af - Świdnik - wysokich lotów

piątek, 17 listopad 2017 13:50

Trzy miesiące zmagań

27 zespołów, podzielonych na 3 ligi, stanie do rywalizacji w dziewiętnastej edycji Powiatowej Amatorskiej Ligi Futsalu. Zmagania rozpoczną się już w niedzielę, w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 7. Tytułu mistrzowskiego broni SMB Team.

Co ciekawe, to ostatni sezon halówki w obecnym kształcie. Kolejny zostanie jeszcze bardziej dostosowany do przepisów obowiązujących w futsalu. Przede wszystkim zmieni się liczba drużyn, występujących w poszczególnych ligach. Zamiast dziesięciu, będzie osiem. Oznacza to, że nawet cztery zespoły mogą w tym roku spaść z extraligi.

- Rozgrywki mają potrwać do 17 lutego - mówi Jacek Kosierb, koordynator zawodów. - We wszystkich ligach prowadzone będą klasyfikacje fair play oraz fightera kolejki. Honorowy patronat nad zmaganiami sprawuje Zbigniew Bartnik, prezes Lubelskiego Związku Piłki Nożnej. LZPN odpowiedzialny będzie także za obsadę sędziowską.

Program pierwszej kolejki (niedziela 19 listopada):

Neptun I liga
11.30 TKKF Świt – LTS MW Sport
12.00 Klastmed – Starostwo Powiatowe
12.30 OSP Oleśniki – NEO.NET
13.00 SAWA – Pokolenie J.P.II
13.30 Creatio Biuro Rachunkowe – ITS
14.00 Sierpień ‘80 PZL – Kos-Wit 1997
Olimp Liga Oldbojów
14.30 Misztal Meble – Solidarność PZL
15.00 Perła Progres Mełgiew – Neptun
pauza: SAWA
MW Sport Extraliga
15.30 Antique – Pegimek
16.00 Soft Bait Systems – Metalowcy
16.30 SMB Team – M-Tech
17.00 Solidarność PZL – Dwójka-Remondis
17.30 Dywany Łuszczów – Perła Progres Mełgiew

piątek, 17 listopad 2017 11:17

Ostrzegają przed nieznajomymi

Do naszej redakcji napisała Czytelniczka, którą zaniepokoiło pewne zdarzenie. Poniżej publikujemy treść wiadomości:

- Ostatnio mój syn opowiedział mi o sytuacji, o której usłyszał od rówieśników. Mianowicie, przy jednej ze świdnickich szkół nieznajomy mężczyzna zaczepiał dzieci. Może warto o tym napisać i uczulić innych rodziców, zanim stanie się coś złego? - czytamy w mailu.

Sprawa znana jest już świdnickiej policji.

- Od kilku miesięcy otrzymujemy sygnały o mężczyźnie, który zaczepia dzieci wychodzące ze szkoły. Wiemy, że do podobnych sytuacji dochodzi także na obrzeżach Lublina, dlatego mamy podejrzenia, że jest to ta sama osoba - komentuje Elwira Domaradzka z KPP w Świdniku.

Policjanci z Wydziału Prewencji otrzymali już polecenie, by zwracać uwagę na samochody na obcej rejestracji, które parkują przy szkołach. Pouczono również pedagogów, by uczulili uczniów na takie zachowania.

- Dotąd wszystkie sygnały dochodziły do nas z opóźnieniem. Apelujemy do mieszkańców, żeby natychmiast zgłaszali, kiedy zauważą coś niepokojącego. Jeśli widzimy obcego mężczyznę, który dziwnie się zachowuje, zadzwońmy na policję albo zróbmy mu zdjęcie - dodaje E. Domaradzka.

piątek, 17 listopad 2017 08:18

Czytelnia jak nowa

Nowe stanowiska komputerowe, telewizor, wkrótce konsole Play Station, tablety, zmienione nie do poznania pomieszczenia. Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna kończy realizację projektu „Mediastrefa - czytelnia multimedialna”, który powstał w ramach budżetu obywatelskiego. Kosztował 100 tys. zł.

- Próbujemy nadążać za duchem czasu, który odmienia również oblicza bibliotek. Idziemy w kierunku elektronizacji części zbiorów. Udostępniamy audiobooki oraz e-booki. W celu obniżenia kosztów, w ich zdobywaniu współpracujemy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Lublinie. Staramy się o kolekcje filmów, nagrań muzycznych, gier komputerowych oraz planszowych, „czytaka” dla osób niedowidzących i niewidomych. Chcemy zawalczyć o młodych czytelników, dla których nowoczesne nośniki informacji są już czymś powszednim. Liczymy na to, że czekając w kolejce do konsoli, sięgnie po książkę czy gazetę. Kolejnym pomysłem jest stworzenie czegoś na kształt filmowego klubu dyskusyjnego, ponieważ okazuje się, że jest grupa kinomanów, chcących podzielić się z innymi wrażeniami z obejrzanego filmu - mówi Mirosław Król, dyrektor MPBP.

Przed zakupem nowego sprzętu, dokonano gruntownego remontu bibliotecznej czytelni. Na ścianach pojawiły się fototapety ze świdnickimi motywami, zrobiło się przytulniej, bardziej kameralnie. Stoliki są mniejsze, można przy nich posiedzieć w wygodnych fotelach. Szefostwo placówki myśli także o urządzeniu czytelni dla dzieci.

- Nie sądzę, żeby książka drukowana na papierze była skazana na niebyt. Wciąż są ludzie, którzy za jej pośrednictwem będą chcieli zdobywać wiedzę czy zapoznawać się z literaturą. Ewidentnie brakuje nam już przestrzeni. Rozglądamy się za nowymi pomieszczeniami, które pozwoliłyby szerzej rozwinąć skrzydła. Pewne możliwości rysują się w związku z reorganizacją placówek oświatowych, ale to przyszłość - tłumaczy M. Król.

jmr

czwartek, 16 listopad 2017 08:28

Patriotyczny wieczór (foto)

Choć 11 listopada już za nami, świdniczanie wciąż świętują odzyskanie przez Polskę niepodległości. W środę, w Przedszkolu nr 3 odbyła się "Wieczornica Patriotyczna z okazji Dnia Niepodległości".

Tradycją jest, że wydarzenie przygotowują starszaki. W tym roku swoimi talentami i wiedzą o naszym kraju popisały się sześciolatki z grupy V - "Krasnoludki". Dzieci rozpoczęły uroczystość od wykonania Mazurka Dąbrowskiego. Przypomniały też historię Polski, recytowały "Katechizm polskiego dziecka" i śpiewały patriotyczne piosenki. Nie zabrakło też występów tanecznych.

W spotkaniu wzięli również udział rodzice sześciolatków i przyjaciele "Trójki".

środa, 15 listopad 2017 11:12

"Kobiety" w obiektywie

Zdjęcia modelek, przyjaciółek i osób spotkanych na ulicach, będzie można zobaczyć podczas wystawy „Kobiety” Jakuba Bodysa. Wernisaż odbędzie się 16 listopada w Spółdzielczym Domu Kultury.

Świdniczanin, na co dzień prowadzi sekcję fotograficzną w Robotniczym Stowarzyszeniu Twórców Kultury. Zajmuje się reportażem, fotografią koncertową i portretową. Na swoim koncie ma wiele wyróżnień i nagród. Jutrzejsza wystawa będzie jego pierwszą indywidualną ekspozycją.

- Na zdjęciach zobaczymy znajome dla mnie twarze. Każda z nich intryguje, ma w sobie coś ciekawego - mówi Jakub Bodys.

Wernisaż rozpocznie się o godzinie 18.00 w SDK (ul. Leona Kruczkowskiego 6A). Zdjęcia będzie można oglądać przez kolejne dwa tygodnie.

piątek, 10 listopad 2017 13:21

Uczcili niepodległość

„Czerwone maki na Monte Cassino” i „Wojenko, wojenko” śpiewały dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 7. Przed południem w placówce odbył się apel z okazji jutrzejszego Narodowego Święta Niepodległości.

Uroczystość rozpoczęła się od części artystycznej, przygotowanej przez uczniów. Dzieci opowiedziały o tym, jak Polacy walczyli o niepodległość, recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły.

Dzisiejsze spotkanie było również okazją do rozstrzygnięcia międzyszkolnego konkursu plastycznego „Im zawdzięczamy wolność - żołnierzom Armii Krajowej”, do którego zgłoszono ponad 300 prac. W kategorii klasy I-III laureatami zostali: Alicja Koszowska (I miejsce, SP7), Iga Smolińska (II miejsce, SP7) i Piotr Jatczak (III miejsce, SP7). Natomiast w kategorii klasy IV-VII zwyciężyli: Antonina Rynkun i Marta Lorek (I miejsce, SP7), Dominika Drabik (II miejsce, SP7) oraz Julita Bałaban (III miejsce, SP3). Przyznano również nagrodę specjalną dyrektora szkoły, którą otrzymała Oliwia Gontarz oraz 24 wyróżnienia. Rozstrzygnięto też „Siódemkowy” konkurs wiedzy o Armii Krajowej.

W uroczystości wzięli także udział kombatanci Armii Krajowej - por. Jan Duda i por. Tadeusz Szkołut.

- Dzieci są kwiatem polskiego narodu i naszą przyszłością. Cieszy nas, że możemy się z wami spotkać i że szkoła wpaja wam patriotyzm i szacunek dla ojczyzny. To ziarno, które zasiało w was grono nauczycielskie, kiedyś da dobre plony - mówił por. T. Szkołut.

af