• rodzinka
  • Schronisko w Krzesimowie
  • Zdrowy Świdnik
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Repertuar
  • Idzie sobie Grześ...
piątek, 16 styczeń 2015 13:32

Menedżer z pasją: Krzysztof Falenta

Napisał 

Rozpoczynamy serię publikacji poświęconych menedżerom świdnickich firm i instytucji. Chcielibyśmy przybliżyć nie tylko ich sylwetki zawodowe, ale również napisać o zainteresowaniach i poglądach na cechy, jakie powinien posiadać dobry szef. Pierwszą osobą, której zadaliśmy serię pytań jest Krzysztof Falenta, prezes spółki Remondis Świdnik:

- Zawodowo i prywatnie jestem…

- Zawodowo – prezesem spółki Remondis Świdnik, natomiast prywatnie – mieszkańcem Świdnika od 56 lat i ojcem dwojga wspaniałych dzieci, Karola i Weroniki.

- Moja firma…

- …to spółka, której właścicielami są niemiecki koncern Remondis i gmina miejska Świdnik. Istnieje od 1 sierpnia 1995 roku, czyli prawie 20 lat. Zajmuje się głównie zbieraniem i transportem odpadów komunalnych, zarówno zmieszanych, jak i segregowanych. Obsługujemy około 50 tysięcy ludzi w gminach Świdnik i Mełgiew. Wśród 30 spółek grupy Remodis w Polsce zajmujemy mniej więcej 20 miejsce co do wielkości. Po prawej stronie Wisły istnieje jeszcze tylko mały oddział w Siedlcach. - Gdyby porównać nowoczesność firmy do konkurencji? - Muszę się pochwalić, że posiadamy taki samochód, jakiego w Lublinie nie ma, z silnikiem euro6. Jest to jednostka spełniająca najwyższe w Europie normy ekologii. Sam wóz, ze względu na niewielkie rozmiary, doskonale nadaje się do obsługi świdnickiego „starego miasta”, gdzie dominują wąskie uliczki trudne do pokonania dla dużych pojazdów.

- Doświadczenie zawodowe to…

- Najpierw edukacja: szkoła podstawowa i technikum mechaniczne w Świdniku. Później studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Lubelskiej. Już na półtora roku przed ukończeniem studiów, początkowy kierunek kariery zawodowej został przesądzony podpisaniem umowy o stypendium fundowanym z PZL - Świdnik. Rozpocząłem tam pracę w 1984 roku. Najpierw w wydziale prób śmigłowca, następnie jako konstruktor w dziale konstrukcji śmigłowców seryjnych, by trafić wreszcie do działu marketingu i eksportu. W 1997 roku zostałem dyrektorem spółki Rethmann działającej obecnie pod nazwą Remondis. Od 1998 roku jestem prezesem spółki.

- Czy przejście z PZL – Świdnik do spółki Rethmann było najważniejszym wydarzeniem w życiu zawodowym?

- Podczas pracy w PZL przeszedłem bardzo wiele kursów, a przede wszystkim ukończyłem studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym UMCS, Praca w dziale handlowym, częste wyjazdy zagraniczne, przyjmowanie delegacji i prowadzenie rozmów handlowych, dały mi doświadczenie biznesowe, nauczyły rzetelności i sumienności. W 1997 roku przeczytałem ogłoszenie o konkursie na dyrektora spółki Rethmann Świdnik. Nie zastanawiałem się ani chwili i złożyłem dokumenty. Postąpiłem tak, ponieważ uważałem, że umożliwi mi to dalszy rozwój kariery. Tak też się stało, wygrałem konkurs, mimo że do rywalizacji stanęło aż ośmiu konkurentów. Samo podjęcie decyzji i sukces w konkursie były najważniejszymi wydarzeniami w mojej karierze zawodowej, ponieważ ze stanowiska specjalisty wiodącego wyniosły mnie one do rangi dyrektora.

- Najważniejsze w byciu szefem jest…

- Bycie zarówno obserwatorem, jak psychologiem i strategiem. Idealny szef powinien dopasować się do osobowości pracowników. Powinien być otwarty, mieć zdolność porozumienia nawet ze skrajnie odmiennymi charakterami. Powinien szanować pracowników niezależnie od sprawowanych przez nich funkcji i stażu pracy. Powinien znać się na pracy swojej i podwładnych, co pozwoli na rzetelną ich ocenę. Powinien być punktualny i świetnie zorganizowany.

- Zainteresowania, to...

- Historia Polski, zwłaszcza XVI i XVII wiek, muzyka rockowa lat 70. i 80., II wojna światowa na morzu, technika, a przede wszystkim lotnictwo i sport.

Jan Mazur

Najczęściej czytane