Nawet 74 tys. zł na założenie firmy. Jak je zdobyć? - Świdnik - wysokich lotów

Nawet 74 tys. zł na założenie firmy. Jak je zdobyć?

Brak kapitału to jedna z barier wskazywanych przez osoby, które myślą o rozpoczęciu działalności gospodarczej. Jedną z inicjatyw mających wesprzeć finansowo młodych przedsiębiorców jest program „Pierwszy biznes - wsparcie w starcie”. Pilotażowy program obejmujący dotychczas kilka województw od 17 listopada rusza w całej Polsce.
W ramach inicjatywy osoby z pomysłem na biznes mogą otrzymać do 74 tys. zł na rozkręcenie działalności.  Wspólny projekt Ministerstwa Pracy i Polityki społecznej oraz banku BGK daje możliwość zdobycia atrakcyjnie oprocentowanej pożyczki na rozkręcenie własnej firmy. O środki mogą się ubiegać studenci ostatniego roku i absolwenci wyższych uczelni oraz osoby bezrobotne.
 
Maksymalna kwota wsparcia to 74 tys. zł, której okres spłaty nie może przekroczyć 7 lat. Oprocentowanie przyznanej pożyczki wynosi 0,25 stopy redyskonta weksli NBP a więc obecnie  0,56% w skali roku. Osoba ubiegająca się o pożyczkę może także zdobyć dodatkowo 22 tys. zł na utworzenie miejsca pracy. Ważne, aby utworzone miejsce pracy zostało otrzymane przez okres 12 miesięcy. Ministerstwo poinformowało, że najbliższych latach przeznaczy na wsparcie młodych przedsiębiorców kwotę 500 mln zł.
 
Aby otrzymać zastrzyk gotówki wnioskodawcy zobowiązani są do złożenia prawidłowo wypełnionego, kompletnego wniosku, zawierającego w sobie m.in. opracowany biznes plan. W tym celu należy się skontaktować z pośrednikiem obsługującym program w danym województwie. Podmioty te zajmują się doradztwem, przyjmowaniem wniosków, oceną i ich rozliczaniem. Istotnym warunkiem pozytywnej decyzji jest prawne zabezpieczenie oraz poręczenie dwóch osób fizycznych. Zestawienie podmiotów, w których można składać wnioski oraz inne informacje o programie dostępne są na stronie www.bgk.pl/pierwszy-biznes. Od początku grudnia rusza kampania, która ma wypromować projekt „Pierwszy biznes - wsparcie w starcie”.
 
Warto przypomnieć, że początkowo program obejmował wyłącznie województwa mazowieckie, świętokrzyskie i małopolskie. Wyniki pierwszych naborów nie były imponujące. Z planowanych 300-400 firm wsparciem objęto zaledwie kilkadziesiąt biznesów. Czas pokaże czy ogólnopolski program przyniesie lepsze rezultaty.