• Zdrowy Świdnik
  • Repertuar
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Schronisko w Krzesimowie
  • Idzie sobie Grześ...
  • rodzinka
  • Załatw sprawę w Urzędzie
wtorek, 19 maj 2015 09:52

Siła poligrafii

Napisał 

Artos zajmuje się małą poligrafią. Można tu skserować dokumenty, obłożyć pracę naukową, zlecić wykonanie wizytówki czy ulotki, a od niedawna także nadruk na różnych gadżetach. O ofercie firmy opowiada jej właściciel, Łukasz Woźniak.

- Działalność rozpoczął Pan 6 lat temu…

- Początkowo pracowałem w przedsiębiorstwie specjalizującym się w poligrafii. Wkrótce jednak nadarzyła się okazja, żeby samemu sprawdzić się w roli przedsiębiorcy. W 2009 roku otworzyłem firmę handlowousługową Artos. Profil działalności nastawiony jest na szeroko pojętą poligrafię, czyli: wydruki, archiwizacja danych, xero, oprawa prac magisterskich i licencjackich, bindowanie. Artos zajmuje się wszystkim, co jest związane z drukowaniem i kserowaniem dla indywidualnych klientów oraz urzędów i instytucji.

- Jakie wyzwania stoją przed tego typu działalnością?

- Dzisiaj na wszystko brakuje nam czasu. Nie możemy pozwolić sobie, by zrealizować zamówienie dwa dni później. Klient oczekuje, że otrzyma produkt szybko, z godziny na godzinę, więc nie możemy go zawieść. Przede wszystkim jednak, w dobie komputeryzacji społeczeństwa, usługa xero to zdecydowanie za mało. Wprowadzenie drukarek, maszyn do nadruków kolorowych, pieczątek dla firm, nadruków na kubkach czy poduszkach było spowodowane potrzebami klientów. Oni zasugerowali nam nowe możliwości, pytając, czy zajmujemy się na przykład reklamą. Początkowo odmawiałem, bo nie miałem takiej możliwości, ale wraz z rosnącym zapotrzebowaniem, zacząłem wprowadzać zmiany.

- Wykonując zlecenie na wydruk ulotek czy wizytówek, korzystacie z własnych projektów czy z projektów zleceniodawców?

- Sami odpowiadamy za reklamę, od pomysłu do finalnej realizacji. Czasem zdarza się jednak, że klienci przychodzą z własnymi projektami. Niektóre nadają się do wydruku, inne trzeba dostosować.

- Jakie błędy najczęściej popełniają klienci, którzy chcą zrealizować zamówienie według własnego pomysłu?

- Jest to tworzenie projektu w programach do tego nieprzystosowanych. Zdarza się, że dostajemy zarys nadruku w programie służącym do tworzenia dokumentów a nie grafiki, albo że plik jest zapisany w złym formacie. Dlatego, jeśli zlecenie ma dotyczyć szeroko pojętej reklamy, wolimi sami zająć się szkicem, a później realizacją. Oczywiście projekty, które tworzymy powstają na podstawie rozmów z klientem oraz wskazówek, których udziela. Każda uwaga jest dla nas cenna.

- Z jakich usług najchętniej korzystają osoby prywatne?

- Największym zainteresowaniem cieszy się wydruk dokumentów. Nowoczesne drukarki, choć tanie, często się psują. Mają też drogie tusze lub tonery i po prostu nie opłaca się ich wymieniać. Po przeliczeniu kosztów, klienci wolą przyjść tutaj i wydrukować to, czego potrzebują. Poza tym, mają możliwość kolorowego wydruku, co jest bardzo ważne, szczególnie dla uczniów czy studentów, którzy muszą przedstawić referat albo pracę magisterską. Oczywiście, wiele osób korzysta też z usługi xero, która jest obecnie bardzo powszechna. Kserujemy prawie wszystko. Dokumenty do urzędów, niektóre książki, zeszyty, notatki…

- Zamierzacie wprowadzić nowe usługi?

- Żyjemy w takim świecie, że co chwilę pojawia się coś nowego. Nie wszystko będziemy w stanie zapewnić, ale na pewno postaramy się, żeby oferta była wciąż ciekawa. Niedawno wprowadziliśmy usługę nadruku na podkładkach pod mysz, koszulkach, kubkach. Usługa ta nie jest kierowana wyłącznie do firm. Mogą z niej skorzystać także klienci detaliczni, którzy chcieliby komuś sprawić oryginalny prezent na urodziny czy inną okazję. Mamy do tego specjalnie przystosowane maszyny.

- Co wyróżnia was spośród firm zajmujących się poligrafią?

- Myślę, że przede wszystkim jakość obsługi klienta oraz usługi. Staramy się, aby każdy dokument był wyraźny, czysty i równo skserowany. Zależy nam, żeby klienci wychodzili od nas zadowoleni, chcieli tu wrócić i polecić nasz punkt swoim znajomym. Dużym atutem są również godziny otwarcia. Jesteśmy czynni od 9.00 do 20.00.

Agata Flisiak

Najczęściej czytane