• Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
 • Slajd Wirtualny Spacer
 • Wirtualny spacer po Strefie Historii
 • Schronisko w Krzesimowie
 • Załatw sprawę w Urzędzie
 • SH
 • Idzie sobie Grześ...
 • rodzinka
 • Schronisko w Krzesimowie
 • Repertuar
 • Zdrowy Świdnik
czwartek, 26 lipiec 2018 07:53

Chodźmy potańczyć!

Od lipca, co czwartek, w muszli koncertowej przy MCUS odbywają się potańcówki, podczas których mieszkańcy bawią się przy najpiękniejszych piosenkach z dawnych lat oraz największych, współczesnych przebojach. Kolejna odbędzie się już dziś, o godz. 17.00. Szczególnie mile widziane będą dzieci.

- Nasza animatorka Małgorzata Pastusiak przygotowała dla maluchów kreatywne animacje, przy których na pewno nie będą się nudzić. Zabawy dla dzieci zaplanowano między godz. 18.00 a 19.00 - zachęca Katarzyna Bieniek z Miejskiego Ośrodka Kultury.

Ich rodzice zatańczą do muzyki na żywo. Już po raz drugi zagra dla nich Janusz Lawgmin i zespół Flesh. Ponieważ pogoda za oknem jest ostatnio nieco kapryśna, organizatorzy zastrzegają, że w przypadku ulewnego deszczu, wydarzenie zostanie odwołane.

„Letnie potańcówki” to projekt realizowany w ramach 3. edycji Budżetu Obywatelskiego przez MOK, MCUS oraz SDK.

środa, 25 lipiec 2018 15:57

Dzień bezpiecznego kierowcy

Niecodzienny duet czekał dziś na kierowców poruszających się drogami naszego powiatu. Nad ich bezpieczeństwem czuwał policjant z wydziału ruchu drogowego oraz policyjny kapelan, ks. Wojciech Iwanicki. Wszystko z okazji Dnia Św. Krzysztofa, który przypada właśnie 25 lipca.

W święto patrona podróżujących, niecodzienny patrol przypomniał zasady bezpiecznej i odpowiedzialnej jazdy. Wręczył też specjalne ulotki z dekalogiem kierowcy, a także rozdawał obrazki z wizerunkiem Św. Krzysztofa i modlitwą.

- Policjanci apelują o kulturę na drodze, ostrożną i rozważną jazdę na co dzień, a także o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Każdy kierowca powinien mieć świadomość, jak wielką odpowiedzialność ponosi za życie i zdrowie swoich pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego. Wystarczy tylko chwila nieuwagi, roztargnienia czy sięgnięcia po telefon, aby doszło do nieszczęśliwego wypadku - mówi Elwira Domaradzka z KPP w Świdniku.

Tylko w ubiegłym roku, na Lubelszczyźnie odnotowano 1239 wypadków drogowych, w których zginęło 157 osób, a 1429 zostało rannych. Aż 112 wypadków spowodowali nietrzeźwi kierowcy.  

czwartek, 26 lipiec 2018 10:14

Straż się zmienia

Siedziba Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdniku młodnieje w oczach. Od kilku miesięcy przechodzi gruntowny remont. Wiadomo, że zmieni się także jej otoczenie.

Plany remontowe zakładają, między innymi: docieplenie ścian styropianem oraz ich pomalowanie, stworzenie instalacji fotowoltaicznej wraz z systemem zarządzania energią.

- Część prac jest już zakończona. Ocieplono budynek garażowy. Obecnie przedsiębiorstwo zajmuje się remontem budynku administracyjnego i jednostki ratowniczo-gaśniczej. Prace powinny zakończyć się we wrześniu - mówi st. kpt. Paweł Dańko z PSP w Świdniku.

Metamorfoza budynków to nie jedyne zmiany, które czekają świdnicką jednostkę. Po zakończeniu termomodernizacji rozpoczną się prace związane z zagospodarowaniem terenu wokół komendy.

- Na początku lipca rozstrzygnęliśmy przetarg, w którym wystartowały trzy przedsiębiorstwa. Tym razem najkorzystniejszą ofertę zaproponowała firma „Dura” Sp. z o.o. z Lublina. Całkowity koszt zagospodarowania tej przestrzeni wyniesie 1 880 000 zł. Do zadań firmy będzie należało wykonanie nawierzchni dróg i placów manewrowych, ogrodzenia, masztów flagowych, boiska wielofunkcyjnego i remontu budynku garażowego. Powstanie też część przeznaczona dla strażaków z tutejszej komendy oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu, w której będą mogli ćwiczyć. Te prace powinny zakończyć się w czerwcu 2019 roku - tłumaczy P. Dańko.

W planach strażaków jest również otwarcie sali edukacyjnej, z której mogliby skorzystać zarówno najmłodsi, jak i starsi mieszkańcy Świdnika.

- Chcemy, żeby były to pomieszczenia poświęcone różnej tematyce, wyposażone w wiele niezbędnych urządzeń. Tak, by najmłodsi mogli, na przykład, dowiedzieć się, jak powinni zachowywać się w lesie i dlaczego nie wolno palić tam ognisk, jak zareagować, gdy widzą pożar i pod jaki numer zgłosić to zdarzenie - dodaje rzecznik prasowy komendy.

Projekt opiewa na 690 tys. zł, z czego Unia Europejska miałaby pokryć 85% kosztów kwalifikowanych.

czwartek, 26 lipiec 2018 08:56

Prace już ruszyły

Najmłodsi świdniczanie już wkrótce będą mogli cieszyć się nowymi miejscami zabaw. Na terenie Szkoły Podstawowej nr 5 rozpoczęły się prace związane z realizacją projektu pn. „Aktywny Maluch”.

Pomysł zgłoszony do ubiegłorocznej edycji budżetu obywatelskiego był siódmym, najchętniej wybieranym przez mieszkańców. Swój głos oddało na niego 512 osób.

- Inwestycja rozpoczęła się 19 lipca i potrwa do 8 września. Za jej realizację odpowiedzialna jest lubelska firma Budownictwo Drogowe Zdzisław Kozieł - mówi Maciej Olechnowicz z wydziału inwestycji i zamówień publicznych UM.

Koszt projektu wyniesie blisko 150 tys. zł. W jego ramach powstanie ogrodzone boisko z nawierzchnią syntetyczną, wraz z bramkami do gry w piłkę nożną, tablicami z koszami do koszykówki oraz słupkami z siatką do siatkówki.

Nieco później, bo dopiero po 31 lipca, ruszy budowa „Słonecznego placu”, który ma powstać pomiędzy kościołem pw. św. Kingi a blokami przy ulicy Klonowej i Cisowej. Znajdą się na nim, między innymi zjeżdżalnie, drabinki oraz huśtawki. W pobliżu pojawią się też ławki, a całość będzie ogrodzona. Plac również powstaje w ramach budżetu obywatelskiego.

- Za realizację tego pomysłu odpowiada firma Fior Sp. z. o.o. Koszt budowy wyniesie nieco ponad 131 tys. zł - dodaje M. Olechnowicz.

Do przodu idą także sprawy związane z powstaniem trzeciego z projektów - „Strefy Aktywności”, która ma zapewnić miejsce do ćwiczeń i wypoczynku dla lokalnej społeczności. Inwestycją były zainteresowane cztery przedsiębiorstwa. Najkorzystniejszą ofertę przedstawiła firma 1 Move Sp. z. o.o. z Gdańska.

- Złożono już odpowiednią dokumentację do Starostwa Powiatowego. Czekamy na ich zgodę. Gdy będzie, firma rozpocznie prace - tłumaczy Maciej Olechnowicz.

Strefa będzie kosztować blisko 155 tys. zł.

poniedziałek, 23 lipiec 2018 13:20

Powalczy o medal

Piotr Sawicki, wielokrotny reprezentant Polski w łucznictwie, wrócił do kraju z kolejnym sukcesem. Tym razem zajął piąte miejsce w kategorii indywidualnej, w II rundzie Pucharu Europy Nove Mesto Nad Metuji w Czechach. Zaś drużynowo, wspólnie z Ireneuszem Kapustą i Pawłem Daleszyńskim, wywalczyli brąz.

W pucharze wystartowali łucznicy z 32 krajów, także spoza Europy, między innymi z Korei, USA czy Iranu. Pan Piotr przygotowania zaczął jeszcze w marcu.

- Cały sezon spędzam na treningach, odkąd tylko zrobiło się ciepło. Forma rośnie z tygodnia na tydzień. Teraz przygotowuję się do Mistrzostw Europy Niepełnosprawnych, w czeskim Pilsen - mówi sportowiec.

Świdniczanin wystartuje w dwóch kategoriach: indywidualnej oraz drużynowej, ponownie z I. Kapustą i P. Daleszyńskim.

- Konkurencja będzie silna, bo w mistrzostwach startują także Włosi, Francuzi i Rosjanie. Mimo to, mamy nadzieję, że uda nam się przywieźć medale. Oczywiście, jak to w sporcie, liczy się nie tylko przygotowanie, ale i łut szczęścia. Na wyniki ma wpływ wiele czynników. W naszym przypadku czasem wystarczy jedna strzałka - dodaje pan Piotr.

Zawody rozpoczną się 11 sierpnia i potrwają do 19 sierpnia.

poniedziałek, 23 lipiec 2018 13:06

Niosą pomoc potrzebującym

Świdniccy krwiodawcy znów zaprosili mieszkańców do udziału w akcji oddawania krwi. Tym razem cennym darem można było podzielić się podczas festynu parafialnego, który odbył się w niedzielę przy kościele pw. św. Kingi.

To trzecia zbiórka organizowana w lipcu przez Klub Honorowych Dawców Krwi im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki przy PZL-Świdnik S.A. W akcji wzięły udział 32 osoby, w tym trzy zarejestrowały się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego.

- Mieszkańcy oddali nieco ponad 13 litrów krwi. To najwspanialszy prezent imieninowy, dla św. Kingi, która jest patronką parafii przy ulicy Klonowej. Serdecznie wszystkim dziękuję  - mówi Andrzej Słotwiński, prezes KHDK.

Tylko w tym miesiącu w akcję włączyły się 83 osoby, które w sumie oddały ponad 37 litrów krwi. Ci, którzy także chcieliby podzielić się darem życia, mogą to zrobić już w sierpniu. Pierwsza zbiórka odbędzie się 3 sierpnia, w budynku PZL-Świdnik, kolejna zaś 25 sierpnia, podczas XI Ogólnopolskiego Zlotu Motocykli WSK i innych. Następną zaplanowano dzień później, z okazji dożynek gminnych w Mełgwi.

poniedziałek, 23 lipiec 2018 11:11

Miliony dla oświaty

Blisko dwa miliony złotych Urząd Miasta przeznaczy na inwestycje oświatowe. Wśród nich są remonty, doposażenie oraz najpilniejsze potrzeby świdnickich szkół i przedszkoli. Pierwsze prace właśnie ruszyły.

- Mimo napiętego budżetu związanego z ogromną inwestycją, jaką jest budowa miejskich basenów, udało się zabezpieczyć środki dla szkół i przedszkoli. Wakacje to dla nich najlepszy czas na wykonanie niezbędnych prac, dlatego cieszę się, że wszystko poszło po naszej myśli - mówi burmistrz Waldemar Jakson.

Co będzie się działo w świdnickich szkołach?

Wymianę okien na drugim piętrze, planuje Szkoła Podstawowa nr 3. Placówka zmieni też część ogrodzenia od strony wschodniej. Miasto przeznaczy na te cele 70 tys. zł.

Z nieobecności uczniów skorzysta również Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1, gdzie przeprowadzony zostanie drugi etap modernizacji układu zasilania. Jego koszt to 188 tys. zł. Placówka przy ul. Wojska Polskiego przejdzie też modernizację sieci internetowej. Do szkoły zostanie zakupiony również serwer, który umożliwi jej wprowadzenie dziennika elektronicznego. Urząd Miasta przekazał na to 30 tys. zł. Sporo będzie się też działo w szkolnej szatni, która przejdzie metamorfozę wartą 60 tys. zł.

- Pomalujemy ściany i wytniemy kraty. Zakupimy część szafek, w których uczniowie będą mogli zostawiać swoje rzeczy. Rozesłaliśmy już kilka zapytań ofertowych - wylicza Magdalena Skwarczyńska-Zuch, wicedyrektor ZSO nr 1.

Najwięcej, bo prawie 1,3 mln zł otrzyma Szkoła Podstawowa nr 5. 50 tys. zł zostanie przeznaczone na modernizację stacji uzdatniania wody basenowej, a 60 tys. zł na wymianę najbardziej zniszczonych drzwi wejściowych do klas. Najwięcej pochłonie przebudowa budynku placówki na potrzeby przedszkola. Na dokumentację przeznaczono 37 tys. zł, zaś na przebudowę 1,1 mln zł.

- Zwiększyliśmy też środki o 70 tys. zł na zapewnienie funkcjonowania pływalni podczas wakacji. Będzie czynna przez całe lato, a dzieci mogą z niej korzystać bezpłatnie - dodaje W. Jakson.

Wsparcie finansowe otrzyma też Szkoła Podstawowa nr 7, która przeznaczy je na wyposażenie.

- W związku z reformą oświaty, placówka nie działa już w trybie 6, a 8-letnim. Potrzebny jest zatem sprzęt i wyposażenie dla ośmioklasistów, na przykład ławki i stoliki, bo te, które szkoła posiada są dla młodszych dzieci. Na doposażenie przeznaczymy 60 tys. zł. Wystąpiliśmy również do Ministerstwa Edukacji Narodowej o 150 tys. zł, na zakup pomocy dydaktycznych dla siódmo- i ósmoklasistów - tłumaczy Bożena Zapalska, naczelnik wydziału oświaty i spraw społecznych UM.

Przedszkola też w remoncie

Latem sporo dzieje się też w świdnickich przedszkolach. W placówce nr 4, na jednej z kondygnacji, trwa remont instalacji elektrycznej, na który UM przeznaczył 47 tys. zł. Przedszkola nr 5 i 6 wymienią parkiety w salach na łączną kwotę 62 tys. zł, a w P nr 7 odnowione zostaną klatka schodowa oraz drzwi wejściowe. Na prace remontowe w tym przedszkolu przekazano środki w wysokości 15 tys. zł.

niedziela, 22 lipiec 2018 15:40

Rodzinne popołudnie (foto)

Słoneczna pogoda zachęcała dziś do wypoczynku poza domem. Część mieszkańców zdecydowała się spędzić niedzielę na odpuście oraz rodzinnym festynie, który odbył się w kościele pw. św. Kingi. Wśród atrakcji znalazły się, m.in. animacje, loteria fantowa oraz koncert lubelskich artystów. 

Wydarzenie, zorganizowane z okazji imienin patronki parafii, które przypadają na 24 lipca, odbyło się już po raz kolejny. Otworzyła je msza św. odpustowa. Później parafianie rozpoczęli wspólne świętowanie. Chętni mogli spróbować swojskich specjałów i przysmaków z grilla, kupić piękne drobiazgi pachnące lawendą i lawendowe smakołyki, wziąć udział w loterii fantowej, aukcji, zabrać do domu książkę, zakupioną w mobilnym antykwariacie, a nawet oznakować rower. Nie obyło się też bez wspólnego śpiewania i niespodzianek dla najmłodszych. Na dzieci czekał dmuchany zamek, animator zabaw, malowanie twarzy oraz przejażdżki meleksem. Ofiary, które przekazano podczas wydarzenia, zostaną przeznaczone na budowę nowego kościoła. Podczas festynu odbyła się również akcja oddawania krwi, którą zorganizowali krwiodawcy z klubu HDK-PCK im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki przy PZL-Świdnik S.A.

Wieczorem, w murach budującego się kościoła odbył się koncert pt. „Miłość mi wszystko wyjaśniła”, w wykonaniu Lubelskiej Federacji Bardów. Artyści przygotowali autorskie aranżacje do tekstów Karola Wojtyły. Ich gośćmi specjalnymi był Chór Św. Kingi. Festyn zwieńczył Apel Jasnogórski oraz Światełko do nieba. 

Projekt dofinansowano ze środków Gminy Miejskiej Świdnik.

piątek, 20 lipiec 2018 09:12

Jazdę zakończył w sadzie

Do groźnie wyglądającego zdarzenia doszło dziś rano w Janowicach, w pobliżu Portu Lotniczego Lublin. Chwilę po godz. 8.00 strażacy otrzymali telefon, że kierowca Audi zjechał z drogi i uderzył w drzewo znajdujące się na jednej z posesji, uszkadzając skrzynkę elektryczną.

- Zostaliśmy poinformowani, że prowadzący auto jest w nim uwięziony. Na miejscu okazało się, że kierowca wyszedł z samochodu o własnych siłach. Został zabrany do szpitala. Natomiast nasze działania polegały na zabezpieczeniu płynu eksploatacyjnego, odłączeniu akumulatora w pojeździe i zakręceniu zaworu butli z LPG  - mówi st. kpt. Paweł Dańko z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Świdniku.

Trwa ustalanie co było przyczyną wypadku.

Aktualizacja:

Na miejscu pracowały dwie jednostki straży pożarnej, policja oraz pogotowie ratunkowe. Jak ustalono, pojazd prowadził 62-latek. Podróżował sam.

- Mężczyzna nie zachował należytej ostrożności podczas manewru wyprzedzania i najechał na pobocze. Auto zostało wytrącone z toru jazdy i dachowało - mówi mł. asp. Elwira Domaradzka z Komendy Powiatowej Policji w Świdniku.

Na szczęście kierowca nie odniósł poważnych obrażeń. Badanie alkomatem wykazało, że był trzeźwy.

czwartek, 19 lipiec 2018 10:30

Tańce „pod chmurką”

Piosenki kabaretowe, ludowe, miejski folklor, ale też największe przeboje z dawnych lat można usłyszeć podczas czwartkowych zabaw w muszli koncertowej przy MCUS. Kolejna letnia potańcówka już dziś.

Świdniczanie będą bawili się w rytm ulubionych utworów. O ich dobry nastrój zadba Łukasz Szypulski, DJ ze Świdnika. Organizatorzy zapraszają mieszkańców także na kolejną zabawę, która odbędzie się już 26 lipca, w godz. 17.00-20.00, w muszli koncertowej. Tym razem w programie znajdą się nie tylko tańce, ale i rozrywki dla najmłodszych.

- Tego dnia zapraszamy wszystkich świdniczan, a szczególnie rodziny z dziećmi. Nasza animatorka Małgorzata Pastusiak przygotowała dla maluchów kreatywne animacje, przy których na pewno nie będą się nudzić. Zabawy dla dzieci zaplanowano między godz. 18.00 a 19.00. Ich rodzice zatańczą do muzyki na żywo. Już po raz drugi zagra dla nich Janusz Lawgmin i zespół Flesh - zachęca Katarzyna Bieniek z Miejskiego Ośrodka Kultury.

„Letnie potańcówki” to projekt realizowany w ramach 3. edycji Budżetu Obywatelskiego przez MOK, MCUS oraz SDK. Zabawy odbywają się w muszli koncertowej przy MCUS, w każ­dy czwartek, w godz. 17.00-20.00. Ostatnie spotkanie zaplanowano na 6 września.

Strona 1 z 27

Najczęściej czytane

 • mural-7
 • DSC_0559
 • DSC_0575
 • dsc_0586
 • dsc_0036
 • DSC_0600
 • DSC_0579
 • mural-1
 • mural-3
 • DSC_0561
 • DSC_0560