• Idzie sobie Grześ...
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • Schronisko w Krzesimowie
  • rodzinka
  • Zdrowy Świdnik
  • Repertuar
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
poniedziałek, 30 marzec 2020 15:22

Potrzebni koci wolontariusze

Ostatnie tygodnie to trudny czas dla czworonożnych mieszkańców naszego miasta. W związku z epidemią koronawirusa sporym wyzwaniem stało się dostarczanie pożywienia dla kotów wolnobytujących na terenie Świdnika. Urząd Miasta poszukuje wolontariuszy, którzy pomogą dostarczyć karmę kocim opiekunom.

W Świdniku żyje około 400 wolnobytujących kotów. Oznacza to, że choć nie maja domów i właścicieli, znajdują się pod opieką kochających wolontariuszy, którzy dbają o to, by zawsze miały co jeść i pić.

- Zwykle opiekunowie przychodzili do nas po karmę, jednak w związku z sytuacją panującą w kraju Urząd Miasta jest zamknięty dla petentów. Poza tym, kotami najczęściej zajmują się osoby starsze, które nie powinny teraz wychodzić z domów - wyjaśnia Ilona Kozieł, podinspektor ds. ochrony środowiska w UM.

Aby ułatwić opiekunom zajmowanie się zwierzętami, urzędnicy proszą o wsparcie świdniczan.

- W naszym mieście działa 30 opiekunów kotów wolnobytujących. Każdemu trzeba zawieźć po 3 worki z karmą, więc potrzebujemy co najmniej 10 zmotoryzowanych wolontariuszy. Wszystkim zapewnimy rękawiczki - mówi Ilona Kozieł.

Do pomocy zgłosiły się już dwie osoby. Osoby, które chciałyby pomóc mogą zgłaszać się pod nr tel. 883 001 810.

poniedziałek, 30 marzec 2020 12:08

Strażacy gaszą pożary traw

Tylko w ciągu trzech ostatnich dni świdnicka straż pożarna aż 21 razy gasiła pożary suchych traw na nieużytkowanych powierzchniach rolniczych. Do zdarzeń doszło w Trawnikach, Mełgwi oraz Piaskach.

- 10 pożarów miało miejsce w piątek, 6 w sobotę, a 5 w niedzielę - wylicza mówi st. kpt. Paweł Dańko, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdniku i dodaje: - Na ten moment trudno określić czy ktoś specjalnie zaprószył ogień, czy też był to przypadek.

Mundurowi przypominają, że w całym kraju trwa kampania społeczna „Stop pożarom traw”, mająca na celu pokazanie, że warto chronić przyrodę.

- Ogień wypala florę, która stanowi różnorodne źródło pokarmu dla cennych człowiekowi pszczół. Giną zwierzęta oraz niezliczone skupiska owadów. Tylko ciągła edukacja społeczna i budowanie odpowiedzialności jest szansą ochrony przyrodniczego skarbca. Chcemy docierać z naszą kampanią do społeczeństwa i  przekonywać, że warto troszczyć się o Ziemię w perspektywie pokoleń, które przyjdą po nas - wyjaśnia Paweł Dańko.

sobota, 28 marzec 2020 10:11

Nie zapomnij!

Dziś w nocy nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni. W związku z tym przestawimy zegarki o jedną godzinę do przodu.

Wskazówkę przesuniemy w nocy z sobotę na niedzielę (z 28 na 29 marca), z godziny 2.00 na 3.00, przez co będziemy spać o godzinę krócej. Do czasu zimowego wrócimy 25 października.

 

niedziela, 29 marzec 2020 09:10

Przygoda na planie klipu

Jest aktorem w teatrach Puk-Puk i Aplauz, animatorem, wolontariuszem oraz osobą, która chętnie wspiera różne akcje charytatywne i udziela się w wielu fundacjach. Śpiewa w Świdnik Gospel Choir i trenuje taniec towarzyski. Karol Mazurek ma dopiero 16 lat, a już może pochwalić się wieloma wartościowymi doświadczeniami. Teraz dopisał do nich pracę na planie teledysku. Nastolatek wystąpił w klipie do piosenki „Niedorosła miłość” Natalii Wawrzyńczyk. 14-latki pochodzącej z  gminy Wólka, która wzięła udział w programie The Voice Kids, gdzie szlifowała warsztat pod okiem Tomsona i Barona.

Singiel „Niedorosła miłość” to wynik współpracy młodej wokalistki z Agnieszką Wiechnik oraz producentem MAVOOI. Piosenka opowiada o pierwszym szkolnym zauroczeniu i przyjaźni między dziewczyną a chłopakiem, w którego rolę wcielił się świdniczanin.

- To była bardzo spontaniczna współpraca. Zobaczyłem u Agnieszki Wiechnik, która jest trenerką wokalną Natalii, że szukają chłopaka do teledysku. Zawsze jestem gotowy pomóc, więc napisałem do Agnieszki i następnego dnia zaczęliśmy nagrania. Na planie było bardzo wesoło i spontanicznie. Agnieszka miała pewną wizję, którą udało nam się zrealizować - opowiada Karol.

Zdjęcie do klipu powstały pod koniec ubiegłych wakacji. Sceny kręcono, między innymi na Placu Litewskim i schodach przy Muzeum na Zamku. Obok Karola i Natalii, w teledysku wystąpili tancerze ze Szkoły Tańca Dance Mania w Lublinie. Efekt ich współpracy możecie już oglądać na YouTube.

środa, 25 marzec 2020 10:14

Lotniska odnotowują spadki

Związek Regionalnych Portów Lotniczych przygotował tygodniowe podsumowanie operacji przeprowadzonych na trzynastu lotniskach. W porównaniu do ubiegłego roku wszystkie, w tym także Port Lotniczy Lublin w Świdniku, odnotowały spore spadki.

Zagrożenie wirusem SARS-CoV-2 oraz przeciwdziałanie pandemii spowodowało, że regionalne lotniska mocno ograniczyły, a następnie całkowicie zawiesiły wykonywanie regularnych połączeń krajowych, międzynarodowych oraz lotów czarterowych. Wyjątkami od wprowadzonych zakazów są: loty cargo, bez ładunku i bez pasażerów, o statusie hosp, hum, state, head, inne loty wykonywane w celu ratowania życia lub zdrowia, loty w celu ochrony porządku publicznego, loty do Polski statkami powietrznymi wyczarterowanymi na zlecenie organizatorów turystyki lub podmiotu działającego na ich zlecenie przed 15 marca lub na zlecenie Prezesa Rady Ministrów. Odbywają się loty czarterowe realizowane przez zagranicznych przewoźników, którzy, na zlecenie innych państw, pomagają obcokrajowcom dostać się do domów, a także loty statków powietrznych znajdujących się w niebezpieczeństwie.

Zakazy dotknęły także Port Lotniczy Lublin w Świdniku, który w trzecim tygodniu marca (od 16 do 22 marca) nie przeprowadził żadnej operacji lotniczej. To stuprocentowy spadek w porównaniu do analogicznego okresu w 2019 roku, kiedy lotnisko odnotowało łącznie 54 starty i lądowania. Podobną sytuację widać również w przypadku portów Olsztyn-Mazury czy Zielona Góra. O 94-procentowym spadku mogą mówić lotniska w Bydgoszczy, Łodzi i Szczecinie, 91% - Warszawa-Modlin, 89% - Kraków, 88% - Rzeszów, 87% - Wrocław, 86% - Gdańsk, 85% - Poznań, 76% - Katowice.

Podsumowując działalność trzynastu regionalnych lotnisk w okresie 16-22 marca, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej odnotowała 526 operacji. To o 3470 mniej w porównaniu z trzecim tygodniem marca 2019 roku.

- Dane dotyczące liczby operacji w lotniskach regionalnych po zakończeniu pierwszego tygodnia wstrzymania lotów pokazują, że zarządzający lotniskami praktycznie zostali odcięci od źródeł przychodów z opłat lotniskowych. Z drastyczny spadkiem liczby operacji wiąże się także prawie całkowite ograniczenie przychodów z działalności pozalotniczej, chodzi tutaj m.in. o czynsze z tytułu działalności duty free i duty paid, opłat za parking, przychodów z obrotu paliwem lotniczym itp. Jednocześnie zarządzający portami muszą ponosić koszty utrzymanie tzw. infrastruktury krytycznej, co oznacza utrzymanie lotnisk w minimalnej gotowości operacyjnej. Obecna sytuacja powoduje, że znaczna część lotnisk regionalnych może bardzo szybko utracić płynność finansową - mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Związku Regionalnych Portów Lotniczych.

Zakaz ruchu lotniczego na terytorium Polski został przedłużony do 11 kwietnia i obejmie loty pasażerskie z wyjątkiem lotów repatriacyjnych. Polskie Linie Lotnicze, których samoloty latają na trasie PLL - Warszawa, PLL - Tel Awiw, już teraz ogłosiły zawieszenie rejsów do 19 kwietnia.

Do Dublina dopiero w maju

Wieści płyną także w sprawie połączeń do stolicy Irlandii. Lotnisko poinformowało, że irlandzki przewoźnik Ryanair zamierza wznowić rejsy na trasie Dublin - Świdnik. Powrót połączenia planowany jest 2 maja, z zastrzeżeniem wznowienia handlowego ruchu lotniczego w Polsce na trasach międzynarodowych.

wtorek, 24 marzec 2020 15:10

Od słowa do ilustracji

Paweł Kasperek, autor murali upamiętniających ważne wydarzenia z historii naszego miasta oraz ilustracji do „Baśni o Dębowym Sercu” Artura Jasińskiego, ma za sobą kolejny, książkowy epizod. Tym razem świdniczanin przygotował okładkę do audiobooka „Magiczna wyspa Domirea” autorstwa Renaty Pażusinskiej.

- Renata Pażusinska widziała ilustracje, które wykonałem do „Baśni o Dębowym Sercu”. Spodobały jej się, dlatego poprosiła mnie o wykonanie okładki do jej audiobooku. Zadanie było o tyle trudne, że tym razem nie opierałem się na tekście, tylko na wskazówkach dawanych przez autorkę - wyjaśnia Paweł Kasperek.

„Magiczna wyspa Domirea” to opowieść o sile przyjaźni, przekraczaniu granic, dorastaniu, marzeniach oraz poszukiwaniu skarbu. Ambitny pirat, nietypowa księżniczka, Leo oraz Pola wyruszają w magiczną podróż po wyspie Domirea. Ścigani przez bandę kapitana Pięściobója przejdą wiele prób i przeżyją niezwykłe przygody.

Sukces za oceanem

Dobra wiadomość płynie także zza oceanu. Film „Historia Dominika Szajnera” w reż. Magdaleny i Rafała Kołodziejczyków, do którego Paweł Kasperek stworzył ilustracje, a kolejny świdniczanin - Paweł Iwaniuk - zdjęcia, został nagrodzony na festiwalu Docs Without Borders Film Festiwal w USA.

Przypominamy, że film państwa Kołodziejczyków opowiada o Dominiku Szajnerze, mieszkańcu Zamościa i zawodowym podoficerze pułku lotniczego, który w czasie II wojny światowej wykradł i przekazał do skopiowania niemieckie plany wysiedleń, ratując w ten sposób życie setek mieszkańców Zamojszczyzny. W jego życiorysie znalazły się również inne wydarzenia zasługujące na przypomnienie, między innymi akcja uratowania zabytkowych dzwonów Katedry Zamojskiej od przetopienia na potrzeby niemieckiego przemysłu zbrojeniowego.

 

 

 

wtorek, 24 marzec 2020 14:20

Wspierają #LOTdoDomu

Narodowi przewoźnicy Polonus oraz PKP InterCity dołączyli do akcji #LOTdoDomu. W piątek uruchomiono dodatkowe połączenia autokarowe oraz kolejowe, które pomogą pasażerom lądującym na Lotnisku Chopina w Warszawie dostać się do domów bez dodatkowych kosztów.

#LOTdoDomu to wspólna inicjatywa polskiego rządu i Polskich Linii Lotniczych LOT.W jej ramach organizowane są specjalne loty czarterowe w różne regiony świata, umożliwiające powrót do kraju rodakom oraz uprawnionym do tego cudzoziemcom.

Biało-czerwone autokary pod szyldem Polonusa codziennie, w odstępach 20-30-minutowych rozwiozą przylatujących pasażerów do różnych miast w Polsce. Z przejazdu skorzystają również mieszkańcy Lubelszczyzny. Autokar przewiezie ich z Warszawy (Lotnisko Chopina) do Radomia, Puław, Lublina i Zamościa. Autobusy będą kurowały także na trasach: Warszawa - Gorzów Wielkopolski - Szczecin, Warszawa - Gdańsk - Sopot - Gdynia, Warszawa - Białystok - Augustów - Suwałki, Warszawa - Rzeszów - Krosno, Warszawa - Kraków - Nowy Targ, Warszawa - Wrocław - Legnica - Jelenia Góra, Warszawa - Szczecinek - Koszalin oraz Warszawa - Częstochowa - Piekary Śląskie - Bytom - Katowice.

Specjalne cztery pociągi dla osób przylatujących do kraju samolotami czarterowymi organizowanymi przez PLL LOT uruchomiła również spółka PKP InterCity. Pasażerowie pojadą do Przemyśla, Bielsko-Białej, Wrocławia oraz Kołobrzegu. Składy będą zatrzymywały się na wyznaczonych trasach pośrednich.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronach: www.lotdodomu.com, www.gov.pl, www.pkspolonus.pl oraz www.intersity.pl.

poniedziałek, 23 marzec 2020 10:28

Zmiany w rozkładach jazdy

Ze względu na epidemię koronawirusa Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie zdecydował się wprowadzić zmiany w komunikacji publicznej. Do odwołania obowiązuje specjalny rozkład jazdy, zbliżony do tego, z którego korzystaliśmy w czasie zimowych ferii.

Główne linie autobusowe jeżdżą co 20 minut. Zawieszone zostały natomiast linia trolejbusowa 152 oraz linie nocne N1, N3 i N2, która od 2012 roku kursuje do Świdnika.

- Obowiązujący rozkład jazdy ma zapewnić podstawowe potrzeby komunikacyjne mieszkańców, w tym przede wszystkim zabezpieczyć dojazd i powrót do/z zakładów pracy. Prosimy pasażerów o zapoznanie się z rozkładami jazdy przed skorzystaniem z komunikacji miejskiej - wyjaśnia ZTM.

Decyzję o ograniczeniu kursów komunikacji miejskiej podjęły również Katowice, Gdańsk, Kraków, Kielce, Białystok, Rzeszów, Toruń i Warszawa.

piątek, 20 marzec 2020 18:29

21 marca bez wagarów

Już jutro będziemy obchodzić pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. To również dzień wagarowicza, nieformalne święto uczniów w całej Polsce. W tym szczególnym czasie świdnicka policja apeluje do dzieci i młodzieży: zamiast wagarów, #zostańwdomu.

Dzień wagarowicza to czas spotkań, wspólnych zabaw i spacerów. W zwykłych okolicznościach niepozorny i pełen radosnych chwil, jednak w czasie zagrożenia zarażeniem koronawirusem niebezpieczny.

- Apelujemy do rodziców i opiekunów dzieci i młodzieży o uświadomienie, że w obecnej sytuacji tego rodzaju spotkania są nieodpowiedzialne i mogą nieść ze sobą realne, groźne konsekwencje dla zdrowia ich samych, jak i kolegów oraz najbliższych - mówi podinspektor Paweł Leśny z Komendy Powiatowej Policji w Świdniku.

piątek, 20 marzec 2020 14:40

Nieuczciwa gra hakera

Rozprzestrzeniają fake newsy, sprzedają produkty mające „wyleczyć” lub „ochronić” przed koronawirusem oraz wykorzystują nieświadomość ludzi, by włamać się na ich konta internetowe Kilka dni temu ofiarą oszustów padł 12-letni Kuba. Z konta chłopca na platformie Librus ktoś wysłał wiadomość do wychowawczyni informującą o rzekomym zakażeniu wirusem Covid-19.

Librus to elektroniczny dziennik umożliwiający dostęp do informacji o postępach dziecka oraz jego obecności w szkole. Pozwala również na komunikację pomiędzy rodzicem, nauczycielami, dyrekcją czy wychowawcą ucznia. Tę możliwość wykorzystał haker, który włamał się do konta ucznia Szkoły Podstawowej nr 5. Sytuacja miała miejsce 18 marca.

- Jak doszło do przejęcia komputera? Sprawa jest istotna i może dotyczyć bardzo dużej grupy dzieci grających w sieci. Jeden z graczy o nicku „Dogshit”, będący w drużynie razem z Kubą, przesłał mu plik „Aimware.exe”, zapewniając, że jest to dodatek do gry Camper Strike. Do tego podał login i hasło. Syn uruchomił plik. Niestety, okazało się, że to wirus, który umożliwił oszustowi dostęp do komputera, uniemożliwiając synowi wykonanie jakiejkolwiek czynności na urządzeniu. Mógł jedynie bezradnie patrzeć na to, co robi ten człowiek - opowiada pan Marcin, tata 12-letniego Kuby i radzi: - Jeśli będziecie kiedyś w takiej sytuacji, koniecznie natychmiast odłączcie komputer od sieci LAN/WAN. Należy go sprawdzić przy pomocy programów antywirusowych, sformatować oraz ponownie zainstalować system.

Niestety, okazało się, że na reakcję rodzica było już za późno. Osoba, która włamała się do komputera, zdążyła między innymi wysłać do wychowawczyni nieprawdziwą informację o stanie zdrowia dwunastolatka oraz upublicznić jego maile. Haker „pochwalił się” świdniczaninowi, że w ten sam sposób przejął ponad 120 komputerów.

O niepokojącym zdarzeniu powiadomiono również Tomasza Szydło, dyrektora SP nr 5: - Apeluję do rodziców i dzieci, by ostrożnie korzystali z dobrodziejstw internetu. Nie otwierajmy plików wysłanych przez nieznane osoby, nie nawiązujmy znajomości z kimś, o kim nic nie wiemy. Jednocześnie zapewniam, że wszystkie szkolne systemy są bezpieczne. Librus natomiast jest usługą zewnętrzną.

Przed zgubnym poczuciem bezpieczeństwa w sieci przestrzega również tata chłopca.

- Wspólnie z żoną staramy się rozmawiać z synami i tłumaczyć im, jak bezpiecznie korzystać z internetu. Pomimo tego doszło do takiej sytuacji. Kuba stracił czujność. Uczulam rodziców, by szczególnie teraz zwrócili uwagę na to, co robią ich dzieci. Znamy nick, którego używa ta osoba. Można więc sprawdzić, czy nie rozmawia z innymi dziećmi i czy nie przesyła niechcianych plików. Pamiętajmy też, że w niektórych domach jest kilka komputerów połączonych ze sobą siecią LAN. Dzięki temu ktoś, kto przejmuje jeden komputer, może sprawdzić pozostałe urządzenia - apeluje pan Marcin.

Sprawa będzie miała swój finał na komendzie świdnickiej policji.

- Ze względu na aktualną sytuację złożę pisemne zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa - wyjaśnia świdniczanin.

Strona 1 z 132

Najczęściej czytane