, warto nałożyć maskę, która zregeneruje i odbuduje warstwę hydrolipidową naskórka. Wtedy skóra otrzyma niezbędną bombę witaminową. Zabiegi i kosmetyki dobieramy do aktualnych potrzeb skóry.

- Które zabiegi pielęgnacyjne dłoni i paznokci cieszą się popularnością?

- Klientki chwalą sobie manicure hybrydowy, do którego używa się lakieru trwalszego od tradycyjnego. Jest on utwardzany lampą, a także łączony z żelem. Manicure utrzymuje się do około dwóch tygodni. Jego atutem jest też to, że nie odpryskuje i pięknie błyszczy. Sprawdza się podczas wyjazdów, kiedy zabieramy ze sobą tylko niezbędne kosmetyki, a chcemy, by paznokcie wyglądały ładnie. Osobom, które borykają się z problemem słabych i łamliwych paznokci, polecam manicure japoński. Odbudowuje on naturalną płytkę paznokcia. Zawiera substancje odżywcze, takie jak krzem, wapń, mikro i makroelementy pozyskane w naturalny sposób z Morza Japońskiego. Ten zabieg polega na wcieraniu w płytkę pasty z witaminami, przy pomocy polerki ze skóry jelonka. Aby uzyskać satysfakcjonujący efekt, musimy powtórzyć zabieg przynajmniej trzy razy. Warto też stosować odżywki regenerujące i odbudowujące.

- Jak zadbać o skórę latem?

- Bardzo ważne jest stosowanie kremów z filtrem, ponieważ słońce ma na naszą skórę niekorzystny wpływ i bardzo ją wysusza. Jeśli ma tendencję do przebarwień, powinniśmy używać produktów z filtrem SPF 50. Warto też zafundować sobie zabiegi regenerujące i nawilżające, zwłaszcza po urlopie, podczas którego skóra była narażona na działanie promieni słonecznych, wody czy wiatru.

Rozmawiała Agata Flisiak

Najczęściej czytane