• Slajd Wirtualny Spacer
  • Wirtualny spacer po Strefie Historii
poniedziałek, 30 kwiecień 2018 10:02

Bliżej pierwszej ligi (foto)

Siatkarze Avii zameldowali się w turnieju półfinałowym o awans do I ligi. Stało się tak po zwycięstwie z LKPS Politechniką Lublin. Żółto – niebiescy wygrali serię 3:1, a ostatni mecz przed własną publicznością na długo zostanie w pamięci tych, którzy mieli przyjemność obejrzeć go na żywo. W tie – breaku publiczność eksplodowała energią, prowadząc swoich ulubieńców do efektownego zakończenia spotkania.

Po dwóch meczach w Lublinie był remis 1:1. Żółto – niebiescy mieli więc po swojej stronie atut własnego boiska, niezdobytego w tym sezonie przez nikogo. W sobotę wykorzystali to bezbłędnie. Jakub Guz i spółka tylko w pierwszym secie pozwolili uwierzyć rywalom, że są w stanie osiągnąć korzystny rezultat. W kolejnych odsłonach byli nie do zatrzymania. Drugą i trzecią partię wygrali do 17 i całe spotkanie do zera. Dużo bardziej zacięty był niedzielny pojedynek. Gospodarze zaczęli go zgodnie z planem, od wygrania premierowego seta. Kolejny jednak padł łupem gości, którzy zaczęli ryzykować zagrywką i w ataku. Najbardziej dramatyczna była trzecia partia. Avia prowadziła w niej 23:21, ale dała się dogonić. Ostatecznie zachowała więcej spokoju i zwyciężyła na przewagi, 31:29. Kibice świdniczan liczyli, że żółto – niebiescy pójdą za ciosem i zakończą derby w czwartej odsłonie. Tak się nie stało. LKPS udowodnił, że jest wymagającym przeciwnikiem i doprowadził do piątego seta. To jak on wyglądał trudno opisać słowami. Zarówno na boisku, jak i na trybunach zapanowało istne szaleństwo. Zawodnicy Avii zaczęli punktować jak w transie i szybko osiągnęli znaczącą przewagę (8:2). Kibice oglądali ich poczynania na stojąco, głośno dopingując do jeszcze większego wysiłku. Ostatecznie gospodarze rozbili lublinian 15:4. Gwizdek sędziego kończący spotkanie uwolnił emocje wszystkich, którzy w niedzielny wieczór byli obecni w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 7. Chwilę po nim, na parkiecie rozpoczęło się wspólne świętowanie sukcesu.

- Z perspektywy kibiców był to z pewnością bardzo ciekawy mecz – mówi Sławomir Czarnecki, trener Avii. – Kluczem do wygrania rywalizacji była gra zespołowa. Każdy z zawodników dołożył cegiełkę do tego awansu. Pojedynek z LKPS kosztował nas mnóstwo wysiłku. Po odpoczynku zaczniemy przygotowywać się do turnieju półfinałowego.

- Piąty set pokazał, że to zespół ze Świdnika zasłużył na awans do dalszych rozgrywek – ocenia Maciej Kołodziejczyk, szkoleniowiec LKPS Politechnika. – Przed rozpoczęciem rywalizacji wiedzieliśmy, że czekają nas ciężkie boje. Tak też było. Trzy z czterech spotkań stały na naprawdę wysokim poziomie. Nie pozostaje nam nic innego jak pogratulować Avii i życzyć powodzenia w kolejnym etapie. Będziemy za nich trzymać kciuki.

Turniej półfinałowy odbędzie się w dniach 11 – 13 maja. Oprócz Avii zagra w nim Volley Rybnik oraz zwycięzcy par: ZAKSA Strzelce Opolskie - MCKiS Jaworzno, Karpaty Krosno - Neobus Niebylec. Gospodarza zmagań poznamy wkrótce. O prawo organizacji turnieju stara się także klub ze Świdnika.

MKS Avia Świdnik – LKPS Politechnika Lublin 3:0 (25:21, 25:17, 25:17)

Avia: Misztal. Guz. Kurek, Żywno, Kepka, Machowicz, Bonisławski (libero) oraz Czarnecki, Kasiura

MKS Avia Świdnik – LKPS Politechnika Lublin 3:2 (25:22, 17:25, 31:29, 23:25, 15:5)

Avia: Misztal, Kurek, Guz, Żywno, Kępka, Machowicz, Bonisławski (libero) oraz Pigłowski, Kasiura, Czarnecki, Baranowski, Sajdak