• Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • rodzinka
  • Repertuar
  • Schronisko w Krzesimowie
  • Zdrowy Świdnik
  • Idzie sobie Grześ...
  • Załatw sprawę w Urzędzie
wtorek, 28 styczeń 2020 09:15

Co zrobić z choinką?

Powoli zbliża się koniec stycznia. Z wielu domów zniknęły już świąteczne dekoracje, a razem z nimi choinki. Tym, którzy jeszcze nie wyrzucili żywych drzewek, podpowiadamy, kiedy i gdzie mogą to zrobić. Podobnie, jak w poprzednich latach, choinki zabiera firma Remondis, zajmująca się wywozem śmieci na terenie naszego miasta.

– W przypadku zabudowy wielorodzinnej, drzewka należy wystawić przy wiatach śmietnikowych lub obok pojemników na odpady. Jeśli natomiast chodzi o domy jednorodzinne, na odbiór choinek świdniczanie powinni umawiać się indywidualnie – mówi Katarzyna Lis z Urzędu Miasta.

Mieszkańcy mogą zgłaszać wywóz do firmy Remondis, pod nr tel. 81 751 55 16.

wtorek, 28 styczeń 2020 10:44

Nagrodzeni za wiedzę

Są zdolni, i pracowici, a ich pęd do wiedzy doceniany jest na najwyższych szczeblach. Czworo uczniów z placówek oświatowych ze Świdnika znalazło się wśród 234 młodych ludzi z województwa lubelskiego, którzy otrzymali stypendium Prezesa Rady Ministrów.

Wyróżnienie przyznawane jest jednemu uczniowi z każdej szkoły średniej kończącej się maturą. Warunkiem jest otrzymanie promocji z wyróżnieniem przy najwyższej średniej ocen lub wykazaniu się szczególnymi uzdolnieniami w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy i uzyskanie w niej najwyższych wyników, a w pozostałych co najmniej dobrych.

Przed feriami stypendyści wzięli udział w uroczystym wręczeniu dyplomów, które odbyło się w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim. Gratulacje skierował do nich wojewoda Lech Sprawka: - Gratuluję, że stworzyliście sobie solidny fundament do praktycznego działania, a w ślad za tym do godnego dorosłego życia dla was i dla waszych najbliższych. Życzę dalszych wspaniałych osiągnięć na kolejnym etapie edukacyjnym, w ślad za tym znakomitym przygotowaniem się do sukcesu życiowego ku uciesze tych, którzy waszym losem najbardziej są przejęci.

Wśród uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego im. W. Broniewskiego nagrodzono Grzegorza Toporowskiego.

- Grzegorz jest uczniem klasy 3. W ubiegłym roku uzyskał średnią 5,63 i zachowanie wzorowe. Szczególnie interesuje się prawem, ekonomią i geografią. Został zakwalifikowany do etapu okręgowego olimpiady z wiedzy o społeczeństwie i geografii. Jego frekwencja na zajęciach jest stuprocentowa. Lubi czytać, bierze udział w konkursach recytatorskich i biegach niepodległościowych. Chętnie angażuje się też w pomoc charytatywną - chwali ucznia Stanisław Stefańczyk, dyrektor I LO.

Na nagrodę za osiągnięcia w nauce zasłużyła też Wiktoria Puch, uczennica 2 klasy II Liceum Ogólnokształcącego im. K. K. Baczyńskiego.

- Cieszymy się z jej sukcesu. Kiedy zaczynała naukę w naszej szkole, była bardzo nieśmiała. Teraz rozwinęła skrzydła. Jest uczynna, koleżeńska, zawsze chętnie pomaga innym. Mimo że uczy się w klasie o profilu matematycznym, bardzo zaangażowała się w projekty poświęcone więźniarkom z Ravensbrück, realizowane przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. Razem z innymi uczniami uczestniczyła też w projekcie „Pamięć dla przyszłości” Ośrodka Rozwoju Edukacji i Muzeum POLIN. W jego ramach odbył się konkurs pod hasłem Sierpień i wrzesień 1939 roku w mojej miejscowości". Zadaniem uczniów było znalezienie osób, które pamiętają 1939 rok i nagranie ich wspomnień. Za swoją pracę licealiści otrzymali nagrodę, którą odebrali w ubiegłym roku, podczas uroczystej gali w Muzeum POLIN w Warszawie - mówi Monika Szymaniak, wicedyrektor II LO.

Stypendium uzyskała także Kamila Zmora z Zespołu Szkół nr 1 im. C. K. Norwida.

- To solidna dziewczyna. Bardzo pracowita, skromna, z dużym potencjałem. Działa w szkolnym wolontariacie, angażując się w akcje dotyczące naszej placówki, ale też ogólnopolskie. Jest jedną z uczennic w poczcie sztandarowym szkoły. Wszystko stara się robić jak najlepiej. To wzór godny naśladowania - zapewnia Krzysztof Gałan, dyrektor ZS nr 1.

Swojego przedstawiciela wśród stypendystów Prezesa Rady Ministrów ma również Powiatowe Centrum Edukacji Zawodowej. Wyróżnienie otrzymała Alina Bezborodko, która uczy się w 3 klasie, która w roku szkolnym 2018/2019 uzyskała średnią 5,56.

- Alina od początku bardzo dobrze sobie radzi. Jest pracowita i ma najwyższą średnią w całej szkole. Przejawia duże zainteresowanie przedmiotami zawodowymi. Jest też uzdolniona artystycznie. Lubi śpiewać, często występuje na różnych uroczystościach - opowiada Anna Goral, dyrektor PCEZ.

poniedziałek, 27 styczeń 2020 11:53

Świąteczny klimat do lutego

Choć w tym sezonie pogoda nie sprzyjała miłośnikom białego puchu, w Świdniku wciąż czuć wyjątkowy klimat zimy. Wszystko za sprawą świątecznych dekoracji, które towarzyszą nam od grudnia. Mieszkańcy, którzy nie mieli okazji zatrzymać świecących iluminacji w kadrze, mogą to jeszcze zrobić. Demontaż dekoracji zaplanowano na początek lutego.

Na początku grudnia nasze miasto rozświetliło się tysiącami światełek. Świąteczne iluminacje udekorowały latarnie przy ul. Wyspiańskiego i Niepodległości. Rozjaśniły miejską fontannę, skwery przy Centrum Kultury oraz sądzie. Ducha świąt Bożego Narodzenia obudziły również choinka oraz nowość - czerwone bombki w rozmiarze XXL, które stanęły na placu Konstytucji 3 maja.

Dekoracje zostaną z nami do 5 lutego. Ponownie zobaczymy je pod koniec roku.

poniedziałek, 27 styczeń 2020 10:37

Ferie minęły bezpiecznie

Uczniowie  pięciu województw, w tym także lubelskiego, wrócili dziś do szkolnych ławek po dwutygodniowej przerwie od nauki. Choć w tym czasie na drogach naszego powiatu doszło do kilkunastu kolizji, policja podkreśla, że tegoroczne ferie zimowe przebiegały spokojnie.

Mundurowi przeprowadzili 349 kontroli, 198 osób ukarali mandatami.  519 kierowców sprawdzili na obecność alkoholu we krwi, wszyscy okazali się trzeźwi. W ciągu minionych dwóch tygodni doszło do 14 kolizji oraz jednego wypadku, w jego wyniku zostały  ranne cztery osoby. Wśród nich nie było dzieci.

Podczas ferii policjanci bacznie przyglądali się również autokarom, które  przewoziły najmłodszych na wypoczynek. Przeprowadzili trzy kontrole.

- Wszystkie przebiegły pomyślnie. Funkcjonariusze sprawdzili stan techniczny pojazdów i dokumenty. Upewnili się też, że kierowcy byli trzeźwi i mogą prowadzić autokary - mówi asp. Elwira Domaradzka z Komendy Powiatowej Policji w Świdniku.

Zimowa laba to także czas, w którym policjanci spotykają się z dziećmi z naszego powiatu, by porozmawiać o bezpiecznym spędzaniu wolnego czasu. W tym roku przeprowadzono już 11 spotkań, w których wzięło udział 505 uczestników.

- Policjanci omawiali zachowania mające wpływ na bezpieczeństwo podczas ferii, uwzględniając czas spędzany w domu, na stoku, górce do zjeżdżania, a także lodowisku i zamarzniętych zbiornikach wodnych. Przypominali zasady ruchu drogowego z uwzględnieniem obowiązku korzystania z elementów odblaskowych przez pieszych, zachęcając do korzystania z nich także w obszarze zabudowanym - wyjaśnia E. Domaradzka.

Każdy z uczestników zajęć otrzymał też odblaski, ulotki informacyjne oraz kamizelki.

niedziela, 26 styczeń 2020 16:31

Kolędnicy w MOK

Wprawdzie od świąt Bożego Narodzenia minął już miesiąc, ale w naszym mieście nadal trwa wesołe kolędowanie. Dzisiaj, w Centrum Kultury odbyła się 21. edycja Przeglądu kolęd i pastorałek, w której główne role odegrali najmłodsi świdniczanie.

Na scenie zaprezentowało się ponad 200 wykonawców z przedszkoli i szkół podstawowych, w wieku od 3 do 14 lat. Największą popularnością wśród uczestników przeglądu cieszyły się takie utwory,  jak: „Do stajenki”, „Mario czy Ty wiesz” oraz „Pastorałka od serca do ucha”.

Popisy wokalne młodych śpiewaków najgoręcej oklaskiwali, licznie zgromadzeni, rodzice i dziadkowie. Pamiątkowe podarunki dla dzieci i młodzieży ufundowały Gmina Miejska Świdnik i Miejski Ośrodek Kultury, organizator imprezy.

aw

W przeglądzie wystąpili: „Pszczółki” (Niepubliczne Przedszkole „Bajkowy Świat”), „Zefirki” Przedszkole nr 4/ZP nr 2), „Friends” (Niepubliczne Przedszkole „Kubuś Puchatek i Przyjaciele”), „Chochliki-Elfiki (Niepubliczne Przedszkole i Żłobek  „Tęczowy Domek”), „Mania śpiewania” (MOK), zespół wokalny (Przedszkole Niepubliczne „Sigma i Pi”), „Psotki” (Przedszkole nr 7), „Słoneczka” (Przedszkole nr 6), „Rozśpiewana Piątka” (Przedszkole Integracyjne nr 5), „Iskierki” (Niepubliczne Przedszkole „Kubuś Puchatek i Przyjaciele”), zespół wokalny (Przedszkole nr 3/ZP nr 1), „Sowy mądre głowy (Przedszkole nr 2/ZP nr 1), zespół wokalny (Szkoła Podstawowa nr 4), „Entliczek” i „Gaduły” (Szkoła Podstawowa nr 5), zespół wokalny (12. Świdnicka Gromada Zuchowa – Rozbrykane Tygryski”), „Orlęta” (Szkoła Podstawowa nr 7), schola „Boża Radość” (Kościół pw. Chrystusa Odkupiciela), a także: Hanna Kęćko, Patrycja Brzozowska (MOK), Lena Rymarz, Patrycja Iwanek, Martyna Iwanek, Stefan Zdunek (Ognisko Muzyczne), Zuzanna Czyżewska, Irmina Kot, Szymon Bożek, Krzysztof Michałek (SP nr 5)

 

 

sobota, 25 styczeń 2020 14:07

Międzypokoleniowe śpiewanie

Dziś lubelski oddział Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych po raz pierwszy zaprosił swoich podopiecznych i przyjaciół do wspólnego kolędowania. Wydarzenie uświetniły koncerty kapel Turobińska oraz Drewutnia.

- To nasza nowa inicjatywa. Jej celem jest integracja środowiska osób z niepełnosprawnościami wokół świetnych kapel. Myślę, że wspólne kolędowanie stanie się  tradycją - wyjaśnił Jerzy Dębski, dyrektor lubelskiego oddziału PFRON.

Jako pierwsza, dla publiczności zgromadzonej w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku, zagrała grupa Turobińska. Artyści zaprezentowali oryginalnie aranżowane piosenki religijne, pastorałki oraz kolędy regionalne, ale również te znane w całej Polsce. Publiczność usłyszała, między  innymi: „Stała nam się nowina miła”,  „Stała się pociecha Pana Wojciecha”, „Narodził się w stajni”, „Cicha Noc” oraz „Bóg wam zapłać Panie Gospodarzu”.

- Kapela zawsze gra na żywo. Jej muzyka porusza serca, wzbudza refleksję oraz pobudza do tańca i radości. Myślę, że wszyscy jesteśmy pod jej wrażeniem. Mam nadzieję, że jeszcze nieraz przyjmie nasze zaproszenie do wspólnego śpiewania - dodał J. Dębski.

Następnie, na świdnickiej scenie zagrała Kapela Drewutnia. Jej występ bogaty był w nietuzinkowe utworu oraz dawne instrumenty. Publiczność miała okazję usłyszeć jak brzmią, na przykład suka biłgorajska, cymbały, mandolina oraz waltornia.

- Zespół gra utwory inspirowane tradycyjną muzyką ludową, a zwłaszcza terenów, gdzie stykały się i przenikały różne kultury i tradycje. W ich repertuarze są utwory łemkowskie, ukraińskie, rusnackie, jak i pieśni Ziemi Lubelskiej, Śląskiej czy Małopolskiej - opowiadał dyrektor lubelskiego PFRON.

Międzypokoleniowe kolędowanie zwieńczył wspólny występ kapel, do których chętnie dołączyła także publiczność.

piątek, 24 styczeń 2020 14:19

Dym na ul. Racławickiej?

Dziś, kilka minut po godz. 14.00 mundurowi otrzymali informację o zadymieniu w bloku przy ul. Racławickiej 32. Na miejsce natychmiast wysłano trzy zastępy straży pożarnej.

- Na ten moment wiemy, że zadymienie pochodzi z piwnicy. Strażacy szukają jego źródła - informuje st. kpt. Paweł Dańko, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdniku.

Wkrótce podamy więcej informacji.

_____

Aktualizacja:

Przyczyną zadymienia okazało się podpalenie wózka dziecięcego spacerówki, który stał w piwnicy bloku przy ul. Racławickiej.

- Właściciel spacerówki ocenił straty na tysiąc złotych i złożył wniosek o ściganie winowajcy. Policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia - mówi asp. Elwira Domaradzka z Komendy Powiatowej Policji w Świdniku.

Strażacy ugasili pożar i przewietrzyli budynek. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

piątek, 24 styczeń 2020 12:45

Poloneza zacząć czas (foto)

Były wieczorowe kreacje, eleganckie garnitury i oczywiście dostojny chodzony, czyli tradycyjny polonez. Tak, na sto dni przed maturą, bawili się uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego.

Tradycją I LO jest organizacja balów w murach szkoły. W tym roku maturzyści postanowili nieco ją odświeżyć. Zamiast sali przyozdobionej własnoręcznie wykonanymi dekoracjami, postawili na zabawę w Dworze Choiny. Zobaczcie, jak się bawili.

niedziela, 26 styczeń 2020 09:21

Szukają wolontariuszy

Działają od 2003 roku, zrzeszając wolontariuszy wspierających seniorów cierpiących na samotność. Są obecni, między innymi w Lublinie, Warszawie, Poznaniu i Pruszkowie. Teraz do Stowarzyszenia mali bracia Ubogich dołączy również Świdnik.

Przygotowania do rozpoczęcia działalności w naszym mieście rozpoczęły się latem ubiegłego roku. Przedstawiciele stowarzyszenia poznawali specyfikę Świdnika, w którym liczba seniorów rośnie z roku na rok. W 2016r., na 100 osób w wieku produkcyjnym przypadało 66 seniorów. Dwa lata później było ich już 71. Spotkali się też z przedstawicielami Miejskiego Centrum Usług Socjalnych, Świdnickiej Rady Seniora, Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Klubu Emerytów i Rencistów Związku Zawodowego Metalowcy, klubu seniora „Spokojna przystań” oraz Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, by porozmawiać o problemie osamotnienia  osób starszych. Wszyscy zgodnie przyznali, że w Świdniku brakuje takiego działania, jakie oferuje stowarzyszenie.  

Zostań wolontariuszem!

- Stworzyliśmy program „Twoja obecność pomaga mi żyć”, do którego rekrutujemy wolontariuszy. Każdy z nich jest przydzielony do jednego podopiecznego, którego regularnie odwiedza, systematycznie dzwoni i wspiera w trudnych chwilach - mówi Joanna Mielczarek, dyrektor Stowarzyszenia.

W ten sposób „mali bracia Ubogich” budują niezwykłą, opartą na przyjaźni i zaufaniu relację wolontariusza z seniorem. W programie uczestniczy już około 600 osób z całej Polski. Od tego roku świdniczanie, chcący wspomóc działania stowarzyszenia, także będą mogli dołączyć. Na początku lutego, w Miejskim Centrum Usług Socjalnych, Spółdzielczym Domu Kultury oraz Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej odbędą się spotkania informacyjne dla mieszkańców zainteresowanych wolontariatem na rzecz samotnych osób starszych.

Na razie stowarzyszenie nie planuje otwarcia własnej siedziby w Świdniku. Będzie korzystać z dostępnej infrastruktury.

- Wynika to z dwóch powodów: utrzymujemy się z darowizn i oszczędnie podchodzimy do przekazywanych nam środków. Zarazem nawiązane partnerstwa stwarzają możliwości, które w pełni zaspokoją nasze potrzeby w pierwszym okresie działalności - wyjaśnia J. Milczarek i dodaje: - Już dziś gorąco zapraszam seniorów, którzy chcą przerwać swoją samotność i chętnych, by im w tym pomóc.

Zainteresowani mogą kontaktować się z Urszulą Zabielską, koordynatorem regionalnym stowarzyszenia mali bracia Ubogich pod nr tel. 692 365 300. Zgłoszenia oraz dodatkowe pytania można też kierować na adres e-mail: swidnik@malibracia.org.pl. Zachęcamy także do odwiedzenia strony internetowej www.malibracia.org.pl/wolontariusze.

piątek, 24 styczeń 2020 09:51

Wymusił pierwszeństwo

Do niebezpiecznej kolizji doszło dziś o godz. 7.22, na alei Lotników Polskich. Na wysokości stacji paliw zderzyły się dwa samochody. Na szczęście nikomu nic się nie stało.  

- 43-letni lublinianin kierujący pojazdem marki Toyota, wyjeżdżając ze stacji w kierunku Lublina, wymusił pierwszeństwo na 46-latce poruszającej się bmw. W konsekwencji kobieta jadąca również w kierunku Lublina, uderzyła w samochód mężczyzny -  informuje asp. Elwira Domaradzka z Komendy Powiatowej Policji w Świdniku.

Uczestnikom zdarzenia nic się nie stało. Oboje byli trzeźwi. Sprawca kolizji został ukarany mandatem. Ponieważ doszło do wycieku płynów z uszkodzonych aut, zabezpieczono miejsce zdarzenia oraz wezwano służby drogowe. Na miejscu nie występowały utrudnienia w ruchu.

Strona 1 z 120

Najczęściej czytane