• Schronisko w Krzesimowie
  • rodzinka
  • Repertuar
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • Zdrowy Świdnik
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Idzie sobie Grześ...
wtorek, 19 maj 2015 09:52

W świecie książek

Napisał 

- Książki to moja pasja. Kocham je czytać, oglądać, wąchać, polecać i rozmawiać o nich – mówi Joanna Kowalczyk, kierownik salonu literacko-prasowego Bumerang w świdnickiej Galerii Venus.

- Jaka książka do Pani wraca?

- Bajki Oscara Wilde'a są niezawodne od dzieciństwa. Bardzo podobało mi się też „Rubio” W. Whartona, które pomimo, że smutno się kończy, daje nadzieję. Pokazuje, że mamy wiele możliwości i możemy wszystko zmienić w swoim życiu. Z kolei takim tytułem, który do mnie wraca, a na którym się zawiodłam jest „Biegnąca z wilkami”. To książka, która ma za zadanie budować poczucie własnej wartości i która doszukuje się analogii między życiem człowieka a życiem wilków w stadzie. Słyszałam o niej wiele pochlebnych opinii. Klientki chętnie ją zamawiają, mimo że to pozycja, która już od kilku lat jest dostępna na rynku. Sama kilkakrotnie próbowałam przez nią przebrnąć, ale zdaje się, że nie jest dla mnie. Być może zaczęłam czytać ją w złym momencie swojego życia i dlatego mnie nie przekonała.

- Ma Pani ulubionego autora?

- Ostatnio bardzo chętnie sięgam po retro kryminały Marcina Wrońskiego. Nie traktuję ich wyłącznie jako książki kryminalne. Dla mnie to powieści społeczno-obyczajowe, których akcja toczy się w czasach przedwojennych, wojennych i po II wojnie światowej. Pokazują życie w szerokim kontekście, a ten wątek kryminalny jest dla czytelnika taką wisienką na torcie. Poza tym, akcja toczy się w Lublinie, co daje wrażenie, że jest się bohaterem opowieści. Podobno jest audiobook, który można pobrać z sieci i w oparciu o niego, wyruszyć na wycieczkę po mieście śladami komisarza Maciejewskiego. To taki przewodnik. Osobiście nie korzystałam, jednak mam nadzieję, że znajdę czas i zwiedzę z nim stolicę regionu.

- Czyje książki czytają świdniczanie?

- Mam wrażenie, że duże znaczenie ma to, czy książka jest polecana przez media. Kiedy w programie śniadaniowym pojawia się recenzja nowego tytułu, kilku klientów pyta o książkę. Oczywiście, nie każde zapytanie kończy się kupnem, bo zdarza się, że po przeczytaniu recenzji z okładki, niektórzy po prostu rezygnują. Część osób ogląda też audycje kulturalne, które oferują szerszy przegląd literatury. Ich widzowie są bardziej zdecydowani przy zakupach.

- Zbliża się Dzień książki i praw autorskich. Czy z tej okazji księgarnia przygotowała jakąś specjalną ofertę?

- Zaczęła się wiosna, więc wzrosło zainteresowanie tematyką zdrowotną, odchudzaniem, zdrową dietą. We współpracy z wydawnictwem Znak, przygotowaliśmy akcję, polegającą na tym, że przy zakupie książki „Lekkość” Anny Starmach można wziąć udział w konkursie i wygrać zajęcia z trenerem personalnym, albo warsztaty z zumby. A ponieważ 23 kwietnia świętujemy Dzień książki, będzie można kupić pozycje z grupy wydawniczej Foksal. Do każdego zakupu tego wydawnictwa, dodamy jedną książkę w wydaniu kieszonkowym gratis (wybór spośród 3 tytułów, do wyczerpania zapasów). Wkrótce też wybraną prozę Stanisława Lema i Ryszarda Kapuścińskiego wydaną przez Agorę, będzie można kupić do 50% taniej. Informacje o wszelkich promocjach i nowościach, będą pojawiać się na plakatach. Mamy też w planach promocję na inne książki, między innymi dla najmłodszych czytelników.

- Jakie książki poleciłaby Pani miłośnikom literatury?

- Wśród dzieci wciąż popularne są baśnie, bajki, kolorowanki z naklejkami, poezja Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Rodzice chętnie kupują swoim pociechom ćwiczenia wspierające naukę czytania, liczenia, a także książki o zwierzętach. Bardzo fajną propozycją są też książeczki z pisakiem wielokrotnie ścieralnym, po których można rysować, poprawiać kontury, pisać i liczyć. Doskonale ćwiczą cierpliwość, motorykę, napięcie mięśniowe i budują poczucie własnej wartości u dziecka. Tych samych umiejętności uczą też książeczki wodne. W określonym miejscu znajdują się wzory, które po zmoczeniu zabarwiają się i ukazuje się kształt. Dziewczynki, które samodzielnie czytają, chętnie sięgają po opowieści, w których bohaterami są zwierzęta i ich rówieśnicy. Chłopcy natomiast wolą książki przygodowe i humorystyczne, jak na przykład „Koszmarny Karolek”, „Przygody Mikołajka”, „Dziennik Cwaniaczka”, którego 9 część można kupić już w naszej księgarni. Dorosłych zachęcam do sięgnięcia po „Historię kotów”, która opowiada o tym, jak koty zamieszkały z ludźmi, i jak były traktowane w różnych okresach i miejscach. Ciekawą pozycją jest seria „Esy-Floresy”, czyli kolorowanki dla dorosłych, które bardzo odprężają. W świecie książki ciągle pojawia się coś nowego. Wystarczy być uważnym, a na pewno trafi się na coś niesamowitego.

Zapraszamy również na stronę www.czytay.pl , gdzie można zamówić książki i odebrać je bez dodatkowych opłat w naszej księgarni.

Agata Flisiak

Najczęściej czytane