nat - Świdnik - wysokich lotów

środa, 01 kwiecień 2020 11:12

Stosują się do zasad

Od 15 marca osoby, które powróciły do Polski muszą poddać się obowiązkowej, 14-dniowej kwarantannie domowej. Obecnie w powiecie świdnickim odbywa ją 228 osób, a 2 są objęte nadzorem epidemiologicznym. Jak mieszkańcy stosują się do obowiązujących zaleceń?

Ważne jest, aby podczas kwarantanny nie opuszczać domu. Należy ograniczyć kontakt z ludźmi i dbać o zasady higieny. W weryfikacji przestrzegania izolacji pomagają funkcjonariusze policji. W Świdniku wizyty odbywają się codziennie.

- Mieszkańcy stosują się do obowiązujących zasad. Do tej pory nie odnotowaliśmy przypadku złamania kwarantanny - mówi podinspektor Paweł Leśny z Komendy Powiatowej Policji w Świdniku.

Przydatna aplikacja

Aby pomóc policjantom stworzono specjalną aplikację na smartfona. Jest darmowa i można ją pobrać ze sklepów Google Play i App Store. „Kwarantanna domowa” ułatwia kontakt i otacza lepszą opieką.

Po jej zainstalowaniu należy zweryfikować konto za pośrednictwem numeru telefonu. Następnie aplikacja będzie prosić o zrobienie selfie. To główne zadanie, które będzie odbywać się, co jakiś czas. Prośby o ich zrobienie będą się pojawiać z zaskoczenia. Czas przeznaczony na wykonanie zdjęcia to 20 minut. Po tym czasie osoba korzystająca z aplikacji otrzyma przypomnienie. Jeśli w dalszym ciągu nie wykona fotografii, jej obecność sprawdzą policjanci.

Konto użytkownika w aplikacji jest dostępne 14 dni od momentu aktywacji. Później konto zostaje dezaktywowane.

Policjanci przypominają, że za złamanie kwarantanny grozi kara grzywny do 30 tysięcy złotych. Więcej informacji na stronie internetowej: www.gov.pl/koronawirus.

wtorek, 31 marzec 2020 09:00

Akryle online

Miejski Ośrodek Kultury zaprasza do obejrzenia wirtualnej galerii obrazów. Tym razem swoje dzieła zaprezentowała artystka Angie Art.  

Angelika Kłodnicka maluje hobbistycznie. Jest samoukiem i wciąż doskonali umiejętności. Najchętniej rysuje ołówkiem i maluje akwarelami. Lubi łączyć ze sobą obie techniki. Autorka uwielbia gwieździste, kosmiczne elementy, czerń, mroczną tematykę i kontrast.

Galeria jest dostępna na Facebooku MOK.

wtorek, 31 marzec 2020 09:31

Wymusił pierwszeństwo

W czwartek, około godziny 12.00, przy ulicy Spółdzielczej doszło do niebezpiecznego zdarzenia. Mężczyzna poruszający się samochodem marki Skoda wymusił pierwszeństwo na motocykliście. Na miejscu interweniowała karetka pogotowia i policja.

- 45-latek wyjeżdżał z parkingu i nie zwrócił uwagi na nadjeżdżającego 61-latka. Kierowca jednośladu chciał uniknąć zderzenia z autem. Niestety motocykl przewrócił się na jezdnię - mówi podinsp. Paweł Leśny z Komendy Powiatowej Policji w Świdniku.

Motocyklista z urazem nogi został przewieziony do szpitala. Policjanci ustalają szczegóły zdarzenia.

poniedziałek, 30 marzec 2020 09:30

Odzyskał wzrok

Ryszard Szumiata był niewidomy od 1982 roku. Przeszedł szereg operacji, mimo to jego wzrok się pogarszał. Widział jedynie ślady konturu, światła i ciemności. Dzięki specjalistom z kliniki Gemini w Czechach świdniczanin otrzymał drugie życie. Przeszedł zabieg wszczepienia keratoprotezy typu Boston. Dzięki temu ponownie zobaczył otaczający go świat.

- Wzrok straciłem podczas pracy w warsztacie. Wybuchła przetwornica w spawarce gazowej. Moje oczy zostały poparzone wapnem i karbidem. Po urazie przeszedłem kilka prób przeszczepu rogówki. Sześć operacji pozwoliło częściowo przywrócić wzrok, ale tylko na pewien czas. Ostatnia odbyła się w 1996 roku - wspomina Ryszard Szumiata.

Po pewnym czasie mężczyzna usłyszał o innej metodzie, która może zakończyć się sukcesem. Na wykonanie wszczepienia keratoprotezy typu Boston czekał w Polsce 10 lat. Świdniczanin postanowił działać na własną rękę. W internecie znalazł informacje o klinice Gemini i zwrócił się do nich o pomoc.

- Po wstępnym kontakcie z kliniką zostałem zaproszony na kompleksowe badania. Do zabiegu zostało zakwalifikowane oko prawe, które nie było tak zmęczone poprzednimi operacjami - mówi R. Szumiata.

Zabieg odbył się już po kilku tygodniach i trwał 1,5 godziny. Wykonał go dr Pavel Stodůlka, szef sieci klinik Gemini.

- Najpierw wymieniłem soczewkę wewnątrzgałkową, a następnie wszczepiłem pacjentowi sztuczną rogówkę. Efekt operacji był widoczny już następnego dnia. Odzyskiwanie wzroku trwa kilka dni, tygodni, a nawet miesięcy. Pan Ryszard już po zdjęciu opatrunków zaczął się rozglądać po gabinecie - mówi P. Stodůlka.

Z udanej operacji cieszy się nie tylko Ryszard, ale również jego rodzina.

- Podróż do domu na zawsze zostanie w mojej pamięci. Pokonaliśmy 600 km. Oprócz drzemki, tato czytał tablice reklamowe, drogowskazy oraz numery rejestracyjne samochodów. Po zabiegu rozpoczęliśmy nowe życie - mówi Paweł Szumiata, syn Ryszarda.

piątek, 27 marzec 2020 11:21

Mundurowi połączyli siły

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej prowadzą ogólnopolską operację przeciwkryzysową pod kryptonimem „Odporna Wiosna”. Łagodzi ona skutki kryzysu i wzmacnia odporność lokalnych społeczności. To nie koniec działań. Od kilku dni żołnierze wspierają także policjantów podczas kontroli pacjentów objętych kwarantanną.

- W patrolach uczestniczy minimum jeden policjant i żołnierz. Posiadają oni listę osób i adresów, pod które muszą się udać, aby nawiązać kontakt z odizolowaną osobą. Monitorują również ich potrzeby i pytają o stan zdrowia. W miarę możliwości kierowani są żołnierze, którzy posiadają przeszkolenie medyczne i posiadający specjalistyczne plecaki - mówi ktp. Damian Stanula, oficer prasowy z 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W działania zaangażowano ponad 40 osób z 2. LBOT. Podczas nadzoru przestrzegają środków ostrożności. Osoby objęte kwarantanną nie mają kontaktu fizycznego z żołnierzami i policjantami. Nie wchodzą do mieszkań, kontaktują się z nimi przez domofon lub telefon. Informacje, które zbiorą są przekazywane służbom sanitarnym.

Uważaj na wyłudzaczy

Ostatnio pisaliśmy o złodziejach, którzy podszywają się pod żołnierzy WOT (ZOBACZ). Pamiętajmy, że żołnierze wyróżniają się strojem. Warto zwrócić uwagę na lewe ramię, na którym powinna się znajdować odznaka „Polski Walczącej” wraz z mottem „Zawsze gotowi, zawsze blisko”. Żołnierze noszą również mundur Wojska Polskiego oraz oliwkowy beret.

Osoby, które podejrzewają próbę wyłudzenia proszone są o powiadomienie policji oraz koordynatora z brygady WOT.

Potrzebujesz pomocy?

WOT uaktywniło bezpłatną psychologiczną infolinię. Mogą z niej skorzystać osoby samotne, starsze, nieradzące sobie z izolacją bądź te, które odczuwają stan zagrożenia związanego z epidemią.

Telefony odbierane są całodobowo.

Telefon: 800 100 102.

środa, 25 marzec 2020 12:13

Nasze filmowe propozycje

Przed nami kolejne tygodnie kwarantanny. W tym trudnym okresie każdy z nas poszukuje nowych sposobów na spędzenie wolnego czasu. Jednym z nich jest oglądanie filmów. Z myślą o małych i dużych kinomanach przygotowaliśmy listę pozycji, które były prezentowane w Kinie Lot. Znajdziecie tu, między innymi komedie, bajki i horrory.

PROCEDER

Historia rapera Tomasza Chady, który ginie niespodziewanie w 2018 roku. Śmierć muzyka szokuje wszystkich wokół.

Gdzie obejrzeć? Netflix

KLER

Życie trzech księży ulega zmianie, kiedy ich drogi krzyżują się ponownie.

Gdzie obejrzeć? Netflix

KOBIETY MAFII

Bela, była funkcjonariuszka policji, dostaje od ABW zadanie rozpracowania szajki przestępczej handlującej narkotykami. Aby jej misja się powiodła, musi rozpocząć współpracę z mafią.

Gdzie obejrzeć? Netflix

SPONGEBOB NA SUCHYM LĄDZIE

Gdy zostaje wykradziony sekretny przepis na kraboburgery, SpongeBob łączy siły ze swoim wrogiem Planktonem, by pokonać nikczemnego złodzieja.

Gdzie obejrzeć? Netflix

CUDOWNY CHŁOPAK

Auggie od urodzenia ma zdeformowaną twarz. W nowej szkole chłopiec chce udowodnić rówieśnikom, że piękno to więcej niż wygląd.

Gdzie obejrzeć? Netflix

CICHE MIEJSCE

Pięcioosobowa rodzina stara się przetrwać w świecie pełnym potworów, które stanowią śmiertelne niebezpieczeństwo, a zwabia je najmniejszy hałas.

Gdzie obejrzeć? Netflix

CZAROWNICA

Zdrada, której doświadczyła Diabolina zmienia jej czyste serce w kamień. Żądna zemsty rzuca klątwę na Aurorę, nowo narodzoną córkę króla wrogiego królestwa.

Gdzie obejrzeć? HBO GO

KRÓL LEW

W wyniku podstępu Skazy prawowity władca afrykańskiej sawanny, Simba, zostaje wygnany. Razem z dwójką przyjaciół zamierza odzyskać tron.

Gdzie obejrzeć? HBO GO

VOX LUX

Celeste była nastolatką, kiedy wielka tragedia wywindowała ją na szczyty sławy i zrobiła z niej gwiazdę pop. Po latach musi zmierzyć się z przeszłością i przygotować się do wielkiej trasy koncertowej.

Gdzie obejrzeć? HBO GO

środa, 11 marzec 2020 10:52

Uwaga mieszkańcy!

Miejski Ośrodek Kultury informuje, że jego działalność zostaje zawieszona do odwołania. Wszystkie zajęcia (w tym organizowane w Szkole Podstawowej nr 5, w budynku przy ulicy Wyszyńskiego 14), wydarzenia kulturalne, próby, seanse filmowe, spotkania w Strefie Historii nie będą się odbywać. 

O dalszych zmianach będziemy informować na bieżąco.

Zwroty za bilety zakupione w kasie Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku będą realizowane po ponownym otwarciu instytucji.

Kontakt w sprawach pilnych:

Dyrektor Adam Żurek: 509 793 763

Kierownik Centrum Kultury Ewa Jaśkowiak: 516 055 921

czwartek, 26 marzec 2020 09:20

Nie wypalaj traw

Na początku marca strażacy ruszyli z ogólnopolską kampanią społeczną „Stop Pożarom Traw”, mającą na celu ochronę środowiska.

Tylko w tym roku świdnicka straż pożarna aż 47 razy wyjeżdżała do pożarów suchych traw, głównie na nieużytkowanych powierzchniach rolniczych. Ich przyczyną było najczęściej zaprószenie ognia. Najwięcej przypadków dotyczyło gminy Trawniki, gdzie strażacy interweniowali 37 razy.

- Ogień gasiliśmy również w gminie Piaski - 6 przypadków, Mełgwi - 3 i Rybczewicach - 1. W Świdniku nie doszło do żadnych podpaleń traw. Łącznie spłonęły 28,89 ha. W gaszeniu ognia pomagało 600 strażaków, wspieranych przez 123 pojazdy. Apelujemy do społeczeństwa o rozsądek. Pamiętajmy, że warto troszczyć się o naszą planetę - mówi st. kpt. Paweł Dańko rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdniku.

Tylko w 2019 roku Państwowa Straż Pożarna w całym kraju odnotowała 55 912 podpaleń traw i nieużytków rolnych. Ogień objął powierzchnię 24 151 ha. Zginęło 10 osób, a 140 odniosło obrażenia.

- Giną zwierzęta oraz niezliczone skupiska owadów. Ogień wypala florę, która stanowi różnorodne źródło pokarmu dla cennych człowiekowi pszczół. Tylko ciągła edukacja społeczna i budowanie odpowiedzialności jest szansą ochrony przyrodniczego skarbca. Chcemy docierać z naszą kampanią do społeczeństwa i  przekonywać, że warto troszczyć się o Ziemię w perspektywie pokoleń, które przyjdą po nas - dodaje P. Dańko.

Do kampanii dołączyli również: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji i Lasy Państwowe.

środa, 25 marzec 2020 09:36

Pomocna aplikacja

Coraz więcej osób przechodzi domową kwarantannę. To Polacy, którzy mieli kontakt z osobami zarażonymi koronawirusem oraz Ci, którzy powrócili z zagranicy. Aby przejść ją sprawnie i bezpiecznie stworzono specjalną aplikację na telefon. „Kwarantanna domowa” ułatwia komunikację ze służbami i otacza lepszą opieką.

Aplikacja jest darmowa. Można ją pobrać ze sklepów Google Play i App Store. Po zainstalowaniu należy zweryfikować konto za pośrednictwem numeru telefonu. Następnie aplikacja będzie prosić o zrobienie selfie. To główne zadanie, które będzie odbywać się, co jakiś czas. Prośby o ich zrobienie będą się pojawiać z zaskoczenia. Czas przeznaczony na wykonanie zdjęcia to 20 minut. Po tym czasie osoba korzystająca z aplikacji otrzyma przypomnienie. Jeśli w dalszym ciągu nie wykona fotografii, jej obecność sprawdzą policjanci.

Konto użytkownika w aplikacji jest dostępne 14 dni od momentu aktywacji. Później konto zostaje dezaktywowane.

Świdniccy funkcjonariusze są na etapie wdrażania aplikacji. Kontrolują jednak mieszkańców, którzy odbywają kwarantannę.

- Nadzór sprawujemy codziennie. Na szczęście świdniczanie stosują się do obowiązujących zasad. Nie mieliśmy przypadku, aby ktoś opuścił miejsce pobytu - mówi podinspektor Paweł Leśny z Komendy Powiatowej Policji w Świdniku.

Funkcjonariusze przypominają, że za złamanie kwarantanny grozi kara grzywny do 30 tysięcy złotych. Więcej informacji na stronie internetowej: www.gov.pl/kwarantannadomowa.

wtorek, 24 marzec 2020 13:15

Fałszywi żołnierze WOT

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej prowadzą ogólnopolską operacją antykryzysową pod kryptonimem „Odporna wiosna”. Pomagają kombatantom, osobom starszym i przebywającym na kwarantannie. Ich dobre serce i zaangażowanie wykorzystują jednak oszuści, którzy podszywają się pod nich i wyłudzają pieniądze. Do takiej próby doszło kilka dni temu w Zabrzu.

- Oszust zadzwonił do osoby starszej prosząc o pieniądze, za które miał rzekomo zrobić zakupy. Na szczęście przebywająca w domu kobieta zorientowała się, że może być to próba oszustwa i skontaktowała się z koordynatorem ds. wsparcia w brygadzie OT, który się nią opiekuje - mówi ktp. Damian Stanula, oficer prasowy z 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Reakcja dowództwa była natychmiastowa. Podjęto środki zapobiegawcze, aby nie dopuścić do podobnych sytuacji.

- Poinformowaliśmy naszych podopiecznych. Wiedzą, że nie mogą przekazywać pieniędzy nikomu poza żołnierzem WOT. Natomiast osoby z Ośrodków Pomocy Społecznej i Caritas otrzymują paczki z banków żywności. Żołnierze nie są więc upoważnieni do robienia dodatkowych zakupów i nie potrzebują dodatkowych pieniędzy. Apelujemy też do wszystkich obywateli. Żaden żołnierz nie może brać pieniędzy od osób, które nie są w systemie pomocowym i nie są pod opieką brygad - wyjaśnia D. Stanula.

Wyróżniają się strojem

Podczas spotkania z osobą podająca się za żołnierza WOT warto zwrócić uwagę na elementy ubioru. Na lewym ramieniu powinna się znajdować odznaka „Polski Walczącej” wraz z mottem „Zawsze gotowi, zawsze blisko”. Żołnierze noszą również mundur Wojska Polskiego oraz oliwkowy beret.

Osoby, które podejrzewają próbę wyłudzenia proszone są o powiadomienie policji oraz koordynatora z brygady WOT.

poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10nast.
Strona 1 z 29