• Idzie sobie Grześ...
  • Repertuar
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • rodzinka
  • Zdrowy Świdnik
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • Schronisko w Krzesimowie
wtorek, 12 listopad 2019 14:05

Przygotuj „Szlachetną paczkę”

16 listopada zostanie otwarta baza rodzin zgłoszonych do ogólnopolskiego projektu „Szlachetna paczka”. Pomoc dotrze też do najbardziej potrzebujących ze Świdnika i powiatu. To kolejna edycja akcji w naszym mieście.

Ostatnie tygodnie były bardzo pracowite dla wolontariuszy ze „Szlachetnej paczki”. Ich zadaniem było odwiedzenie rodzin, poznanie ich historii i potrzeb. Wkrótce, dzięki ludziom dobrych serc, ich los się odmieni.

- To rodziny zgłaszane do nas przez różne instytucje, między innymi Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Caritas czy parafie. W tej chwili mamy ich 15. Jesteśmy w trakcie przygotowywania opisów dotyczących kolejnej grupy potrzebujących. Ich liczba może więc zamknąć się w dwudziestu paru - wyjaśnia Kinga Zięba, koordynator „Szlachetnej paczki” w województwie lubelskim.

Baza rodzin, czyli strona internetowa z anonimowymi opisami potrzebujących oraz listą prezentów, będzie dostępna dla darczyńców od soboty na portalu www.szlachetnapaczka.pl. Przez kolejne tygodnie chętni będą mogli dołączyć do „Paczki” indywidualnie lub w grupie.

- Ofiarodawca wybiera rodzinę, która tym samym znika z systemu. Dzieje się tak dlatego, żeby pomoc mogła dotrzeć także do pozostałych potrzebujących. Nie chcemy, by doszło do sytuacji, w której jedna rodzina ma kilku darczyńców, a inna wcale. Osobą, która decyduje się na udział w akcji, opiekuje się wolontariusz. To on skontaktuje się z nią po wyborze rodziny i odpowie na wszelkie pytania - wyjaśnia pani Kinga.

Weekend cudów

O co zwykle proszą rodziny? Wśród najbardziej potrzebnych darów wymieniane są: żywność, opał i środki czystości. Zdarza się też, że marzą o lodówce czy pralce. Gdy prezent jest już gotowy, darczyńca oznacza go specjalnym kodem i przekazuje do magazynu, który będzie mieścił się w Stowarzyszeniu „Piękny Uśmiech”, przy ul. Kosynierów 16. Następuje to 8 i 9 grudnia, czyli podczas finału „Świątecznej paczki”. W czasie „weekendu cudów” wolontariusze dostarczają podarunki rodzinom.

wtorek, 12 listopad 2019 09:10

Przyjdź na seans!

Zapraszamy do kina Lot. Od 12 listopada na mieszkańców Świdnika i nie tylko, czekają: „Czarownica 2”, „Nieplanowane", „Baranek Shaun. Film. Farmageddon", „Proceder" oraz „1800  gramów"

CZAROWNICA 2

W kinie od 12 listopada do 14 listopada

Akcja filmu rozpoczyna się kilka lat po wydarzeniach „Czarownicy”. Tym razem zagłębimy się w relacje między Diaboliną i Aurorą, które będą zawierać nowe sojusze oraz staną w obliczu silnych przeciwników w walce o ocalenie wrzosowisk oraz żyjących na nich magicznych stworzeń.

NIEPLANOWANE

W kinie od 12 listopada do 14 listopada oraz od 16 do 17 listopada

Jedyne, czego pragnęła Abby, to pomagać kobietom. Została wolontariuszką, a potem pracownicą jednej z klinik aborcyjnych organizacji Planned Parenthood. Wierząc w prawo kobiet do wyboru, awansowała, by  zostać jedną z najmłodszych dyrektorek korporacji wykonującej seryjne aborcje. Tak było do czasu, aż zobaczyła coś, co zmieniło jej życie na zawsze…

BARANEK SHAUN. FILM. FARMAGEDDON 

W kinie od 12 listopada do 17 listopada

Przed barankiem Shaunem i jego stadkiem otwierają się gwiezdne wrota wiodące wprost do międzyplanetarnej przygody, gdy na ich farmie ląduje obdarzona  niesłychanymi mocami i nieodpartym urokiem przybyszka z odległej galaktyki. Shaun będzie musiał pomóc jej odnaleźć odległy dom i umknąć stąpającej jej po piętach tajnej organizacji.

PROCEDER

W kinie od 15 listopada do 21 listopada

Poruszająca historia rapera Tomasza Chady - chłopaka z blokowisk, z duszą poety i darem do wpadania w poważne kłopoty. Prawdziwy i szczery do bólu w swoich tekstach Chada ginie w niewyjaśnionych okolicznościach, zostawiając zszokowanych fanów i dziewczynę, którą kochał.

1800 GRAMÓW

W kinie od 15 listopada do 21 listopada

Ewa, kobieta dla której nie ma rzeczy niemożliwych, szuka nowych opiekunów dla dzieci pozbawionych rodzin. Jest wulkanem energii, potrafi wyważyć każde drzwi i nagiąć każdy przepis, aby im pomóc. Tuż przed Bożym Narodzeniem w jej życiu pojawia się niezwykła dziewczynka – Nutka, niemowlę pozostawione przez matkę.

piątek, 08 listopad 2019 15:19

Pomaganie przez bieganie

Jest taki dzień w roku, w którym na ulicach Świdnika można spotkać mikołajów, śnieżynki i renifery, niosące pomoc potrzebującym. Podobnie będzie i w tym roku. Tradycyjnie, w pierwszą niedzielę grudnia odbędzie się Charytatywny Bieg Mikołajkowy i Nordic Walking. To szósta edycja imprezy organizowanej przez Stowarzyszenie Biegający Świdnik.

Początki mikołajkowego zrywu sięgają 2014 roku. Grupa świdniczan postanowiła wtedy połączyć pasję do biegania z chęcią do pomagania innym.

- Spontaniczny bieg ulicami miasta przyniósł nieoczekiwane zainteresowanie. Wzięło w nim udział 70 osób, a dary rzeczowe zostały przekazane dla Domu Dziecka w Rybczewicach - wspomina Magdalena Borowiec-Różycka z „Biegającego Świdnika”.

Kolejne lata pokazały, że wydarzenie jest bardzo potrzebne. W bieg angażują się nie tylko mieszkańcy Świdnika, ale całego województwa. Co więcej, pojawiły się głosy, by rozbudować je o drugą dyscyplinę.

- Poszerzyliśmy imprezę o marsz Nordic Walking. Promujemy ciekawe przebrania, a wszystko to w miłej, przyjacielskiej i świątecznej atmosferze - mówi członkini stowarzyszenia. - Zainteresowanie rosło z roku na rok. Piąta, jubileuszowa edycja, zgromadziła 600 uczestników i pozwoliła zebrać kwotę 25 442 zł. Pieniądze zostały przekazane na leczenie i rehabilitację Marysi Szlązak oraz Pawełka Łagowskiego.

Podobnie jak w latach ubiegłych, także w tym roku uczestnicy biegu pomogą najmłodszym. Tym razem pieniądze, które uda się zebrać podczas imprezy, zostaną przekazane na rzecz Martynki Kiryluk, cierpiącej na nowotwór nerwów wzrokowych. Choroba zaatakowała również jej kręgosłup. Pomoc trafi także do Pawełka Łagowskiego, który choruje na mózgowe porażenie dziecięce oraz epilepsję

Bieg odbędzie się 8 grudnia, o godzinie 11.00. Do pokonania będzie dystans o długości 5 km. Start i meta zostaną zlokalizowane na parkingu przed budynkiem Miejskiego Ośrodka Kultury. Zapisy on-line prowadzone są do 4 grudnia, do godz. 23.59, na stronie www.frslublin.pl. Osoby, które nie zdążą się zapisać, będą miały jeszcze szansę 7 grudnia. W godz. 15.00-20.00 w Miejskim Ośrodku Kultury czynne będzie biuro zawodów.

- Mamy nadzieję, że tegoroczna edycja pozwoli nam powtórzyć sukces z lat poprzednich. W związku z dużym zainteresowaniem limit uczestników został zwiększony do 650 osób - wyjaśnia M. Borowiec-Różycka.

Zostań wolontariuszem!

Ci, którzy nie czują się pewnie w bieganiu, stowarzyszenie zaprasza do wolontariatu. Poszukiwane są osoby energiczne, uśmiechnięte, gotowe do działania, którym niestraszne są żadne wyzwania i zimowa aura.

- Ubiegły rok był rekordowy pod względem frekwencji. Liczę, że w tym będzie podobnie - dodaje Łukasz Ścibior z „Biegającego Świdnika”.

Ankietę oraz regulamin wolontariatu można pobrać na stronie www.biegajacyswidnik.pl. Pierwsze spotkanie organizacyjne planowane jest 11 listopada, w Miejskim Ośrodku Kultury.

Podaruj pluszaka

„Biegający Świdnik” poszukuje też „fantów” na kiermasz. Potrzebne są pluszaki, puzzle, drobne upominki, gry i inne zabawki w dobrym stanie. Wszystkie będzie można kupić w dniu imprezy, a pieniądze, które uda się zebrać z ich sprzedaży, zostaną przekazane na dalsze leczenie i rehabilitację Martynki i Pawełka. Zbiórka potrwa do 29 listopada. Dary można przekazać koordynatorce kiermaszu, Barbarze Wróbel. Można się z nią skontaktować na Facebooku. Więcej informacji na www.facebook.com/BiegajacySwidnik.

sobota, 09 listopad 2019 08:01

Odblaski znowu w modzie

Są nie tylko fajnym dodatkiem do jesiennej stylizacji, ale przede wszystkim elementem sprawiającym, że wieczorem piesi stają się widoczni dla kierowców. Odbijające światło kamizelki, taśmy, naklejki, czapki, a nawet sznurowadła i skarpetki to tylko część tego, co zobaczyliśmy na wybiegu w Komendzie Powiatowej Policji w Świdniku. Wszystko za sprawą konkursu „Moda na odblaski”, zorganizowanego dla uczniów.

W tegorocznej, drugiej edycji zabawy wzięły udział cztery drużyny, reprezentujące Szkoły Podstawowe nr 3 i 5 ze Świdnika oraz SP w Rybczewicach. Podczas niecodziennego pokazu mody młodzież zaprezentowała zdobione odblaskami stroje. Przygotowała też piosenki i wiersze zachęcające do noszenia świecących gadżetów, a także hasła, na przykład „Jeśli ciemna nocka jest, załóż odblaski i się świeć”, „Gdy w odblaskach paradujesz, życie swe ratujesz” czy „Odblaski na ulicy to nasi strażnicy”. Wybierając najciekawsze prezentacje, jurorzy mieli twardy orzech do zgryzienia. Ostatecznie zdecydowali się nagrodzić wszystkich uczestników rywalizacji. Pierwsze miejsce, w kategorii grupa młodsza, zajęły dzieci z Rybczewic, natomiast drugie reprezentanci SP 3. W kategorii grupa starsza, na najwyższym stopniu podium stanęła grupa z SP 5, zaś tuż za nimi uplasowała się drużyna z SP 3.

- Dziękuję, że wzięliście udział w konkursie. Serdecznie wam gratuluję. Wszyscy jesteście zwycięzcami - mówił podinsp. Tomasz Dejer, naczelnik wydziału ruchu drogowego KPP w Świdniku. - Naszym celem jest pokazanie dzieciom i dorosłym, że noszenie odblasków ratuje życie i zdrowie. Teraz szybko zapada zmierzch. Mając na sobie takie elementy, stajecie się widoczni dla kierowców z dużej odległości.

Konkurs był też okazją do przypomnienia, w jakim miejscu i kiedy można przechodzić przez ulicę oraz jakich zasad bezpiecznego poruszania się po mieście, trzeba przestrzegać.

- Takie pogadanki organizujemy również w szkołach i przedszkolach na terenie powiatu - wyjaśnia st. asp. Magdalena Szczepanowska z KPP w Świdniku. - Uczymy dzieci i młodzież, jak dbać o swoje bezpieczeństwo w drodze do szkoły, jak zachowywać się podczas zimowego czy letniego wypoczynku oraz co zrobić, gdy zaczepia je ktoś obcy. To bardzo ważne, by umiały sobie poradzić w różnych sytuacjach.

piątek, 08 listopad 2019 12:01

Pokaże, co potrafi

Chińskie Chengdu po raz kolejny gości najlepszych zawodników z całego globu, którzy zmierzą się na Miejskich Kolarskich Mistrzostwach Świata. Rywalizacja podzielona jest na trzy dyscypliny: BMX Freestyle, cross country i trial rowerowy. W tej ostatniej pojedzie Karol Serwin, wielokrotny mistrz Polski ze Świdnika. To kolejny start na mistrzostwach w Państwie Środka w karierze sportowca.

Od kilku dni świdniczanin jest już w Chinach i przygotowuje się do zawodów. Dziś stanie na linii startu i pokaże, co potrafi.

- Warunki są bardzo trudne. Jest mokro, ślisko, wszystkie przeszkody znajdują się w gęstej trawie, utrudniającej odbicie. Mamy do pokonania 3 rundy, po 5 sekcji. Liczę na dobrą jazdę. Nie nastawiam się na żaden wynik. Po prostu, jak zawsze dam z siebie wszystko. Konkurencja jest ogromna. Jestem jednym z najstarszych zawodników na mistrzostwach. Wśród faworytów są moi podopieczni. Myślę, że to wiele wyjaśnia. Bardzo się cieszę, że mogę tu być. Chcę trenować i startować jak najdłużej, bo daje mi to ogromną radość - mówi Karol Serwin.

Wyjazd do Chin był możliwy dzięki wsparciu sponsorów: Gminie Miejskiej Świdnik, Starostwu Powiatowemu w Świdniku, Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Lubelskiego, Spółdzielczemu Bankowi Powiatowemu w Piaskach, firmie Roberta Kasprzaka, Under Armour Polska, MMSport.pl oraz Grip Grab.

sobota, 09 listopad 2019 08:00

Optyk - sprawa rodzinna

Od dwóch lat świdniczanie, którzy potrzebują okularów do korekcji wzroku, mogą je kupić w centrum miasta, przy ul. 3 Maja 1, w salonie „Optyk na Placu”. Zakład prowadzi Hubert Tkaczyk, który miłość do optyki ma we krwi. Kiedyś z ciekawością przyglądał się pracy swojej mamy. Teraz sam pomaga mieszkańcom Świdnika znaleźć wymarzoną parę „szkieł”. Nam opowiedział o zawodzie przekazywanym z pokolenia na pokolenie oraz o tym, jak się w nim odnajduje.

– Dlaczego wybrał Pan ten kierunek?

– Moja mama i ciocia prowadzą zakłady optyczne w Świdniku, zatem od najmłodszych lat miałem styczność z tym zawodem. Zawsze po lekcjach odwiedzałem mamę w pracy i obserwowałem co robi. Z roku na rok coraz bardziej mi się podobało. Kiedy rozpocząłem naukę w liceum, stwierdziłem, że też chcę się tym zajmować. Na pewno spore znaczenie miał fakt, że sam mam wadę wzroku, noszę okulary, więc po prostu wiem, na czym to polega. Kiedy zdałem maturę, rozpocząłem studia w Lublinie oraz zaoczne studium optyczne w Częstochowie. Co dwa tygodnie jeździłem na zjazd. Droga, licząca 300 km, zajmowała mi 5 godzin. Później przez cały weekend odbywały się zajęcia, a w niedzielę po południu wracałem do domu. Nie przeszkadzało mi to, bo wiedziałem, że chcę zostać optykiem. A te dwa lata studium okazały się najlepszą i najszybszą drogą do zrealizowania mojego marzenia. Udało się – w tej chwili mam dyplom technika optyka. Planuję zrobić jeszcze studia podyplomowe z optometrii. Wtedy będę mógł badać wzrok.

– Jak na Pana decyzję zareagowała mama? 

– Mówiła, że to satysfakcjonująca praca i że jeśli naprawdę mi się podoba, powinienem iść w tym kierunku. Oczywiście radziła też, żebym zastanowił się nad innymi profesjami, ale mnie ciągnęło do tej. Jestem człowiekiem cierpliwym i dokładnym, a praca optyka tego wymaga, więc czuję się w niej po prostu dobrze.

– Nie chcieliście otworzyć wspólnego salonu?

– Zależało mi na tym, żeby mieć własną działalność gospodarczą i być za nią w pełni odpowiedzialnym. Nie prowadzimy wspólnie zakładu optycznego, ale współpracujemy ze sobą. Jeśli klient nie wybierze oprawek u mamy, ona poleca mu odwiedzenie mojego salonu i odwrotnie. Marzenie o posiadaniu zakładu w pewnej części udało mi się zrealizować dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej, ale również dzięki pomocy ze strony rodziny. Wszystko zrobiliśmy wspólnymi siłami.

– „Optyk na Placu” to przede wszystkim duży wybór okularów.

– Mam oprawki różnych firm – metalowe oraz z tworzywa sztucznego. Natomiast jeżeli chodzi o ich kształt, w ofercie stale posiadam okrągłe, pilotki, prostokątne, tak zwane kocie oczy oraz motylki. W moim zakładzie dostępne są również okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV 400 oraz  z polaryzacją, także w przystępnych cenach. Z całą pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Zamierzam też podjąć współpracę z firmą produkującą soczewki kontaktowe, dlatego w niedalekiej przyszłości będzie je można u mnie nabyć.

– Jakie oprawy są teraz modne? Na które wzory i kolory powinni zwrócić uwagę użytkownicy okularów?

– Obecnie popularne są klasyczne wzory, takie jak lenonki, pilotki czy kocie oczy. Modne są oprawy metalowe, delikatne, w kolorze srebrnym albo złotym. Klienci coraz częściej wybierają też oprawki z elementami w innych kolorach. Stałą popularnością jednak cieszą się te z tworzywa sztucznego.

– Jak zatem dobrać parę odpowiednią dla siebie?

– Przede wszystkim, zawsze pomagam klientom dopasować oprawki do ich typu urody. Zdarza się, że komuś podobają się okulary, które nie do końca do niego pasują. Są za duże, za małe, zasłaniają brwi bądź opierają się na policzkach. A przecież nie o taki efekt chodzi. W podobnej sytuacji staram się podpowiedzieć, który model  będzie pasował idealnie. Bywa także, że ludzie boją się zmian, są przyzwyczajeni do jednego kształtu oprawy. Staram się jednak zaproponować coś nowego, żeby mogli zobaczyć się w innej odsłonie. Cieszy mnie, kiedy okazuje się, że klientowi podoba się moja propozycja, a jeśli nie trafię w jego gust, to zostajemy przy tym, co zna i lubi.

– A jakie „szkła” wybrać? Tu też mamy szeroki wybór.

– Szkło wypierają już soczewki organiczne, które są lżejsze i nietłukące. W zależności od potrzeby, możemy zamówić je z różnymi powłokami antyrefleksyjnymi. Podstawowa eliminuje refleksy powstające na powierzchni soczewki, przez które oczy mogą się  szybciej męczyć oraz sprawia, że łatwiej je czyścić. Kolejną będzie powłoka, która dodatkowo niweluje światło niebieskie – nadaje się dla osób pracujących przy komputerze, na smartphonie czy w pomieszczeniu ze sztucznym oświetleniem. Istnieją też specjalne powłoki dla kierowców. Oni z kolei potrzebują okularów, które ograniczą efekt oślepienia światłami samochodów, pomagają wyraźniej widzieć podczas deszczu/mgły. Wszystkie te rozwiązania można zastosować również w okularach korekcyjnych przeciwsłonecznych – w zwykłych barwionych, polaryzacyjnych, fotochromowych bądź fotochromowych z polaryzacją. W ofercie posiadam również soczewki dwuogniskowe, które zastępują dwie pary okularów – do bliży i do dali oraz soczewki progresywne, dzięki którym będziemy widzieć ostro w każdej odległości.

– Klienci zdają sobie sprawę, że mogą wybierać z tak wielu rozwiązań?

– Często wychodzi to już po wyborze oprawki. Wówczas przeprowadzam z klientem wywiad. Pytam o hobby, zainteresowania, pracę czy jazdę samochodem. Mogę mu wtedy zaproponować odpowiednią powłokę oraz konstrukcję. Zdarza się, że ktoś po raz pierwszy słyszy o takim rozwiązaniu, ale gdy już się zdecyduje, jest zadowolony z efektu.

– Salon „Optyk na Placu” niedawno dołączył do miejskiego programu lojalnościowego „Mieszkam w Świdniku – Kupuję w Świdniku.” Co zyskują posiadacze karty rabatowej?

– Mogą liczyć na 30% zniżki na podstawowe soczewki z antyrefleksem albo darmową usługę wykonania okularów. Do każdej pary posiadacz karty dostanie futerał na okulary i ściereczkę z mikrofibry do ich czyszczenia.

– Czy wykonuje Pan także naprawy?

– Oczywiście, nasze trzy rodzinne salony znane są z tego, że niestraszne są nam żadne uszkodzenia okularów. Wykonuję naprawy takie jak wymiana fleksa, naprawa fleksa niewymiennego na „sztywno”, zausznika, lutowanie, prostowanie okularów, klejenie pęknięć oraz wiele innych. Każdą naprawę staram się robić od ręki albo chociaż tego samego dnia, więc jeśli komuś zdarzył się wypadek z okularami, serdecznie zapraszam. Możliwa jest również wymiana samych soczewek. Muszę jednak wcześniej sprawdzić, czy oprawka nadaje się do tego, czy nie jest popękana albo wykrzywiona. Jeśli klient ma większą wadę i nie może funkcjonować bez okularów, zamawiam soczewki. Kiedy przyjdą, niezwłocznie dzwonię do niego, by zostawił okulary na godzinę, maksymalnie dwie. Po tym czasie są gotowe do odebrania.

– Co jest najfajniejszego w tej pracy?

– Możliwość sprawiania przyjemności innym ludziom. Odnowienia ich wizerunku i doradzenia, w których okularach będą wyglądać dobrze, które podkreślą ich charakter i styl za atrakcyjną cenę. Dodatkowo, od 12 do 19 listopada będzie obowiązywało aż 50% zniżki na drugą oprawkę. Można zatem kupić dwie pary dla siebie albo zabrać kogoś znajomego, kto także potrzebuje okularów. Wtedy również skorzysta z promocji. Zapraszam do salonu!

Agata Flisiak

czwartek, 07 listopad 2019 11:25

Podpalił się przed sądem

Dziś, przed południem, przed budynkiem sądu rejonowego przy ulicy Wyszyńskiego w Świdniku 49-letni mieszkaniec gminy Wólka oblał się łatwopalną cieczą, a następnie podpalił. Został przewieziony do szpitala w Łęcznej. Obrażenia mężczyzny na szczęście nie zagrażają jego życiu.

Zdarzenie miało miejsce około godziny 10.30. Jako pierwsi na miejscu pojawili się policjanci, którzy udzielili mężczyźnie pierwszej pomocy. Interweniował również zespół pogotowia ratunkowego.

- Ze wstępnych ustaleń wynika, że było to samopodpalenie. Wiemy też, że 49-latek sam zdołał sam zdjąć z siebie płonące ubranie - wyjaśnia asp. Elwira Domaradzka z Komendy Powiatowej Policji w Świdniku.

Nie wiadomo dlaczego mężczyzna posunął się do tak desperackiego kroku. Policjanci, pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności zdarzenia.

 

 

czwartek, 07 listopad 2019 10:37

Święto na sportowo

Wielu mieszkańców uczci odzyskanie wolności przez Polskę na sportowo. W poniedziałek wezmą udział w XVII edycji Biegów Niepodległości. Na linii startu staną maluchy, uczniowie szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych. Nie zabraknie też doświadczonych biegaczy. W tym roku uczestnicy zostaną podzieleni na 15 kategorii.

Najwięcej zawodników weźmie udział w biegu głównym, na dystansie 1918 m. Jego trasa przebiega ul. Niepodległości, Kosynierów do skrzyżowania z Racławicką. W tym miejscu zawodnicy zawrócą i ruszą dalej ul. Kosynierów i Niepodległości, do mety, na placu Konstytucji 3 Maja. Każdy uczestnik otrzyma pamiątkową koszulkę, a zdobywcy trzech najwyższych lokat dyplomy, puchary i nagrody rzeczowe. Jak zwykle organizatorzy przeprowadzą również losowanie nagród rzeczowych wśród wszystkich biegaczy. Zapisy odbędą się w dniu imprezy. Biuro zawodów stanie na placu w centrum miasta. Będzie czynne w godzinach 10.30-15.30.

XVII Biegi Niepodległości - program:

10.30-12.00 Zapisy (biuro zawodów - namiot na placu Konstytucji 3 maja)

12.00 Otwarcie zawodów

12.15 Bieg „malucha” - dziewczynki rocznik 2015 i młodsze (ukończone 3 lata) - dystans ok. 150 m (start z ul. Niepodległości - na wysokości ul. Kościuszki)

12.20 Bieg przedszkolaka - dziewczynki rocznik 2013 i młodsze (5-6-latki) - dystans ok. 150 m

12.25 Bieg „malucha” - chłopcy rocznik 2015 i młodsi (ukończone 3 lata) - dystans ok. 150 m

12.30 Bieg przedszkolaka - chłopcy rocznik 2013 i młodsi (5-6-latki) - dystans ok. 150 m

12.35 Bieg dziewcząt kl. I, II szkoły podstawowe (rocznik 2012-2011) - dystans ok. 300 m (start z ul. Niepodległości - na wysokości ul. Hotelowej)

12.40 Bieg chłopców kl. I, II szkoły podstawowe (rocznik 2012-2011) - dystans ok. 300 m

12.45 Bieg dziewcząt kl. III i IV szkoły podstawowe (rocznik 2010-2009) - dystans ok. 400 m (start z ul. Niepodległości - na wysokości ul. Kopernika)

12.50 Bieg chłopców kl. III i IV szkoły podstawowe (rocznik 2010-2009) - dystans ok. 400 m

12.55 Bieg dziewcząt kl. V, VI szkoły podstawowe (rocznik 2008-2007) - dystans ok. 400 m

13.00 Bieg chłopców kl. V, VI szkoły podstawowe (rocznik 2008-2007) - dystans ok. 500 m (start z ul. Niepodległości - na wysokości ul. Kosynierów)

13.05 Bieg dziewcząt kl. VII, VIII SP (rocznik 2006, 2005) - dystans ok. 500 m

13.10 Bieg dziewcząt ze szkół ponadgimnazjalnych (rocznik 2004, 2003, 2002, 2001) - dystans ok. 500 m

13.15 Bieg chłopców kl. VII, VIII SP (rocznik 2006, 2005) - dystans ok. 800 m (start z ul. Kosynierów - na wysokości ul. Turystycznej)

13.25 Bieg chłopców ze szkół ponadgimnazjalnych (rocznik 2004,2003,2002, 2001) - dystans ok. 800 m

13.35 Bieg główny kobiet i mężczyzn (oddzielna klasyfikacja) w kategorii otwartej - dystans 1918 m, (start z linii mety, pętla po trasie: ul. Niepodległości - ul. Kosynierów - nawrót przy skrzyżowaniu z ul. Racławicką - ul. Kosynierów - ul. Niepodległości - meta: Plac Konstytucji 3-go Maja)

13.45-14.10 Część artystyczna

14.15-15.15 Dekoracja laureatów, losowanie nagród

czwartek, 07 listopad 2019 10:42

Uczcimy Niepodległą

11 listopada 1918 roku to jedna z najważniejszych dat w historii naszego kraju. Tego dnia Polska, po 123 latach zaborów, odzyskała niepodległość i wróciła na mapy świata. Za kilka dni będziemy obchodzić 101 rocznicę tego wydarzenia. Z tej okazji, w naszym mieście odbędą się oficjalne uroczystości, koncerty i imprezy sportowe.

Wielkie świętowanie rozpocznie się już w niedzielę, 10 listopada. Tego dnia, w Miejskim Ośrodku Kultury zaprezentują się młode talenty wokalne. Wezmą udział w 20. edycji Przeglądu Piosenki Patriotycznej.

Główne uroczystości, z udziałem władz państwowych i miejskich, odbędą się w poniedziałek, na placu Konstytucji 3 Maja. Świdniczanie wspólnie zaśpiewają hymn państwowy i złożą kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Następnie przejdą ulicą Wyszyńskiego do kościoła pw. NMP Matki Kościoła, gdzie zostanie odprawiona msza św. za Ojczyznę.

Święto niepodległości na sportowo

Wielu mieszkańców uczci odzyskanie wolności przez Polskę na sportowo. W poniedziałek wezmą udział w XVII edycji Biegów Niepodległości. Na linii startu staną maluchy, uczniowie szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych. Nie zabraknie też doświadczonych biegaczy. W tym roku uczestnicy zostaną podzieleni na 15 kategorii. Najwięcej zawodników weźmie udział w biegu głównym, na dystansie 1918 m. Zapisy odbędą się w dniu imprezy. Biuro zawodów stanie na placu w centrum miasta. Będzie czynne w godzinach 10.30-15.30 (ZOBACZ: Pełna trasa biegów i program).

Tego dnia, w hali sportowej I Liceum Ogólnokształcącego, zostanie również rozegrany XVIII Turniej Niepodległości w Futsalu o Puchar Burmistrza Świdnika (ZOBACZ: Program turnieju).

Rozśpiewana Niepodległa

W poniedziałek na kolejne muzyczne spotkanie zaprasza Miejski Ośrodek Kultury. Dla świdnickiej publiczności zagra Norbert „Smoła” Smoliński, lider zespołu Contra Mundum. Koncert pt. „Strofy wolności” rozpocznie się o godz. 19.00.

Spółdzielczy Dom Kultury przygotował natomiast patriotyczny koncert „Dla Ciebie, Polsko”. Wystąpią w nim: Teatr „Na podłodze”, Anna Choina, chór „Tercja”, zespół wokalny „Quenye”, „Bolero”, Zespół Przedszkoli nr 2, „Promyczki” z ZP nr 2 oraz Czarodzieje Dobrodzieje z SDK.

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości zakończą się 17 listopada koncertem chóru „Arion” oraz występem Zespołu Tańca Ludowego „Leszczyniacy”.

Uwaga kierowcy!

W związku z przemarszem mieszkańców z placu Konstytucji 3 maja do parafii pw. NMP Matki Kościoła, kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami w ruchu. Policjanci będą także zabezpieczać biegi uliczne.

Program obchodów:

10 listopada

11.00 XX Przegląd Piosenki Patriotycznej - część 1: grupy przedszkolne (sala widowiskowa MOK)

13.00 XX Przegląd Piosenki Patriotycznej - część 2: grupy szkolne (sala widowiskowa MOK)

11 listopada

9.00 Uroczystości oficjalne z udziałem władz państwowych i miejskich (plac Konstytucji 3 maja)

9.00 XVIII Turniej Niepodległości w Futsalu o Puchar Burmistrza Świdnika (hala sportowa I LO)

10.00 Msza święta (parafia pw. NMP Matki Kościoła)

12.00 XVII Uliczne Biegi Niepodległości (plac Konstytucji 3 maja)

16.30 Koncert „Dla Ciebie, Polsko” (SDK, sala widowiskowa)

19.00 Koncert Norberta „Smoły” Smolińskiego (sala kameralna MOK)

Imprezy towarzyszące: wystawa sprzętu wojskowego na placu Konstytucji 3 maja, przygotowana przez 2. Lubelską Brygadę Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego pseud. Zapora i 2. Hrubieszowski Pułk Rozpoznawczy im. mjr. Henryka Dobrzańskiego pseud. Hubal.

17 listopada

17.00 Koncert chóru „Arion” oraz występ Zespołu Tańca ludowego „Leszczyniacy” (sala kameralna MOK)

czwartek, 07 listopad 2019 10:22

Wpadli podczas kontroli

Dwie zatrzymane osoby i jedna ukarana mandatem. Tak zakończyła się kontrola drogowa Volkswagena Passata, którą przeprowadzili policjanci ze świdnickiego patrolu.

Funkcjonariusze, podczas kontroli pojazdu wyczuli charakterystyczną woń marihuany.

- Okazało się, że 18-latka i jej 19-letni kolega ze Świdnika mieli przy sobie susz roślinny w postaci marihuany. Mundurowi przeszukali również ich miejsca zamieszkania tych osób, gdzie znaleźli dodatkowo 35 g suszu - mówi asp. Elwira Domaradzka z Komendy Powiatowej Policji w Świdniku.

Kobieta i jej kolega zostali zatrzymani. Usłyszeli zarzuty posiadania środków odurzających, za co grozi im kolejno do 3 i do 10 lat pozbawienia wolności. Ponadto, okazało się, że kierujący samochodem 24-latek z Lublina nie posiada prawa jazdy. Został ukarany mandatem w kwocie 500 zł.

Strona 1 z 106

Najczęściej czytane