• Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • rodzinka
  • Repertuar
  • Zdrowy Świdnik
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • Schronisko w Krzesimowie
  • Idzie sobie Grześ...
wtorek, 19 maj 2015 09:50

Łagodząca moc Melisy

Napisał 

O naturalnej alternatywie dla medycyny konwencjonalnej opowiadają Angelina i Robert Harytanowicz, właściciele sklepu zielarsko-medycznego Melisa.

- Coraz większa grupa klientów poszukuje rozwiązań z zakresu medycyny niekonwencjonalnej. Z jakimi problemami najczęściej się do Państwa zgłaszają?

- Staramy się raczej używać określenia medycyna naturalna. Klienci poszukują przede wszystkim preparatów, które mogłyby zastąpić lub wspomóc działanie klasycznych leków, przyjmowanych między innymi na choroby układu krążenia, cukrzycę, podwyższony cholesterol, wrzody żołądka. Popularnością cieszą się także suplementy diety, zdrowa żywność, produkty bezglutenowe oraz dla diabetyków, a także kosmetyki pochodzenia naturalnego, miody, soki, przyprawy. Jednak filarem naszej działalności pozostają zioła, których w ofercie mamy kilkaset. Coraz większy nacisk kładzie się na zdrowy tryb życia, na to, co jemy czy też, czym się leczymy. To bardzo dobry kierunek, ponieważ zdrowie jest najcenniejszym, co mamy.

- Ziołolecznictwo stało się modne?

- Zawsze było popularne wśród ludzi starszych. Ostatnio jednak chętniej korzystają z niego także osoby młode czy w średnim wieku. Niestety, choroby dotykają coraz młodszych. Dlatego myślimy, że nie jest to kwestia mody, a realnych potrzeb. Odnosimy wrażenie, że medycyna kliniczna często nie proponuje konkretnych rozwiązań, bywa bezsilna, szczególnie w zapobieganiu schorzeniom.

- Czy klienci Melisy mają wiedzę, jak zapobiegać konkretnym chorobom?

- Dużo mówi się o profilaktyce, jednak uważamy, że jako społeczeństwo nie wiemy, jak przeciwdziałać chorobom. Wykonanie takich badań, jak mammografia czy kolonoskopia, pomoże tylko w diagnozie, nie zapobiegnie nowotworowi. To podstawowy problem, ponieważ nie podchodzimy do tematu całościowo. Zwracamy uwagę na objawy, które przeszkadzają w życiu codziennym. Chcemy je usunąć, zamiast szukać przyczyny problemu. Nie od dziś wiadomo, że na przykład podwyższony poziom cholesterolu pojawia się w organizmie z konkretnego powodu, więc powinniśmy go szukać, a nie wyłącznie usuwać objawy. Podobnie jest z chorobami skóry. Przykładowo, łuszczyca jest chorobą, której przyczyna leży w nieprawidłowym funkcjonowaniu układu immunologicznego, a aby ją wyleczyć proponuje się jedynie preparaty do stosowania bezpośrednio na skórę, często silnie działające sterydy.

- Jakie rozwiązania proponujecie?

- Naturoterapeuci, stosujący w kuracji naturalne substancje występujące w przyrodzie, doskonale wiedzą, jak istotna w życiu człowieka jest dieta wspomagająca leczenie. Staramy się podążać w tym samym kierunku. Proponujemy zdrową żywność, soki w 100% naturalne, oleje tłoczone na zimno (bardzo szeroki wybór), produkty bez laktozy i glutenu, ekologiczne przyprawy, miody sprowadzane bezpośrednio z gospodarstwa z Mazur i wiele innych. A jeśli już pojawią się problemy zdrowotne, warto sięgnąć po mieszanki ziół, suplementy oparte na składnikach pochodzenia roślinnego. Na przeziębienie bardzo dobry jest sok z aceroli, czarnego bzu, dzikiej róży lub czysta postać lewoskrętnej witaminy C. W przypadku problemów z wątrobą, proponujemy ostropest plamisty, który zawiera naturalną sylimarynę. Jeśli chodzi o odporność, pacjenci chętnie sięgają po czystek oraz olejek z dzikiego oregano, który wspomaga szereg funkcji organizmu i wykazuje właściwości silniejsze od antybiotyków. Polecany jest nawet w przypadkach nadmiernego rozwoju grzybów Candida Albicans w przewodzie pokarmowym oraz częstych infekcjach układu moczowego. Przy problemach ze skórą, bazujemy na preparatach firm, które nie stosują konserwantów, barwników, silikonów czy detergentów.

- Jak widzą Państwo przyszłość waszej działalności?

- Naszym marzeniem było stworzenie w Świdniku sklepu zielarsko- medycznego z prawdziwego zdarzenia. Uzyskaliśmy pozytywną opinię Wojewódzkiej Inspekcji Farmaceutycznej i możemy wydawać także zioła, które do tej pory były w mieście trudno dostępne, gdyż są zarejestrowane jako leki. Posiadamy szeroki asortyment, który stale poszerzamy. Wszystkie pytania i uwagi są dla nas bardzo cenne. Staramy się zamawiać produkty poszukiwane przez klientów i jesteśmy otwarci na sugestie, co powinno być jeszcze dostępne. Jeśli potrzebują Państwo porady oraz ważne jest dla Was dbanie o zdrowie w sposób naturalny, zapraszamy do Melisy. Służymy pomocą i chętnie każdemu doradzimy.

Agata Flisiak

Sklep Zielarsko-Medyczny Melisa, ul. Targowa 9
(Hala Targowa-nowa część)
pn. - pt. od godz. 9.00 do 17.00
sob. 9.00 do 14.00

Najczęściej czytane