• Zdrowy Świdnik
 • rodzinka
 • Slajd Wirtualny Spacer
 • Schronisko w Krzesimowie
 • Załatw sprawę w Urzędzie
 • Repertuar
 • Wirtualny spacer po Strefie Historii
 • Idzie sobie Grześ...
 • SH
 • Schronisko w Krzesimowie
czwartek, 23 listopad 2017 15:31

Oni tworzą kulturę

Już po raz kolejny przyznano nagrody i stypendia artystyczne osobom zasłużonym w kulturze. Uroczystość odbyła się dziś w Miejskim Ośrodku Kultury.

Doceniono przede wszystkim doświadczonych twórców. Podziękowania, w imieniu burmistrza Świdnika wręczyła Ewa Jankowska, sekretarz Miasta. Za osiągnięcia w 2016 roku nagrodzono Tomasza Deutryka, perkusistę, instruktora zespołów muzycznych MOK oraz członka takich grup, jak Rewelersi czy Lubelska Federacja Bardów. Z okazji jubileuszu 20-lecia Świdnickiego Towarzystwa Muzycznego i 45-lecia Ogniska Muzycznego wyróżnienie odebrał Wojciech Zwoliński.

Za upowszechnianie kultury, pracę z dziećmi i młodzieżą w placówkach kulturalnych i oświatowych Świdnika podziękowano Robertowi Doroszowi, instruktorowi Studia24 MOK. W tej samej kategorii nagrodzono również Iwonę Syrokę, instruktora ZTN Fux. Laureatem za osiągnięcia w twórczości artystycznej i działalności lub w upowszechnianiu kultury nagrodę otrzymał ZTN Fux. Stypendium artystyczne burmistrza Świdnika za wysokie osiągnięcia w działalności artystycznej otrzymała Klaudia Kosierb.

Wydarzenie było również okazją do podsumowania projektu. „Nasze siedmiomilowe buty”, na który Miejski Ośrodek Kultury pozyskał 315 tys. zł ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dodatkowe 25% dołożono z budżetu miasta. W ramach projektu zakupiono sprzęt techniczny oraz wyposażenie niezbędne do organizowania wydarzeń kulturalnych przez placówkę.

Do placówki trafił, między innymi sprzęt nagłośnieniowy, najnowocześniejsze oświetlenie wraz ze statywami, rampami, skrzyniami do przewożenia, a także scena modułowa. Sala kameralna została wyposażona w rzutnik i ekran. Nie do poznania zmieniły się też garderoby dla artystów.

- Nowy sprzęt to ekstraklasa, jesteśmy w zasadzie w stanie obsłużyć każdego wykonawcę w Polsce. Kupiliśmy również fortepian cyfrowy. Dzięki temu możliwe było zorganizowanie koncertu „pod gruszą”, czyli mówiąc dokładniej na skwerze przed Miejskim Ośrodkiem Kultury oraz w galerii handlowej - tłumaczy A. Żurek.

Podczas uroczystości podziękowano także pracownikom Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej oraz Miejskiego Ośrodka Kultury.

- Wasza codzienna aktywność przekłada się na rozwój społeczności Świdnika i za to w imieniu własnym i burmistrza Waldemara Jaksona bardzo serdecznie dziękuję - mówiła E. Jankowska.

czwartek, 23 listopad 2017 11:41

Przedszkolaki na szóstkę

Tuż przed południem do grona przedszkolaków dołączyło 32 maluchów z grupy „Misiaczki” i „Biedroneczki” z Przedszkola nr 6. W tym wyjątkowym dniu towarzyszyli im najbliżsi.

Spotkanie rozpoczęło się od części artystycznej. Dzieci pokazały czego nauczyły się w ciągu trzech ostatnich miesięcy. Tańczyły, śpiewały, recytowały wierszyki. Następnie Aldona Zagdańska, dyrektor P 6, pasowała je na przedszkolaka. Maluchy z okazji swojego święta dostały też pamiątkowe upominki i coś słodkiego.

piątek, 24 listopad 2017 10:17

Nakręć miasto

Do 1 grudnia przedłużono termin składania materiałów do ósmej edycji Konkursu Amatorskich Filmów Jednominutowych o Świdniku „Nakręcone Miasto”. Na autora najlepszego projektu czeka 1000 złotych.

Swój ulubiony film wskażą jurorzy, którymi podobnie jak w ubiegłych latach będą osoby związane ze światem mediów. Najciekawszą pracę wybierze również publiczność.

Co należy zrobić, by mieć szansę na wygraną? Wystarczy w ciągu minuty przedstawić lotnicze miasto. Można to zrobić dosłownie albo metaforycznie. Wszystko zależy od naszej koncepcji i wyobraźni.

- Może to być pewna historia, która dzieje się w naszym mieście - mówi Sandra Rutkowska z Miejskiego Ośrodka Kultury. - Dajemy Wam pełne pole do popisu. Poprzednie edycje pokazują, jak zaskakujący może być werdykt jury. Nie zawsze liczy się tylko sprzęt i montaż filmu. Czasem wystarczy po prostu dobry pomysł czy emocje ukazane w jednej minucie nagrania.

Prace należy dostarczyć wraz z wypełnioną kartą zgłoszenia osobiście lub przesłać pocztą do siedziby Miejskiego Ośrodka Kultury (al. Lotników Polskich 24, 21-040 Świdnik), z dopiskiem „Nakręcone miasto”. Film powinien zostać zapisany w rozszerzeniach AVI, MP4 lub WMV na nośniku DVD. Materiały dłuższe niż 60 sekund lub zawierające dane osobowe autora zostaną odrzucone.

Szczegółowe informacje o konkursie oraz kartę zgłoszenia można znaleźć w zakładce NAKRĘCONE MIASTO.

środa, 22 listopad 2017 10:52

Zostań wolontariuszem

Co prawda do 26. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zostało jeszcze trochę czasu, ale świdnicki sztab już ruszył z przygotowaniami. 27 listopada zaprasza tych, którzy chcą dołączyć do akcji jako wolontariusze.

Poniedziałkowe spotkanie odbędzie się o godzinie 17.00, w galerii „Za szybą” Miejskiego Ośrodka Kultury.

- Prosimy o zabranie ze sobą dokumentu tożsamości, z numerem PESEL oraz aktualnego zdjęcia legitymacyjnego w dobrej jakości. Osoby, które nie ukończyły jeszcze 18 lat, powinny przyjść z rodzicami. W tym roku zbieramy pieniądze dla wyrównania szans w leczeniu noworodków - mówi Karol Falenta, szef sztabu WOŚP.

Podczas poprzedniego finału, mieszkańcy Świdnika bawili się na koncertach i występach artystycznych. Chętnie wspierali WOŚP, biorąc udział w licytacjach i wrzucając pieniądze do puszek oznaczonych serduszkiem orkiestry. W sumie udało się zebrać 63 412 zł.

Szczegółowe informacje na temat wolontariatu dostępne są na stronie Miejskiego Ośrodka Kultury.

środa, 22 listopad 2017 14:00

Ukarani za prędkość

W ubiegłym tygodniu świdnicka policja zatrzymała pięć osób, które przekroczyły o 50 km/h, dopuszczalną prędkość, w obszarze zabudowanym. Oprócz mandatów i punktów karnych, kierowcom odebrano prawa jazdy.

W Świdniku zatrzymano 28-letniego kierowcę Opla, który jechał o 63 km/h za szybko. Znajomością przepisów nie popisał się też mieszkaniec województwa podkarpackiego, którego policjanci złapali w Trzeszkowicach. Kierujący Volswagenem Passatem mężczyzna, przekroczył dozwoloną prędkość o 51 km/h.

Podobnie wyglądała sytuacja na drogach Świdnika i powiatu pod koniec tygodnia. Uprawnienia stracił 53-letni mieszkaniec naszego miasta, jadący o 60 km/h za szybko oraz mieszkanka Lublina, która kierując Mazdą w miejscowości Dorohucza, miała na liczniku 103 km/h. Prawo jazdy zabrano też 42-letniemu świdniczaninowi, który w Krzesimowie przekroczył prędkość o 61/km.

- Przypominamy, że nadmierna prędkość jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych. Apelujemy o rozsądek i przestrzeganie przepisów - mówi Elwira Domaradzka z KPP w Świdniku.

środa, 22 listopad 2017 09:03

Strażacy wyróżnieni

Podziękowania za wzorową służbę i udział w zawodach sportowych, a także awanse na wyższe stopnie przyznano dziesięciu strażakom ze Świdnika. Nagrody od Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP wręczył bryg. Sławomir Kowalczyk, komendant powiatowy.

Wyższy stopień służbowy otrzymali st. str. Ireneusz Czwórnóg oraz st. str. Piotr Stolarczuk. Świdniczanom nadano stopień sekcyjnego.

Komendant Sławomir Kowalczyk przyznał też wyróżnienia. Za dobrą pracę docenił st. kpt. Waldemara Łosia oraz kpt. Przemysława Bondosa. Nagrody dla reprezentantów Lubelszczyzny w mistrzostwach Polski w sporcie pożarniczym otrzymali st. sekc. Marcin Adamczyk, sekc. Ireneusz Czwórnóg, mł. ASP. Jarosław Lejb i st. sec. Sławomir Terlecki, a za mistrzostwa Polski w piłce halowej, st. sekc. Paweł Sieczkarz.

Podziękowania trafiły również w ręce mł. ogn. Marcin Brus. Strażak pomagał w usuwaniu skutków burzy, która przeszła nad Pomorzem, w nocy, z 11 na 12 sierpnia 2017r.

wtorek, 21 listopad 2017 12:06

Dzień z pluszakiem

Przedszkole Nr 4 już po raz kolejny zaprosiło najmłodszych świdniczan do udziału w Dniu Pluszowego Misia. W Centrum Kultury odbył się VII Międzyprzedszkolny Konkurs Recytatorski „Mój przyjaciel miś”. Wręczono również nagrody za udział w II Międzyprzedszkolnym Konkursie Plastycznym „Mój pluszowy miś”. Nie zabrakło tańców, śpiewu i zagadek.

Jurorzy nagrodzili najlepszych recytatorów. W kategorii "dzieci młodsze" laureatami zostali: Amelia Brendler (I miejsce), Iga Jasińska (II miejsce), Julian Gonet (III miejsce), a wyróżnienie otrzymała Pola Piątek. Wśród dzieci starszych zwyciężyli: Zuzanna Być (I miejsce), Sebastian Piotrowski (II miejsce), Florentyna Szyszko (II miejsce) oraz Magdalena Dragan (III miejsce).

Rozstrzygnięto również konkurs plastyczny. W kategorii "dzieci 3 i 4-letnie" nagrodzono: Karinę Żdziebłowską (I miejsce), Zuzannę Krysę (II miejsce) i Malwinę Dąbską (III miejsce), a wyróżnienie przyznano Antosiowi Cholewie. Laureatami kategorii "dzieci 5 i 6-letnie" zostali: Natalia Jarszak (I miejsce), Emilia Łukasiewicz (II miejsce) oraz Ula Nowak (III miejsce). Wyróżnienia otrzymali: Wojciech Samborski i Lena Domańska. Jury przyznało także nagrodę Burmistrza Miasta Świdnik, która trafiła do Mai Radkowiak.

aw

wtorek, 21 listopad 2017 11:01

Praca czeka na strażnika

Nabór właśnie trwa. Do szeregów świdnickich strażników miejskich mają dołączyć dwie osoby. Chętni mogą składać dokumenty jeszcze do piątku.

W tej chwili w Straży Miejskiej pracuje 12 mundurowych. Pozostali zatrudnieni zajmują się monitoringiem i obsługą administracyjną. Wszystko wskazuje jednak na to, że w niedługim czasie szeregi strażników nieco się powiększą. W listopadzie przedstawiciele tej instytucji ogłosili nabór na stanowisko aplikanta SM.

- Poszukujemy dwóch osób. Zapraszamy chętnych, nie tylko panów, ale również panie - mówi Janusz Wójtowicz, komendant SM.

Szef strażników zaznacza od razu, że chodzi o zatrudnienie osób, które będą pełnić służbę na świdnickich ulicach. Do ich obowiązków będą należały, m.in.: ochrona porządku i spokoju w miejscach publicznych, kontrola ruchu drogowego i transportu zbiorowego, zabezpieczenie miejsc przestępstw, ochrona obiektów komunalnych i publicznych, współdziałanie z innymi służbami przy ratowaniu życia i zdrowia mieszkańców.

Kandydaci muszą mieć ukończone 21 lat, wykształcenie minimum średnie i dobrą opinię. Nie mogą być karani. Mile widziane będą również dodatkowe umiejętności, jak choćby trenowanie sztuk walki, prawo jazdy, kurs ratownika medycznego, wyższe wykształcenie czy znajomość języków obcych. Ich atutem będzie także doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku. Potrzebne informacje i formularze zainteresowani znajdą na stronie Straży Miejskiej.

kal

wtorek, 21 listopad 2017 09:37

Nie ustąpił pierwszeństwa

Wczoraj około godziny 11.00 policja otrzymała zgłoszenie o potrąceniu pieszego. Do wypadku doszło na al. Lotników Polskich, w okolicy szpitala.

- Jadący z Lublina 48-letni kierowca busa marki Mercedes nie ustąpił pierwszeństwa mężczyźnie znajdującemu się na przejściu dla pieszych. 46-latek z obrażeniami ciała został przewieziony do szpitala. Obaj uczestnicy wypadku byli trzeźwi - mówi Elwira Domaradzka z KPP w Świdniku.

Policja apeluje o rozsądną jazdę i przestrzeganie zasad ruchu drogowego.

poniedziałek, 20 listopad 2017 15:19

Podaruje prezenty dzieciom

Co prawda, do Mikołajek zostały jeszcze niecałe trzy tygodnie, jednak świdnicka Strefa Historii już teraz ma pomysł, jak spędzić ten wyjątkowy dzień.

6 grudnia gospodarzem muzeum będzie św. Mikołaj, który wręczy najmłodszym upominki.

- Wystarczy, że rodzice czy dziadkowie przyjdą do nas z prezentem, a nasz gość z Laponii wręczy go dziecku. Dobra zabawa i uśmiechy gwarantowane - zachęca Justyna Kowalczyk ze Strefy Historii.

Nie zabraknie też atrakcji dla grup zorganizowanych. Świdnickie muzeum zaprasza przedszkolaki i uczniów szkół podstawowych na wspólne sklejanie szopki i konkurs na najlepszy świąteczny rysunek. Każdy z uczestników otrzyma też coś słodkiego.

Strefa Historii mieści się na II. piętrze Galerii Venus. 6 grudnia będzie czynna w godz. 10.00-18.00. Więcej szczegółów pod nr tel. 603 644 806.

Strona 1 z 2

Najczęściej czytane

 • DSC_0567
 • DSC_0586
 • dsc_0586
 • DSC_0560
 • DSC_0561
 • mural-6
 • DSC_0603
 • mural-1
 • DSC_0587
 • mural-5
 • DSC_0611