• Idzie sobie Grześ...
 • Schronisko w Krzesimowie
 • Schronisko w Krzesimowie
 • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
 • Zdrowy Świdnik
 • rodzinka
 • Slajd Wirtualny Spacer
 • Repertuar
 • Wirtualny spacer po Strefie Historii
 • SH
 • Załatw sprawę w Urzędzie
wtorek, 16 październik 2018 14:45

Święto jazzu

Rusza sprzedaż biletów na 18. edycję Świdnik Jazz Festival. Gwiazdą tegorocznej imprezy będzie Richard Bona.

16 i 17 listopada, w  sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury  wystąpią zarówno artyści wielkiego formatu, jak i lokalni muzycy. Nad całością imprezy patronat honorowy objął legendarny perkusista, Elvin Jones.

Pierwszego dnia swoje umiejętności zaprezentują uczestnicy zajęć muzycznych „Studio wokalne 24”, prowadzonych w Miejskim Ośrodku Kultury. Młodzież wystąpi z koncertem zatytułowanym „Nie wie nikt”. Na scenie pojawi się również Świdnickie Towarzystwo Muzyczne. Na zakończenie usłyszymy Helicopters Brass Orchestra.

W sobotę na scenie wystąpi EABS (Electro-Acoustic Beat Sessions). Wrocławski septet kontynuuje tradycję polskiej szkoły jazzu, wymykając się równocześnie wielu brzmieniowym schematom. Debiutancki krążek pt. „Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda)” w całości poświęcony jest twórczości legendy polskiego jazzu - Krzysztofowi Komedzie.

Gwiazdą tegorocznej edycji będzie Richard Bona - wokalista, basista, kompozytor, reżyser dźwięku i producent. Muzyk urodził się w 1967 r. w Mincie – małej wiosce w Kamerunie. Jako pięciolatek rozpoczął naukę gry na balafonie (melodyczny instrument perkusyjny z drewnianymi sztabkami), występując w zespole muzyki tradycyjnej, w którym grał jego dziadek. W wieku jedenastu lat rodzina przeniosła się do Douali, gdzie Bona zaczął się udzielać jako gitarzysta w zespole tanecznym. Odkrył wówczas swoje zainteresowanie muzyką jazzową. W 1989 r. przeprowadził się do Paryża, a następnie do Nowego Jorku (1995), szybko zyskując w obu miastach sławę jednego z najlepszych jazzmanów swojego pokolenia. W 1999 r. wydał pierwszą płytę zatytułowaną Scenes from My Life.

Program imprezy:

16.11.2018 r.

17:00 Studio wokalne 24, Świdnickie Towarzystwo Muzyczne (wstęp wolny)

20:00 Helicopters Brass Orchestra (wstęp wolny)

17.11.2018 r.

17:00 Electro-Acoustic Beat Sessions

20:00 Richard Bona Group

Ceny biletów:

EABS: normalny: 50 zł, ulgowy: 40 zł, grupowy: 30 zł

R. Bona Group: normalny: 100 zł, ulgowy: 90 zł, grupowy: 80 zł

wtorek, 16 październik 2018 13:24

Seniorzy podsumowali kadencję

Wczoraj odbyła się 29. sesja Świdnickiej Rady Seniorów. Ostatnia w tej kadencji.

- W naszej działalności spotykaliśmy się z różnymi problemami. Od dziury w drodze po organizację komunikacji na cmentarz. W swoich szeregach mamy przedstawicieli organizacji pozarządowych, instytucji i związków zawodowych, które zajmują się różnymi aspektami życia społecznego. W imieniu środowiska seniorów opiniowaliśmy projekty centrum rekreacyjno-sportowego z punktu widzenia potrzeb osób starszych. Wyrażaliśmy zdanie na temat aktów normatywnych przygotowywanych przez burmistrza. Staraliśmy się integrować nasze środowisko i artykułować jego potrzeby. Pełniliśmy rolę przekaźnika informacji pomiędzy Urzędem Miasta i Radą Miasta a seniorami. Jednym z sukcesów było objęcie ich bezpłatnymi szczepieniami przeciwko grypie - mówił Jan Pyszniak, przewodniczący rady.

Za zaangażowanie w pracy podziękował radnym burmistrz Waldemar Jakson: - Jeśli porównać miasto do domu to jesteście jego fundamentem. Wszystkie części budynku są ważne, ale bez fundamentu nie ma na czym się oprzeć.

Podczas sesji poruszono sprawę ławeczek dla seniorów, które rada postulowała ustawić wzdłuż ulic Racławickiej i Kosynierów. Przeszkodą okazały się stosunki własnościowe terenu, który administrowany jest przez powiat. Obecny na obradach Michał Piotrowicz zastępca burmistrza, obiecał jednak znalezienie alternatywnego rozwiązania tego problemu.

Burmistrz W. Jakson obszernie omówił zasady polityki inwestycyjnej gminy, wymieniając najważniejsze przedsięwzięcia. Podkreślił, że naczelną zasadą jest zrównoważony rozwój miasta i wszystkich aspektów jego życia. Przypomniał, że w ciągu 10 ostatnich lat ratusz zdobył aż 800 mln zł zewnętrznego dofinansowania do różnego rodzaju projektów. Wyraził także przekonanie, że również następna rada seniorów powinna być wyłoniona drogą konsultacji z organizacjami pozarządowymi, które w najszerszy i najpełniejszy sposób reprezentują środowisko. Zadeklarował, że tak popularne wśród seniorów czwartkowe, letnie potańcówki w Miejskim Centrum Usług Socjalnych będą kontynuowane, chociaż nie znalazły się w przyszłorocznym Budżecie Obywatelskim. Na zakończenie sesji Waldemar Jakson wręczył radnym, z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, statuetki Józefa Piłsudskiego i pamiątkowe zdjęcia rady.

jmr

poniedziałek, 15 październik 2018 08:54

Sprawdź wzrok

Przed dwa dni świdniczanie będą mogli bezpłatnie zbadać wzrok. Chętni, w specjalnym „okobusie” sprawdzą jakość powierzchni oka oraz filmu łzowego, pod kątem występowania u nich zespołu suchego oka. 

Wykonanie diagnostyki umożliwia Fundacja NEUCA dla Zdrowia, która we współpracy z aptekami działającymi w ramach programu PARTNER+, organizuje ogólnopolską akcję. Jej celem jest promocja profilaktyki i diagnostyka zespołu suchego oka.

- Badania są zupełną nowością. Zarówno, jeśli chodzi o dotychczasowy zakres naszej działalności, jak i ofertę bezpłatnych badań profilaktycznych organizowanych przez inne podmioty. Zespół suchego oka to stosunkowe nowe schorzenie, jednak dotyczy coraz większej grupy osób, dlatego warto poświęcić mu uwagę - komentuje Beata Korzeniewska, prezes fundacji.

Badanie jest całkowicie bezinwazyjne, a także bezpłatne. Może je wykonać każda zainteresowana osoba, wymagane są jednak wcześniejsze zapisy. „Okobus” będzie stacjonował w Świdniku 16 i 17 października. Pierwszego dnia przy ul. Kruczkowskiego 6a, a drugiego przy ul. Okulickiego 8i.

poniedziałek, 15 październik 2018 09:29

Wpadli z narkotykami

W piątek policjanci weszli do mieszkań dwóch mężczyzn, których podejrzewali o posiadanie dużej ilości narkotyków. Ich przypuszczenia potwierdziły się.

Mundurowi wraz z funkcjonariuszem Straży Granicznej sprawdzili dwa adresy: w Świdniku oraz na terenie gminy Piaski. Pomagał im wyszkolony policyjny pies. W obydwu lokalach znaleźli w sumie blisko pół kilograma narkotyków.

27- i 35-latek trafili do policyjnego aresztu. Sąd zadecydował, że młodszy mężczyzna spędzi za kratami najbliższe 3 miesiące.

piątek, 12 październik 2018 08:49

Zwycięska jedenastka

10 października, zespół do spraw Budżetu Obywatelskiego zakończył liczenie głosów i wyłonił projekty, które będą realizowane w przyszłym roku. Z 27 propozycji zwycięsko wyszło 11. Pięć z nich zakłada organizację zajęć i wydarzeń, sześć to inwestycje. W sumie, podobnie jak w poprzednich edycjach, z budżetu gminy zostanie wydany na pomysły mieszkańców 1 mln zł.

- Serdecznie dziękuję zarówno wszystkim autorom projektów, jak i świdniczanom, którzy zdecydowali się na udział w głosowaniu. Poza podstawową funkcją budżetu, jaką jest możliwość współdecydowania o rozwoju miasta, ważny jest również aspekt edukacyjny mieszkańców. Współdecydowanie o tym, na który wniosek przeznaczyć ograniczoną pulę pieniędzy pokazuje z jakimi problemami i priorytetami muszą zmagać się przez cały rok radni miejscy - mówi burmistrz Waldemar Jakson.

Świdniczanie, jak co roku pokazali, że chcą partycypować przy projektowaniu budżetu gminy. W głosowaniu wzięło udział 3609 osób. 1303 zdecydowały się na formę elektroniczną, a 2606 na tradycyjną, papierową. Tradycyjnie w głosowaniu przodowała płeć piękna, której reprezentantki stanowiły aż 59 proc. wszystkich głosujących. Co ciekawe, największą grupę wiekową, aż 31 procent stanowili mieszkańcy powyżej 60 roku życia. Jedynie 10 proc. to osoby w wieku poniżej 25 lat.

- Widzimy, jak kilkuletnie doświadczenie mieszkańców procentuje w jakości składanych projektów, ale również w samym głosowaniu. Da się to zauważyć chociażby przez dokładniejsze wypełnianie wniosków, kosztorysów czy też samych kart do głosowania. Mam nadzieję, że świdniczanie są tak samo zadowoleni, jak my z tegorocznej, niezwykle prostej, intuicyjnej platformy do budżetu obywatelskiego, na której znajdziemy wszystkie niezbędne informacje dotyczące IV edycji budżetu - tłumaczy Bartłomiej Pejo, koordynator Budżetu Obywatelskiego.

Projekty zatwierdzone do realizacji:

1. Muzyczne wieczory u Świętej Kingi, 613 głosów, wartość - 70 000 zł. Cykl darmowych koncertów znanych polskich artystów jest skierowany do wszystkich mieszkańców Świdnika. Celem projektu jest promowanie kultury muzycznej, zwłaszcza utworów z wartościowym tekstem.

2. Pomagajka II, 575 głosów, wartość - 70 000 zł. Projekt specjalistyczny skierowany do dzieci wymagających diagnozy i terapii dysleksji rozwojowej, pomocy psychologicznej oraz konsultacji fizjoterapeutycznych. Jego głównym celem jest rozpoznanie, zrozumienie i rozwiązanie problemów utrudniających codzienne funkcjonowanie w przedszkolu, szkole, środowisku rodzinnym.

3. Na dobry początek IV, 570 głosów, wartość - 70 000 zł. Projekt specjalistyczny, skierowany jest do dzieci ze Świdnika, zmagających się z różnego rodzaju dysfunkcjami czy niepełnosprawnościami i przejawiających zaburzenia integracji sensorycznej. Celem głównym projektu jest poprawa funkcjonowania najmłodszych mieszkańców naszego miasta w życiu codziennym poprzez objęcie ich indywidualną diagnozą i terapią.

4. Mały świat II, 549 głosów, wartość - 70 000 zł. Projekt ma na celu objęcie wsparciem najmłodszych mieszkańców naszego miasta – w wieku od 2 do 8 lat – borykających się z różnego rodzaju problemami utrudniającymi normalne funkcjonowanie, a w szczególności z zaburzeniami mowy.

5. Plac zabaw bez barier, 465 głosów, wartość - 199 250 zł. Miejsce przystosowane do potrzeb dzieci o obniżonej sprawności ruchowej, ale też dla dzieci pełnosprawnych. Urządzenia mają być odpowiednie dla osób na wózkach inwalidzkich.

6. Strefa aktywnego seniora, 418 głosów, wartość - 50 000 zł. Montaż urządzeń do rehabilitacji dla osób w podeszłym wieku na skwerze im. Z. Gilowskiej, przy Hali Targowej, na skwerze przy fontannie, przy sądzie, na skwerze Ogród Różany i skwerze przy MOK.

7. Stworzenie placu do ćwiczeń rekreacyjnych wraz z towarzyszącą infrastrukturą, 393 głosy, wartość - 150 000 zł. Budowa placu z niezbędną infrastrukturą, ciągami pieszymi, urządzeniami siłowni zewnętrznej. Skierowany jest on do osób starszych z osiedla przy ul. Racławickiej.

8. Dajmy im szansę III - zajęcia terapeutyczne dla dzieci, młodzieży i ich rodzin, 380 głosów, wartość - 70 000 zł. Projekt dla osób wymagających specjalistycznej pomocy w rozwiązywaniu problemów wychowawczych, emocjonalnych, społecznych. Obejmuje zajęcia terapeutyczne indywidualne i grupowe dla dzieci i młodzieży, terapię rodzinną, konsultacje.

9. Park rozrywki wybieg dla psów w Świdniku, 371 głosów, wartość - 46 000 zł. Utworzenie bezpiecznej przestrzeni wybiegowej dla psów o pow. ok. 500 mkw. na osiedlu Brzeziny, przy SP nr 5. W założeniu ma być ogrodzonym miejscem, gdzie psy będą mogły przebywać bez smyczy i kagańca. Wyposażenie ma stanowić m.in. tor do psich biegów, ławki dla opiekunów, kosze na psie odchody oraz podajniki z workami i szufelką a także poidła.

10. Sterylizacja/kastracja psów i kotów właścicielskich, 294 głosy, wartość - 50 000 zł. W celu zapobiegania bezdomności psów i kotów oraz ich porzucania autorzy projektu wskazują na potrzebę ograniczenia ich rozmnażania.

11. Nowa ścieżka rowerowa, 248 głosów, wartość - 95 000 zł. Łącznik ul. 3 Maja i Kościuszki - budowa, asfaltowej ścieżki rowerowej od ul. 3 Maja do ul. Kościuszki oraz poszerzenie istniejącego chodnika zlokalizowanego od północnej strony budynku 3 Maja 10.

jmr

niedziela, 14 październik 2018 10:43

Wzór dla innych miast

Politykę finansową naszej gminy docenili przedstawiciele Warsaw Enterprise Institute, umieszczając ją jako przykład dobrych decyzji w najnowszym raporcie „Bank dobrych praktyk samorządowych”.

- Przedstawiliśmy w nim najlepsze rozwiązania samorządowe realizowane już dziś, jak również zestaw rekomendacji dla przyszłych samorządowców - wyjaśnia Tomasz Wróblewski, prezes fundacji Warsaw Enterprise Institute. - Rozwiązanie w postaci braku zadłużenia gminy zostało przedstawione w naszej publikacji jako wzór do naśladowania dla innych włodarzy w całej Polsce.

Jak podkreślają autorzy raportu, racjonalne zarządzanie nadwyżką budżetową oraz dobrze przemyślana realizacja inwestycji bez korzystania z finansowania dłużnego, determinuje brak deficytu i dobrą sytuację finansową gminy, która będzie procentowała w przyszłości. Zwracają również uwagę na bardzo wysoką dynamikę budownictwa mieszkaniowego oraz liczone w setkach milionów złotych dotacje na drogi, szkoły, obiekty sportowe pozyskane przez ostatnią dekadę.

- Dzięki racjonalnemu gospodarowaniu nadwyżką budżetową możemy pochwalić się dzisiaj brakiem potrzeby zaciągania kredytów, a jednocześnie prowadzić swobodną i racjonalną politykę inwestycyjną, sięgając również po dofinansowania zewnętrzne. Jesteśmy wyjątkową gminą - w całej Polsce jedyną tej wielkości nieposiadającą zadłużenia, a jednocześnie chwaloną przez niezależnych ekspertów za rozwój – mówi Ewa Jankowska, sekretarz miasta.

W dokumencie, będącym analizą ekspercką i wynikiem konsultacji przeprowadzonych ze środowiskiem biznesu, przedstawicielami samorządu oraz społeczności lokalnej, doceniono miasta takie jak Nysa, Grodzisk Mazowiecki, ale także większe ośrodki, jak Wrocław, Szczecin czy Gdańsk.  

czwartek, 04 październik 2018 12:25

Wracają na studia

Wczoraj, w sali obrad Urzędu Miasta rozbrzmiało gromkie Gaudeamus igitur. W ten sposób studenci świdnickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku rozpoczęli 14 rok akademicki.

W uroczystościach uczestniczyło ponad 80 osób, które szczelnie wypełniły salę.

- Na zajęcia zapraszamy wszystkich emerytów, rencistów, ale także seniorów aktywnych zawodowo - mówi Andrzej Krygier, prezes Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Świdniku.

Immatrykulowano ponad dwudziestu nowych słuchaczy, nagrodzono najwierniejszych wykładowców. Wykład inauguracyjny wygłosił burmistrz Waldemar Jakson. Traktował on o podobieństwach i różnicach w koncepcjach politycznych ojców polskiej niepodległości: Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego.

Świdnicki UTW zrzesza ponad 200 studentów. Zajmują się oni różnymi aktywnościami, począwszy od poprawy kondycji fizycznej na basenie, po naukę języków obcych. Oprócz wykładów merytorycznych, co drugi tydzień odbywają się również spotkania integracyjne. Słuchacze są częstymi gośćmi Miejskiego Centrum Usług Socjalnych, które organizuje dla nich szereg wydarzeń. W ramach zajęć plastycznych goszczą w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym, gdzie poznają historię sztuki i panujące obecnie w niej trendy.

 

 

czwartek, 04 październik 2018 14:49

Wrzesień na minusie

Z Portu Lotniczego Lublin skorzystało we wrześniu prawie 40,6 tys. pasażerów. To wynik gorszy od ubiegłorocznego o 6,3 proc. Zwiększyła się nieco liczba operacji lotniczych. W omawianym okresie było ich 458, czyli o 1,1 proc. więcej niż we wrześniu 2017 r.

W minionym miesiącu port obsłużył 43299 osób, operacji lotniczych przeprowadzono 453. Tendencja spadkowa w najważniejszej statystyce - liczbie osób korzystających z lotniska, utrzymuje się od sierpnia, kiedy przez port przewinęło się o 1867 podróżnych mniej niż przed rokiem.

Gorsze statystyki spowodowane są głównie likwidacją bazy i, w konsekwencji, czterech połączeń realizowanych przez węgierski WizzAir. Linia zrezygnowała z lotów do Kijowa, Liverpool, Doncaster Sheffield oraz Tel Awiwu. Od końca października przerwane zostaną loty do Sztokholmu.

Od 3 września w siatce połączeń pojawiły się natomiast rejsy Polskich Linii Lotniczych „Lot” do Warszawy, na lotnisko Okęcie. Odbywają się one 5 razy w tygodniu, nie zdołały jednak na razie w znaczący sposób wpłynąć na statystyki.

czwartek, 04 październik 2018 08:54

Ile dla nas z tego tortu?

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych ogłosiły wybór śmigłowca MH-139, jako maszyny mającej zastąpić wysłużoną flotę legendarnych UH-1N „Huey”. Co ciekawe, oferentem był amerykański gigant lotniczy, koncern Boeing, ale interes na dostawach MH-139 zrobić może również PZL-Świdnik. MH-139 jest bowiem pochodną modelu AW139, a ten symbol jest w Świdniku doskonale znany, ponieważ w wytwórni powstaje część kadłubów śmigłowca.

Program zakupów ma wartość 2,4 miliarda dolarów. Zakłada dostawy maksymalnie 84 śmigłowców. Od 2021 r. mają przejąć zadania ochrony krajowych baz interkontynentalnych pocisków balistycznych, transportu oficjeli rządu USA oraz sił bezpieczeństwa. Po ogłoszeniu werdyktu komisji przetargowej, Alessandro Profumo, dyrektor generalny Grupy Leonardo, powiedział: Jesteśmy niezwykle dumni z tego znakomitego rezultatu. Najważniejsi klienci nadal polegają na Grupie Leonardo jeśli chodzi o spełnianie najsurowszych wymogów jakie stawia ochrona baz pocisków czy transport personelu rządowego i sił specjalnych. Wybór potwierdza również, że spółka jest uznawana za mocnego, wiarygodnego partnera wnoszącego znaczny wkład w przemysł USA.

W rzeczywistości pod nazwą MH-139 kryje się jeden z wariantów śmigłowca AW139, skonfigurowanego i wyposażonego do wykonywania specyficznych zadań militarnych. Jego konstrukcja jest dziełem koncernu AgustaWestland, noszącego obecnie nazwę Leonardo Helicopters. AW139 to jeden z najpopularniejszych i najlepiej sprzedających się śmigłowców na świecie. Ponad 270 rządów, armii oraz firm z całego świata zamówiło prawie 1100 egzemplarzy tego modelu.
Niewiele brakowało, a AW139 byłby współwłasnością PZL-Świdnik, ale na początku lat 90. ubiegłego stulecia, na pełnoprawny udział Świdnika w fazie badawczo-rozwojowej tego śmigłowca, zabrakło pieniędzy.

Wygląda na to, że w MH-139, który ma być montowany w zakładach Leonardo w Filadelfii, będzie tyle amerykańskości, ile polskości jest w Black Hawku składanym w Mielcu.

Co z tego wszystkiego może mieć Świdnik? Jako tak zwane centrum doskonałości, w ramach grupy Leonardo specjalizuje się, między innymi, w budowie struktur śmigłowcowych. W fabryce powstają kadłuby śmigłowców AW 109, 119, elementy AW101, ale przede wszystkim struktury AW139. Grupa ma zwyczaj rozdzielać zadania proporcjonalnie, stosownie do kompetencji poszczególnych członków. W innych zakładach Leonardo powstają również kadłuby tego śmigłowca. Dlatego trudno się spodziewać, że PZL-Świdnik zje cały tort struktur MH-139, ale ma szansę na odgryzienie sporego kawałka.

Jan Mazur

poniedziałek, 01 październik 2018 09:50

Dla Niepodległej

W niedzielę, w kościele pw. NMP Matki Kościoła odprawiona została msza św. w intencji Ojczyzny. Podczas nabożeństwa poświęcono i odsłonięto tablicę pamiątkową „Boże błogosław Polskę 1918-2018”, ufundowaną przez świdnicką społeczność z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Inicjatorami uroczystości byli świdniccy radni i stowarzyszenia.

- Tablica ma skłaniać do zadumy nad tym, jak szybko można niepodległość stracić, a jak dużo trzeba zrobić, by ją odzyskać – mówił burmistrz Waldemar Jakson. - Będzie również inspirowała do modlitwy za tych, którzy walczyli w obronie naszej Ojczyzny. Dlaczego umieściliśmy ją w kościele? To on przez wieki był nośnikiem narodowej pamięci, kultury i historii, a także fundamentem niepodległości. Dziękuję pomysłodawcom oraz ks. proboszczowi Andrzejowi Krasowskiemu, że zgodził się umieścić tablicę na murach tej świątyni.

Autorem projektu i wykonawcą pamiątkowej płyty jest Kazimierz Stasz. Podobne zawisną również w kościołach pw. Chrystusa Odkupiciela (odsłonięcie 7 października, o godz. 17.00) i Św. Józefa (odsłonięcie 14 października, o godz. 11.30).

Strona 1 z 314

Najczęściej czytane

 • DSC_0611
 • DSC_0645
 • DSC_0587
 • mural-5
 • DSC_0575
 • DSC_0600
 • dsc_0036
 • mural-7
 • mural-6
 • DSC_0643
 • DSC_0560