Regionalny Park Przemysłowy w Świdniku coraz bardziej europejski - Świdnik - wysokich lotów

piątek, 13 sierpień 2010 13:36

Regionalny Park Przemysłowy w Świdniku coraz bardziej europejski

Napisał 

Regionalny Park Przemysłowy w Świdniku znajduje się na uboczu najpopularniejszych szlaków komunikacyjnych świdniczan. Dlatego mieszkańcy miasta nie mają częstych okazji do zobaczenia co się w Parku dzieje...
...a dzieje się ostatnio sporo, głównie dzięki uruchomieniu projektu unowocześniania infrastruktury Parku i budowy na jego terenie nowych obiektów.

Wartość projektu wspieranego finansowo przez Europejski Program Rozwoju Regionalnego wynosi ponad 42 mln złotych - mówi Eugeniusz Hyz, prezes RPP w Świdniku. - Wsparcie, to może nawet za mało powiedziane, bo wkład finansowy z funduszy unijnych sięga aż 29 mln złotych - dodaje prezes.

W ramach projektu, który ma się zakończyć w grudniu 2010 roku stawiany jest między innymi, na przedpolu PZL-Świdnik, budynek biurowo-usługowy z częścią laboratoryjną i badawczo-rozwojową oraz przychodnią. Oprócz niego jednak, dokonywana jest gruntowna modernizacja istniejącej na terenie Parku infrastruktury. W kapitalnym remoncie, a właściwie często w budowie od podstaw są ponad 3 kilometry dróg, ponad 2,5 km podziemnej sieci ciepłowniczej, a także ponad 1600 metrów sieci na estakadzie. Długość rewitalizowanej sieci wodociągowej wynosi aż ponad 6 km. Do tego powstaje prawie 2 km chodników, prawie 3800 metrów oświetlenia dróg i wiele innych inwestycji, które mają stworzyć optymalne warunki funkcjonowania firmom działającym na terenie parku.

W naszym ogromnym, jak na skalę Parku projekcie, uczestniczy 5 firm wykonawczych, które specjalizują się w różnego rodzaju robotach - mówi prezes E. Hyz. - Często napotykamy na niespodzianki. Okazało się na przykład, że podziemną sieć centralnego ogrzewania trzeba praktycznie w stu procentach wymienić, jako że nie nadaje się już do remontu. Podobnie od podstaw trzeba zbudować niektóre drogi, na przykład ulicę Fabryczną. Stwarza to przejściowe trudności, ponieważ trzeba organizować objazdy, a jakość niektórych dróg jest na razie nawet gorsza niż przed rozpoczęciem programu. Wkrótce jednak ich użytkownicy zauważą znaczną poprawę. Chcę podkreślić, że przeprowadzone inwestycje nie tylko poprawią komfort prowadzenia działalności gospodarczej w Parku, ale również przyniosą wymierne korzyści finansowe. Na przykład wymiana sieci ciepłowniczych oszczędzi użytkownikom ciepła produkowanego przez Gigę aż o 800 tys. zł rocznie.


Źródło: Głos Świdnika