af - Świdnik - wysokich lotów

niedziela, 22 wrzesień 2019 18:02

Niedziela na dwóch kółkach

Ponad 160 osób, w tym wiele dzieci, wzięło udział w rajdzie "O błękitną koszulkę serca", zorganizowanym przez Świdnicki Klub Rowerowy Alfa, przy dofinansowaniu Gminy Miejskiej Świdnik. Na zaproszenie odpowiedzieli nie tylko świdniczanie. Byli również goście, między innymi z Lubartowa, Chełma, Siennicy Różanej i Lublina. Trasa wycieczki liczyła ok. 8 km, głównie leśnymi ścieżkami Rejkowizny. Natomiast w muszli koncertowej MCUS odbyły się konkursy wiedzy o ruchu drogowym, znakowanie rowerów i loteria fantowa przygotowana przez Komitet Pomocy SOS Solidarność, z której dochód przeznaczono na leczenie 14-letniej Martynki ze Świdnika. Można było również skorzystać z serwisu rowerowego. Burmistrz Waldemar Jakson wręczył podopiecznemu lubelskiego domu dziecka rower. Na zakończenie spotkania wszyscy zajadali się pysznymi pierogami, jabłkami i słodkościami.
Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom, a także firmom i instytucjom zaangażowanym w przygotowanie błękitnej imprezy. Są to: Gmina Miejska Świdnik, WORD Lublin, Stryjno Sad, Warsztat Rowerowy, Komenda Powiatowa Policji i Straż Miejska w Świdniku.

aw

piątek, 20 wrzesień 2019 14:58

Tragiczne odkrycie

Podczas kontroli pustostanu w centrum miasta, świdniccy policjanci znaleźli ciało mężczyzny. Zdarzenie miało miejsce wieczorem, 13 września. Przyczyna śmierci nie jest jeszcze znana. Prokuratura zleciła sekcję zwłok.

- Mężczyzna był mieszkańcem Świdnika. W ostatnim czasie prowadził koczowniczy tryb życia. Często nocował na klatkach schodowych czy w schronisku dla bezdomnych mężczyzn - wyjaśnia Magdalena Samodulska, zastępca Prokuratora Rejonowego w Świdniku. - Ze wstępnych ustaleń lekarza medycyny sądowej wynika, że do śmierci mężczyzny nikt się nie przyczynił. Zleciliśmy jednak sekcję, która ostatecznie to wyjaśni. Nie jesteśmy w stanie określić, jak długo ciało znajdowało się w pustostanie. Przyjmujemy, że mogło tam być nawet 2 tygodnie.

Na ten moment prokuratura nie udziela więcej informacji.

niedziela, 22 wrzesień 2019 08:52

Na Hallera już uczą i grają

Kilka dni temu rozpoczęły się zajęcia w nowej siedzibie Ogniska Muzycznego. Od września adepci gry na instrumentach i śpiewu uczą się w należącym do miasta, budynku przy ul. Hallera.

Koniec minionego roku i początek obecnego był bardzo burzliwy dla Świdnickiego Towarzystwa Mu­zycznego. Okazało się, że placówka musi opuścić swoją dotychczaso­wą, wieloletnią siedzibę. Powodem przeprowadzki miał być zły stan techniczny budynku przy ul. Racła­wickiej 15D. Dla ogniska oznaczało to poważny problem. Przedstawi­ciele instytucji zwrócili się więc z prośbą o pomoc do władz miasta.

- Mamy budynek przy ul. Hallera 9, w którym kiedyś ćwiczył Zespół Tańca Ludowego „Leszczyniacy”. Po przeprowadzeniu remontu, udo­stępnimy te lokale Świdnickiemu Towarzystwu Muzycznemu - mówi­ła Ewa Jankowska, sekretarz mia­sta.

Pomocną dłoń do ogniska wyciąg­nęli również radni. Kilka tygodni temu zgodzili się na przeznaczenie 120 tys. zł na przeprowadzenie nie­zbędnych prac remontowych.

- Najpilniejszą potrzebą było wyko­nanie łazienek. Zostały również po­łożone nowe podłogi i odmalowane ściany – wylicza Marcin Dmowski, zastępca burmistrza. - Ostatecznie inwestycja została wyceniona na 90 tys. zł. Natomiast za pozostałą kwo­tę postanowiliśmy również odnowić elewację i wybudować parking.

Prace trwały przez całe wakacje. Za­kończyły się w minionym tygodniu. W piątek inwestycja została odebrana.

- Ognisko już się urządziło w swojej nowej siedzibie. Rozpoczęły się w niej także pierwsze zajęcia. Cieszymy się, że budynek znowu tętni życiem - mówi M. Dmowski.

piątek, 20 wrzesień 2019 14:09

Uwaga! Szczepią lisy

Dziś na terenie naszego województwa rozpoczęła się jesienna akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Działania obejmują również teren naszego miasta.

Jedną dawkę stanowi blister aluminiowo-plastykowy wielkości około 3 cm, zawierający szczepionkę zatopioną w przynęcie o intensywnym zapachu. Środki są zrzucane z samolotów w ilości 20-30 dawek na kilometr kwadratowy. Zrzuty obejmują lasy, pola oraz łąki, z pominięciem terenów zabudowanych. 50 dawek jest również roznoszona i podkładana przez świdnickich inspektorów. Trafiają w miejsca, gdzie mieszkańcy czy przedstawiciele nadleśnictwa często spotykali lisy.

- Są to lasy Rejkowizna i Borek, ulica Jagodowa oraz teren obok zakładu WSK - wylicza Renata Myka, powiatowy lekarz weterynarii z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Świdniku. - Po pięciu dniach sprawdzimy, czy szczepionki zostały pobrane.

Inspektorat przypomina, że nie wolno dotykać zrzucanych czy podkładanych środków. Jeśli szczepionka dostanie się do ust, oczu, nosa lub skaleczenia na ciele, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Trzeba również pamiętać, by po kontakcie ze szczepionką, dokładnie umyć ręce mydłem. W związku z akcją, obowiązuje też 2-tygodniowy zakaz puszczania wolno kotów i psów.

- Szczepionka przez nas podawane nie jest szkodliwe dla zwierząt, jednak jeśli ktoś zauważy, że jego pupil ją zjadł, powinien na wszelki wypadek udać się do weterynarza - dodaje R. Myka.

sobota, 21 wrzesień 2019 08:23

Kierowcy pojadą za darmo

Jutro kierowcy skorzystają z bezpłatnego przejazdu autobusami MPK do Lublina. W ten sposób nasze miasto włączyło się w akcję „Dzień bez Samochodu”, która jest kulminacją 18. edycji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Działania w ramach ETZT w naszym mieście organizowały: Urząd Miasta, Stowarzyszenie Świdnik Miasto dla Rowerów oraz Świdnicki Klub Rowerowy „Alfa”.

Przez cały tydzień w Świdniku odbywały się inicjatywy zachęcające mieszkańców do zostawienia samochodów na parkingach, wyjścia na spacer lub przerzucenia się na rower czy komunikację miejską. Organizatorzy zadbali o to, żeby wiedzę o alternatywnych sposobach na podróżowanie, przekazać młodszym, jak i starszym pokoleniom świdniczan. Przed Szkołą Podstawową nr 7 zaparkował trolejbus, w którym odbyły się zajęcia dla uczniów. Przy al. Lotników Polskich otwarto nowy park i urządzono festyn dla najmłodszych. Cykliści natomiast sprawdzili stan infrastruktury rowerowej w naszym mieście i skusili się na pyszne śniadanie.  

Zwieńczeniem Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu jest akcja „Dzień bez samochodu”, który przypada 22 września. Tego dnia okazanie dowodu rejestracyjnego będzie uprawniało do przejazdu wszystkimi liniami lubelskiej komunikacji miejskiej.

- W niedzielę ważny dowód rejestracyjny uprawnia do bezpłatnego przejazdu jedną osobę wszystkimi liniami komunikacji miejskiej kursującymi na zlecenie ZTM w Lublinie. Powyższe uprawnienie obowiązuje także w komunikacji nocnej (w nocy z 22 na 23 września br.) do godziny 00.00. W przypadku kursów rozpoczętych przed północą, pasażer może kontynuować podróż do końca tych kursów - czytamy na stronie Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie.

Na rower miejski też bezpłatnie

Z darmowych przejazdów skorzystają również miłośnicy dwóch kółek. Od północy w sobotę do godziny 23.59 w niedzielę bezpłatna będzie pierwsza godzina każdego wypożyczenia roweru miejskiego. Wystarczy być zarejestrowanym użytkownikiem systemu Lubelski Rower Miejski. Po przekroczeniu darmowego czasu opłata będzie naliczana na standardowych zasadach.

piątek, 20 wrzesień 2019 10:49

Baseny rosną w oczach

Elewacja i niecki basenów są już prawie skoń­czone. Gotowy jest dach nad pływalnią, do­starczono też zjeżdżalnie w żółto - niebieskich barwach. Trwają prace przy boiskach zewnętrz­nych. Budowa Parku Avia przy ulicy Fabrycznej, czyli kompleksu basenów wraz z towarzyszącą infrastrukturą, idzie pełną parą.

- Prace przy Parku Avia prowadzone są zgodnie z harmo­nogramem - informuje Marcin Dmowski, zastępca burmi­strza.

Jeśli nie wydarzy się nic nieprze­widzianego, budowa kompleksu rekreacyjno - sportowego przy ul. Fabrycznej zostanie zakończona w lutym przyszłego roku. Taki termin przewiduje umowa podpisana z głównym wykonawcą inwestycji, firmą Warbud S.A.

Mieszkańcy dostaną do dyspozycji krytą pływalnię (o wymiarach 25x12 metrów, dopuszczoną do rozgry­wania zawodów pływackich na 6 torach) oraz baseny “pod chmurką” z wydzielonymi częściami dla młod­szych i starszych użytkowników. Amatorzy wodnych zabaw skorzy­stają z trzech zjeżdżalni zewnętrz­nych oraz jednej wewnętrznej. Po­wstaną również sauny i pięć boisk zewnętrznych m.in. do siatkówki plażowej.

Teraz na placu budowy działa kil­ka ekip. Część robotników zajmuje się m.in. dokończeniem spawania niecek basenowych, urządzeniem szatni, układaniem płytek dookoła basenu.

- Trwają ostatnie prace przy elewa­cji, dach nad basenami jest już po­łożony. Niedługo będą montowane zjeżdżalnie w żółto-niebieskich bar­wach Avii Świdnik. Pracownicy ko­rytują teren pod boiska zewnętrzne i robią parkingi oraz podjazd do obiektu - wylicza M. Dmowski.

Wkrótce przyłączami zajmie się Przedsiębiorstwo Energetyki Ciep­lnej. Budowa basenów to nie wszystko. W przyszłym tygodniu ma się odbyć przetarg ustny (licytacja) na wynajem trzech lokali na terenie Parku Avia. Jeden z nich będzie na pewno przeznaczony na gastrono­mię, w pozostałych mogą się uloko­wać np. klub fitness czy siłownia.

Kompleks sportowo - rekreacyjny będzie kosztował ponad 50 mln zł. Obok basenów władze miasta urządzą zielony park pełen atrakcji i miejsc do odpoczynku.

Park Avia znalazł się również wśród 30 wyróżnionych inwestycji w pre­stiżowym konkursie Portalu Samo­rządowego „Top Inwestycje Polski Wschodniej 2019”.

rp

piątek, 20 wrzesień 2019 08:31

Tafi i maluchy uratowane

Niedawno wolontariusze Świdnickiego Stowarzyszenia Ochrony Zwierząt otrzymali infor­mację, że do opuszczonej posesji w lesie Rejkowizna przybłąkała się mała suczka i tam się oszczeniła. Dzięki szybkiej pomocy, razem z czterema szczeniakami, trafiła pod opiekę Sto­warzyszenia.

Początkowo Tafi, bo takie imię otrzymała, wykopała norę w zie­mi i tam ulokowała swoje dzieci. Psią rodzinkę znalazła spacerują­ca po lesie kobieta. Dokarmiała zwierzę przez pewien czas. Póź­niej zgłosiła, że zwierzaki po­trzebują pomocy.

- Następnego dnia zabraliśmy psiaki i umieściliśmy je w zaprzy­jaźnionej lecznicy - mówi Maria Gulanowska, wolontariuszka Stowarzyszenia. - Tafi to sunia w wieku około 2 lat, w typie teriera. Waży około 10 kg. Jej 4 szczenia­ki mają w tej chwili 3 tygodnie i właśnie otworzyły oczka. Są zdrowe, rosną jak na drożdżach. Na razie tylko jedzą, śpią i pełzają po klatce kenelowej.

Pani, która znalazła suczkę, za­mierza ją adoptować, po odsta­wieniu maluchów. Pojawiły się też wstępne deklaracje przygar­nięcia szczeniaczków. W najbliż­szym czasie psia rodzina zosta­nie odrobaczona i zaszczepio­na przeciwko chorobom wiruso­wym oraz wściekliźnie. Świdnic­kie Stowarzyszenie Opieki nad Zwierzętami zapewnia jej karmę.

- Zorganizowaliśmy też na plat­formie pomocowej Pomagam.pl zbiórkę pieniężną na pokrycie kosztów opieki - dodaje M. Gu­lanowska. - Adres internetowy to pomagam.pl/rmipywds. Bar­dzo prosimy miłośników zwie­rząt o wsparcie. Psia rodzinka przebywa obecnie w jednej z lecznic weterynaryjnych w Świd­niku.

Kociaki do adopcji

Przypominamy również o moż­liwościach adopcji kotów, które czekają na domy we wszystkich lecznicach weterynaryjnych w Świdniku. W tym sezonie jest wy­jątkowo dużo porzuconych ma­luchów. W gabinetach weteryna­ryjnych są odrobaczane i leczo­ne, jeśli tego wymagają. Koszty ich utrzymania pokrywa budżet gminy. Niemal codziennie są zgłaszane do ratusza kolejne po­rzucone lub podrzucone kociaki.

- W ubiegłym tygodniu, późnym wieczorem, ktoś postawił pod moim balkonem kontener, a w nim kotkę z czterema kociakami - mówi M. Gulanowska. - Zwierzę­ta trafiły już do jednej z lecznic. Dwa dni temu ktoś wystawił pod śmietnik karton z kolejnymi czte­rema kocimi maluchami, które też znalazły opiekę weterynaryj­ną. W taki sposób ludzie pozby­wają się „kłopotu”, czyli niechcia­nych czworonogów.

Apelujemy do właścicieli ko­tów domowych, szczególnie do mieszkańców domków jednoro­dzinnych na obrzeżach miasta, by sterylizowali swoich pod­opiecznych. Są jeszcze miejsca na darmowe zabiegi dla psów i kotów. Ich koszty pokrywa gmi­na. Osoby zainteresowane ste­rylizacją powinny zgłosić się po zlecenie do Urzędu Miasta (in­spektor Ilona Kozieł, pokój 112, tel. 81 751 76 24 lub 697 207 040).

słs

czwartek, 19 wrzesień 2019 12:44

Prowadził bez prawa jazdy

Wczoraj informowaliśmy o 55-letnim kierowcy samochodu osobowego marki opel, który potrącił pieszego na przejściu, na ulicy Racławickiej (ZOBACZ: Potrącenie na ul. Racławickiej). W wyniku uderzenia, 69-letni mieszkaniec Świdnika w ciężkim stanie trafił do szpitala.

Podczas wyjaśniania okoliczności zdarzenia okazało się, że 55-latek kilka lat temu stracił uprawnienia do kierowania pojazdem za przekroczenie dopuszczalnej liczby punktów karnych.

- Mężczyzna został zatrzymany i doprowadzony do policyjnego aresztu. O jego dalszym losie zadecyduje prokurator. Szczegółowe okoliczności zdarzenia będą wyjaśniane w trakcie prowadzonego dochodzenia - mówi podinspektor Paweł Leśny z Komendy Powiatowej Policji w Świdniku.

Za spowodowanie wypadku z poważnymi następstwami dla zdrowia lub życia ofiary może grozić do 8 lat pozbawienia wolności.

czwartek, 19 wrzesień 2019 09:46

Przyjdź na seans!

Zapraszamy do kina Lot. 19 września po raz ostatni zobaczymy filmy „Magiczny dywan” i „Polityka”, a od 20 września na mieszkańców Świdnika i nie tylko, czekają: „Wyprawa Magellena”, „Piłsudski” oraz „Legiony”. W dniach 26-27 września kino będzie nieczynne.

MAGICZNY DYWAN

W kinie 19 września

Hodżia mieszka w maleńkiej wiosce wraz ze swoją rodziną. Jednak chciałby zobaczyć wielki świat, którym jest dla niego miasto gdzie mieszka sułtan. Pewnego razu dostaje szansę i od razu z niej korzysta. Stary El Faza powierza mu magiczny, latający dywan i misję odnalezienia swego zaginionego wnuka. Hodżia wraz ze swą przyjaciółką Rają ruszają na spotkanie przygody. 

POLITYKA

W kinie 19 września

To film o przedstawicielach wszystkich frakcji i ugrupowań politycznych w Polsce, o rządzących i opozycji, o świeckich liderach i politykach w sutannach.

WYPRAWA MAGELLANA

W kinie od 20 do 25 września, od 28 do 30 września

Flota pięciu potężnych okrętów opuszcza Sewillę w 1519 roku pod dowództwem odważnego podróżnika – Ferdynanda Magellana wraz z jego załogą liczącą ponad 200 marynarzy. Wyprawa dookoła świata zakończyła się sukcesem, co jednak wydarzyło się w jej trakcie? Oto prawdziwa opowieść!  Przed Wami najbardziej niesamowita wyprawa świata, która zmieniła kurs historii…

PIŁSUDSKI

W kinie od 20 do 25 września, od 28 do 30 września

To nie miało prawa się stać! Jest rok 1901. Józef Piłsudski „Ziuk po brawurowej ucieczce ze szpitala psychiatrycznego ponownie staje na czele polskiego podziemia niepodległościowego. Nieugięty na polu walki, w życiu prywatnym poddaje się namiętności, rozdarty między dwiema kobietami jego życia.

LEGIONY

W kinie od 28 do 30 września

To uniwersalna opowieść o przyjaźni, marzeniach, gorącym uczuciu i dorastaniu w trudnych czasach. Wielka historia w filmie jest tłem dla rozgrywającej się na pierwszym planie love story. Ich spotkanie rozpocznie burzliwy romans, który wystawi relacje bohaterów na wielką próbę.

czwartek, 19 wrzesień 2019 11:10

Błękitne serca cyklistów

22 września, ulice naszego miasta zaleje niebieski potok rowerzystów. Wszystko za sprawą XII. edycji rajdu i festynu „O błękitną koszulkę serca”, zorganizowanych przez klub Alfa w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

Impreza, której pomysłodawcą jest ks. Janusz Kozłowski, rozpocznie się o godz. 13.30, przy muszli koncerto­wej MCUS (rejestracja uczestników). Rajd wystartuje o godz. 14.30, a uczestnicy będą mieli do przejecha­nia ok. 10 km. Trasę zaplanowaliśmy ulicami Niepodległości i Wojska Polskiego, a dalej leśnymi ścieżkami Rejkowizny. Rowerowe spotkanie odbędzie się bez względu na wa­runki pogodowe.

- Zapraszamy chętnych mieszkań­ców Świdnika i okolic, przede wszyst­kim zaś rodziców z dziećmi, bo z myślą o nich przygotowaliśmy oko­licznościowe koszulki - zachęca Bo­gusław Kocira, prezes Alfy. - O godz. 14.00 odbędzie się konkurs wiedzy o ruchu drogowym rowerzystów. Po­prowadzą go funkcjonariusze Straży Miejskiej. Po rajdzie, ok. godz. 16.00, przy muszli MCUS, zaplanowaliśmy poczęstunek oraz wręczenie kon­kursowych nagród. Podczas całego spotkania policjanci będą znakowali rowery.

Rajd dofinansowany jest przez gmi­nę miejską Świdnik. Szczegółowe informacje i regulamin imprezy do­stępne są na stronie www.rowero­wyswidnik.pl i na profilu FB Alfy.

Podczas niedzielnego spotkania bę­dzie też można wspomóc 14-letnią Martynkę Kiryluk, uczennicę Szkoły Podstawowej nr 7. Komitet Pomocy SOS Solidarność zorganizuje loterię fantową, z której dochód przezna­czy na leczenie chorej na nowotwór mózgu i kręgosłupa świdniczanki.

- Sytuacja Martynki jest dramatycz­na, apeluję więc do ludzi dobre woli o pomoc. Nie bądźmy obojętni wobec nieszczęścia innych - mówi Urszula Radek, prezes komitetu.

Dwa kółka na dwa dni

Dla starszych rowerzystów, na zakończenie sezonu, klub przy­gotował dwudniową wyprawę. 5 października, do Wólki Cycowskiej ruszy XI Świdnicki Rajd Rowerowy. Start zaplanowano o godz. 12.30, z placu przy fontannie. Trasa liczyć będzie ok. 50 km.

- W programie znalazły się: ognisko z posiłkiem regeneracyjnym, wie­czorem biesiada przy muzyce oraz prezentacje tegorocznych wyda­rzeń klubu i grup zaprzyjaźnionych. Być może zorganizujemy również konkursy. Nocujemy w ośrodku wy­poczynkowym Marynka. W niedzie­lę, po śniadaniu, wyruszymy w dro­gę powrotną. W Świdniku powinni­śmy być ok. godz. 16.30. Uczestnicy otrzymają okolicznościowe koszul­ki - mówi B. Kocira.

Rajd dofinansowany jest przez gmi­nę miejską Świdnik. Zapisy przyj­mowane są do 22 września, pod adresem mailowym alfa@rowero­wyswidnik.pl. Szczegóły podane są na stronie i profilu FB Alfy.

Na rowerowym szlaku

Świdniccy rowerzyści spotykali się we wszystkie wakacyjne niedzie­le. W ramach akcji „Na rowerowym szlaku” odwiedzili, między innymi Piaski, Zawieprzyce, Jaszczów i Bi­skupice.

- W akcji wzięło udział kilkadziesiąt osób. Niektóre z nich jeździły z nami regularnie. Trasy liczyły ok. 40-50 km. Najdłuższa, bo ok. 70-kilome­trowa, to wyprawa do Lasów Kozło­wieckich. Dziękujemy uczestnikom za wspólnie spędzony czas - dodaje szef Alfy.

aw

poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10nast.
Strona 1 z 94