• Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Zdrowy Świdnik
  • Repertuar
  • Schronisko w Krzesimowie
  • Idzie sobie Grześ...
  • rodzinka
  • Załatw sprawę w Urzędzie
niedziela, 21 grudzień 2014 10:33

Marzenie z dzieciństwa

Napisała 

Ubrania, deski, farby, magazyny, płyty i bilety na koncerty. Na świdnickiej mapie pojawił się pierwszy skateshop, który oferuje wszystko, czego fani kultury hip-hopowej potrzebują. O tym, co można w nim znaleźć, opowiada Marcin Smoczyński, właściciel SmokingOne.

- Zwykle skateshopy otwierają osoby identyfikujące się z kulturą hip-hopową. Jak było w Twoim przypadku?

- Zawsze interesowałem się tą kulturą, jednak nie uczestniczyłem w niej. Nie jeździłem na deskorolce czy bmx-ie, nie malowałem graffiti. Mimo tego, hip-hop zawsze mi towarzyszył, ciągle był w mojej głowie. Sklep to spełnienie dziecięcych marzeń. Wielu znajomych jeździ na deskorolce, maluje graffiti czy nagrywa muzykę, więc naturalną koleją rzeczy było stworzenie takiego miejsca. Bardzo chciałem to zrobić i udało się.

- Mówisz, że jako dziecko marzyłeś o takim miejscu. Kiedy zacząłeś realizować swój plan?

- Skończyłem poprzednią pracę i przyszedł czas, by zastanowić się, co robić dalej. Znajomi podpowiedzieli mi, że Urząd Pracy dofinansowuje przedsiębiorstwa, i że to dobry pomysł na start. Zainteresowałem się tym i skorzystałem z funduszy. Starałem się, stworzyć coś więcej niż tylko sklep. Chciałem, żeby było to klimatyczne miejsce, gdzie można usiąść, poczytać magazyny, związane ze streetartem, muzyką i ubraniami.

- Czy od początku chciałeś sprzedawać ubrania i deskorolki?

- Początkowo miały to być tylko ubrania i rzeczy związane z graffiti, ponieważ na tym się znałem. Jednak za rogiem znajduje się skatepark, dlatego nie wyobrażałem sobie, żeby w sklepie nie sprzedawać deskorolek. Muzyka była kolejnym krokiem. Wielu moich znajomych narzekało, że w Świdniku nie ma miejsca, gdzie można kupić płyty. Pomyślałem „czemu nie”. Skoro mogą przyjść tutaj i kupić płyty taniej niż w lubelskich Empikach, to chyba dobre rozwiązanie. Dzięki temu nie muszą stać w korkach, płacić za przejazd do Lublina. Póki co, bazuję na polskich wykonawcach i wytwórniach płytowych. Mam, m.in. płyty z wytwórni Prosto i Asfalt Records oraz Nowe Nagrania i Vibe2nes. To krążki związane z kulturą hip-hopu, ale również muzyką elektroniczną i beatmaking. Do sklepu przychodzą też osoby, które jeżdżą na rolkach czy bmx-ach, dlatego na wiosnę chcielibyśmy sprowadzić części i akcesoria do nich oraz innych sportów ekstremalnych.

- SmokingOne to miejsce dla...

- Dla wszystkich. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Mamy ubrania, buty, plecaki i torby. Jesteśmy jedynym sklepem w Świdniku, w którym można kupić odzież znanych streetwearowych firm, jak Turbokolor, Zooyork czy Dickiesoraz obuwie markiK1X, Reebok Classic i Nike AirMax. Poza tym mamy również odzież świdnickich marek - The Wildest albo Valium. Nasi klienci to osoby w różnym wieku. Gimnazjaliści, ale i osoby po trzydziestce, czy pięćdziesiątce. Trochę gorzej wygląda to z kobiecego punktu widzenia, ponieważ w tej chwili nie sprzedajemy ubrań dla pań. Ale gdy tylko sklep się rozkręci, na pewno coś się pojawi. Mamy też fajną wiadomość dla tych, którzy chodzą na koncerty hip-hopowe. W naszym sklepie będzie można kupić bilety na większość imprez hip-hipowych w naszej okolicy. Teraz ruszyliśmy ze sprzedażą biletów na koncert Włodiego, który odbędzie się w Lublinie.

rozmawiała Agata Flisiak

SmokingOne skateshop
ul. Hryniewicza 12
czynne pon. - pt. w godz. 11.00 - 19.00
sobota w godz. 11.00 - 16.00
www.facebook.com/smoking.one.skateshop

Najczęściej czytane