• Repertuar
  • Idzie sobie Grześ...
  • Zdrowy Świdnik
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Schronisko w Krzesimowie
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • rodzinka
sobota, 24 sierpień 2019 08:01

Kto wybuduje mieszkania?

Kilka dni temu został ogłoszony przetarg na bu­dowę w Świdniku dwóch bloków z rządowego programu. Wykonawcy mogą się zgłaszać do 9 września. Oddanie mieszkań jest planowane w połowie 2021 roku. Zainteresowanie inwestycją jest ogromne, mimo że formalnie nie ruszył jesz­cze nabór chętnych.

- Ogłosiliśmy przetarg na general­nego wykonawcę inwestycji Miesz­kania Plus w Świdniku. To już ostat­nia prosta przed uruchomieniem budowy 108 mieszkań w ramach rządowego programu - mówił kilka dni temu Mirosław Barszcz, prezes PFR Nieruchomości.

Na tę informację czekają setki za­interesowanych, którzy chcieliby zamieszkać w blokach przy ul. „Gro­ta” Roweckiego 24. Otwarcie ofert zaplanowano 9 września. Zadaniem wykonawcy będzie budowa dwóch budynków wielorodzinnych, cztero­kondygnacyjnych.

Przyszli mieszkańcy otrzymają wy­kończone lokale. Wokół bloków po­wstaną parkingi, drogi dojazdowe, zjazd publiczny, chodniki, plac za­baw, oświetlenie oraz wiaty śmiet­nikowe. Wykonawca zadba również o zieleń. Budowa ma się rozpocząć w czwartym kwartale tego roku i za­kończyć w połowie 2021 roku. Śred­nia powierzchnia lokali w nowych blokach to ok. 50 mkw.

- To będą nowe, bardzo atrakcyjne mieszkania o wysokim standardzie - wyjaśnia Artur Soboń, wicemini­ster inwestycji i rozwoju, nadzorują­cy program Mieszkanie Plus.

Działka, na której powstaną bloki została przekazana przez miasto. Zainteresowani programem mogą jeszcze wypełniać specjalne ankiety dotyczące przyszłej inwestycji. Moż­na w nich określić jaki metraż lokalu byłby dla nas najlepszy, w jakich wi­dełkach mieszczą się nasze zarobki oraz czy wolimy tylko wynajmować mieszkanie, czy chcemy w przyszło­ści stać się jego właścicielem. Czas na przesłanie ankiet mija z końcem sierpnia.

Kolejnym krokiem będzie określe­nie kryteriów, jakie muszą spełnić przyszli najemcy i właściciele miesz­kań. Ustaleniem ich zajmą się miej­scy radni. W stworzeniu regulaminu pomogą im również wypełnione ankiety. Dopiero później formalnie ruszy nabór chętnych na lokale, choć już teraz do urzędu zgłaszają się zainteresowani.

- Mamy ponad 600 wniosków. Oko­ło 20 proc. złożyły osoby spoza Świdnika - wylicza burmistrz Wal­demar Jakson.

Nowi najemcy będą równocześnie korzystać także z programu Miesz­kanie na start.

- Dzięki niemu uzyskają dopłatę do czynszu, nawet na 15 lat - dodaje A.Soboń.

piątek, 23 sierpień 2019 14:37

W weekend nie siedź w domu

Zawody spadochronowe, parada motocykli, koncert, mecz oraz seanse w kinie Lot. Zebraliśmy dla Państwa informacje o wydarzeniach, które w ten weekend odbędą się w naszym mieście.

Podniebne atrakcje (ZOBACZ: Spadochrony nad Świdnikiem)

Na świdnickim niebie znów będziemy gościć spadochroniarzy. W dniach 24-25 sierpnia odbędą się XIV Międzynarodowe Zawody Sportowe. Swoją obecność zapowiedzieli zawodnicy, między innymi z Mielca i Rzeszowa.

sobota (lotnisko trawiaste)

godz. 9.00-9.30 otwarcie zawodów
godz. 9.30-13.00 oraz 15.00-19.30 rozgrywanie konkurencji

niedziela (lotnisko trawiaste)

godz. 8.30-12.00 rozgrywanie konkurencji
godz. 12.00-12.30 uroczyste zakończenie zawodów, dekoracja zwycięzców

Motocykle po raz dwunasty w Świdniku (ZOBACZ: Znów pojadą wueski)

Już w sobotę ulicami naszego miasta przejedzie motocyklowa parada inaugurująca XII Zlot Motocykli WSK i innych. Motocykliści wystartują o godzinie 11.00 spod stadionu miejskiego, skąd przejadą aleją Lotników Polskich do ronda przy al. Jana Pawła II. Później wrócą do ul. Niepodległości, dojadą nią do Kosynierów, skręcą w Racławicką i, na wysokości Galerii Venus, w kard. S. Wyszyńskiego. Parada zakończy się na wysokości cmentarza. Motocykliści, już indywidualnie udadzą się do Cegielni Wierzchowina, gdzie w tym roku odbędzie się impreza.

Wieczór w rytmie „Boogie Street” (ZOBACZ: Koncert Renaty Przemyk)

Koncert Renaty Przemyk, której utwory: „Babę zesłał Bóg”, „Ten taniec”, „Kochana” czy „Jakby nie miało być” zna każdy sympatyk polskiej muzyki, zwieńczy cykl muzycznych wieczorów u św. Kingi. Wydarzenie organizowane jest w ramach 4. edycji Budżetu Obywatelskiego. Projekt, którego autorem jest Stowarzyszenie św. Kingi, otrzymał największą ilość głosów.

Podczas wizyty w Świdniku, pochodząca z Bielska-Białej artystka zaśpiewa piosenki Leonarda Cohena w przekładzie Daniela Wyszogrodzkiego. Po raz pierwszy zaprezentowała je w 2016 roku, na deskach Teatru Starego w Lublinie, gdzie wystąpiła w spektaklu „Boogie Street”.

W Świdniku Renacie Przemyk towarzyszyć będą znamienici muzycy. Na scenie w budującym się kościele, obok artystki wystąpią: Krzysztof Pająk (piano), Piotr Wojtanowicz (bas, śpiew), Grzegorz Palka (gitary), Sławek Puka (perkusja), Sylwia Lasok i Magda Celińska (chórki). Koncert odbędzie się 25 sierpnia, o godzinie 19.00. Wstęp jest bezpłatny.

Derby Lubelszczyzny (ZOBACZ: Bilety na derby, Przełamać czarną serię)

W sobotę, na stadionie miejskim w Świdniku spotka się Avia Świdnik i Motor Lublin. Derby rozpoczną się o godzinie 17.00. Bezpłatne wejściówki na wydarzenie można odbierać w sekretariacie świdnickiego klubu dziś między godz. 8.00 a 16.00. W sobotę kasy będą otwarte na dwie godziny przez meczem. Aby otrzymać bilet należy mieć przy sobie dokument tożsamości z numerem PESEL.

Weekend z kinem Lot (ZOBACZ: Przyjdź na seans!)

Miłośników animacji, komedii czy filmów akcji zachęcamy do odwiedzenia kina Lot. W weekend coś dla siebie znajdą zarówno młodsi, jak i starsi widzowie. Na dzieci czeka „Playmobil: Film”, a na dorosłych „Szybcy i wściekli. Hobbs i Shaw”. Premierowo zobaczymy też komedię „Na bank się uda”.

czwartek, 22 sierpień 2019 10:17

Przyjdź potańczyć!

Dobra zabawa przy ulubionej muzyce oraz świetna atmosfera czekają na tych, którzy wybiorą się na kolejną letnią potańcówkę. Impreza odbędzie się już dziś w muszli koncertowej przy Miejskim Centrum Usług Socjalnych.

Tym razem o oprawę muzyczną zabawy zadbają zespół Zapłocianie z Milejowa oraz Janusz Lawgmin. Potańcówka rozpocznie się o godzinie 16.30 i potrwa do 20.00.

Kolejne wydarzenie, podczas którego również wystąpi Janusz Lawgmin zaplanowano 29 sierpnia. Tematem przewodnim imprezy będą kapelusze. Letnie potańcówki zwieńczy bal przebierańców, który obędzie się 5 września. Tego dnia dla świdniczan zagra zespół Convers. Nie zabraknie też zabaw i konkursów.

Organizatorami wydarzenia są Miejski Ośrodek Kultury i Miejskie Centrum Usług Socjalnych.

czwartek, 22 sierpień 2019 12:17

O motocyklach w pigułce (film)

65 lat temu z taśmy montażowej w świdnickich zakładach zjechał pierwszy motocykl WSK. Jak się okazało, zrewolucjonizował komunikację na polskich drogach. Choć produkcja legendarnego jednośladu zakończyła się już ponad 30 lat temu, na stałe wpisał się w pamięć pasjonatów.

Aby uczcić ważną dla sympatyków wueski rocznicę, Miejski Ośrodek Kultury wyprodukował serię filmów poświęconych motocyklom z logo WSK. Autorami obrazu są Paulina Niezbecka i Jakub Boczkowski. Pierwszy, opowiadający w skrócie historię jednośladów ze Świdnika, od dziś można oglądać na kanale YouTube Świdnik Wysokich Lotów. Kolejny, poświęconym tym razem modelowi WSK M06B3 „Lelek”, zobaczymy za dwa tygodnie. 

Przygotowane przez MOK filmy są kontynuacją reportażu „Kultowa WueSKa”, który swoją premierę miał w 2015 roku.

piątek, 23 sierpień 2019 09:28

Uwaga kierowcy!

W sobotę ulicami naszego miasta przejedzie motocyklowa parada inaugurująca XII Zlot Motocykli WSK i innych (ZOBACZ: Znów pojadą „wueski”). Rozpocznie się o godzinie 11.00 i potrwa około godziny. Kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami w ruchu.

Uczestnicy zlotu wyruszą z ulicy Sportowej, skąd przejadą aleją Lotników Polskich do ronda przy al. Jana Pawła II. Później wrócą do ul. Niepodległości, dojadą nią do Kosynierów, skręcą w Racławicką i, na wysokości Galerii Venus, w kard. S. Wyszyńskiego. Parada zakończy się w okolicach cmentarza. Motocykliści, już indywidualnie udadzą się do Cegielni Wierzchowina, gdzie w tym roku odbędzie się impreza.

Trasę przejazdu zabezpieczy policja.

środa, 21 sierpień 2019 12:42

Ostatnie dni lata z SDK

Spółdzielczy Dom Kultury zaprasza młodszych i star­szych świdniczan na „Waka­cyjne warsztaty SDK”. Udział w zajęciach jest bezpłatny.

- Zachęcamy wszystkich, którzy chcą ciekawie spędzić ostatnie dni wakacji. Będzie to też okazja, by zo­baczyć, w jaki sposób pracujemy. Może komuś tak się spodoba, że po­stanowi skorzystać z naszej oferty zajęć całorocznych, które rozpocz­niemy we wrześniu - mówi Edyta Socha, kierownik SDK.

23 sierpnia, godz. 17.00 warsztaty kabaretowe

26 sierpnia, godz. 10.00 warsztaty hip-hopowe (grupa młodsza), godz. 12.00 warsztaty hip-hopowe (grupa 15+), godz. 12.00 warsz­taty rękodzieła (dla dzieci)

28 sierpnia, godz. 10.00 warsztaty wokalne, godz. 12.00 warsztaty teatralne

29 sierpnia, godz. 10.00 warsztaty modelarskie

2 września, godz. 17.30 warsztaty rękodzieła (dla dorosłych)

Zapisy osobiście, w siedzibie SDK przy ul. Marsz. Józefa Piłsudskie­go 6a, lub telefonicznie pod numerami 691 890 715 i 81 751 23 88, w godz. 8.00 – 16.00.

aw

środa, 21 sierpień 2019 11:15

„Piątka” zbiera okulary

O tym, że społeczność Szkoły Podstawowej nr 5 jest zawsze gotowa, by nieść pomoc potrzebującym przekonaliśmy się już nieraz. Również teraz, mimo że w placówkach oświatowych nie zabrzmiał jeszcze pierwszy dzwonek, uczniowie, nauczyciele i rodzice nie odpoczywają. Właśnie dołączyli do ogólnopolskiej zbiórki „Okulary dla Afryki”.

Akcja, której organizatorem jest Fundacja Okuliści dla Afryki, po raz trzeci zbiera „szkła” dla mieszkańców Czarnego Lądu. Do tej pory udało jej się pozyskać ponad 35 tysięcy używanych okularów korekcyjnych. Jednak to tylko część działań fundacji. Jej głównym celem jest badanie wzroku dzieci w Afryce, gdzie poziom opieki medycznej stoi na bardzo niskim poziomie.

- Naszą akcję rozpoczęliśmy w 2012 roku od przebadania wzroku młodych Kameruńczyków. W całym kraju jest niewielu lekarzy okulistów. Wiele osób zmaga się z chorobami oczu, które można w prosty sposób wyleczyć, jednak przez brak dostępu do badań i leków, jest to niemożliwe. W tych warunkach zwyczajne zapalenie spojówek może okazać się niebezpieczne i spowodować groźne powikłania. Okulary korekcyjne są dla Afrykańczyków dobrem nieosiągalnym. Dzieci z wadami wzroku są skazane na złe widzenie przez całe życie. Ogranicza to ich rozwój, edukację oraz odbiera im szansę na normalne życie w tej trudnej rzeczywistości - czytamy na stronie fundacji.

Podziel się okularami

Na pewno w każdym domu znajdą się okulary przeciwsłoneczne czy korekcyjne o wartościach plusowych i minusowych, ale bez wartości cylindrycznych, które od lat leżą zapomniane na dnie szuflady. Warto podarować im drugie życie i przekazać je mieszkańcom Afryki.

W dniach 3-20 września „szkła” można przynosić do sal nr 317 lub 316 w SP 5 z doczepioną karteczką z imieniem i nazwiskiem darczyńcy oraz klasą, do której uczęszcza. Jak przygotować okulary do zbiórki? Przede wszystkim należy sprawdzić, w jakim są stanie. Czy nie mają porysowanych szkieł i czy w oprawie nie ma żadnych ubytków, a następnie wyczyścić za pomocą wody i płynu do naczyń. Istotne jest też ich zapakowanie. Wybierajmy małe woreczki, zamiast ciężkich futerałów, zajmujących dużo miejsca w walizce. Podczas pakowania na misję liczy się przecież każdy gram i milimetr.

wtorek, 20 sierpień 2019 15:08

Dofinansują przedsiebiorców

 Działanie 1.2 Badania celowe

Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego

 na lata 2014-2020

W ramach Działania 1.2 Badania celowe o dofinansowanie mogą starać się mikro, małe, średnie i duże przedsiębiorstwa.Projekty, które można realizować w ramach konkursu, to przede wszystkim te, które polegają na opracowaniu nowych produktów/usług, procesów lub też wprowadzeniu znaczących ulepszeń do istniejących produktów/usług, procesów.

Kosztami kwalifikującymi się do wsparcia  w ramach tego Działania będą m.in.: koszty najmu, dzierżawy oraz utrzymania powierzchni przeznaczonej na realizację projektu oraz koszty odpłatnego korzystania z aparatury naukowo-badawczej i innych urządzeń wykorzystywanych do prowadzenia badań przemysłowych lub eksperymentalnych prac rozwojowych, niezbędnych do realizacji projektu, w zakresie i przez okres w jakim dana aparatura/sprzęt są wykorzystywane do realizacji projektu

Przedsiębiorca w ramach realizowanego projektu może również otrzymać dofinansowanie na koszty personelu zaangażowanego w projekt, koszty badań, wartości niematerialnych i prawnych,a także koszty ekspertyz i analiz. Środki przeznaczone na realizację Działania 1.2 wspierają rozwój nowoczesnych technologii oraz zapewniają wyższy poziom komercjalizacji wyników badań w obszarze inteligentnych specjalizacji regionu, prowadzonych przez przedsiębiorstwa samodzielnie bądź w partnerstwie z jednostkami naukowymi. Rezultaty badań powinny trafiać bezpośrednio do przemysłu w postaci innowacyjnych produktów i procesów.

ZASADY FINANSOWANIA PROJEKTU:

Minimalna wartość projektu: 80 000,00 PLN

Maksymalna wartość projektu: 5 000 000,00 PLN

Minimalna dopuszczalna kwota dofinansowania projektu: 20 000 PLN

Maksymalna dopuszczalna kwota dofinansowania projektu: 3 000 000,00 PLN

W ramach działania przewiduje się system zaliczkowy.

Maksymalny dopuszczalny procentowy poziom dofinansowania:

PRZEDSIĘBIORCA BADANIA PRZEMYSŁOWE EKSPERYMENTALNE PRACE ROZWOJOWE
Maksymalne dofinansowanie Maksymalne dofinansowanie po uwzględnieniu premii* Maksymalne dofinansowanie Maksymalne dofinansowanie po uwzględnieniu premii*
MIKRO I MAŁY 70% 80% 45% 60%
ŚREDNI 60% 75% 35% 50%
DUŻY 50% 65% 25% 40%

premia* - poziom % dofinansowania można zwiększyć maksymalnie o 15 punktów procentowych, gdy wyniki projektu będą szeroko rozpowszechniane podczas konferencji, za pośrednictwem publikacji, ogólnodostępnych baz bądź oprogramowania bezpłatnego lub oprogramowania z licencją otwartego dostępu.

Termin składania wniosków: od 31-08-2019 r. do 30-09-2019 r. do godziny 15:00:00 za pośrednictwem systemu informatycznego LSI 2014, który dostępny jest na stronie: www.lsi2014.lubelskie.pl

Termin rozstrzygnięcia konkursu: III kwartał 2020 r.

Dokumentacja konkursowa do pobrania na stronie internetowej: www.rpo.lubelskie.pl/nabor-928-1_2_badania_celowe.html

W przypadku pytań zachęcamy do korzystania z obsługi telefonicznej Punktu Kontaktowego RPO w LAWP pod numerami telefonu 81 462 38 31 i 81 462 38 12 lub osobiście, od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 – 15.30 przy ul. Wojciechowskiej 9a w Lublinie.

wtorek, 20 sierpień 2019 14:36

Dofinansują przedsiebiorców

 Działanie 1.2 Badania celowe

Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego

 na lata 2014-2020

W ramach Działania 1.2 Badania celowe o dofinansowanie mogą starać się mikro, małe, średnie i duże przedsiębiorstwa.Projekty, które można realizować w ramach konkursu, to przede wszystkim te, które polegają na opracowaniu nowych produktów/usług, procesów lub też wprowadzeniu znaczących ulepszeń do istniejących produktów/usług, procesów.

Kosztami kwalifikującymi się do wsparcia  w ramach tego Działania będą m.in.: koszty najmu, dzierżawy oraz utrzymania powierzchni przeznaczonej na realizację projektu oraz koszty odpłatnego korzystania z aparatury naukowo-badawczej i innych urządzeń wykorzystywanych do prowadzenia badań przemysłowych lub eksperymentalnych prac rozwojowych, niezbędnych do realizacji projektu, w zakresie i przez okres w jakim dana aparatura/sprzęt są wykorzystywane do realizacji projektu

Przedsiębiorca w ramach realizowanego projektu może również otrzymać dofinansowanie na koszty personelu zaangażowanego w projekt, koszty badań, wartości niematerialnych i prawnych,a także koszty ekspertyz i analiz. Środki przeznaczone na realizację Działania 1.2 wspierają rozwój nowoczesnych technologii oraz zapewniają wyższy poziom komercjalizacji wyników badań w obszarze inteligentnych specjalizacji regionu, prowadzonych przez przedsiębiorstwa samodzielnie bądź w partnerstwie z jednostkami naukowymi. Rezultaty badań powinny trafiać bezpośrednio do przemysłu w postaci innowacyjnych produktów i procesów.

ZASADY FINANSOWANIA PROJEKTU:

Minimalna wartość projektu: 80 000,00 PLN

Maksymalna wartość projektu: 5 000 000,00 PLN

Minimalna dopuszczalna kwota dofinansowania projektu: 20 000 PLN

Maksymalna dopuszczalna kwota dofinansowania projektu: 3 000 000,00 PLN

W ramach działania przewiduje się system zaliczkowy.

Maksymalny dopuszczalny procentowy poziom dofinansowania:

PRZEDSIĘBIORCA BADANIA PRZEMYSŁOWE EKSPERYMENTALNE PRACE ROZWOJOWE
Maksymalne dofinansowanie Maksymalne dofinansowanie po uwzględnieniu premii* Maksymalne dofinansowanie Maksymalne dofinansowanie po uwzględnieniu premii*
MIKRO I MAŁY 70% 80% 45% 60%
ŚREDNI 60% 75% 35% 50%
DUŻY 50% 65% 25% 40%

premia* - poziom % dofinansowania można zwiększyć maksymalnie o 15 punktów procentowych, gdy wyniki projektu będą szeroko rozpowszechniane podczas konferencji, za pośrednictwem publikacji, ogólnodostępnych baz bądź oprogramowania bezpłatnego lub oprogramowania z licencją otwartego dostępu.

Termin składania wniosków: od 31-08-2019 r. do 30-09-2019 r. do godziny 15:00:00 za pośrednictwem systemu informatycznego LSI 2014, który dostępny jest na stronie: www.lsi2014.lubelskie.pl

Termin rozstrzygnięcia konkursu: III kwartał 2020 r.

Dokumentacja konkursowa do pobrania na stronie internetowej: www.rpo.lubelskie.pl/nabor-928-1_2_badania_celowe.html

W przypadku pytań zachęcamy do korzystania z obsługi telefonicznej Punktu Kontaktowego RPO w LAWP pod numerami telefonu 81 462 38 31 i 81 462 38 12 lub osobiście, od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 – 15.30 przy ul. Wojciechowskiej 9a w Lublinie.

wtorek, 20 sierpień 2019 11:55

Roztańczone czwartki

Sympatycy szaleństwa na parkiecie znów będą bawić się w rytm ulubionych polskich i zagranicznych przebojów z dawnych lat. W nadchodzący czwartek odbędzie się kolejna letnia potańcówka.

Tym razem za oprawę muzyczną zabawy będzie odpowiadał Janusz Lawgmin. Potańcówka rozpocznie się o godzinie 17.00 i potrwa do 20.00, w muszli koncertowej przy MCUS.

Kolejne taneczne spotkanie, podczas którego również wystąpi Janusz Lawgmin, zaplanowano 29 sierpnia, na godz. 17.00. Tematem przewodnim wydarzenia będą kapelusze. Letnie potańcówki zwieńczy bal przebierańców, który obędzie się 5 września, w godz. 17.00-20.00. Tego dnia dla świdniczan zagra zespół Convers. Nie zabraknie też zabaw i konkursów.

Organizatorami wydarzenia są Miejski Ośrodek Kultury i Miejskie Centrum Usług Socjalnych.

LETNIE POTAŃCÓWKI

22,29.08., 05.09.

godz. 17.00-20.00

muszla koncertowa przy MCUS

wstęp wolny

Strona 1 z 90

Najczęściej czytane