• Idzie sobie Grześ...
  • Zdrowy Świdnik
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Schronisko w Krzesimowie
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • rodzinka
  • Repertuar
czwartek, 05 marzec 2020 09:19

StAVIAjmy na swoich!

Napisał 

Świdnik jest miastem, na terenie którego działa aktywnie kilkadziesiąt różnego rodzaju organizacji i stowarzyszeń. Jednym z najmłodszych, a jednocześnie bardzo prężnie funkcjonujących, jedynym takim na terenie lotniczego miasta, jest powstałe w maju 2017 roku Stowarzyszeniu Kibiców Avii Świdnik.

Choć oficjalnie Stowarzyszenie Kibiców Avii Świdnik założono niecałe trzy lata temu, to już wcześniej można było usłyszeć o działalności świdnickich kibiców. Narodziny zorganizowanego ruchu kibicowskiego w naszym mieście datuje się na początek lat 80. Już wówczas, na meczach sekcji siatkarskiej, a niedługo później również piłkarskiej, można było usłyszeć kibiców, którzy z „Sektora” wspierali swoich ulubieńców głośnym dopingiem. Piłkarze mogli liczyć na wsparcie nie tylko w spotkaniach przed własną publicznością, ale również na wyjazdach. Jeden z derbowych pojedynków Motoru z Avią okazał się pod tym względem rekordowy. Dumę lotniczego miasta dopingowała z sektora gości 800-osobowa grupa kibiców, a żółto-niebiescy wygrali to spotkanie 3:0.

Początek nowego tysiąclecia nie rozpoczął się dla Avii najlepiej. Rok wcześniej drużyna zanotowała spadek do trzeciej, a w kolejnym sezonie, po raz pierwszy od 40 lat, do czwartej ligi. W miejsce Fabrycznego Klubu Sportowego powołano Gminno Powiatowe Towarzystwo Sportowe, a dla świdnickich kibiców stało się jasne, że czasy występów na zapleczu piłkarskiej ekstraklasy szybko nie wrócą. Co prawda po drodze udało się wywalczyć jeszcze awans do III ligi, ale po reorganizacji rozgrywek w 2008 roku stała się ona de facto czwartym poziomem rozgrywkowym. Na przestrzeni lat próżno było dostrzec działania, które miałyby na celu chęć przywrócenia świdnickiego sportu na właściwe tory. W 2014 roku oddano do użytku nowoczesny stadion miejski, ale jak się później okazało, gruntowna przebudowa infrastruktury wcale nie oznaczała zmiany trwającego latami stanu rzeczy.

Czas na zmiany

Wróćmy jednak do kibiców Avii, którzy od tej pory coraz baczniej przyglądali się sytuacji w klubie. Czas na zmiany przyszedł w 2016 roku. Kondycja klubu była już na tyle mizerna, że brakowało środków na organizację spotkań, a piłkarze od kilku miesięcy nie otrzymywali wynagrodzenia za swoją pracę. Jasnym stało się, że bez natychmiastowego działania Avię czeka upadek, a w najlepszym razie drużyna rozpocznie kolejny sezon od zera – w najniżej klasie rozgrywkowej. Nie czekając na dalszy rozwój tej beznadziejnej sytuacji, kibice Avii jako pierwsi podjęli realne działania mające na celu uratowanie klubu przed upadkiem. Natychmiast padł pomysł przekształcenia Gminno-Powiatowego Towarzystwa Sportowego w spółkę miejską. Niedługo potem rozpoczęły się rozmowy z Urzędem Miasta, a w międzyczasie wydano okolicznościowe szaliki – cegiełki, z których całkowity dochód został przekazany piłkarzom. Rozmowy kibiców z włodarzami miasta zakończyły się sukcesem, w wyniku czego powołano Miejski Klub Sportowy Avia Świdnik. Pierwszym efektem współpracy nowych władz i kibiców Avii był herb – zaprojektowany z myślą o nawiązaniu do tradycyjnego znaku, którym posługiwał się FKS Avia Świdnik w najlepszych latach swojej działalności. Niedługo potem oficjalne założono Stowarzyszenie Kibiców Avii Świdnik, a jego aktywność rozszerzyła się o kolejne aspekty.

Nie tylko kibicowanie

Dzisiaj Stowarzyszenie Kibiców Avii Świdnik to prężnie działająca grupa mająca na celu promowanie klubu wśród mieszkańców miasta. Oprócz organizacji dopingu na meczach i wydawania pamiątek związanych z Avią, kibice pamiętają również o najmłodszych. Co roku odwiedzają wychowanków placówki „Nasz Dom” w Rybczewicach obdarowując ich najbardziej potrzebnymi artykułami. Spotkania z podopiecznymi domu dziecka stały się już tradycją, a cała akcja cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Warto wspomnieć też o odwiedzinach dzieci ze szkoły w Krępcu, gdzie zorganizowano miniturniej piłkarski, a wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątki związane z dumą lotniczego miasta. Kibice ze Świdnika nie pozostali obojętni również w sytuacji, gdy syn jednego z nich potrzebował natychmiastowej pomocy medycznej. Zorganizowano licytacje, z których zysk został przekazany na leczenie małego Krystiana. Stowarzyszenie bierze też udział w uroczystościach upamiętniających ważne wydarzenia z historii Avii, Świdnika i Polski.

Pod koniec 2019 roku wystartowała inicjatywa pod nazwą „Miasto w barwach”. W ramach tej akcji, na terenie Świdnika pojawiają się kolejne murale sławiące nasz największy i najbardziej zasłużony klub sportowy. Tego typu działania mają na celu zainteresowanie świdniczan historią Avii oraz przyciągnięcie ich na stadion przy ul. Sportowej 2. Stowarzyszenie ma nadzieję, że wspólnie z władzami MKS, uda się pokazać Avię w zupełnie nowym świetle – jako dobrze zorganizowany klub, który z powrotem staje się wizytówką Świdnika.

Najczęściej czytane