• Repertuar
  • Schronisko w Krzesimowie
  • rodzinka
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • Zdrowy Świdnik
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Idzie sobie Grześ...
wtorek, 28 styczeń 2020 17:00

Miliony w zasięgu ręki

Każdy z 54 samorządów ma szansę na pieniądze. Wielomilionowe dofinansowania trafią do tych gmin, które napiszą najlepsze projekty. Pomogą im doradcy ze Związku Miast Polskich. W środę świdniccy urzędnicy po raz pierwszy spotkali się ze specjalistami z ZMP.

Stawka jest wysoka. Świdnik ma szansę na 10 mln euro dofinansowania z Funduszy Norweskich. Z Programu Rozwój Lokalny mogą skorzystać małe i średnie miasta. W pierwszym etapie samorządy tworzyły zarysy projektów. Na tej podstawie z ponad 200 zgłoszeń wybrano 54. Wśród nich znalazł się również Świdnik. W połowie stycznia przedstawiciele miast, które zwycięsko przeszły przez pierwszy etap, spotkali się w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, które nadzoruje program.

– Tym samym rozpoczęliśmy najważniejszy etap przygotowywania naszych projektów. Wszystkim samorządom zostali przydzieleni eksperci ze Związku Miast Polskich, którzy na tym etapie mają służyć pomocą i radą. Mamy czas do końca lipca na opracowanie i złożenie kompletnych dokumentacji – tłumaczył Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

– Otrzymaliśmy ogromną i być może jedyną szansę, na zdobycie tak wielkich pieniędzy. Projekty realizowane w ramach tzw. funduszy norweskich są dofinansowane w 100 procentach – dodawała Ewa Jankowska, sekretarz miasta.

Prace nad projektami rozpoczęły się bardzo szybko. W środę w świdnickim ratuszu odbyło się pierwsze spotkanie urzędników z zespołem doradców ze Związku Miast Polskich.

– Było to spotkanie robocze, podczas którego zostały określone zasady współpracy, harmonogram działań i nasze cele – wyjaśnia M. Dmowski.

Na dotacje może liczyć około 15 najlepszych projektów. Świdnicki zarys zawierał cztery przedsięwzięcia inwestycyjne. Postawiono w nich na ekologię, rozwój przedsiębiorczości i usług społecznych. – Zaproponowaliśmy przebudowę targowiska, powstanie wodnych placów zabaw w kilku lokalizacjach, zakup elektrycznych autobusów i stacji ładowania dla tego typu pojazdów oraz budowę Centrum Usług Społecznych – wymienia M. Dmowski.

Budynek miałby stanąć na miejskim terenie przy ul. Klonowej, obok planowanego żłobka.

– Inwestycje mogą pochłonąć 60 proc. otrzymanej dotacji. Resztę pieniędzy przeznaczymy na najróżniejsze programy społeczne czy przedsięwzięcia aktywizujące mieszkańców. Ich celem będzie zagospodarowanie i wykorzystanie wybudowanej infrastruktury – dodaje zastępca burmistrza.

 

piątek, 24 styczeń 2020 09:00

Park Avia rekrutuje

Do obsługi nowych obiektów potrzeba będzie około 20 osób. Dziś Miejski Klub Sportowy Avia rozpoczął poszukiwania kasjerów oraz pracowników podbasenia. Ratownicy i ekipa sprzątająca zostaną wyłonieni w formie przetargu.

Do uruchomienia kompleksu zostało nieco ponad dwa miesiące. Prace wykończeniowe są już na finiszu. Rozpoczęły się także odbiory poszczególnych elementów, badania próbek wody oraz wizyty w Parku Avia przedstawicieli federacji sportowych.

Firma Warbud, budująca baseny, ma czas do końca lutego na zamknięcie całego etapu inwestycyjnego. Otwarcie obiektu zostało wyznaczone na 1 kwietnia. Ostatni miesiąc upłynie na uzyskiwaniu wszystkich niezbędnych pozwoleń oraz na dopinaniu ostatnich szczegółów organizacyjnych.

Już wiadomo, że nowymi obiektami będzie zarządzać Miejski Klub Sportowy Avia, który obecnie trzyma pieczę nad stadionem i kortami tenisowymi. Spółka powstała pod koniec 2016 roku i jej celem było prowadzenie sekcji siatkarskiej i piłkarskiej, ale również zarządzanie ówczesną i przyszłą infrastrukturą sportową. Formalnie miejska spółka przejmie baseny po zakończeniu ich budowy. Nie czekając na tę chwilę rozpoczęła już przygotowania.

- Łatwiej i taniej przekazać zarząd nad nowym obiektem istniejącej spółce, która ma już doświadczenie. Tym bardziej, że zależy nam na czasie. Chcemy, żeby w chwili zakończenia budowy, MKS był od razu gotowy do przejęcia Parku Avia, miał pełną strukturę, pracowników oraz przemyślaną formułę zarządzania. Zależy nam, żeby prowadził obiekty nie tylko dobrze, ale również efektywnie - tłumaczyła Ewa Jankowska, sekretarz miasta.

Od dzisiaj spółka rozpoczęła rekrutację pracowników do Parku Avia.

- Poszukujemy 6 kasjerów i tyle samo osób, które zajmą się techniczną obsługą podbasenia - wyjaśnia Radosław Szczerba, prezes MKS Avia.

Ogłoszenia z wymaganiami wobec nowych pracowników można znaleźć na stronie www.avia-swidnik.pl oraz w załącznikach poniżej.

- Osoby zainteresowane mogą przesyłać do nas CV w formie mailowej na adres rekrutacja@avia-swidnik.pl lub dostarczyć je osobiście do siedziby MKS przy ul. Sportowej 2 - mówi R. Szczerba.

W Parku Avia będą również pracować, między innymi ratownicy, oraz ekipa sprzątająca. Wykonywanie tych zadań zostanie zlecone podmiotom zewnętrznym.

- Na te usługi będzie ogłoszony przetarg - dodaje prezes MKS Avia.

- Nie oznacza to jednak, że wybrane firmy nie będą szukać tych pracowników w Świdniku. Na pewno będziemy przekazywać dalsze informację o naborze i pomagać w znalezieniu odpowiednich osób - dodaje Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

Ostatni do wzięcia

W listopadzie, miejskim urzędnikom udało się rozstrzygnąć przetarg na wynajem dwóch lokali komercyjnych na terenie hali basenowej. W największym zostanie otwarta restauracja, w najmniejszym punkt handlowy. Nie było za to chętnego na średnie pomieszczenie o powierzchni blisko 100 mkw.

Przedstawiciele ratusza od razu zapowiadali, że jeszcze raz poszukają najemcy na ten lokal. Właśnie ogłosili drugi przetarg. Zainteresowani muszą do końca stycznia wpłacić wadium w kwocie 380 zł. Licytacja została zaplanowana na 5 lutego.

niedziela, 26 styczeń 2020 09:52

Rusza przebudowa

Od poniedziałku zostanie zamknięty początkowy fragment ul. Okulickiego, od ul. Wyspiańskiego w stronę szpitala. Urząd Miasta właśnie rozpoczął przebudowę tego odcinka ulicy w ramach projektu „Mobilny LOF”. Kolejnym etapem będzie budowa dworca przesiadkowego oraz ścieżki rowerowej i chodnika wzdłuż ul. Targowej, na której również trwa już remont.

Ogromna inwestycja polegająca na budowie dworca przesiadkowego oraz skomunikowanie go ze stacją kolejową Świdnik-Wschód zostało podzielone na dwa etapy. Oba wykonuje Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Lubartów S.A. Firma rozpoczęła od drugiej części zamówienia, czyli przebudowy fragmentu ul. Okulickiego. Inwestycja obejmuje wymianę nawierzchni na odcinku od al. Lotników Polskich do ul. Wyspiańskiego, budowie chodników, ścieżki rowerowej oraz dodatkowych miejsc parkingowych. Wartość inwestycji została wyceniona na ponad 3 mln zł.

Zakres prac jest na tyle duży, że wykonawca zdecydował o czasowym zamknięciu przebudowywanego fragmentu drogi. Od poniedziałku mieszkańcy dojadą ul. Okulickiego tylko do wysokości ul. Wyspiańskiego, początkowy fragment od al. Lotników Polskich zostanie wyłączony z ruchu.

Zmiany na Targowej

Zadaniem wykonawcy jest także budowa ścieżki rowerowej oraz chodnika przy całej długości ul. Targowej. Dzięki temu mieszkańcy będą mogli się przemieszczać między stacją PKP Świdnik-Miasto oraz Świdnik-Wschód. W programie „Mobilny LOF” nie znalazła się za to wymiana nawierzchni na ul. Targowej, choć jest mocno zniszczona.

- Trudno sobie wyobrazić sytuację, żeby przy tej istotnej dla mieszkańców ulicy powstał nowy chodnik i droga dla rowerów, a sam asfalt wyglądał tak jak dotychczas - mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza. - Podjęliśmy więc decyzję o przeprowadzeniu remontu we własnym zakresie.

Wymiana nawierzchni przy ul. Targowej już się rozpoczęła.

Kolej na dworzec

Kilkanaście dni temu, miejscy urzędnicy rozstrzygnęli przetarg na wykonanie pierwszego etapu całego przedsięwzięcia. Chodzi o budowę dworca przesiadkowego, fragmentu ul. Klubowej oraz przebudowę dwóch skrzyżowań. Ta część inwestycji została wyceniona na 7,8 mln zł.

Wykonawca zajmie się, m.in. budową poczekalni dla podróżnych, wyposażoną w toalety. Przy ul. Kolejowej powstanie również plac manewrowy dla autobusów oraz stanowiska, na których pasażerowie wsiądą do pojazdów. Korzystający z dworca będą mogli również zostawić swoje samochody i jednoślady na pobliskim parkingu. Po zakończeniu inwestycji przy budynku zostanie także zlokalizowana stacja roweru miejskiego. Żeby większe pojazdy mogły bezpiecznie wjechać na dworzec, zostanie wybudowany blisko 200-metrowy fragment ul. Klubowej. Zmiany czekają także skrzyżowanie ul. Kolejowej z al. Lotników Polskich. W planach jest również przebudowa zbiegu ul. Struga z al. Lotników Polskich. Inwestycja ma się zakończyć do 30 listopada tego roku.

Z unijnym wsparciem

Zadanie Mobilny LOF (Lubelskie Obszar Funkcjonalny) w Świdniku jest elementem dużego projektu partnerskiego 11 gmin Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego. Projekt jest dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.

poniedziałek, 20 styczeń 2020 09:35

Coraz bliżej żłobka

Jeszcze w tym miesiącu władze miasta planują ogłoszenie przetargu na żłobek. Placówka dla maluchów powstanie przy ul. Klonowej i pomieści 125 dzieci. Urzędnicy ubiegają się również o dofinansowanie rządowe budowy, choć z rozpoczęciem inwestycji nie będą czekać do rozstrzygnięcia ministerialnego konkursu.

W tej chwili w Świdniku działają dwa żłobki miejskie i cztery prywatne. Z opieki w nich może skorzystać około 155 dzieci. Po kolejnych naborach do placówek widać, że potrzeby są dużo większe. Dlatego władze miasta już od kilku lat zastanawiały się nad budową nowego żłobka. W minionym roku inwestycja po raz pierwszy pojawiła się w budżecie. Ratusz zdobył na nią rządowe dofinansowanie. Okazało się jednak, że w technologii, w której została zaplanowana, nie da się jej wykonać w ciągu dziesięciu miesięcy, a takie były wymogi programu. Przedstawiciele ratusza od razu zaznaczali, że nie zamierzają rezygnować z budowy nowej placówki dla maluchów.

- Zmienimy projekt i jeszcze raz złożymy wniosek o dofinansowanie - tłumaczył Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

Już w listopadzie minionego roku nowy projekt trafił do Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które zarządza programem Maluch Plus. Inwestycja została również wpisana do tegorocznego budżetu. Według szacunków urzędników budowa nowej placówki dla maluchów pochłonie ok. 8 mln zł.

- Żłobek powstanie w części miasta, w której jest szczególnie dużo rodzin z małymi dziećmi - tłumaczy burmistrz Waldemar Jakson. - Będzie zlokalizowany przy ulicy Klonowej, między ulicami Kopera i Kasperka.

Placówka zostanie wybudowana na miejskiej działce, która od lat jest zarezerwowana na działalność oświatową i społeczną. W tej chwili jeszcze nie wiadomo, czy świdnicka inwestycja otrzyma ministerialne wsparcie. Natomiast miejscy urzędnicy kończą już przygotowywanie dokumentacji potrzebnej do ogłoszenia przetargu.

- Chcemy rozpocząć procedurę przetargową jeszcze w tym miesiącu - mówi M. Dmowski. - Mamy już zmieniony projekt.

Żłobek powstanie w technologii modułowej. Będzie budynkiem nowoczesnym, ekologicznym i energooszczędnym. W nowej placówce znajdzie opiekę około 120 najmłodszych świdniczan. Przedstawiciele ratusza tłumaczą, że liczba miejsc w planowanym żłobku została ustalona na podstawie badania zapotrzebowania mieszkańców Świdnika na takie usługi.

niedziela, 19 styczeń 2020 18:23

Muzyczna uczta z nagrodami

Co to było za popołudnie! W sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury odbyła się Gala Noworoczna podczas której popis swych wyjątkowych umiejętności dała Helicopters Brass Orchestra. Zanim  jednak muzycy zawładnęli sceną rozstrzygnęliśmy trzecią edycję Małego i Wielkiego Konkursu Wiedzy o Świdniku. Nie zabrakło również życzeń noworocznych i… imieninowych.

Jak zwykle miłośnicy dobrej muzyki nie zawiedli. Wypełnili salę widowiskową aż po brzegi. W ich obecności swoje nagrody odebrali najlepsi z najlepszych, którzy zdecydowali się stanąć w szranki, w konkursie organizowanym przez Głos Świdnika, portal Świdnik – wysokich lotów! oraz Miejski Ośrodek Kultury. Nagrody najlepszym wręczyli fundatorzy oraz przedstawiciele władz miasta.

Mamy zwycięzców

W kategorii najmłodszej, obejmującej uczniów IV i V klas szkół podstawowych triumfował Filip Filipowicz (SP nr 3). II miejsce zajął Kacper Gałecki (SP nr 3), a na trzecim uplasowała się Natalia Furtak (SP nr 3).

Wśród uczniów klas od 6 do 8 szkół podstawowych zwyciężyła Paulina Olender (SP nr 7). Druga nagroda przypadła Szymonowi Bronowiczowi (SP nr 5). Trzecią zdobyła Wiktoria Kożuch (SP nr 7).

Uczniowie rywalizowali również w kategorii drużynowej. Najlepszy okazał się zespół ze Szkoły Podstawowej nr 7 w składzie: Paulina Olender, Wiktoria Kożuch, Kaja Kotowska, Gabriela Gumieniak, Martyna Klembowska, Paweł Bogusz, Julia Lato, Dagmara Krupińska.

Zwycięzcy w nagrodę wyjadą na wycieczka do sejmu na zaproszenie Artura Sobonia, posła na sejm i wiceministra  aktywów państwowych.

W trzeciej kategorii wystartowali uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz osoby dorosłe. III miejsce zdobył tym razem Grzegorz Gołębiowski. Druga lokata przypadła Anecie Bronowicz. Główną nagrodę w postaci laptopa zdobyła Magdalena Kurowska. Wręczył ją burmistrz Waldemar Jakson.

- Chcemy przekonać naszych mieszkańców, że warto kochać Świdnik i być z niego dumnym. Trudno jednak żywić do miasta takie uczucia nie wiedząc nic o jego historii. Dlatego im więcej podobnych konkursów, tym lepiej, tym szersza wiedza o naszej małej ojczyźnie – mówił Waldemar Jakson.

O Avii wiedzą wszystko

Nieco na marginesie III Wielkiego i Małego Konkursu Wiedzy o Świdniku zorganizowaliśmy również błyskawiczny mini konkurs wiedzy o Klubie Sportowym Avia, a właściwie jego historii. Czytelnicy mieli za zadanie rozpoznać na zdjęciach sportowców i działaczy sekcji siatkarskiej oraz bokserskiej z przełomu lat 70. i 80. W tej konkurencji największą wiedzą, czy raczej pamięcią wykazali się Jerzy Dudzik i Julita Witczak. W nagrodę otrzymali klubowe koszulki z autografami siatkarzy, ufundowane przez MKS Avia.

Z życzeniami i z muzyką

Jak przystało na Galę Noworoczną nie mogło obyć się również bez życzeń. Złożyli je świdniczanom burmistrz Waldemar Jakson oraz dyrygent Helicopters Brass Orchestra, Rafał Maruszak. Wcześniej jednak świdnickie, eksportowe „dęciaki” dały popis swojego kunsztu. Orkiestra pod wodzą także swojego drugiego dyrygenta, Karola Dziubaka, zabrała publiczność w podróż od muzyki klasycznej, przez utwory świąteczne, taneczne, aż po rockowe evergreeny z repertuaru Erica Claptona. Elektryzującą muzyczną wycieczkę zakończył Marsz Radetzky’ego oraz niezwykle energetyczne Bolero.

Na koncercie nie mogło również zabraknąć wieloletniego dyrygenta świdnickiej orkiestry, Henryka Maruszka. Tak się złożyło, że dzisiaj obchodził imieniny. Po życzeniach oraz wręczeniu kwiatów, Helicopters Brass Orchestra zagrała, a publiczność zaśpiewała, solenizantowi tradycyjne „Sto lat”.

Sponsorzy i przyjaciele Wielkiego i Małego Konkursu Wiedzy o Świdniku

Dziękujemy za wsparcie i przekazanie nagród dla zwycięzców konkursu: wiceministerowi Arturowi Soboniowi, Urzędowi Miasta, Miejskiemu Ośrodkowi Kultury, PZL-Świdnik, spółce Remondis, Przedsiębiorstwu Energetyki Cieplnej PEC, Przedsiębiorstwu Komunalnemu „Pegimek”, Galerii Venus, Bricomarche oraz Miejski Klub Sportowy Avia.

 

 

piątek, 17 styczeń 2020 08:34

Ogłoszenie

Ogłoszenie otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego z zakresu wychowania przedszkolnego na terenie Gminy Miejskiej Świdnik.

Szczegóły w linku: 
https://umswidnik.bip.lubelskie.pl/index.php?id=380&p1=szczegoly&p2=1474266

piątek, 17 styczeń 2020 08:30

Odbierają, oglądają, oceniają

W tym tygodniu w Parku Avia ruszyły pierwsze odbiory wykonanych prac. Zakończono również montaż wodnego placu zabaw w obiektach zewnętrznych oraz siłowni. Baseny oglądali też przedstawiciele Polskiego Związku Pływackiego.

Największa świdnicka inwestycja przeszła do kolejnego etapu. Po testach urządzeń i napełnieniu basenu, rozpoczęły się prace odbiorowe.

– Co dla nas bardzo ważne, proces inwestycyjny toczy się zgodnie z planem – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza. – Oznacza to, że już za nieco ponad dwa miesiące będziemy gotowi, żeby do Parku Avia zaprosić mieszkańców.

Ostatnie prace wykończeniowe trwają jeszcze wewnątrz obiektów. Na basenach pojawiły  się już wszystkie wodne zabawki dla najmłodszych, zamontowano również liny odgradzające tory do pływania.

Na zewnątrz zakończyła się budowa wodnego placu zabaw oraz siłowni. Gotowe są wszystkie boiska i plac sprawnościowy. Wokół obiektu posadzono nowe drzewa.

Wizytę na basenie zapowiedzieli również przedstawiciele Polskiego Związku Pływackiego. Zgodnie z umową budowa Parku Avia będzie miała swój finisz z końcem lutego. W ciągu kolejnego miesiąca obiekty będą przygotowywane do uruchomienia.

– Mieszkańcy oczekiwali kompleksu basenów i stąd, między innymi, decyzja o przystąpieniu do największej budowy ostatnich lat. Dodatkowo kompleks wzbogacimy o zielony park z wieloma atrakcjami. Wybraliśmy już wykonawcę tej inwestycji, niebawem rozpoczną się prace – dodaje burmistrz Waldemar Jakson.

Władze miasta poszukują również najemcy na ostatni z trzech lokali komercyjnych, które będą się mieściły w Parku Avia. Do wzięcia jest blisko 100 – metrowe pomieszczenie. – W pierwszym przetargu nie było na nie chętnych. Liczymy, że uda się ich znaleźć, tym bardziej, że mamy wiele pytań od przedsiębiorców o ten lokal – mówi M. Dmowski.

W największym pomieszczeniu będzie się mieściła restauracja, w najmniejszym punkt handlowy. Przetarg na średni lokal został wyznaczony na 5 lutego. 27 stycznia chętni przedsiębiorcy będą mogli go obejrzeć.

piątek, 17 styczeń 2020 11:15

Budowa dobiega końca

W listopadzie tego roku zakończy się jedna z największych inwestycji w dziejach Świdnika. I chociaż kolektora wód deszczowych na co dzień nie widać, jest gwarantem spokojnego snu wielu mieszkańców. Ratusz właśnie ogłosił przetarg na ostatni etap wielkiej budowy.

Jeszcze kilka lat temu mieszkańcy ul. Wiśniowej, Głogowej, Akacjowej, Spadochroniarzy a nawet al. Lotników Polskich, z niepokojem patrzyli w niebo. Obawiali się ulewnych deszczów, które niosły ze sobą podtopienia bloków, domów, lokali usługowych i garaży. Problem mogła rozwiązać budowa kolektora wód deszczowych.
Mieszkańcy podpisywali petycje,  ale w miejskiej kasie brakowało pieniędzy.

– Nie wszyscy zdawali sobie sprawę jak wielkie to przedsięwzięcie i jak ogromnych środków wymaga. Wstępnie budowa kolektora została wyceniona na 40 mln zł. Nie było nas stać, żeby od razu przystąpić do tak ogromnej inwestycji. Postanowiliśmy ją więc podzielić na etapy – mówi burmistrz Waldemar Jakson.

Pierwsze prace ruszyły już w 2011 roku. Rury, które miały zbierać deszczówkę położono w rejonie osiedla Brzeziny. Ale był to dopiero początek. Żeby system mógł prawidłowo działać, nitki rur musiały mieć kilka kilometrów i kończyć się oczyszczalnią wód deszczowych  oraz zbiornikiem retencyjnym.

W kolejnych latach powstawały następne odcinki kolektora. Przełom przyniósł rok 2017. Wówczas okazało się, że Świdnik otrzymał największe unijne dofinansowanie w swojej historii – 29 mln zł. Pieniądze miały zostać przeznaczone właśnie na budowę systemu odprowadzania wód deszczowych w mieście. – Dzięki tym pieniądzom powstaną najkosztowniejsze elementy kolektora, które trudno byłoby nam wybudować za własne środki – mówił wówczas W. Jakson.

Już w 2018 roku inwestycja wyraźnie przyspieszyła. W ciągu dwóch lat powstały wszystkie fragmenty systemu.  Dodatkowo, niejako przy okazji budowy kolektora, został również wyremontowany ponad kilometrowy odcinek ul. Krępieckiej, należącej do Starostwa Powiatowego.

W tym roku przyszedł czas na ostatni etap, czyli budowę oczyszczalni wód deszczowych oraz zbiornika retencyjnego. Inwestycja zostanie zlokalizowana w sąsiedztwie ul. Krępieckiej. Urzędnicy ogłosili właśnie przetarg na wykonanie tego zadania. Zwycięzca postępowania będzie miał czas do 20 listopada na budowę ostatniego etapu kolektora. Po zakończeniu inwestycji wody opadowe popłyną do oczyszczalni, a następnie trafią do zbiornika retencyjnego i rzeki Stawki.

niedziela, 19 styczeń 2020 09:10

Chcą iść w nasze ślady

Pomysł stworzenia aplikacji szukającej osób uchylających się od płacenia za śmieci narodził się w Świdniku. Nasze miasto korzysta z niej od pół roku. System wzbudza ogromne zainteresowanie wśród innych samorządów. Wprowadziły go już Siedlce, za kilka miesięcy ma działać w Kraśniku. Do skorzystania z aplikacji szykują się kolejne miasta i gminy.

Świdnicka aplikacja powstała kilka miesięcy temu w ramach rządowego programu GovTech i jest innowacyjna w skali ogólnopolskiej. Jej zadaniem jest porównywanie wielu baz danych i na tej podstawie odnajdywanie nieprawidłowości w złożonych deklaracjach śmieciowych. Oczywiście im więcej informacji do porównania, tym aplikacja działa skuteczniej. Pierwszy raz została zastosowana jesienią minionego roku. Zestawiła ze sobą dane otrzymane z jednostek podległych ratuszowi, m.in. z Urzędu Stanu Cywilnego, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, żłobków, szkół, przedszkoli czy PK Pegimek. Swoje bazy przekazały również wspólnoty i Spółdzielnia Mieszkaniowa. Porównując wszystkie dane, udało się już odszukać i dopisać do systemu 600 osób. Oznacza to, że rocznie przybędzie w puli przeznaczonej na odbiór odpadów ponad 100 tys. zł.

- Oczywiście te pieniądze zostaną wykorzystane na finansowanie systemu śmieciowego. Według prawa, nie możemy ich wydać na nic innego - tłumaczy Ewa Jankowska, sekretarz miasta.

W kręgu zainteresowań

Sukcesy aplikacji szybko zainteresowały inne samorządy. W listopadzie Świdnik odwiedziła delegacja z Urzędu Miasta w Siedlcach. Chcieli na miejscu sprawdzić jak działa świdnicki system.

- Byli bardzo zainteresowani aplikacją i są zdecydowani, żeby takie rozwiązanie wprowadzić również u siebie - mówiła wówczas E. Jankowska.

Jak się okazało, samorządowcy z Siedlec, bardzo szybko zrealizowali u siebie świdnicki pomysł.

- Mamy informację, że aplikacja już u nich działa - dodaje sekretarz miasta.

Lubelszczyzna też ciekawa

Kolejnym samorządem, który planuje wprowadzenie aplikacji śmieciowej jest Kraśnik. Okazuje się, że to miasto boryka się z identycznymi problemami jak Świdnik.

- Różnica między liczbą mieszkańców zameldowanych w Kraśniku, a liczbą osób, które wnoszą opłaty za odpady komunalne, wynosi ok. 7 tysięcy. Może to wynikać z różnych powodów, np. dłuższych wyjazdów za granicę czy przeprowadzki do innych miejscowości. Jednak część osób może też uchylać się od opłat, a kryterium, na podstawie którego wnoszone są te opłaty, jest faktyczne zamieszkiwanie na terenie miasta. To powoduje wymierne straty, bowiem samorząd każdego roku dopłaca do systemu zbiórki i segregacji spore kwoty - tłumaczy Daniel Niedziałek z biura burmistrza Kraśnika.

Przedstawiciele samorządu rozpoczęli więc poszukiwanie narzędzi, które pomogą im znaleźć mieszkańców uchylających się od płacenia.

- Dzięki publikacjom prasowym zainteresowaliśmy się rozwiązaniem wprowadzonym w Świdniku, bowiem szukamy możliwości uszczelnienia systemu. Aktualnie przygotowujemy postępowanie ofertowe, które umożliwiłoby nam zlecenie stworzenia i zakupu oprogramowania analogicznego do tego, jakim dysponuje Świdnik. Byłoby ono dedykowane bezpośrednio naszemu miastu. Chcemy skorzystać z tego narzędzia już w pierwszym kwartale i liczymy na to, że dzięki takiej aplikacji zwiększy się liczba osób wnoszących opłaty za odpady komunalne - dodaje D. Niedziałek.

Styczniowe otwarcie

Zgodnie z zapowiedzią władz miasta, aplikacja będzie sprawdzała bazy danych cztery razy do roku. Drugi raz porówna informacje o mieszkańcach już w styczniu.

- Nasze jednostki i instytucje z którymi współpracujemy, przekażą nam uaktualnione bazy. Po ich otrzymaniu, aplikacja zostanie ponownie uruchomiona - zapowiada E. Jankowska.

Przedstawiciele ratusza liczą na odnalezienie kolejnych niepłacących osób, tym bardziej, że zbiory danych powiększą się o dwie bardzo duże bazy. Będzie to rejestr wyborców, stworzony na potrzeby październikowego głosowania oraz informacje dotyczące pierwszych dzieci, których rodzice złożyli wnioski w programie „Rodzina 500 plus”.

czwartek, 16 styczeń 2020 09:16

Ruszają drogowe inwestycje

Rekordowy rok z największym w historii budżetem na inwestycje rozpoczął się bardzo intensywnie. Już ruszyły prace przy budowie niektórych ulic. Przetargi na kolejne inwestycje zostaną ogłoszone lada chwila.

- Musimy działać szybko, bo lista inwestycji jest bardzo długa - mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika. - Mamy rozstrzygnięte przetargi m.in. na dokończenie ul. Sosnowej oraz pierwszy etap al. NSZZ „Solidarność”.

Place budowy już przejęli wykonawcy. Największą inwestycją drogową będzie w tym roku budowa al. NSZZ „Solidarność”. Powstanie nowego, ponad kilometrowego odcinka jezdni wraz ze ścieżką rowerową, chodnikami, odwodnieniem i oświetleniem, będzie kosztować 11 mln zł. Ponad 1,8 mln zł wyniesie budowa ostatniego fragmentu ul. Sosnowej. Drogowcy pojawią się również na osiedlu Żwirki i Wigury. W tym przypadku chodzi o remont całego kompleksu uliczek. Mogą się ich spodziewać również mieszkańcy ul. Św. Brata Alberta. Lada moment ruszy też budowa ul. „Grota” Roweckiego. Na tym nie koniec.

- Przygotowujemy już kolejne przetargi. Niebawem będziemy je ogłaszać - dodaje Marcin Dmowski.

Na finiszu jest już dokumentacja postępowania budowy ronda u zbiegu al. Lotników Polskich oraz ulic Rejkowizna i Klonowa. Na wykonanie inwestycji miasto planuje wydać 1,25 mln zł. Rondo ma usprawnić komunikację w rejonie ruchliwego skrzyżowania. W tej chwili największe problemy z włączeniem się do ruchu mają ci kierowcy, którzy chcą skręcić w lewo z ulicy Klonowej w al. Lotników Polskich.

- W porannym i popołudniowym szczycie taki manewr jest niemal niewykonalny - tłumaczą. Urzędnicy kończą również przygotowywanie przetargu na dokumentację przebudowy ul. Witosa. Inwestycja już kilka lat temu znalazła się w miejskim budżecie, ale wówczas mieszkańcy nie chcieli zgodzić się na zaproponowany przez miasto projekt. Część z nich była również przeciwna przekazaniu ratuszowi terenu, na którym miały powstać, między innymi dodatkowe parkingi.

- Nowy projekt ma uwzględniać uwagi mieszkańców - mówi M. Dmowski.

Przedstawiciele ratusza tłumaczą, że w tym roku jest również szansa na rozpoczęcie inwestycji. Jeśli znajdą się na nią pieniądze, zostanie wpisana do budżetu gminy.

Strona 1 z 46

Najczęściej czytane