af - Świdnik - wysokich lotów

piątek, 21 luty 2020 12:08

Lodowisko do marca

Jeszcze nieco ponad tydzień miłośnicy łyżwiarstwa mają szansę poszaleć na miejskiej ślizgawce. 1 marca, z orlika przy Szkole Podstawowej nr 5, zniknie lodowa tafla, a jej miejsce zajmie boisko. Lodowisko powróci do nas zimą.

Decyzja o zamknięciu ślizgawki spowodowana jest coraz wyższą temperaturą, mniejszym zainteresowaniem mieszkańców oraz kosztami utrzymania obiektu.

- Rozmawialiśmy na ten temat z przedstawicielami rady rodziców. Podpytywaliśmy, czy dzieci chodzą jeszcze na łyżwy. Większość przerzuciła się już na hulajnogi i deskorolki. Przeprowadziliśmy też ankietę wśród 280 osób. 83% ankietowanych odpowiedziało, że 1 marca będzie optymalnym terminem zamknięcia lodowiska. Chcemy więc wykorzystać ten czas. Zapraszamy wszystkich do spędzania czasu na ślizgawce - mówi Tomasz Szydło, dyrektor SP nr 5.

Z lodowiska możemy korzystać od poniedziałku do piątku, w godzinach 14.00-20.00, natomiast w soboty i niedziele od godz. 12.00 do 20.00. Bilet ulgowy kosztuje 4 zł, a normalny 6 zł. Osoby posiadające kartę „Rodzina 3+” zapłacą 2 zł. Na lodowisku jest możliwość wypożyczenia łyżew - 6 zł (normalny) i 4 zł (ulgowy). Zainteresowani mogą też zarezerwować taflę za 250 zł/60 min.

piątek, 21 luty 2020 10:13

Ostatnia szansa na musical

Dobra wiadomość dla tych, którzy chcieli wybrać się na widowisko „Aida” do Teatru Roma, a nie zdążyli kupić biletów. Miejski Ośrodek Kultury ma jeszcze cztery wolne miejsca na niedzielny wyjazd.

 „Aida” to musical Eltona Johna do słów Tima Rice’a. Akcja spektaklu toczy się w starożytnym Egipcie. To powieść o zakazanej miłości Aidy, nubijskiej księżniczki oraz Radamesa, kapitana egipskiej armii zaręczonego z Amneris, córką faraona.

Koszt wyjazdu to 160 zł. Cena zawiera bilet wstępu do teatru (130 zł/osoba), przejazd autokarem oraz ubezpieczenie. Kontakt oraz rezerwacja miejsc: tel. 81 468 67 80, Magdalena Mróz - 500 348 939.

PROGRAM WYJAZDU

godz. 10.30 spotkanie w Kinie Lot 

godz. 11.00 wyjazd do Warszawy

ok. godz. 14.00 po przyjedzie do Warszawy czas wolny; organizatorzy proszą o przybycie do teatru pół godziny przed rozpoczęciem musicalu

godz. 17.00-19.35 Spektakl „AIDA”  (1 przerwa)

ok. godz. 20.00 wyjazd do Świdnika

  Osoby chcące dołączyć do grupy w Lublinie, proszone są o oczekiwanie na autokary na stacji benzynowej naprzeciw Tarasów Zamkowych, przy al. Tysiąclecia (dawna stacja Statoil przy rondzie z flagą Polski). Uczestnicy wycieczki, którzy nie będą wyjeżdżać ze Świdnika, proszeni są o kontakt telefoniczny z organizatorami.

czwartek, 20 luty 2020 14:53

Wymusił pierwszeństwo

Dziś, około godz. 13.50 doszło do kolizji na al. Lotników Polskich, przy rondzie ze śmigłowcem. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

- 42-letni mieszkaniec Tarnobrzega, który kierował Skodą Fabią, wymusił pierwszeństwo na 39-letniej kobiecie jadącej Chryslerem Voyager. Uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi. Mężczyzna został ukarany mandatem - wyjaśnia podinspektor Paweł Leśny z Komendy Powiatowej Policji w Świdniku.

Na drodze nie występują utrudnienia w ruchu.

czwartek, 20 luty 2020 13:09

Fałszywi sprzedawcy prądu

Kilka miesięcy temu pisaliśmy o przedstawicielach handlowych, pukających do drzwi świdnickich mieszkań i oferujących niższe opłaty za energię elektryczną (ZOBACZ: Uważaj na oszustów). Dziś jedna z Czytelniczek poinformowała nas, że w jej progach znów zawitali oszuści.

- Rano zapukali do mnie dwaj mężczyźni. Nie przedstawili się i nie powiedzieli z jakiej są firmy. Zaproponowali podpisanie dokumentu, dzięki któremu miałabym mniej płacić za prąd. Chcieli też zobaczyć mój ostatni rachunek. Nie zgodziłam się i zakończyłam rozmowę - mówi Czytelniczka i dodaje: - Pamiętam, że w ubiegłym roku też chodzili po bloku, w którym mieszkam. Wtedy również odprawiłam ich z kwitkiem.

To nie jedyna osoba, którą odwiedzili ostatnio nieuczciwi sprzedawcy. Na popularnym portalu społecznościowym mieszkańcy przestrzegają, że pojawili się także w blokach przy ul. Racławickiej, Spadochroniarzy, Jarzębinowej i Kalinowej.

Często, przy okazji takich sytuacji mieszkańcy biorą przedstawicieli handlowych za pracowników Polskiej Grupy Energetycznej. Zapytaliśmy u źródła, czy firma wysyła swoich przedstawicieli do klientów.

- Pracownicy PGE nie odwiedzają klientów w ich domach. Jeśli ktoś powołuje się na naszą firmę, możemy być pewni, że to oszust - mówi Mariusz Majewski, rzecznik PGE Obrót.

Nie daj się oszukać

PGE przypomina kilka zasad, o których warto pamiętać, by nie paść ofiarą nieuczciwych sprzedawców. Przede wszystkim należy sprawdzić tożsamość handlowca, który nas odwiedza i dowiedzieć się, jaką firmę reprezentuje. Należy też dokładnie zapoznać się z dokumentami, które nam proponuje. Skontrolować wysokość opłaty handlowej, kary za nieterminowe wpłaty oraz wszelkie dodatkowe koszty, a także sprawdzić jakie są warunki rozwiązania umowy. Jeśli zdecydowaliśmy się na podpisanie umowy, zachowajmy jeden egzemplarz dla siebie.

- W przypadku podpisania umowy poza siedzibą firmy, czyli na przykład w domu, mamy prawo do jej rozwiązana w ciągu 14 dni, bez żadnych negatywnych skutków - wyjaśnia Mariusz Majewski. - PGE Obrót opiera swoją działalność  na transparentności oraz uczciwej konkurencji polegającej, między innymi na dokładnym informowaniu klientów o produktach i usługach. Spółka ma certyfikat Kodeksu Dobrych Praktyk w ramach Towarzystwa Obrotu Energią. Co roku, w ramach TOE uruchamiana jest ogólnopolska kampania informacyjna „Sprawdź kto sprzedaje Ci energię”. Jej celem jest ostrzeganie przed nieuczciwymi praktykami na rynku sprzedaży prądu i gazu. Ponadto, spółka prowadzi akcje informacyjne ostrzegające klientów oraz informujące, jak nie dać się oszukać. A także przypominające o prawach konsumentów i zachęcające do dokładnego czytania wszelkiego rodzaju umów.

czwartek, 20 luty 2020 10:31

Przyjdź na seans!

Zapraszamy do Kina Lot! Dziś, po raz ostatni zostaną pokazane produkcje „1917” i „Szybcy i Śnieżni”. Od 21 lutego natomiast na mieszkańców Świdnika i nie tylko czekają filmy „Zenek” oraz „SuperPies i TurboKot”.

SZYBCY I ŚNIEŻNI

W kinie 20 lutego

Do śniegu, gotowi, start! W wielkim saneczkowym wyścigu zwycięzca może być tylko jeden - genialny wynalazca Franki. Liczą się szybkość, spryt i dobra zabawa. Emocje sięgają śnieżnego zenitu, gdy do wyścigu dołącza tajemniczy Zac, a spektakularna maszyna Frankiego nieoczekiwanie rozpada się tuż przed linią mety!

1917

W kinie 20 lutego

Dwóch młodych żołnierzy - Schofield i Blake dostają rozkaz przedostania się za linie wroga, aby dostarczyć tajną wiadomość, która pozwoli brytyjskim żołnierzy uniknąć wpadnięcia w śmiertelną pułapkę.

ZENEK

W kinie od 21 lutego do 27 lutego

Historia chłopaka z podlaskiej wsi, który realizuje swoje wielkie marzenie, by śpiewać i bawić tłumy. Dzięki uporowi, ciężkiej pracy i wielu wyrzeczeniom osiągnął niebywały sukces.

SUPERPIES I TURBOKOT

W kinie od 21 lutego do 27 lutego

Jak zostać SuperPsem? Wystarczy 50 lat w kosmosie! Po powrocie na Ziemię, lojalny Pies wyrusza na poszukiwania swojego właściciela. Na swoje nieszczęście, trafia do małego miasteczka, gdzie złowrogi glina Niemilak prowadzi obławę na bezbronne zwierzęta. Z pomocą SuperPsu przychodzi… TurboKot!

czwartek, 20 luty 2020 09:57

Docenieni za pracę

Funkcjonariusze wydziału kryminalnego świdnickiej komendy zostali wyróżnieni za zaangażowanie. Do jednostki w naszym mieście wpłynęło podziękowanie za zatrzymanie sprawcy włamań do jednego z lokalnych warsztatów.

O sprawie pisaliśmy w ubiegłym tygodniu (ZOBACZ: Odpowie za włamania). 36-letni mieszkaniec Świdnika dwukrotnie włamał się do zakładu, rabując, między innymi laptop, kamerę, zasobniki gazowe, alkohol oraz sprzęt elektroniczny. Sprawca zniszczył też motocykl należący do właściciela warsztatu. W toku prowadzonego przeciw mężczyźnie postępowania wyszło na jaw, że w 2019 roku świdniczanin groził pokrzywdzonemu i naruszył jego mir domowy. Sąd zastosował wobec 36-latka środek zapobiegawczy w postaci 3-miesięcznego aresztu.

Na ręce komendanta świdnickiej policji przekazano podziękowania, w których właściciel warsztatu chwali zaangażowanie mundurowych i sprawne przeprowadzenie akcji.

- Dziękujemy za docenienie naszych funkcjonariuszy, dla których każde wykrycie sprawcy stanowi niewątpliwą satysfakcję. Bez względu na fakt, że zatrzymywanie przestępców należy do ich podstawowych obowiązków - mówi podinspektor Paweł Leśny z Komendy Powiatowej Policji w Świdniku.

środa, 19 luty 2020 15:01

Zdobądź lepsze perspektywy

IT jest jedną z najszybciej rozwijających się branż w Polsce i na świecie. Codziennie poszukiwani są specjaliści, przed którymi komputery, oprogramowania, gry czy systemy nie mają żadnych tajemnic. Osoby, które chcą nauczyć się programowania, tworzenia stron internetowych i baz danych, a przede wszystkim zdobyć nowe umiejętności, mają do tego okazję. Do końca lutego trwa projekt „Nowe kwalifikacje - lepsze perspektywy”.

Projekt kierowany jest do 105 mieszkańców Lubelszczyzny, którzy ukończyli 18 lat. Posiadają wykształcenie od podstawowego do średniego, a ich dochód netto na jednego członka rodziny wynosi miesięcznie poniżej 1000 zł.

W ramach wsparcia uczestnicy projektu wezmą udział w kursach zawodowych. Dla dwóch grup przewidziano zajęcia z montażu i eksploatacji systemów komputerowych, urządzeń peryferyjnych i sieci. Podczas, liczących 616 godz. spotkań, uczestnicy nauczą się, między innymi przygotowania lokalnej sieci komputerowej, naprawiania urządzeń i administrowania systemami operacyjnymi.

Drugie szkolenie przeznaczone jest dla pięciu grup. W czasie jego trwania kursanci nauczą się programowania, tworzenia i administrowania stronami internetowymi oraz bazami danych. Dowiedzą się, jak prowadzić działalność gospodarczą, poznają zasady BHP oraz język angielski zawodowy.

Po ukończeniu kursów uczestnicy odbędą praktyki zawodowe, które zajmą 160 godzin. Szkolenie zakończy się egzaminem OKE, potwierdzającym kwalifikacje w zawodzie IT.

Rekrutacja prowadzona jest w biurze projektu, przy ul. Lotniczej 3 w Lublinie. Formularze zgłoszeniowe oraz regulamin dostępne są na stronie www.marsoft.eu.

Projekt „Nowe kwalifikacje - lepsze perspektywy”, realizowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.

środa, 19 luty 2020 14:29

Będziemy dzwonić inaczej

Od 24 lutego zmieni się sposób wybierania numerów resortowej sieci telefonicznej. Osoby chcące dodzwonić się do lubelskich jednostek policji, zamiast numeru kierunkowego „81”, będą wybierały wyróżnik MSWiA - „47”. Numer alarmowy 112 pozostanie taki sam.

Wprowadzenie nowego wyróżnika związane jest z wdrożeniem jednolitego planu numeracyjnego w całym kraju. Efektem jego uruchomienia jest kompleksowa zmiana sposobu wybierania oraz kierowania połączeń dla stacjonarnych numerów resortowych, w tym policji.

Nowy numer do świdnickiej komendy będzie dostępny na stronie www.swidnik.lubelska.policja.pl.

środa, 19 luty 2020 15:01

Zdobądź lepsze perspektywy

IT jest jedną z najszybciej rozwijających się branż w Polsce i na świecie. Codziennie poszukiwani są specjaliści, przed którymi komputery, oprogramowania, gry czy systemy nie mają żadnych tajemnic. Osoby, które chcą nauczyć się programowania, tworzenia stron internetowych i baz danych, a przede wszystkim zdobyć nowe umiejętności, mają do tego okazję. Do końca lutego trwa projekt „Nowe kwalifikacje - lepsze perspektywy”.

Projekt kierowany jest do 105 mieszkańców Lubelszczyzny, którzy ukończyli 18 lat. Posiadają wykształcenie od podstawowego do średniego, a ich dochód netto na jednego członka rodziny wynosi miesięcznie poniżej 1000 zł.

W ramach wsparcia uczestnicy projektu wezmą udział w kursach zawodowych. Dla dwóch grup przewidziano zajęcia z montażu i eksploatacji systemów komputerowych, urządzeń peryferyjnych i sieci. Podczas, liczących 616 godz. spotkań, uczestnicy nauczą się, między innymi przygotowania lokalnej sieci komputerowej, naprawiania urządzeń i administrowania systemami operacyjnymi.

Drugie szkolenie przeznaczone jest dla pięciu grup. W czasie jego trwania kursanci nauczą się programowania, tworzenia i administrowania stronami internetowymi oraz bazami danych. Dowiedzą się, jak prowadzić działalność gospodarczą, poznają zasady BHP oraz język angielski zawodowy.

Po ukończeniu kursów uczestnicy odbędą praktyki zawodowe, które zajmą 160 godzin. Szkolenie zakończy się egzaminem OKE, potwierdzającym kwalifikacje w zawodzie IT.

Rekrutacja prowadzona jest w biurze projektu, przy ul. Lotniczej 3 w Lublinie. Formularze zgłoszeniowe oraz regulamin dostępne są na stronie www.marsoft.eu.

Projekt „Nowe kwalifikacje - lepsze perspektywy”, realizowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.

wtorek, 18 luty 2020 10:45

Zapraszają w swoje szeregi

2. Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej ogłosiła nabór do 24 batalionu lekkiej piechoty w Chełmie. W szeregi WOT mogą wstąpić ochotnicy z powiatów: świdnickiego, chełmskiego, włodawskiego, łęczyńskiego oraz krasnostawskiego.

Szkolenia podstawowe, czyli tzw. „szesnastki” dla osób, które nigdy nie były w wojsku oraz wyrównawcze dla żołnierzy rezerwy odbędą się w czterech terminach. Od 21 marca do 5 kwietnia przewidziano szkolenie w 22. BLP w Dęblinie, w dniach 8-23 maja w 21. BLP w Lublinie, 12-27 września w 22. BLP w Dęblinie, a od 21 listopada do 6 grudnia w 25. BLP w Zamościu. Ci, którzy złożyli już przysięgę wojskową, mogą skorzystać ze szkoleń wyrównawczych. Odbędą się: 7-29 marca w 25. BLP w Zamościu, od 27 czerwca do 19 lipca w 21. BLP w Lublinie, a także 3-25 października w 23. BLP w Białej Podlaskiej.

- Powodów, aby wstąpić do WOT może być wiele. Dla pasjonatów wojskowości to możliwość sprawdzenia sił, rozwoju umiejętności, a także okazja odbycia szkoleń na nowoczesnym sprzęcie, pod okiem doświadczonych instruktorów. Służba w WOT może być również początkiem kariery wojskowej, bowiem po ukończeniu pełnego cyklu szkolenia, Terytorialsi mogą starać się o przyjęcie do służby zawodowej. Ponadto żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej mogą liczyć na wynagrodzenie w wysokości ponad 500 złotych miesięcznie - mówi kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Jak wyglądają szkolenia?

Kursy prowadzone są w koszarach, na poligonach, placach ćwiczeń oraz w terenie.

- W naszych „małych ojczyznach”, które być może w przyszłości trzeba będzie wspierać podczas różnych sytuacji kryzysowych. To właśnie terytorialność i doskonała znajomość danego terenu jest siłą formacji - wyjaśnia kpt. Damian Stanula.

Ochotnicy, którzy zdecydują się wstąpić w szeregi formacji, będą mogli uczyć się takich specjalności jak: medyk, strzelec wyborowy, saper czy łącznościowiec. Najpierw jednak przejdą szesnastodniowe szkolenie podstawowe, prowadzone w systemie ciągłym.

- Największy nacisk położony będzie na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki, pierwszej pomocy czy też topografii. Szkolenie taktyczne integruje wszystkie inne przedmioty, a priorytetem jest szkolenie ogniowe, w tym nauka bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią. Ukoronowaniem „szesnastki” będzie uroczysta przysięga wojskowa - dodaje kpt. D. Stanula.

Szczegółowe informacje dotyczące naboru można uzyskać w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Chełmie, przy ul. Koszarowej 1B, w punkcie informacyjnym dla kandydatów do WOT. Można także skontaktować się telefonicznie pod nr 261 161 391 lub 261 161 346 oraz mailowo: wkuchelm@ron.mil.pl. Wnioski można składać drogą elektroniczną, za pośrednictwem platformy e-PUAP.

poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10nast.
Strona 1 z 125