• rodzinka
 • Idzie sobie Grześ...
 • Załatw sprawę w Urzędzie
 • Repertuar
 • Zdrowy Świdnik
 • Schronisko w Krzesimowie
 • Slajd Wirtualny Spacer
 • Wirtualny spacer po Strefie Historii
 • Schronisko w Krzesimowie
 • SH
poniedziałek, 25 czerwiec 2018 11:57

Koncert Grupy MoCarta

Od dwudziestu lat bawią publiczność w Polsce i na całym świecie. Teraz wystąpią także w Świdniku. Z okazji 20-lecia swojej działalności Grupa MoCarta wystąpi w Centrum Kultury.

Koncert odbędzie się 20 września, o godz. 18.00. Podczas wydarzenia publiczność zobaczy, między innymi archiwalne nagrania z pierwszego występu kwartetu oraz ich najważniejsze i najlepsze utwory. Muzycy zagrają też nowy repertuar. Nie zabraknie też gości. Swój wirtualny udział potwierdzili: Piotr Bałtroczyk, Artur Andrus oraz GrupoMoCarciątka.

• • •

20-lecie Grupy MoCarta

20 września, godz. 18.00, sala widowiskowa Centrum Kultury

bilety: 66/70 zł (normalny), 65 zł (grupowy od 10 osób)

poniedziałek, 25 czerwiec 2018 11:25

Artyści zakończyli sezon

Występy taneczne, koncerty, spektakle i wystawy. Tak, tuż przed wakacyjną przerwą, wyglądał finał działań w Miejskim Ośrodku Kultury.

Wielkie podsumowanie pracy młodych i nieco starszych artystów rozpoczęło się 17 czerwca. Na scenie zaprezentowały się grupy: Diament, Koda, Onyks, Rubinki, Szafirki, Agat ze Świdnickiego Zespołu Baletowego, a także uczestnicy zajęć ArtAkrobatyki, Zumba Kids oraz Zumba Junior. Tego dnia odbył się też turniej szachowy, który sędziowali Zdzisław Marciniak i Rafał Bojczewski.

W poniedziałek dla publiczności zaśpiewali: Chór Arion, Dziecięcy Chór Gospel, Świdnik Gospel Choir oraz Studio Wokalne 24. Trzeci dzień należał do aktorów. Świdniczanie obejrzeli przedstawienia: „W 800 sekund dookoła świata” Teatru Maluch, „Teatr to podróż” i „Fotobudka” Teatru Stonoga, a także spektakle Teatru Puk-Puk -  „Sen o żeglarzu” (gr. młodsza), „Baśń o Pryszczycerzu i Królewnie Pięknotce” (gr. średnia) oraz fragment „Łódeczki” (gr. licealna).

Nie zabrakło też koncertów The Fudges i The Backstage, którzy w środę zagrali w sali kameralnej MOK. Dzień później scena należała do Szmaragdów i Perełek ze Świdnickiego Zespołu Baletowego, Teatru Tańca Topaz, Zespołu Tańca Współczesnego Flex i Flex Mini oraz Zespołu Tańca Nowoczesnego Fux.

Ostatnim punktem artystycznego podsumowania były turniej gier planszowych i konkursy fantasy, który odbędą się w niedzielę. Do 24 czerwca, w galerii „Za szybą” można było również podziwiać twórczość grup: „Pod błękitną paletą”, „Manufaktury rękodzieła”, Malarstwa i Rysunku M oraz Pracowni Ceramiki.

fot. swidnik.pl, Głos Świdnika, MOK w Świdniku

poniedziałek, 25 czerwiec 2018 09:38

Pożar na Wyspiańskiego

Osiem zastępów straży pożarnej walczyło z ogniem, który w niedzielę pojawił się w bloku przy ulicy Wyspiańskiego. Dwie osoby trafiły do szpitala.

O godzinie 12.38 straż pożarna otrzymała zgłoszenie, że w mieszkaniu na parterze wybuchł pożar. Na miejsce wysłano 8 zastępów straży pożarnej i pogotowie ratunkowe.

- W mieszkaniu przebywały cztery osoby. Dwie z nich próbowały ugasić ogień, jednak później opuściły budynek. Jak ustalono, prawdopodobną przyczyną pożaru było niewłaściwe użytkowanie urządzeń elektrycznych - mówi Paweł Dańko z KP PSP w Świdniku.

Z bloku ewakuowano 12 osób. Do szpitala trafiła 75-letnia kobieta, a także 64-letni mężczyzna, który walczył z ogniem.

sobota, 23 czerwiec 2018 22:48

Noc pełna magii (foto)

…baśni i cyrkowych sztuczek. Tak można podsumować pierwszą Świdnicką Noc Kultury. I choć pogoda dziś nas nie rozpieszczała, nie zabrakło warsztatów, spektakli, pokazów tanecznych i wielu innych.

Wydarzenie otworzyła cyrkowa parada, która przy akompaniamencie bębnów, przeszła ulicami Niepodległości, Wyszyńskiego, Racławickiej i aleją Lotników Polskich. Ci, którzy do niej dołączyli, podziwiali niezwykłe umiejętności akrobatów, kuglarzy, akrobatów, szczudlarzy, tancerzy i innych artystów z poznańskiego Teatru „Z głową w chmurach”.

Świdniczanie, którzy tej nocy odwiedzili Miejski Ośrodek Kultury, nauczyli się tańca rodem z królewskiego dworu i rozegrali mecz na ogromnych szachach. Nie zabrakło też muzycznych atrakcji w postaci koncertu Helicopters Brass Orchestra. Dla dzieci przygotowano również spektakl pt. „Rycerz bez konia”, lekcje tworzenia lalek oraz baletu. Wiele działo się także w Galerii „Venus”, gdzie odbywały się warsztaty cyrkowe, bębniarskie i akrobatyczne. Swoje drzwi otworzyła także Strefa Historii, w której można było zobaczyć ekspozycję kultowych motocykli WSK, lotniczych modeli czy obejrzeć film dokumentalny pt. „Skrzydlaty Świdnik”. Głównym punktem programu był pokaz tańca na szarfach oraz fireshow.

Noc Kultury wciąż trwa. O północy kino „Lot” zaprasza na horror pt. Słudzy diabła”. Wejście bezpłatne.  

piątek, 22 czerwiec 2018 14:51

Pożegnania nastał czas (foto)

Dziś, po raz ostatni przed wakacjami, zabrzmiał szkolny dzwonek, a uczniowie odebrali świadectwa, dyplomy i nagrody. Odwiedziliśmy Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1, gdzie odbyła się akademia z okazji zakończenia roku. Wyjątkowa, bo połączona z pożegnaniem dyrektora Ryszarda Borowca, który po 25 latach pracy odchodzi na emeryturę.

Uroczystość rozpoczęto od wręczenia świadectw z czerwonym paskiem uczniom szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum, którzy mają średnią 4,75 lub wyższą. Najwyższe lokaty uzyskali Wiktoria Puch, Wiktoria Wrona, Adam Wołek, Jakub Michna, Marta Czajka oraz Joanna Niedziałek. Nagrody trafiły też do tych, którzy mogą pochwalić się stuprocentową frekwencją na zajęciach. Listy z podziękowaniami otrzymali również rodzice.

- Zakończenie roku szkolnego to czas podsumowań Waszej intensywnej pracy. To także powiew wakacji, odpoczynku, relaksu, zbierania sił na kolejny rok, ale i przemyśleń. To czas na nagrodzenie tych sukcesów, które zdarzyły się w ciągu roku - mówił Ryszard Borowiec.

Gdy wszystkie świadectwa i nagrody zostały rozdane, przyszedł moment podziękowań i wzruszeń.

- To było bardzo dobre 25 lat, składające się z różnych wyzwań, działań, inicjatyw, sukcesów, dyskusji. Niekiedy też trudności i podejmowania niełatwych decyzji. Czas pokazał, że słusznych, bo szkoła, którą Pan kieruje niezmiernie cieszy się dobrą sławą w środowisku lokalnym i nie tylko. Konsekwentnie realizował Pan swoją wizję placówki stawiającej na rozwój każdego ucznia. To były piękne lata wspólnej pracy - mówiła w imieniu grona pedagogicznego Magdalena Skwarczyńska-Zuch, wicedyrektor ZSO nr 1.

Osiągnięcia i zaangażowanie Ryszarda Borowca chwaliły też władze miasta. W imieniu burmistrza, Ewa Jankowska, sekretarz miasta oraz Bożena Zapalska, naczelnik wydziału oświaty i spraw społecznych, wręczyły mu Amicus Civitatis, odznaczenie za wkład w budowę i rozwój lotniczego miasta:

- To dla mnie niezwykła przyjemność, że mogę odznaczyć Pana dyrektora, bo także jestem absolwentką tej szkoły. W imieniu burmistrza serdecznie dziękuję za zaangażowanie w nauczanie i kształtowanie wielu pokoleń młodych ludzi, budowanie wspaniałej szkoły oraz podejmowanie wielu akcji, przedsięwzięć edukacyjno-społecznych. Za niezależność w działaniu i myśleniu, profesjonalne zarządzanie placówką, a także za trud wkładany w kształtowanie najlepszych ludzkich wartości. Życzę Panu korzystania w pełni z uroków życia, rozwoju marzeń odkładanych na później oraz zdrowia i pomyślności w życiu osobistym.

Życzenia płynęły też ze strony Lubelskiego Kuratora Oświaty, w którego imieniu wypowiadała się wizytator Elżbieta Michalczuk:

- Przed chwilą miałam okazję świętować razem z Wami sukcesy szkoły. To zasługa dzieci, rodziców, grona pedagogicznego, ale i pana dyrektora, jako osoby kierującej tą placówką. Niech te chwile towarzyszą Panu we wspomnieniach na zasłużonej emeryturze. W imieniu Lubelskiego Kuratora Oświaty, Teresy Misiuk oraz własnym chciałabym podziękować Panu za trud, oddanie, zaangażowanie w codzienną pracę szkoły, reprezentowanie jej na zewnątrz oraz za ogromny wkład w promocję miasta Świdnik.

Po gratulacjach i życzeniach przyszedł czas na część artystyczną uroczystości oraz słodki poczęstunek.

środa, 20 czerwiec 2018 08:35

Świdniczanie odznaczeni

Krzyżem Wolności i Solidarności uhonorowano dwudziestu mieszkańców Lubelszczyzny, którzy w czasach PRL-u działali na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności oraz respektowania praw człowieka. Wśród zasłużonych znalazło się także czworo świdniczan.

Odznaczenia wręczono 15 czerwca, w siedzibie lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Krzyż, z rąk Marcina Krzysztofika, dyrektora lubelskiego IPN, otrzymali Zenon Binkiewicz, Marian Król i Cezary Listowski. Pośmiertnie wyróżniono też Henryka Gontarza, w którego imieniu krzyż odebrała córka. Uroczystość zwieńczył występ przygotowany przez uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Lipińskiego.

Odznaczenie nadawane jest przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej w PRL. Po raz pierwszy przyznano je w 2011 roku, przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu.

wtorek, 19 czerwiec 2018 09:43

Nasiąkają lotnictwem

Niecodzienną przygodę przeżyły ostatnio dzieci z Przedszkola nr 3 im. Jan Brzechwy i Niepublicznego Przedszkola „Daszek” w Lublinie. Odwiedziły bowiem lotniczą firmę Navcom Systems, mieszczącą się przy ul. Żwirki i Wigury.

- Obie grupy przyjęliśmy na prośbę rodziców. Oczywiście nie wahaliśmy się długo – mówi Joanna Jędrasik z Navcom Systems.
Najpierw, w poniedziałek, 4 czerwca, przydreptały maluchy z „Trójki”. Nie miały lekko, bo ich przedszkole mieści się aż przy ul. Hotelowej, ale ciekawość była silniejsza.

- Pokazaliśmy im z bliska, jak wygląda samolot, wytłumaczyliśmy dlaczego pan mechanik musi zakładać specjalny strój ochronny oraz buty i jakimi narzędziami się posługuje. Potem wyszliśmy na lotnisko, gdzie obejrzeliśmy próbny lot śmigłowca SW-4, za którego sterami siedział, jak się okazało, doskonały pilot Jan Cieśla. Atrakcji było więc sporo, a na koniec wszystkie dzieci zostały obdarowane prezentami – tłumaczy J. Jędrasik.

Dzieci z Lublina były już nieco starsze, więc oprowadzający je dwa dni później Jakub Stroiński pokazał im wnętrze samolotu, w którym mogły przez chwilę posiedzieć. Wyjaśniał też, do czego służą poszczególne przyrządy, mówił o różnicach między samolotem i śmigłowcem.
Dla Navcom Systems wizyta przedszkolaków była również nowym doświadczeniem.

– Musieliśmy przygotować się do przyjęcia dzieci. Prawdę mówiąc wstrzymała ona na pół dnia pracę jednego z hangarów, głównie ze względów bezpieczeństwa. Jednak uważamy, że warto zaszczepiać dzieciom miłość do lotnictwa od najmłodszych lat. Może wśród wycieczkowiczów byli przyszli piloci lub mechanicy? – podsumowuje J. Jędrasik.

jmr

sobota, 16 czerwiec 2018 09:12

Dzielą się pasją

Pudełka po zapałkach, kapsle, pocztówki, karty telefoniczne, bilety autobusowe czy karteczki do segregatorów z postaciami z bajek i filmów. Jeszcze niedawno tak wyglądały kolekcje dzieci i młodzieży. Dziś prym wiodą karty z piłkarzami, kolorowe figurki, zabawki. O nich, ale też bardziej niecodziennych zbiorach opowiedzieli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4. W piątek chętni mogli pochwalić się swoimi zainteresowaniami podczas „Festiwalu hobby”.

- Wydarzenie odbywa się już po raz drugi. Pierwszy raz miało miejsce cztery lata temu. Cieszyło się ogromną popularnością wśród dzieci i młodzieży. Tym razem do udziału zgłosiło się około 50 chętnych. Okazało się, że mimo, że dużo czasu spędzają przy komputerze, telefonie, mają sporo różnych zainteresowań, które warto jest rozwijać. Podczas festiwalu dajemy im możliwość zaprezentowania się, porozmawiania o swoich pasjach - mówi Marta Binięda z SP nr 4.

Uczniowie przynieśli ze sobą przeróżne kolekcje. Wśród nich znalazły się akcesoria związane z piłką nożną, ale też monety, maskotki i magnesy. Nie brakowało klaserów ze znaczkami, którymi jedną z uczennic zaciekawił dziadek czy ogromnej kolekcji miniaturowych aut.

- Przyniosłem resoraki samochody i samoloty. Zbieram je od dwóch lat. Mam ich bardzo dużo - opowiada Bartek z klasy 4 a.

Były także nietypowe zbiory ptasich piór i muszli.

- Mam pióra papugi, gołębi, łabędzi, kur, kruków, kaczek i pawi. Jest ich w sumie około stu. Najcenniejszym są dla mnie pióra kruków, bo są największe w mojej kolekcji - mówi Karina z kl. 4 a.

Festiwal był również okazją do pochwalenia się swoimi umiejętnościami, pucharami, dyplomami oraz medalami zdobytymi w zawodach sportowych i konkursach.

- Moją pasją jest taniec, śpiew i plastyka. Zrobiłam już bardzo dużo prac, a na konkursach często zajmuję drugie miejsce. Niedawno przygotowałam, na przykład pracę z okazji święta Bożego Ciała - opowiada Gabrysia z kl. 1 b.

- Chciałem pokazać sprzęt, z którego korzystam łowiąc ryby. To mnie relaksuje, daje dużo radości. Łowię od ubiegłego roku - dodaje Andrzej z kl. 2 a.

piątek, 15 czerwiec 2018 09:12

Rodzinne popołudnie (foto)

Występy artystyczne, międzypokoleniowe mecze oraz zabawy. Tak wyglądały ostatnio popołudnia w Przedszkolach nr 4 i 5, gdzie odbyły się pikniki rodzinne. Okazja do wspólnego spędzenia czasu była potrójna, bo świętowano Dzień Dziecka, Dzień Matki i Dzień Ojca.

Jako pierwsza piknik zorganizowała placówka nr 4.

- To już piętnaste tego typu spotkanie w naszym przedszkolu - mówiła Beata Kowalczyk, dyrektor placówki. - Postaramy się, by wszyscy miło spędzili czas. Życzymy wam miłości, wzajemnego szacunku i tego, by na co dzień kwitło życie rodzinne.

Przedszkolaki przygotowały dla swoich bliskich występy taneczne, wokalne i recytatorskie. Złożyły im również życzenia i obdarowały laurkami. Później nadszedł czas na wspólną zabawę i grillowanie. Można było pograć w piłkę, przejechać się motocyklem czy wziąć udział w konkursach. Duże zainteresowanie wzbudziły pokazy słowiańskich tańców oraz uzbrojenia wojów, które przygotował Gród Słowiański Choina-Horodyszcze z Wólki Bieleckiej.

Równie wesoło było w Przedszkolu nr 5, gdzie piknik otworzyły występy taneczne. Później najmłodsi ćwiczyli z rodzicami zumbę. Spotkanie było też okazją do podsumowania zbiórki, którą przeprowadzono na rzecz Kacpra Drzazgi.

- Gorąco dziękujemy za taki odzew na akcję. Nasza cegiełka przysłużyła się do zakupu bardzo drogiego leku. Cieszy nas to, że jesteśmy otwarci na krzywdę innych i że tak się włączamy w akcje. Udało nam się zebrać 1470 zł. Kacper wraca do zdrowia. Trzymamy mocno kciuki - mówiła Katarzyna Jonasz, nauczycielka z „Piątki”.

 Po części oficjalnej, przyszedł czas na wspólną zabawę. Dzieci mogły poczuć się jak prawdziwi artyści, biorąc udział w plenerze malarskim, zagrać w ogromne „Kółko i krzyżyk”, sprawdzić się jako naukowcy czy obejrzeć policyjny samochód. Nie zabrakło też baniek mydlanych, figurek robionych z balonów, malowania twarzy i konkurencji sportowych. Główną atrakcją pikniku był mecz piłki nożnej, w którym wzięli udział tatusiowie, dziadkowie oraz przedszkolaki. Chętni mogli też skosztować pysznych ciast, owocowych szaszłyków i przekąsek z grilla.

czwartek, 14 czerwiec 2018 14:18

Teatr, który mówi o Wołyniu

W ważnej lekcji historii uczestniczyli dziś uczniowie, którzy odwiedzili Miejski Ośrodek Kultury. Przed południem wystąpił tam Teatr „Nie Teraz” z Tarnowa, w spektaklu „Ballada o Wołyniu”. Reżyserem, a jednocześnie autorem scenariusza, jest Tomasz Antoni Żak.

 To pierwsze w kraju widowisko opowiadające o ludobójstwie Polaków, mieszkających w czasie II wojny światowej na Kresach Wschodnich, dokonanym przez ukraińskich nacjonalistów. Jego scenariusz opiera się na wątkach legendarnej książki  Włodzimierza Odojewskiego „Zasypie wszystko, zawieje”. Wykorzystane są również oryginalne świadectwa ludzi, którzy przeżyli rzeź wołyńską.

Premiera spektaklu miała miejsce w 2011 roku, w Tarnowskim Teatrze im. L. Solskiego. W tym roku legendarną „Balladę” zobaczyli świdniczanie.

Spotkanie otworzył Marcin Krzysztofik, dyrektor lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej: - W 2018 roku obchodzimy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, ale my jako IPN staramy się również przybliżać inne fakty. Podejmujemy szereg działań przypominających, że w tym roku przypada również 75. rocznica jednego z najbardziej tragicznych wydarzeń w historii narodu polskiego - ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na ludności polskiej zamieszkującej Kresy Wschodnie. Przygotowujemy publikacje, książki naukowe i albumy. Organizujemy konferencje naukowe oraz wystawy. To, co dziś chcemy zaproponować, jest nietypową formą edukacji o wydarzeniach, jakie miały miejsce w 1943 roku.

Teatr wystąpi także w Radomiu, Wrocławiu, Koninie, Bytomiu i Częstochowie. Wszystko po to, by Polacy nie zapomnieli o tragicznych zdarzeniach sprzed 75 lat.

Strona 1 z 23

Najczęściej czytane

 • Czas na Air Festival
  Czas na Air Festival Pierwszy świdnicki Air Festival zbliża się wielkimi krokami. Właśnie ruszyła…
 • Lotnicze święto (sobota)
  Emocjonujący weekend pełen zapierających dech pokazów, niezwykłych akrobacji, wystaw sprzętu…
 • Z Lotem do stolicy
  Z Lotem do stolicy Już dziś ruszyła sprzedaż na nowe połączenie ze świdnickiego lotniska.…
 • Czas na baseny!
  Czas na baseny! Mamy pierwsze wizualizacje kompleksu krytych i otwartych pływalni, które powstaną…
 • Pożar na Wyspiańskiego
  Pożar na Wyspiańskiego Osiem zastępów straży pożarnej walczyło z ogniem, który w niedzielę…
 • DSC_0575
 • DSC_0603
 • DSC_0622
 • dsc_0586
 • DSC_0603
 • dsc_0043
 • DSC_0600
 • dsc_0036
 • mural-3
 • DSC_0559
 • DSC_0579