niedziela, 14 lipiec 2019 08:32

Mistrz ze Świdnika

Tydzień temu informowaliśmy o sukcesach Macieja Hołuba na lekkoatletycznych Mistrzostwach Polski U23 w Lublinie. Tym razem wielki sukces osiągnął jego młodszy brat, Krzysztof. Na rozgrywanych w Raciborzu 73. PZLA Mistrzostwach Polski U20 w lekkoatletyce zdobył złoty medal w biegu na 400 metrów przez płotki i srebro w sztafecie. W środę dotarła do nas kolejna świetna wiadomość. Krzysztof został powołany do kadry narodowej i 18-22 lipca wyjedzie na Mistrzostwa Europy do Szwecji.

Niespełna 19-letni świdniczanin osiągnął czas 52.46 sekundy. Nieste­ty, minimalnie, bo o sześć setnych sekundy, bieg Krzysztofa był za wolny do osiągnięcia minimum na Mistrzostwa Europy. Jak się jednak później okazało, PZLA ocenił wy­stęp świdniczanina jako bardzo do­bry i Krzysztof pojedzie do Szwecji. Drugi do mety przybiegł w Racibo­rzu Adam Jakubowski z Orląt Czę­stochowa, a na najniższym stopniu podium stanął Sebastian Urbaniak z Vectry Włocławek.

Dzień później, młody biegacz, wraz z kolegami z AZS UMCS Lublin: Oskarem Gołębiowskim, Dariuszem Samarczenko oraz Karolem Jakub­czakiem, zdobyli srebro w sztafecie 4x400 metrów. Młodzi biegacze osiągnęli czas 3:21.82. Złoto zdo­była drużyna Zawiszy Bydgoszcz, a brąz przypadł Resovii Rzeszów.

- Na Mistrzostwach Europy Krzysz­tof wystartuje w swojej koronnej konkurencji - biegu na 400 m przez płotki - mówi Grzegorz Hołub, oj­ciec i trener naszego reprezentanta, opiekujący się nim razem z Markiem Jarosem, a przed laty specjalizujący się również w bieganiu na tym dy­stansie. - Znalezienie się w kadrze narodowej jest jego największym dotychczas osiągnięciem. Co cie­kawe, stało się to dokładnie 5 lat po zdobyciu przez niego mistrzostwa Polski juniorów w pływaniu. Star­tował wówczas w barwach KP Avia Świdnik.

K. Hołub trenuje bieganie od dwóch lat. Rok temu dodał do dystansu 400 metrów płotki. Zatem postępy spor­towca można określić jako nieby­wałe. Trudno się jednak dziwić. Jego matka, Beata Hołub, uprawiała skok wzwyż. Czterokrotnie zdobywała ty­tuł mistrzyni Polski, reprezentowała również nasz kraj na olimpiadzie w Barcelonie w 1992r. Wspomniany wcześniej Maciej uprawia również bieganie na 400 m, indywidualnie i w sztafecie. W mistrzostwach Pol­ski U23 zdobył w tym roku srebrny i złoty medal.

Jan Hołub pozostał wierny pływa­niu. W barwach WKS Śląsk Wrocław zdobył w 2014 r. złoty medal Mi­strzostw Europy juniorów na dy­stansie 100 m stylem dowolnym. Cztery lata później wystąpił w skła­dzie sztafety 4x100m na Mistrzo­stwach Europy w Glasgow. Nasz zespół zdobył tam brązowy medal.

Najmłodszy z utalentowanych spor­towo braci Hołubów, Jakub, jest ak­tualnym mistrzem Polski juniorów młodszych U18 w skoku wzwyż.