Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 16 marzec 2015 15:19

Menedżer z pasją

Napisała 

Kolejnym menedżerem z pasją, którego przedstawiamy w naszym cyklu jest Andrzej Bernat, właściciel firmy Hydrocentrum.

- Zawodowo jestem….

- Z wykształcenia jestem prawnikiem. Studia ukończyłem w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W trakcie nauki pracowałem w sklepie branży hydraulicznej. Rzecz jasna nie traktowałem tego zajęcia jako docelowego. Jednak trudności, na jakie napotykają absolwenci prawa ze zdobyciem pracy w tym wciąż bardzo hermetycznym zawodzie sprawiły, że pracuję w handlu już 13 rok. Praca tymczasowa przekształciła się w stałą, a z czasem również w pomysł na biznes. Od pół roku prowadzę własną firmę. Postanowiłem się usamodzielnić, zarówno ze względów finansowych, jak i, w pewnym sensie, na pewność zatrudnienia.

- Moja firma….

- Jest kontynuacją dotychczasowego doświadczenia zawodowego - sklep z artykułami budowlanymi, sanitarnymi, grzewczymi, elektrycznymi i gazowniczymi. Jak widać oferujemy szerokie spektrum specjalizacji i asortymentu. Firmę prowadzę ze wspólnikiem, który jest przedsiębiorcą handlowym już od 22 lat. Wpadliśmy na pomysł, zrobiliśmy biznesplan i wypaliło. Mamy plany rozwojowe. W najbliższym czasie chcemy zatrudnić jedną lub dwie osoby, w dalszej perspektywie być może również utworzyć filię w Lublinie. Mieścimy się przy ulicy Skarżyńskiego 1B, w dzielnicy, w której ostatnio nie było sklepu tej branży. Odwiedzający nas klienci bardzo często wyrażają radość, że nie muszą już chodzić po towar na drugi koniec miasta.

- Najważniejsze wydarzenie w życiu zawodowym…

- To podjęcie decyzji o przejściu „na swoje”, po 12 latach pracy w charakterze sprzedawcy.

- Doświadczenie zawodowe…

- Wbrew pozorom nie jest to łatwa branża. Doświadczenie wynika z wielu szkoleń, spotkań biznesowych, zapoznawania się z nowinkami technicznymi i technologicznymi, rozwijania wiedzy. Fotowoltaika, pompy ciepła, kolektory słoneczne, domy pasywne…. a więc oszczędność i ekologia. Staramy się ciągle rozwijać i być jak najbardziej otwartymi na klienta, który ma prawo zdobyć u nas nie tylko konkretny towar, ale również wiedzę na jego temat. Żeby nie szukał jej w Internecie, bądź gdzieś poza Świdnikiem.

- Najważniejsze w byciu szefem jest…

- Otwartość na pracowników i odpowiedzialność oraz...a może przede wszystkim, stworzenie dobrej atmosfery w miejscy pracy, gdzie spędzamy mnóstwo czasu. Pracownik przychodzi do sklepu, pracuje od 8 do 16, wychodzi i zapomina. Szef musi żyć biznesem całą dobę. Inaczej nie da się go prowadzić z sukcesem. Albo wkładasz w swoją pracę pasję, czynisz z niej część życia, albo będzie źle.

- Moje zainteresowania to…

- Nie mam zbyt wiele czasu na szczególne zainteresowania. Dobra książka wieczorem, film, spotkania ze znajomymi i rodziną. Na poświęcenie się jakiejś pasji systematycznie, po prostu nie mogę sobie pozwolić. Być może za jakiś czas to się zmieni. Na razie moim głównym hobby jest firma Hydrocentrum.

Jan Mazur