• Zdrowy Świdnik
  • rodzinka
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Idzie sobie Grześ...
  • Schronisko w Krzesimowie
  • Repertuar
  • Załatw sprawę w Urzędzie
wtorek, 17 marzec 2015 08:36

Światła i świetliki

Napisał 

O innowacyjnym i ekologicznym oświetleniu, a także o tym, jak sprytnie oszczędzać na świetle opowiada Piotr Belcarz, właściciel sklepu Reset mikro:

- Przez lata prowadziliśmy spółkę w Lublinie. Sprzedawaliśmy komputery, drukarki oraz inne urządzenia. Później przenieśliśmy się do Świdnika i zmieniliśmy branżę. Zawsze ciekawiły mnie światła. Przeglądałem różne nowości na portalu aukcyjnym Ebay.com, gdzie kupowałem giętkie neony, świecące proszki, ledy. Eksperyment przekształcił się w działalność, którą się dziś zajmujemy. Interesuje nas wszystko, co świeci.

- Oprócz sklepu stacjonarnego i aukcji, prowadzicie sklep internetowy.

- Część klientów woli sprzedaż wysyłkową, bo jest po prostu wygodniejsza. Ostatnio zauważyłem jednak, że coraz więcej osób woli przyjść i obejrzeć towar na miejscu. Mogą wtedy dopytać, poradzić się, sprawdzić inne produkty takie, jak ledy, na które w sklepie internetowym nie zwróciliby uwagi. Ludzie przyzwyczaili się do żarówek energooszczędnych, ale gdy mówi się o żarówkach ledowych, nie wszyscy w to wierzą. Kiedyś przecież były brzydkie. Teraz są niemal identyczne, jak ich tradycyjne odpowiedniki.

- Czy oświetlenie przyjazne środowisku w ogóle istnieje?

- Teraz żarówki ledowe są dużo lepsze od energooszczędnych, bo krócej się rozpalają, są odporne na włączanie i wyłączanie, a przede wszystkim, dłużej świecą i nie zawierają rtęci. Wielu klientów, a wśród nich emeryci, którzy zdecydowali się na zakup zauważyło, że ich rachunki są niższe. Owszem, na początku wydatek jest większy, bo żarówka ledowa to koszt od kilkunastu do 60 zł, ale jak się okazuje, pieniądze zwracają się już po 2 latach. Żarówka będzie świecić ponad 10 lat. Poza tym, kupując ledy możemy zdecydować, czy chcemy, żeby dawały zimne, czy ciepłe światło. Jest duża różnica między żarówką ciepłą a zimną. Ta ostatnia daje światło świetlówkowe, wpadające w błękit, a ciepła przypomina światło zwykłej żarówki. Klienci często nie wiedzą, jak pomieszczenie będzie wyglądało w ciepłych lub zimnych barwach. Dajemy im możliwość kupna z możliwością zwrotu, żeby sami mogli się przekonać, co bardziej im odpowiada. Trudno powiedzieć, które żarówki są chętniej kupowane. Wszystko zależy od gustu klienta. Nie ma jednej metody na dobór odpowiedniego oświetlenia. Bardzo fajnym i coraz chętniej stosowanym rozwiązaniem są też paski ledowe, które można umieścić w meblach lub za telewizorem. Zajmują bardzo mało miejsca, ale dają efekt podświetlenia. Można je dociąć do odpowiedniej długości, są łatwe w montażu i bardzo estetyczne. Korzystają z nich nie tylko firmy wykończeniowe, ale i klienci indywidualni.

- W Reset mikro można kupić nie tylko ledy, ale też różne świetliste elementy dekoracyjne.

- Wykorzystuje się je podczas imprez, koncertów czy różnych spotkań. Są to, na przykład giętkie neony. Popularnością cieszą się świecące proszki, które chętnie kupują malarze. Mamy nawet stałą klientkę, która specjalizuje się w obrazach świecących w ciemności. To środki nieszkodliwe chemicznie, więc można je spokojnie wymieszać z farbą, lakierem, a nawet dodać do świecy, żeby pięknie się żarzyła.

- Jakie najdziwniejsze świecidła można kupić w Państwa sklepie?

- Kiedyś sprzedawaliśmy breloczki do kluczy, które bez naświetlania świecą 10 lat. Mają postać rurki, w której umieszczany jest radioaktywny deuter, czyli bardzo wolno rozkładający się izotop wodoru. To technika stosowana w łodziach podwodnych, których elementy oświetlenia zrobione są z rurek deuterowych. Nawet wtedy, gdy łódź zatonie, będzie na niej widać świecące punkciki. Jednak najbardziej nietypowym towarem w naszym sklepie były wskaźniki laserowe o różnej mocy. Słabe lub na tyle mocne, że potrafiły wypalić dziurę. Możemy się pochwalić, że jeden z zielonych laserów kupiło u nas Centrum Nauki Kopernik.

- Jak wyobraża Pan sobie przyszłość tej branży? Nowe urządzenia, innowacyjne rozwiązania, co nas zaskoczy?

- Na pewno uda się znaleźć jeszcze lepsze źródła światła. Słyszałem już o świecących plastikach, które miałyby zastąpić ledy. Myślę, że tradycyjne żarówki zostaną całkiem wyparte. Unia Europejska już teraz wprowadza zakazy sprzedaży żarówek, które są zbyt energochłonne.

Reset mikro s.c. ul. Mikołaja Kopernika 4A

Agata Flisiak

Najczęściej czytane