• Slajd Wirtualny Spacer
 • Wirtualny spacer po Strefie Historii
 • Repertuar
 • Idzie sobie Grześ...
 • Schronisko w Krzesimowie
 • Załatw sprawę w Urzędzie
 • SH
 • Zdrowy Świdnik
 • Schronisko w Krzesimowie
 • rodzinka
sobota, 21 kwiecień 2018 09:30

Ćwierć wieku liceum

Tysiące lekcji, godzin nauki, absolwentów, setki nauczycieli, dziesiątki klas. Tak w skrócie można opisać 25-lat II Liceum Ogólnokształcącego im. K. K. Baczyńskiego, które w piątek obchodziło swój jubileusz.

Historia szkoły na osiedlu Adampol sięga 1977 roku, kiedy rozpoczęto budowę placówki. Prace nabrały tempa dopiero w 1980 roku, gdy swą pomoc zaoferowała Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego w Świdniku. Dyrektorem nowo powstałej szkoły został Augustyn Górka. Kompleks budynków zajmował powierzchnię 6,5 tys. mkw. Naukę w nim rozpoczęło 949 uczniów, w dwóch oddziałach przedszkolnych i klasach, od zerowych do ósmych. Od 1992 roku szkołą kieruje Ryszard Borowiec. To właśnie z jego inicjatywy, rok później, powstało II Liceum Ogólnokształcące.

W piątek, 25 lat po tamtych wydarzeniach, w sali gimnastycznej pojawili się między innymi, przedstawiciele lubelskiego kuratorium oświaty, władz naszego miasta, szkół, przedszkoli i instytucji. Nie zabrakło oczywiście uczniów, rodziców, nauczycieli, a także absolwentów placówki. Popłynęło wiele słów uznania, składano gratulacje i życzenia.

- 25 lat to czas na powstanie tradycji i zwyczajów szkoły, zbudowanie społeczności, ale i pozycji wśród placówek oświatowych. Wystarczający czas na sięgnięcie po najwyższe lokaty w olimpiadach konkursach, zawodach sportowych, rankingach ogólnopolskich, przeglądach artystycznych - mówił Ryszard Borowiec, dyrektor ZSO nr 1.

Licealiści przygotowali dla gości część artystyczną, w której znalazły się recytacje, prezentacja multimedialna, filmy, taniec, śpiew i gra na różnych instrumentach. Chętni mogli obejrzeć stare fotografie, a także spróbować urodzinowego tortu.

sobota, 21 kwiecień 2018 08:39

Od maja więcej kursów

Za nieco ponad dwa tygodnie autobusy MPK łączące Świdnik z Lublinem będą jeździć częściej. Według zapowiedzi, jest to dopiero początek zmian w rozkładzie.

Wczoraj ratusz poinformował, że zwiększona zostanie liczba kursów linii nr 55. Zmiany w rozkładzie obowiązywać będą już od 7 maja.

- W ubiegłym roku przeprowadziliśmy wśród mieszkańców Świdnika ankietę, z której wynikało, że najbardziej popularną linią komunikacji miejskiej jest autobus nr 55. Pasażerowie wielokrotnie podkreślali potrzebę zwiększenia ilości jego kursów. Wychodząc naprzeciw ich potrzebom, wprowadzamy dodatkowe przejazdy w najczęściej wskazywanych godzinach - mówi Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika.

W rozkładzie obowiązującym w dni powszednie pojawią się dodatkowe 4 przejazdy. Autobusy z przystanku os. Choiny w Lublinie wyjadą o godz. 10:19, 13:24 (przez stadion), 19:05 i 21:32 (przez stadion). Natomiast z przystanku pod świdnickim helikopterem odjadą o godz. 11:28, 13:30, 14:47 i 20:24. Jak zapowiadają włodarze, jesienią czekają nas kolejne zmiany.

- W najbliższych dniach, we wszystkich autobusach mają pojawić się ankieterzy, którzy będą liczyli ilość osób poruszających się na poszczególnych liniach, w określonych godzinach - dodaje Andrzej Radek, zastępca burmistrza. - Będą również pytali pasażerów o to, z jakich korzystają biletów, jak często poruszają się komunikacją miejską, skąd i dokąd jadą oraz jaki jest cel ich podróży. Ankiety zostaną przeprowadzane oczywiście anonimowo i będą miały charakter wyłącznie poglądowy.

Przypomnijmy, że od początku roku zostały wprowadzone darmowe przejazdy dla dzieci do 15 roku życia, które uczą się w Lublinie.

czwartek, 19 kwiecień 2018 14:21

Szukają świadków

Świdniccy policjanci szukają świadków dramatycznych wydarzeń z 13 kwietnia.

Poszukiwane są osoby, które w miniony piątek, około godz. 13.30 były na ul. Hallera. W jednym z bloków doszło wówczas do wybuchu (ZOBACZ: To nie był wypadek).

- W szczególności prosimy o kontakt tych, którzy byli na miejscu jeszcze przed przybyciem służb - apeluje Elwira Domaradzka z KPP w Świdniku.

Świadkowie mogą się zgłaszać osobiście do jednostki (al. Lotników Polskich 24) lub telefonicznie, dzwoniąc pod numer 81 749 42 10 lub 997.

Przypomnijmy, że w związku z wydarzeniem dwie osoby trafiły do szpitala. Prokuratura wszczęła postępowanie w kierunku usiłowania zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem.

czwartek, 19 kwiecień 2018 09:16

Fotopułapki postraszyły

Zakupione w ramach ekopatrolu urządzenia skutecznie zadziałały na tych, którzy do ogólnodostępnych kontenerów na odpady zielone wrzucali gruz i inne śmieci.

- Od pewnego czasu docierały do nas skargi, również ze strony spółki Remondis, że mieszkańcy wrzucają różne nieczystości do pojemników przeznaczonych na odpady zielone, a także pozostawiają śmieci obok przepełnionych kontenerów. Nie chcąc angażować w tę sprawę patrolujących miasto strażników, podjęliśmy decyzję o użyciu fotopułapek, rejestrujących ruch przy kontenerach - tłumaczy Janusz Wójtowicz, komendant Straży Miejskiej.

Chodzi o cztery urządzenia, które zostały zakupione w ubiegłym roku, w ramach ekopatrolu. Są odporne na działanie czynników atmosferycznych. Wytrzymują silne mrozy i upały. Najważniejsze jednak, że reagują na ruch, robiąc wówczas zdjęcia i nagrywając filmy, które następnie przeglądane są przez mundurowych. Fotopułapki są niewielkich rozmiarów, dzięki czemu można ustawiać je w różnych miejscach

- Działania prewencyjne przyniosły oczekiwany skutek. Od tygodnia nie nałożyliśmy żadnych mandatów za tego typu wykroczenia. - dodaje J. Wójtowicz.

Przypomnijmy, że za takie przewinienie grozi kara w wysokości do 500 zł.

środa, 18 kwiecień 2018 10:18

Na zakupy już w lipcu

Jeszcze w wakacje pierwsi klienci zrobią zakupy w markecie przy zbiegu al. Lotników Polskich i ulic T. Góry oraz Sportowej. 

Jeszcze kilka lat temu na opuszczonej działce straszyły metalowe konstrukcje. Sytuacja zmieniła się po odkupieniu terenu od poprzedniego właściciela. Nowy szybko uprzątnął plac. Pojawiły się jednak pytania, jakie będą dalsze losy działki. W 2015 roku coraz głośniej mówiło się o powstaniu w tym miejscu sklepów. Plany potwierdzali przedstawiciele „Grupy Muszkieterów”. W październiku ubiegłego roku ruszyła budowa marketu Bricomarche.

Sklep będzie miał ok. 2000 mkw. powierzchni sprzedażowej oraz wiatę budowlaną. Podobne markety, typu „dom i ogród” znajdują się w 152 miejscach w Polsce.

- Oferowane produkty będą zawierać się w 4 podstawowych działach: budowlanym, dekoracji, artykułów do majsterkowania oraz asortymencie ogrodowym - informuje Eliza Orepiuk-Szymura, dyrektor ds. komunikacji i informacji Grupy Muszkieterów.

W sklepie zatrudnionych zostanie 27 osób. Firma szuka pracowników na stanowiska: kasjer, sprzedawca, magazynier oraz operator wprowadzania danych.

- 19 kwietnia, w Urzędzie Pracy w Świdniku odbędzie się Giełda Pracy. Zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane podjęciem pracy w nowo powstającym Bricomarche. Jeśli pozostaną jeszcze wolne etaty, dalszy nabór prowadzony będzie za pomocą ogłoszeń w prasie i internecie - dodaje E. Orepiuk-Szymura.

Otwarcie sklepu zaplanowano na lipiec. 

niedziela, 15 kwiecień 2018 09:20

Komfort dla mam i maluchów

Będą pieniądze dla szpitala. Zostaną przeznaczone na remont sal dla świeżo upieczonych mam i noworodków. Środki na ten cel będą pochodziły z budżetu miasta. Dodatkowo władze Świdnika zaproponowały przedstawicielom szpitala partycypację w kosztach wdrożenia przy porodach znieczulenia zewnątrzoponowego.

W świdnickim szpitalu z roku na rok rośnie liczba rodzących się dzieci.

- W 2013 roku przyjęliśmy 673 porody, w kolejnym 711, później 808 i 854. W ubiegłym roku liczba wzrosła do 924 dzieci. Zdecydowanie coraz więcej przyjmujemy pacjentek ze Świdnika. Są to, między innymi panie, które kilka lat temu rodziły pierwsze dzieci w Lublinie, a teraz przychodzą na nasz oddział. Robimy wszystko, aby mamy były zadowolone z pobytu u nas - mówiła kilka tygodni temu dr Lidia Pachuta-Węgier, kierownik oddziału noworodków z patologią noworodkową w świdnickim szpitalu.

Do Świdnika licznie przybywają również przyszłe mamy z całego powiatu i spoza niego. Oddział może pochwalić się także II stopniem referencyjności. Dzięki temu lekarze mogą zajmować się też skomplikowanymi porodami. Przedstawiciele SP ZOZ starają się jak najwięcej inwestować, również w tę część placówki, która przeznaczona jest do opieki nad przyszłymi mamami i noworodkami. Także w tym roku zwrócili się o pomoc finansową do władz miejskich i spotkali się z pozytywną reakcją.

- Bardzo mi zależy, żeby coraz więcej dzieci w jak najlepszych warunkach, przychodziło na świat w naszym mieście. Liczą się konkrety. Dlatego przekażemy pieniądze szpitalowi powiatowemu na remont pięciu sal dla mam z noworodkami – mówi Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika. Dyrektor SP ZOZ, nie ukrywa, że bardzo cieszy go taka decyzja.

- Dzięki tej inwestycji, każda sala przeznaczona dla matki z dzieckiem będzie wyremontowana. Odnowione zostaną także sanitariaty - mówi Jacek Kamiński. - W zeszłym roku mieliśmy poważną inwestycję na oddziale noworodkowym. W tej chwili toczą się jeszcze drobne prace na oddziale ginekologiczno-położniczym. Ale już teraz ta część szpitala wygląda wspaniale.

Na tym jednak nie koniec. Przedstawiciele ratusza mają dla władz SP ZOZ jeszcze jedną propozycję.

- Chcemy pomóc w sfinansowaniu wprowadzenia znieczulenia zewnątrzoponowego przy porodach w świdnickim szpitalu. To już standard w wielu placówkach, np. w Lublinie. Dzięki takiemu znieczuleniu mamy czują się bardziej komfortowo, zmniejsza się ilość cesarskich cięć, a dzieci rodzą się zdrowsze - tłumaczy Waldemar Jakson.

- To piękna deklaracja i bardzo życzliwie ją przyjmuje - odpowiada Jacek Kamiński.

Dodaje, że samo wprowadzenie takiej procedury medycznej nie jest proste. 

-Problemem oprócz pieniędzy, jest też brak specjalistów - tłumaczy.

Zaznacza jednak, że szpital przygotuje odpowiedź na propozycję władz miasta i przedstawi kalkulację kosztów.

wtorek, 17 kwiecień 2018 13:40

Nagrodzeni przez wojewodę

W poniedziałek, w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbył się Kongres Organizacji Pozarządowych, podczas którego wojewoda Przemysław Czarnek wręczył wyróżnienia w konkursie pn. „Organizacja Pozarządowa Roku 2017”. Wśród nagrodzonych nie zabrakło świdniczan. Dyplomy uznania odebrali: Towarzystwo Śpiewacze Arion, Komitet Pomocy SOS Solidarność oraz jego prezes Urszula Radek.

- Bez różnego rodzaju stowarzyszeń, fundacji i innych inicjatyw nasze państwo jako całość nie byłoby w stanie realizować swoich zadań - mówił wojewoda Przemysław Czarnek. - Dziękuję wam za całokształt pracy na polach, między innymi, kultury, tradycji, zdrowia, pomocy społecznej, edukacji i sportu. Gratuluję demokratycznej, obywatelskiej postawy. Życzę powodzenia w realizowaniu kolejnych zadań oraz tego, aby działalność organizacji pozarządowych była coraz łatwiejsza w zakresie organizacyjno-prawnym i formalnym.

Dyplom uznania „za działalność na rzecz społeczności lokalnej, przyczynienie się do rozwoju województwa lubelskiego oraz poprawy jakości życia mieszkańców, a także upowszechnianie dobrych praktyk oraz umacnianie dobrego wizerunku organizacji pozarządowych” dla Towarzystwa Śpiewaczego Arion odebrali były, wieloletni prezes Andrzej Wiśnioch i Eugeniusz Hyz, obecny prezes. Takie same dyplomy powędrowały do Urszuli Radek oraz Komitetu Pomocy SOS Solidarność reprezentowanego przez wiceprezesa Kazimierza Czaplę i skarbnika Jolantę Patajewicz.

- Wyróżnienie jest dla nas wielkim zaskoczeniem, ale oczywiście cieszymy się, że działalność komitetu i moja jako prezesa została zauważona przez wojewodę - podkreśla Urszula Radek. - To mobilizuje do dalszej pracy i zobowiązuje do jeszcze większego wysiłku na rzecz potrzebujących. Będziemy się starali, aby nasza pomoc trafiała do jak największego grona osób. 

W trakcie kongresu odbyły się targi NGO „Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Stoisko zorganizował tam również komitet.

- Promowaliśmy swoją działalność oraz Świdnik, ale nawiązaliśmy również kontakty z innymi organizacjami z terenu naszego województwa. Mamy nadzieję, że zaowocują współpracą, z której skorzystają nasi podopieczni - mówi U. Radek.

aw

wtorek, 17 kwiecień 2018 12:47

Ćwierć wieku liceum

W najbliższy piątek swój jubileusz obchodzić będzie II Liceum Ogólnokształcące im. K. K. Baczyńskiego, które istnieje już od 25 lat.

Jesienią 1977 roku, na osiedlu Adampol rozpoczęto budowę nowej szkoły. Prace nabrały tempa dopiero w 1980 roku, kiedy swą pomoc zaoferowała Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego w Świdniku. Dyrektorem nowo powstałej placówki został Augustyn Górka. Kompleks budynków zajmował powierzchnię 6,5 tys. mkw. Naukę w nim rozpoczęło 949 uczniów, w dwóch oddziałach przedszkolnych i klasach, od zerowych do ósmych. Od 1992 roku szkołą kieruje Ryszard Borowiec.

- Byłem nauczycielem techniki i przysposobienia obronnego. Po 10 latach zostałem dyrektorem placówki. Pamiętam, jak wyglądała kiedyś, jakie były metody nauczania i wyposażenie pracowni, a jak jest teraz. Niezmiennie tworzymy rodzinną atmosferę. Są u nas najmłodsi świdniczanie, jak i młodzież wkraczająca w dorosłość. Jestem przekonany, że kolejne pokolenia znajdą u nas ważne dla siebie miejsce - mówił podczas jubileuszu SP4 Ryszard Borowiec, dyrektor ZSO nr 1.

To właśnie z jego inicjatywy, w 1993 roku powstało II Liceum Ogólnokształcące, które już w najbliższy piątek obchodzić będzie jubileusz.

- 25. rocznica powstania szkoły to doskonały czas podsumowań. Lista zaproszonych gości na piątkowe uroczystości jest bardzo długa. Liczymy na przybycie przedstawicieli kuratorium oświaty, władz samorządowych, ale także osób ze środowisk uniwersyteckich, z którymi prężnie współpracujemy. Zapraszamy bardzo serdecznie także wszystkich, którzy chcą z nami wspólnie świętować: absolwentów i sympatyków naszego liceum. Będzie to doskonała okazja do wspomnień, rozmów, spotkań z kolegami, nauczycielami. Tych formalnych i mniej formalnych - mówi Magdalena Skwarczyńska-Zuch, wicedyrektor ZSO nr 1

Uroczystości rozpoczną się o godz. 9.30, mszą świętą w parafii świętego Józefa na Adampolu. Druga część obchodów odbędzie się w budynku przy al. Wojska Polskiego. 

poniedziałek, 16 kwiecień 2018 09:10

Po naukę na Maltę

Tradycyjnie, w ramach projektu „Poznajemy kraje anglojęzyczne”, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 wyruszyli w podróż na Maltę. Na malowniczej wyspie spędzili tydzień. Pobyt obfitował w wiele atrakcji, chociaż nie obyło się też bez nauki.

W tym roku na Maltę poleciało 15 uczniów SP nr 5, pod opieką nauczycieli języka angielskiego Moniki Kabzy i Marcina Paśnikowskiego. Towarzyszyli im również uczniowie z Lublina.

Świdniczanie, do których dołączyli również uczniowie Prywatnych Szkół im. Królowej Jadwigi w Lublinie, mieszkali u maltańskich rodzin i chodzili na zajęcia do Easy School of Languages, placówki z akredytacją UE. Oto jak młodzież wspomina śródziemnomorską przygodę:

Weronika Mazuryk: - Najciekawszym punktem wyjazdu była dla mnie wycieczka na wyspę Gozo. Odwiedziliśmy tam Jaskinię Kalipso, gdzie, według legendy, nimfa więziła Odyseusza. W miejscowości Dwejra obejrzeliśmy pozostałości po słynnym „lazurowym oknie”. Mimo że ten cud natury już nie istnieje, całe miejsce jest niezwykle urokliwe.

Natalia Piątkiewicz: - Na pewno na długi czas nie zapomnę tego wyjazdu. Zwiedziliśmy, między innymi, Marsascalę, niewielką wioskę rybacką, w której mieszkaliśmy, Vallettę, stolicę Malty, która w 2018 jest Europejska Stolicą Kultury, oraz starą stolicę Mdinę. Na targach z wyrobami wiejskimi kosztowaliśmy dżemów z opuncji i granatów, a także kozich serów. Na zakończenie zajęć z języka angielskiego każdy dostał pamiątkowy certyfikat oraz teczkę z długopisem.

Magdalena Tatara: - Na Malcie byłam już dwa razy, a tegoroczny wyjazd podobał mi się jeszcze bardziej niż poprzedni. Odkryłam piękne miejsca, których wcześniej nie znałam, rozwinęłam umiejętności językowe. Polecam taką podróż każdemu.

Jakub Baran: - Spróbowałem wielu regionalnych przysmaków, na przykład pastizzi, czyli ciasta francuskiego z serem ricotta. Miałem możliwość sprawdzenia swoich umiejętności językowych, bo przez cały czas rozmawialiśmy po angielsku. Z zabytków szczególne wrażenie wywarła na mnie Konkatedra Św. Jana w Valletcie, wybudowana w XIV wieku przez zakon Joanitów. Jej ściany zdobi niezliczona ilość fresków i złoceń, a podłoga pokryta jest marmurowymi płytami nagrobnymi rycerzy zakonu.

Norbert Tutko: - Codziennie dojeżdżaliśmy autobusem do szkoły. Moją uwagę zwrócił sposób traktowania osób starszych i niepełnosprawnych. Pasażerowie ustępowali im miejsca, kierowca dbał o to, aby ludzie przesuwali się na koniec autobusu i nie blokowali miejsca kolejnym pasażerom. Po lekcjach wracaliśmy do Marsascali, a wieczorem chodziliśmy do parku na zajęcia sportowe. Tydzień minął, niestety, bardzo szybko. To był najlepszy wyjazd w moim życiu.

aw

piątek, 13 kwiecień 2018 14:33

Co się stało przy ul. Hallera?

Po godzinie 13.00 mieszkańcy osiedla Wschód usłyszeli huk i odgłosy tłuczonego szkła. Na ul. Hallera natychmiast pojawiły się służby ratunkowe.

Oprócz ratowników, policjantów i strażaków na miejsce wezwano pogotowie energetyczne i gazowe. Nie było konieczności ewakuacji mieszkańców budynku.

- Akcja ratunkowa jest już zakończona. Na miejscu, policjanci pod nadzorem prokuratora, ustalają okoliczności zdarzenia - informuje Elwira Domaradzka z KPP w Świdniku. - Poszkodowane zostały dwie osoby. Zostały przewiezione do szpitala.


Aktualizacja:

Nieznane są jeszcze przyczyny dzisiejszego zdarzenia przy ul. Hallera. Jak się okazuje, w mieszkaniu nie stwierdzono rozszczelnienia instalacji gazowej.

- Obecni na miejscu pracownicy pogotowia gazowego wykluczyli wybuch gazu - mówi Paweł Dańko, rzecznik KP PSP w Świdniku.

Strona 1 z 296

Najczęściej czytane

 • dsc_0043
 • DSC_0600
 • DSC_0611
 • mural-5
 • DSC_0621
 • dsc_0586
 • mural-4
 • DSC_0560
 • DSC_0643
 • DSC_0586
 • DSC_0645