• SH
  • Slajd Wirtualny Spacer
czwartek, 26 lipiec 2018 15:19

Medalowe Birmingham

W miniony weekend, w angielskim Birmingham, rozegrano otwarte mistrzostwa świata Taekwondo International. W hali Arena Birmingham w szranki stanęło około 2000 zawodników z 25 krajów, rywalizujących na 30 polach walki. Pierwszego dnia imprezy piątka reprezentantów LKSW Dan Świdnik wywalczyła sześć medali.

Świdnicką konkurencją okazały się układy kadetów – zielonych pasów, gdzie złoto wywalczył Paweł Wilczopolski, a srebro Tomasz Gumienniak. Srebrny medal w walkach kadetek zdobyła Oliwia Frączyk, startując w wyższej niż zwykle kategorii wzrostowej - 168 cm. Brąz wśród seniorów – niebieskich pasów w walkach zapisał na koncie Mateusz Buda, przegrywając minimalnie półfinał w dogrywce. Brązowy medal, tym razem wśród kadetów, w walkach, w kat. – 168 cm niebieskie pasy, przypadł również w udziale Michałowi Markowskiemu. Ten sam zawodnik wystąpił także w walkach tag-team zespołów trzyosobowych. W tej bardzo efektownej formule zawodnicy wymieniają się podczas pojedynku, przy czym można tworzyć zespoły międzynarodowe. Drużyna, w której składzie, obok Michała Markowskiego, znalazł się Oliwier Baranowski z Azji Pabianice oraz angielski zawodnik Ollie Slater, wywalczyła brązowy medal.

W niedzielę, Emilia Szalak, która pojechała do Birmingham wraz z kadrą Związku Sportowego Polska Unia Taekwondo, nie dała rywalkom najmniejszych szans. Zdecydowanie wygrała swoją kategorię walk przerywanych. Korzystając z okazji, trener Dana Piotr Bernat również zgłosił się do startu w konkurencji układów formalnych weteranów z czarnymi pasami 40-50 lat. W silnie obsadzonej kategorii (około 50 zawodników) udało mu się awansować do finałowej ósemki. Niestety, do walki o podium zabrakło 0,1 punkta.