• Zdrowy Świdnik
 • SH
 • Slajd Wirtualny Spacer
 • Idzie sobie Grześ...
 • Repertuar
 • rodzinka
 • Schronisko w Krzesimowie
 • Załatw sprawę w Urzędzie
 • Schronisko w Krzesimowie
 • Wirtualny spacer po Strefie Historii
poniedziałek, 21 maj 2018 08:17

Niezwykłe przeżycie (foto)

Zgromadzeni w sali widowiskowej Centrum Kultury świdniczanie odbyli w sobotę sentymentalną podróż w przeszłość.

Stało się to za sprawą Tercetu Egzotycznego, który jednym przypomniał młodość, przed innymi otworzył wrota muzyki, której, z racji wieku, nie mają już prawa pamiętać.Izabela Skrybant-Dziewiątkowska i jej muzycy przypomnieli przeboje rozgrzewające dziesiątki lat temu polską publiczność, ale również zaprezentowali kompozycje z albumu wydanego w tym roku z okazji jubileuszu 55-lecia istnienia zespołu.

piątek, 18 maj 2018 14:06

Uczcili rekordowy przelot (foto)

Dziś mija 80. rocznica legendarnego przelotu polskiego szybownika Tadeusza Góry z Bezmiechowej w Bieszczadach do Solecznik Małych pod Wilnem. Tym samym, T. Góra pokonał odległość 577,8 km i ustanowił nowy rekord Polski. Za pokonanie bariery pięciuset kilometrów, w uznaniu za najwybitniejsze osiągniecie szybowcowe, 7 stycznia 1939 roku, Międzynarodowa Federacja Lotnicza przyznała mu Medal Lilienthala.

Aby upamiętnić rekordowy lot, na cmentarzu komunalnym w Świdniku, gdzie pochowany jest gen. bryg. pil. Tadeusz Góra, spotkali się dziś przedstawiciele władz miasta oraz Klubu Seniorów Lotnictwa. Przyjaciele i sympatycy słynnego lotnika złożyli na jego grobie wieńce i kwiaty, a także zmówili krótką modlitwę za duszę zmarłego.

O tym ważnym wydarzeniu pamiętali również młodzi świdniczanie. Odwiedzili dziś Strefę Historii, w której odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego pt. „Latamy z pilotem gen. Tadeuszem Górą” oraz uroczyste wręczenie nagród. W rywalizacji wzięło udział blisko 70 uczniów ze szkół podstawowych i ośrodków specjalnych. W wydarzeniu wziął udział Nikodem Buchowiecki, honorowy prezes Klubu Seniorów Lotnictwa w Świdniku, a prywatnie przyjaciel Tadeusza Góry.

Pierwsze miejsce w kategorii 6-9 lat zajęła Zofia Broda z SP nr 7, drugie Gabriela Szymańska z SP nr 5 ex aequo z Bartoszem Furgałą z SP nr 4. Trzecie natomiast przypadło Klaudynie Małeckiej z SP nr 3 oraz Nadii Paździor z SP nr 7. W kategorii 10-13 lat zwyciężył Jakub Laskowski ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Na drugim miejscu uplasowali się Dawid Czapski z SP nr 4 i Aleksandra Sturlis z SP nr 5, a na trzecim Kamil Stagiński oraz Weronika Toczyńska z SOSW. Nagrody przyznano też młodzieży w wieku 14-16 lat. W tej kategorii pierwsze miejsce zajęli Oliwia Wyszomirska i Kamil Gębacz z SOSW.

Wyróżnienia otrzymali: Maja Ołoszewska, Magdalena Mitrus, Jakub Drabik, Kacper Wysmulski z SP nr 3, Wojciech Bzowski, Gabriel Furgała z SP nr 4, Weronika Wójcik, Konrad Jędruch, Sandra Olejnik, Klaudia Zielińska, Angielika Domin, Zuzanna Maj z SP nr 5, Alicja Rossa oraz Izabela Sikora z SP nr 7.

piątek, 18 maj 2018 10:23

Uwaga przedsiębiorcy!

Do 19 maja osoby prowadzące działalność gospodarczą powinny sprawdzić, czy w  ich wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej podany jest również nr PESEL. Jeśli brakuje tych danych, należy je uzupełnić. Świdnicki ratusz uspokaja i informuje, że w naszym mieście sprawa dotyczy zaledwie kilku osób.

Wielu mieszkańców Świdnika, jak i innych miast w Polsce, otrzymało ostatnio wiadomość o treści:

 Zgodnie z art. 61 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 25 września 2015 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw, w przypadku gdy wpis przedsiębiorcy w CEIDG nie zawiera numeru PESEL, a przedsiębiorca nie uzupełni go w terminie 2 lat od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy (tj. do dnia 19 maja 2018 r.), wpis zostanie wykreślony z CEIDG. Zgodnie z art. 61 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 25 września 2015 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw, w przypadku gdy wpis przedsiębiorcy w CEIDG nie zawiera numeru PESEL, a przedsiębiorca nie uzupełni go w terminie 2 lat od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy (tj. do dnia 19 maja 2018 r.), wpis zostanie wykreślony z CEIDG.”  

- W skali Świdnika mówimy o 8 przedsiębiorcach, którzy nie posiadają nr PESEL we wpisie do CEIDG. Dotyczy to starych, często nieaktywnych wpisów, w których od dawna nie dokonano żadnej modyfikacji - tłumaczą pracownicy Biura Obsługi Inwestora UM.

Wykreśleniu będą podlegały wpisy, które nie umożliwiają identyfikacji właściciela działalności. Powstały one kilkanaście lat temu lub więcej. Nierzadko zawierają szczątkowe dane, na przykład imię i nazwisko.

- Wszyscy przedsiębiorcy, którzy zarejestrowali działalność po 1 stycznia 2012 r. lub dokonali od tego czasu jakichkolwiek zmian w swoim wpisie, posiadają w bazie numer PESEL. System informatyczny CEIDG nie dopuszcza do wprowadzania zmian bez tych danych. Zatem jeśli w tym czasie przedsiębiorca rejestrował się, dodawał kod PKD, zmieniał adres czy zawieszał działalność, to jego wpis musi zawierać numer PESEL - informują urzędnicy.  

Weryfikacji wpisu można dokonać samodzielnie na stronie www.ceidg.gov.pl. Sam nr PESEL oczywiście się nie pojawi, gdyż są to dane chronione. Natomiast w przypadku, gdy osoba prowadząca działalność nie będzie posiadała go w bazie, wyświetli się komunikat „Wpis nie przeszedł weryfikacji, przyczyna: braku numeru PESEL.” Jeśli pojawi się taka wiadomość, należy udać się do dowolnego urzędu gminy w kraju, żeby uzupełnić dane.

piątek, 18 maj 2018 08:15

Szczęśliwe zakończenie

Na co dzień dbają o to, by każdy przestrzegał prawa, a wczoraj wykazali się wyrozumiałością i współczuciem. W nocy, ze środy na czwartek policjanci ze Świdnika pomogli szybko i bezpiecznie dostać się rodzącej kobiecie do szpitala w Lublinie.

- Do dyżurnego z chełmskiej komendy zadzwoniła kobieta informując, że jest w zagrożonej ciąży, a  właśnie odeszły jej wody płodowe i musi natychmiast dostać się z Chełma do Lublina. Trasa na tym odcinku liczy kilkadziesiąt kilometrów, więc ważna była każda minuta. Rodząca, razem z mężem byli już w drodze do szpitala, dlatego kobieta opisała samochód, którym jechali - relacjonuje mł. asp. Elwira Domaradzka z KPP w Świdniku.  

W pomoc kobiecie zaangażowali się świdniccy mundurowi, którzy natychmiast po przyjęciu zgłoszenia, skierowali na drogę S-17 patrol prewencji. Policjanci szybko zauważyli opisane auto i pilotowali je do szpitala.

- Jak dowiedzieliśmy się od męża kobiety, małżeństwu urodziło się dwóch chłopców. Zarówno dzieci, jak i mama czują się dobrze - dodaje E. Domaradzka.

sobota, 19 maj 2018 09:20

Lato w przedszkolach

Chociaż do wakacji został jeszcze miesiąc, nie wszyscy planują dwa miesiące wypoczynku. W świdnickich przedszkolach rozpoczęto przygotowania do letnich dyżurów. Wiadomo już, które placówki i w jakim miesiącu zapewnią opiekę najmłodszym.

Rodzice, których pociechy zostają w wakacje w domu, mogą liczyć na pomoc przedszkoli nr 2, 3, 4, 5, 6 oraz 7. W lipcu „Trójka” zaopiekuje się swoimi wychowankami oraz przedszkolakami z „Piątki”, natomiast w sierpniu odwrotnie. Zapisy na dyżury już ruszyły i potrwają jeszcze do 30 maja, zaś wnioski przyjmowane będą od 4 do 14 czerwca. Szczegóły dostępne są na stronach placówek nr 3 i 5.

Wspólny dyżur będą sprawować też „Szóstka” i „Dwójka”. W lipcu rodzice zaprowadzą dzieci do placówki nr 6, natomiast w sierpniu do P nr 2. W tym przypadku zapisy rozpoczną się 1 czerwca i potrwają do 20 czerwca. Więcej informacji można znaleźć na stronach P nr 2 i nr 6.

Wakacje zaplanowały również przedszkola nr 7 i nr 4. W pierwszym miesiącu najmłodsi spędzą czas w „Siódemce”, a w drugim w P nr 4. Zapisy na dyżur prowadzone są do 10 czerwca. Informacje dostępne są na stronach placówek nr 7 i nr 4.

Opiekę nad najmłodszymi będą też sprawować miejskie żłobki nr 1 i 2.

środa, 16 maj 2018 10:31

Siódmoklasista z laurem

Jakub Machnikowski, uczeń klasy siódmej Szkoły Podstawowej nr 4, wie wszystko na temat dziejów oręża polskiego, historii naszego kraju i świata. Ostatnio miał okazję sprawdzić się w dwudziestej trzeciej edycji konkursu historycznego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887-1922. O Niepodległość i granice Rzeczypospolitej” i otrzymał tytuł laureata.

- Już drugi raz brałem udział w tym konkursie. Chciałem zmierzyć się z nim ponownie, zawalczyć o więcej i udało się. W tym roku na teście było trochę więcej dat, map i różnych informacji. Bardzo cieszę się z wygranej - opowiada Jakub.

W przygotowaniach do naukowych zmagań siódmoklasiście pomagał Łukasz Czapla, nauczyciel historii:

- Jest wyjątkowym uczniem. Odnosi sukcesy w różnych konkursach, choć ten jest dla niego najważniejszy. Jest pasjonatem historii, więc moja praca polegała jedynie na nadzorowaniu tego, co robi.

Udział w konkursie zapewni Jakubowi dodatkowe punkty w procesie przyjmowania do liceum czy technikum. Jego osiągnięcie zostanie zapisane również na świadectwie szkolnym.

poniedziałek, 21 maj 2018 08:05

Zaśpiewają dla mam

Są wyjątkowe, pełne pasji oraz dobroci. Dbają o swoich bliskich i chętnie pomogą uporać się z nawet najtrudniejszym problemem. Już za tydzień mamy będą obchodziły swoje święto. Aby uczcić ich dzień, Fundacja „Architekci Kultury” oraz Miejski Ośrodek Kultury zapraszają na widowisko teatralno-muzyczne pt. „Melodia jest kobietą”, śladami największych szlagierów z lat 50., 60. oraz 70.

Podczas koncertu wystąpią: Chór Arion, uczniowie Ogniska Muzycznego, zespół „Zefirki” z Przedszkola nr 4, aktorzy Teatru „Kto Tam?”, aktorki Teatru Drogi, Kamila Krzeszowiec, Edyta Nigro, Gabriela Denis, Alicja Tarnowska oraz absolwenci Państwowej Szkoły Muzycznej. Artyści, pod okiem kierownika muzycznego Bartłomieja Abramowicza oraz reżysera Katarzyny Marjasiewicz, przygotowali utwory z repertuaru Kabaretu Starszych Panów, Kaliny Jędrusik, Katarzyny Sobczyk oraz Heleny Majdaniec.

Wydarzenie odbędzie się 25 maja, o godz. 19.00 w sali kameralnej Miejskiego Ośrodka Kultury. Wstęp wolny.

Projekt dofinansowano ze środków Gminy Miejskiej Świdnik.

środa, 16 maj 2018 09:04

W literackim świecie

Dzieci z Przedszkoli nr 2 i 3, a także postaci z utworów Marii Konopnickiej i Jana Brzechwy stały się bohaterami imprezy, która odbyła się we wtorek, w Centrum Kultury. Okazję do wspólnej zabawy stanowiły święta obu placówek.

- Obchodami imienin naszych przedszkoli chcemy wprowadzić świdniczan w przepiękny, literacki świat naszych patronów oraz przypomnieć ich twórczość.  Życzymy wszystkim przyjemnych chwil i miłych wspomnień - powitały publiczność dyrektorki placówek, Lucyna Czułczyńska i Renata Wójcik.

Na scenie pojawili się: Samochwała, Stefek Burczymucha, Księżyc odwiedzający staw, Pani Wiosna, która przyszła pieszo, Jagódki, Żabki i Bocian. Były piosenki, zagadki, wierszyki oraz rockandrollowy taniec. Wręczono również nagrody za udział w konkursach plastycznych i recytatorskich.

aw

wtorek, 15 maj 2018 15:29

Dzieci pokochają to miejsce

Dzwoneczki, lustra, kolorowe szkiełka, koła iluzji wzrokowej, to tylko część atrakcji, które wyrosły na nowym placu zabaw noszącym nazwę „Sensoryczny plac wyobraźni”. Obiekt został dziś uroczyście otwarty w Przedszkolu nr 4. To jedyne w Świdniku miejsce, pozwalające najmłodszym na zabawę, angażującą i rozwijającą wszystkie zmysły. W uroczystości, oprócz społeczności przedszkolnej, udział wziął, m.in. burmistrz Waldemar Jakson, Krystyna Zarosińska z wydziału oświaty i spraw społecznych UM, Marcin Dmowski, radny RM oraz ks. Andrzej Krasowski, proboszcz parafii pw. NMP Matki Kościoła.

- Obiekt wyposażony jest w urządzenia, które udoskonalają i rozwijają zmysły - mówi Beata Kowalczyk, dyrektor P nr 4. - Przede wszystkim wzrok, dotyk, węch, smak, ale także wspomagają koordynację ruchową. W ten sposób pomagamy dziecku w rozwoju fizycznym i intelektualnym, rozbudzamy wrażliwość i ciekawość świata. Pomysł jest związany z pedagogiką Marii Montessori, która proponowała zakładanie podobnych ogródków. Doborem urządzeń zajęły się panie Aneta Czeczko oraz Małgorzata Głuch, nauczycielki oddziałów Montessori. Ważne jest również, że plac powstał w ramach drugiej edycji Budżetu Obywatelskiego. Dlatego miejsce będzie dostępne nie tylko dla przedszkolaków z „Czwórki”, ale dzieci i dorosłych z całego miasta. Będzie otwarte w godzinach pracy przedszkola. Prosimy wszystkich, którzy zechcą korzystać z obiektu, aby zwracali uwagę na regulamin. Wszystkim nam zależy, żeby nowe urządzenia służyły jak najdłużej.

Budowa placu zabaw zaczęła się w połowie października ub. roku, zaś zakończona została w grudniu. Jego koszt to 134 tys. zł. Zwykle wartość projektów Budżetu Obywatelskiego zamyka się w 100 tys. zł., ale zakupione urządzenia okazały się równie atrakcyjne co i kosztowne. Dlatego Rada Miasta postanowiła dołożyć brakującą kwotę.

słs

sobota, 12 maj 2018 12:37

Stop boreliozie

Świdniczanie będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji medycznych w ramach projektu „Stop bo­reliozie”, realizowanego przez lubelskie Stowarzyszenie Inicjatyw Samorządowych i Centrum Medyczne Sanitas. Zgłoszenia do programu przyjmowane są pocztą elektro­niczną: info@sis-dotacje.pl, a także w lubelskim Centrum Medycznym Sanitas, ul. Okopowa 2, lub w biurze projektu, ul. Narutowicza 56a.

Jak czytamy na stronach placówek, program skierowany jest do miesz­kańców województwa lubelskiego, powyżej 15. roku życia, z uwzględ­nieniem grup wysokiego ryzyka, czyli rolników, leśników, myśliwych, a także osób, które podejrzewają u siebie boreliozę lub były ukąszone przez kleszcza. Rekrutacja wstępna obejmuje zapoznanie się z materia­łami edukacyjnymi i promocyjnymi, akceptację formuły projektu oraz wypełnienie dokumentów rekruta­cyjnych. Kolejny etap stanowi wy­wiad i uzupełnienie ankiety kwalifi­kacyjnej. Pacjenci, u których istnieje ryzyko zakażenia boreliozą, zostaną skierowani na badania diagnostycz­ne i konsultację do specjalisty cho­rób zakaźnych.

Program realizowany będzie do końca roku. Ma objąć 2000 męż­czyzn i 1000 kobiet. W przypadku dużej liczby chętnych o zakwalifi­kowaniu decydować będą kryteria udziału w projekcie. Szczegółowe informacje dostępne są na stronach www.sis-dotacje.pl i www.cmsani­tas.pl. Tam też znaleźć można doku­menty rekrutacyjne.

aw

Strona 1 z 19

Najczęściej czytane

 • DSC_0645
 • DSC_0603
 • DSC_0603
 • DSC_0643
 • DSC_0622
 • DSC_0599
 • mural-4
 • DSC_0621
 • dsc_0043
 • DSC_0586
 • DSC_0561