• Schronisko w Krzesimowie
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Zdrowy Świdnik
  • Idzie sobie Grześ...
  • Repertuar
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • rodzinka
czwartek, 22 sierpień 2019 12:49

Przełamać czarną serię

Napisał 
fot. MKS Avia Świdnik fot. MKS Avia Świdnik

Od 2016 roku kibice z lotniczego miasta czekają na jakikolwiek punkt w derbowym starciu z Motorem. W tym czasie Avia przegrała wszystkie ligowe starcia z odwiecznym rywalem. Najbliższa okazja, by wreszcie się przełamać już w sobotę!

To nie jest zwykły trzecioligowy mecz. Tu nie chodzi tylko o ligowe punkty, to Derby Lubelszczyzny. Jest to czas, w którym piłkarze i kibice obu klubów myślą tylko o meczu, który złotymi zgłoskami zapisał się w historii Avii, Motoru, a także całego województwa. W sobotę oczy piłkarskiej Lubelszczyzny zwrócą się w stronę Stadionu Miejskiego w Świdniku, gdzie podopieczni Łukasza Mierzejewskiego podejmą lubelski Motor.

Żeby przypomnieć sobie ostatnie zwycięstwo Avii w tej rywalizacji, musimy sięgnąć pamięcią aż do 24 września 2006 roku. Wtedy potwierdziło się stare porzekadło, że derby rządzą się swoimi prawami. Avia spisywała się w tamtym sezonie słabo, a Motor awansował później do 2 ligi. Mimo to, żółto-niebiescy wygrali na własnym boisku 2:0 po bramkach Tomasza Jasika i pamiętnym, rewelacyjnym uderzeniu z rzutu wolnego Łukasza Misztala.

W poprzednim sezonie Motor wygrał dwa razy po 1:0. Szczególnie szkoda była meczu w Świdniku, gdzie mimo przewagi i wielu sytuacji podbramkowych, nie udało się ugrać choćby punktu.

W letnim okienku transferowych w Motorze nastąpiło mnóstwo zmian personalnych. Mirosław Hajdo zastąpił na ławce trenerskiej Roberta Góralczyka, zaś dotychczasowy prezes Leszek Bartnicki przeniósł się do GKS-u Tychy. Stery w klubie objął Paweł Majka, który wcześniej był przewodniczącym Rady Nadzorczej spółki Motor Lublin. Przemeblowana została również drużyna żółto-biało-niebieskich. Odeszło kilkunastu zawodników, pojawili się nowi gracze, między innymi: doskonale znany z gry w Avii Adam Nowak czy sprowadzony ze Stali Rzeszów 27-letni Piotr Ceglarz. Piłkarz w przeszłości rozegrał 101 spotkań w 1 lidze, gdzie siedmiokrotnie pokonywał bramkarzy rywali. Do Lublina wrócił także wypożyczony w minionym sezonie do Avii Piotr Darmochwał.

Motor, podobnie jak Avia, nie może zaliczyć startu nowego sezonu do udanych. Lublinianie, po trzech kolejkach, znajdują się tuż za żółto-niebieskimi, na 14 miejscu. W pierwszej kolejce ulegli w Kraśniku Stali 2:1, zaś w drugiej i trzeciej podzielili się punktami z Chełmianką Chełm oraz Orlętami Radzyń Podlaski.

Dla obu drużyn derby będą świetną okazją do zmazania plam na honorze po ostatnich niezadowalających wynikach. Początek tego starcia w sobotę, o godzinie 17.00 na Stadionie Miejskim przy ulicy Sportowej 2 w Świdniku.

Najczęściej czytane