• Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Repertuar
  • Schronisko w Krzesimowie
  • Idzie sobie Grześ...
  • Zdrowy Świdnik
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • rodzinka
środa, 21 sierpień 2019 08:18

Poskromią piratów drogowych

Równa nawierzchnia jezdni od razu obudziła drzemiącą w niektórych potrzebę szybkości. Mieszkańcy Fiołkowej i Gospodarczej nie zamie­rzali bezczynnie przyglądać się niebezpiecznym praktykom. Na ich prośbę władze miasta podjęły decyzję o montażu progów na obu ulicach. Od razu powstanie również drogowa przeszkoda na ul. Traugutta.

Ulice Gospodarcza i Fiołkowa prze­szły metamorfozę w minionym roku. Jako jedyne w mieście zyskały be­tonową nawierzchnię. Obie drogi zostały wykonane w sposób ekspe­rymentalny.

- Zależało nam przede wszystkim na likwidacji najwięk­szych problemów mieszkańców, czyli błota i kurzu - tłumaczył Mar­cin Dmowski, zastępca burmistrza.

Drogi nie zostały wyposażone w chodniki, ani dodatkową infrastruk­turę. Te powstaną w czasie docelo­wej inwestycji. Szybko okazało się jednak, że nowa nawierzchnia zaczę­ła przyciągać amatorów szybkiej jazdy.

- Budowę drogi przyjęliśmy z ulgą. Wreszcie jest równo. Można wygod­nie dojść i dojechać do naszych do­mów. Problem jednak w tym, że nie­którzy z ul. Fiołkowej i Gospodarczej urządzili sobie tor wyścigowy. Boi­my się o chodzące poboczem dzieci, ale również dorosłych - mówi pani Janina z ul. Gospodarczej. - Dlatego postanowiliśmy walczyć o budowę progów zwalniających.

Skalę problemu potwierdza rów­nież liczba podpisów pod prośbą złożoną w ratuszu. Władze miasta podeszły do sprawy poważnie i nie zamierzały zwlekać.

- Złożyli­śmy już do Starostwa Powiatowe­go wniosek o zmianę organizacji ruchu na obu ulicach. Chcemy na nich zamontować progi zwalniają­ce - mówi M. Dmowski.

Już wiadomo, że na ulicy Fiołkowej pojawią się trzy przeszkody. Na ul. Gospodarczej będzie ich najpraw­dopodobniej jeszcze więcej.

- W tej chwili ustalamy dokładne miejsca, gdzie progi będą zamon­towane. Musimy tu brać pod uwa­gę przepisy, czyli m.in. odległości tego typu urządzeń od skrzyżowań - tłumaczy Maciej Olechnowicz, naczelnik wydziału infrastruktury i zamówień publicznych w Urzędzie Miasta.

Przedstawiciele ratusza planują montaż jeszcze dwóch progów zwalniającego, ale tym razem w in­nej części miasta. Wnioskowali o nie mieszkańcy ul. Traugutta na Adam­polu. Jak tłumaczyli urzędnicy, w związku z dużą ilością skrzyżowań i przejść dla pieszych, nie w każdym wskazanym miejscu da się zamonto­wać taką przeszkodę. Natomiast już wiadomo, że jeden próg powstanie pomiędzy ul. Piłsudskiego i Racławi­cką, a drugi przed skrzyżowaniem z ul. Dworcową. W pozostałych przy­padkach, piratów drogowych mają powstrzymać specjalne linie wy­konane gruboziarnistą farbą. Naje­chanie na nie z dużą prędkością po­woduje drgania i charakterystyczne odgłosy.

poniedziałek, 19 sierpień 2019 14:15

Świdnicka zajawka (foto)

Konkursy best tricków, graffiti jam i wiele więcej. W sobotę odbyła się już trzecia edycja Fly High, imprezy integrującej świat deskorolki z kulturą graffiti.

Organizatorami wydarzenia byli Stowarzyszenie Zajawka oraz Miejski Ośrodek Kultury, którzy zaprosili  skejtów i writerów na skatepark przy Szkole Podstawowej nr 5. Cześć imprezy odbyła się również przy pobliskich garażach.

Wydarzenie ma łączyć wielbicieli deskorolek z miłośnikami graffiti. Nie zabrakło więc konkursów best tricków czy popisów writterów. I jedni, i drudzy mogli zmierzyć się w specjalnie przygotowanych konkursach.

niedziela, 18 sierpień 2019 08:57

Zaczarowani teatrem

Drugi dzień Spotkań Teatrów Ulicznych „Machina Teatralna” upłynął pod znakiem pokazów cyrkowych i niezwykłych występów ze światłem i ogniem w roli głównej.

Publiczność bawił Teatr Art Dance, który zaprosił mniejszych i większych świdniczan na niezwykłe warsztaty cyrkowe. Wszyscy, którzy wzięli udział w zajęciach, mogli pokazać swoje umiejętności podczas specjalnego przedstawienia. Chwilę później artyści z Poznania zabrali widzów w taneczną podróż dookoła świata. 
Świdniczanie mogli również obejrzeć pokaz zdjęć z poprzednich edycji Spotkań Teatrów Ulicznych. Wieczorem plenerową scenę przejął Teatr Los Fuegos z Krakowa, który zaprosił na przedstawienia pełne światła i ognia.

Przypominamy, że dzisiaj ostatni dzień teatralnej uczty. Co będzie można zobaczyć?

14:00 „Amore, czyli retro cyrk” spektakl Locomotora Artistic Group (Kraków)
15:00 – 18:00 – warsztaty taneczne
15:00 – 18:00 – warsztaty Teatru Ruchu
15:00 – 18:00 – animacje cyrkowe
18:00 „Retro turyści” Happening uliczny – Locomotora Artistic Group

sobota, 17 sierpień 2019 16:51

Prawdziwa magia cyrku

Żonglerka, akrobacje, chodzenie po linie i na szczudłach. To tylko kilka z wielu atrakcji, które jeszcze do 18.30 czekają na świdniczan na placu Konstytucji 3 maja. A już wieczorem centrum miasta znowu zawładną teatry.

„Machina Teatralna” ponownie ruszyła. Po pełnym atrakcji piątku, przyszedł czas na cyrkową sobotę. Od 14.00 na pl. Konstytucji 3 maja można poczuć się jak prawdziwy akrobata, szczudlarz i żongler. Na młodszych i starszych świdniczan czekają instruktorzy, którzy nauczą chodzić po linie, pokażą jak posługiwać się cyrkowymi przedmiotami, pomogą także zrobić najprawdziwszy, fantazyjny kapelusz. Na wszystkich chętnych czeka też malowanie twarzy. Jak się okazuje, z możliwości przemienienia się w postać z bajek i z filmów, korzystali nie tylko najmłodsi.

Warsztaty cyrkowe i animacje potrwają jeszcze do 18.30. Chwilę później rozpoczną się przedstawienia teatralne. Jako pierwszy będzie można obejrzeć spektakl powarsztatowy. Pół godziny później Teatr Art. Dance z Poznania pokaże „Baletowe podróże”, podczas których najmłodsi widzowie na chwilę staną się tancerzami.

O 20:30 rozpocznie się prezentacja multimedialna zdjęć z poprzednich edycji spotkań. Natomiast o 21.00 plac Konstytucji 3 maja przejmie Teatr Los Fuegos Lightshow z Krakowa. O 22.00 artyści z Teatru Los Fuegos Fireshow zaprezentują spektakl „Opowieści ziemi”. Będzie to „wyjątkowe widowisko, w którym przestrzeń wyznaczają wielkie, bajkowe, drewniane rzeźby. Pośród nich, w otoczeniu mgieł, ognia i muzyki, na oczach widzów powstaję kolejne dzieło – rzeźba wykuta w rytm muzyki”.

 

 

sobota, 17 sierpień 2019 13:33

Sosnowa do poprawki

Pierwszy odcinek ulicy zyskał nowy asfalt w minionym roku. W tym tygodniu okazało się, że fragment nawierzchni nie wytrzymał ulewnych deszczów i potoków wody. Pracownicy ratusza już zgłosili usterkę wykonawcy, który naprawi ją w ramach gwarancji.

Mijający tydzień obfitował w burze i ulewne deszcze. Co prawda, żywioł nie spowodował w Świdniku poważnych strat, ale, jak się okazuje, również nie przeszedł bez echa. We wtorek rano na naszą redakcyjną skrzynkę przesłano zdjęcie z ul. Sosnowej.

- Przy skrzyżowaniu z ul. Rubinową doszło do wypiętrzenia asfaltu. Cały czas spod powierzchni wydostaje się woda – mówił nasz Czytelnik.

Rzeczywiście, u zbiegu wybudowanego fragmentu ul. Sosnowej z gruntową ul. Rubinową, powstał wysoki, asfaltowy „próg”. We wtorek, wskazane w wiadomości miejsce oglądali przedstawiciele ratusza.

– Droga jest na gwarancji. Jej wykonawca zajmował się położeniem asfaltu i budową systemu odprowadzania wody. Zgłosiliśmy już do niego usterkę i czekamy na jej usunięcie w ramach napraw gwarancyjnych – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

Ulica Sosnowa to jedna z większych dróg w południowej części miasta. Korzystają z niej mieszkańcy dużego osiedla domów jednorodzinnych. Do minionego roku była ulicą gruntową. W lecie okazało się, że miejscy urzędnicy zdobyli 1,4 mln zł dotacji do jej budowy. Projekt został w sumie wyceniony na blisko 2 mln zł. Dzięki dotacji, półkilometrowy odcinek, od ul. Rubinowej do ul. Kolorowej, zyskał nową nawierzchnię, ale również chodniki, odwodnienie i oświetlenie.

Na tym jednak nie koniec inwestycji na tej ulicy. Kilkanaście dni temu okazało się, że miasto może liczyć również w tym roku na dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych i to w wysokości 12 mln zł. Jedną ze zgłoszonych do programu inwestycji, była kontynuacja budowy ul. Sosnowej. Asfalt i infrastruktura towarzysząca, kolejnemu odcinkowi drogi zostały wycenione na prawie 1,7 mln zł. Przedsięwzięcie najprawdopodobniej rozpocznie się jeszcze w tym roku. 

niedziela, 18 sierpień 2019 15:28

Rozmowy ostatniej szansy


Władze miasta jeszcze wstrzymują się z wykonaniem doraźnego remontu ważnej ulicy. Kolejny raz spróbują przekonać przeciwników inwestycji do remontu generalnego drogi, która od lat jest w fatalnym stanie. W najbliższym tygodniu w ratuszu odbędzie się w tej sprawie spotkanie z mieszkańcami.

Spotkanie z mieszkańcami zaplanowane jest na 22 sierpnia w Urzędzie Miasta (początek o godz. 16). - Zapraszamy do rozmów, chcemy sprawdzić jakie jest aktualne stanowisko wspólnot w sprawie tej inwestycji - mówi burmistrz Waldemar Jakson.

To rozmowy ostatniej szansy. Jeśli nadal część mieszkańców nie zgodzi się na remont generalny, to pozostanie wymiana nawierzchni i krawężników. - Lepiej zrobić duży, docelowy remont, który rozwiąże problemy nie tylko z nawierzchnią ulicy, ale i parkowaniem czy nawracaniem samochodów - podkreśla Marcin Dmowski, zastępca burmistrza i dodaje: - Przygotowaliśmy kilka wariantów. Jesteśmy zdeterminowani, żeby rozwiązać problem tej ulicy.

Podczas spotkania urzędnicy przedstawią możliwe scenariusze. Jednym z nich jest... skierowanie sprawy do sądu. Jeśli garstka mieszkańców nadal będzie przeciwko remontowi generalnemu, to pozostali członkowie wspólnot mogą poprosić sąd o rozstrzygnięcie sporu.

Sprawa Witosa ma długą historię. Ulica już od dawna wymaga generalnego remontu. Projekt jej przebudowy powstał sześć lat temu. Władze miasta przewidziały kompleksowe działania, wymianę nawierzchni, postawienie latarni, ułożenie chodnika oraz utworzenie dodatkowych miejsc parkingowych. Jednak pomysł nie został zrealizowany. Dlaczego?

Większość mieszkańców poparła pomysł magistratu. Jednak kilkunastu z nich zaprotestowało. Stwierdzili, że nie chcą samochodów pod swoimi oknami. Nie zgodzili się również na darmowe przekazanie fragmentów terenu pod budowę. Ostatecznie za remontem generalnym było ponad 200 osób, ale sprzeciw 12 mieszkańców wstrzymał inwestycję. Kompleksowe prace, zakładające wejście robotników na teren należący do wspólnot mieszkaniowych, można zrobić tylko przy pełnej zgodzie mieszkańców.

Lata mijały, a kolejne próby rozwiązania problemu z ulicą Witosa nie przyniosły efektu. W tym czasie pogorszył się również stan drogi. Doraźne łatanie asfaltu nie wystarcza. Dlatego władze miasta nie chciały już tracić czasu i postanowiły zrobić remont nawierzchni “po starym śladzie” ulicy. Takie rozwiązanie oznacza wymianę nawierzchni i krawężników. Dzięki temu mieszkańcy dostaliby nowy, równy asfalt, który posłuży im do czasu kompleksowej przebudowy Witosa. Być może uda się przy okazji wygospodarować kilkanaście dodatkowych miejsc parkingowych. Koszt to ok. 500 tys. zł, a prace może wykonać przedsiębiorstwo komunalne Pegimek. Remont “po starym śladzie” zostanie zrealizowany, jeśli ponownie część mieszkańców nie zgodzi się na remont generalny ulicy.

wtorek, 13 sierpień 2019 12:50

Krajobraz po nawałnicy

Zniszczone domy, budynki gospodarcze, samochody. Połamane i powyrywane drzewa, przewrócone słupy. Tak wygląda krajobraz po nocnej nawałnicy w powiecie. Żywioł najmocniej doświadczył gminę Trawniki, w Świdniku nie wyrządził znaczących szkód.

 Wielka, nocna burza dała się we znaki mieszkańcom całego regionu, choć akurat w Świdniku, przebiegła spokojnie.
- Nie mieliśmy żadnych zgłoszeń z terenu miasta – mówił st. Kpt. Paweł Dańko, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Świdniku.

Sytuacja zupełnie inaczej wyglądała w powiecie. Do rana strażacy wyjeżdżali do 19 interwencji. W ciągu dnia ich liczba wzrosła do 27. Silna burza z piorunami najbardziej doświadczyła gminę Trawniki, głównie Bonów i Siostrzytów, choć zgłoszenia były także z sąsiednich Rybczewic. Na szczęście obyło się bez ofiar, ale straty są bardzo duże.
– Zostały poważnie uszkodzone trzy budynki mieszkalne. Wichura pozrywała z nich dachy. Żywioł zniszczył także sześć budynków gospodarczych, jedną stodołę obrócił w gruzy – wymienia Łukasz Reszka, starosta świdnicki.

W Siostrzytowie zostało zniszczone boisko, uszkodzone zostały również samochody, traktory i inny sprzęt rolniczy. Strażacy usuwali także połamane i wyrwane z korzeniami drzewa, zabezpieczali też poprzewracane słupy elektryczne. W interwencjach, które rozpoczęły się około godz.1.30, brało udział 41 zastępów złożonych ze 120 strażaków.

W tej chwili w gminach trwa szacowanie strat.
– Na wniosek wójtów mieszkańcy, których domy zostały uszkodzone, mogą dostać od wojewody do 6 tys. zł jednorazowej zapomogi. Gorsza sytuacja jest w przypadku budynków gospodarczych – dodaje Ł. Reszka.

Fot. Tomasz Filipiuk

czwartek, 01 sierpień 2019 11:14

Rekrutacja do projektu

Gmina Miejska Świdnik realizuje projekt partnerski z Fundacją PAN pn. „NOWE PERSPEKTYWY DLA SENIORÓW Z TERENU POWIATU ŚWIDNICKIEGO” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Os priorytetowa: 11. Włączenie społeczne, Działanie: 11.2 Usługi społeczne i zdrowotne, Projekt numer: RPLU.11.02.00-06-0067/18.

W dniu 1.08.2019r rozpoczęła się rekrutacja uczestników do projektu która potrwa do 30.08.2019 r. Dokumenty rekrutacyjne dostępne są na stronie www.swidnik.pl oraz http://www.fundacjapan.pl/, w biurze projektu tj. Lublin ul. Turystyczna 44, oraz w Miejskim Centrum Usług Socjalnych w Świdniku w Świdniku.

W projekcie mogą wziąć udział osoby które spełniają kryteria dostępu to jest m.in.: złożą wymagane dokumenty rekrutacyjny w terminie, wiek powyżej 60 roku życia, miejsce zamieszkania – powiat świdnicki, korzystanie ze świadczeń z pomocy społecznej zgodnie z ustawą z dnia 12.03.2004 r. o pomocy społ. lub kwalifikowanie się do objęcia wsparciem pomocy społecznej tj. spełnianie co najmniej jednej z przesłanek określonych w art.7 ustawy z dnia 12.03.04 r. o pomocy społecznej. Dodatkowo punktowe jest m.in. wielokrotne wykluczenie społeczne, niepełnosprawność, sytuacja rodziny - brak bliskich mogących sprawować opiekę. Przewidziane formy wsparcia to m.in.: Indywidualna diagnoza potrzeb i deficytów, Trening Kompetencji Życiowych, Indywidualne wsparcie psychologiczne – psycholog, Indywidualne wsparcie fizjoterapeuty, Muzykoterapia, Arteterapia, „Opaska życia”.

Rekrutacja będzie prowadzona w sposób bezstronny zgodnie z warunkami jawnymi i jednakowymi dla wszystkich kobiet i mężczyzn, z zachowaniem równych szans i niedyskryminacji, w tym dostępności osób niepełnosprawnych.

Proces rekrutacji prowadzony jest od dnia 1.08.2019 r. do 30.08.2019r.

Dokumenty rekrutacyjne - formularz zgłoszeniowy wraz z wymaganymi załącznikami oraz regulamin dostępne są na stronie http://www.fundacjapan.pl/ oraz www.swidnik.pl, w biurze projektu tj. Lublin ul. Turystyczna 44, oraz w Miejskim Centrum Usług Socjalnych w Świdniku ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 5, 21-047 Świdnik.

Zgłoszenia składać można w biurze projektu oraz w Miejskim Centrum Usług Socjalnych w Świdniku. Szczegóły rekrutacji i uczestnictwa w projekcie zawarte są w Regulaminie rekrutacji i uczestnictwa w ramach projektu.

 

wtorek, 06 sierpień 2019 15:26

Taneczne otwarcie

Na najbliższy czwartek została zaplanowana kolejna potańcówka. Tym razem odbędzie się w odnowionej muszli koncertowej przy Miejskim Centrum Usług Socjalnych. Taneczny wieczór rozpocznie się o 17.00.

Amatorzy plenerowej muzyki i tańca spotykali się w te wakacje już trzykrotnie. W najbliższy czwartek spotkają się po raz kolejny, ale tym razem w innym miejscu. Dotąd miejscem spotkań był namiot ustawiony na terenie zielonym w sąsiedztwie Urzędu Miasta.

 – Po raz pierwszy w tym roku potańcówka odbędzie w odnowionej muszli koncertowej. Serdecznie wszystkich zapraszamy – mówi Beata Portka, kierownik Miejskiego Centrum Usług Socjalnych.

Remont obiektu kosztował ok. 78 tys. zł. Została wymieniona m.in. podłoga, naprawiono także murek oporowy. Poprzednie taneczne wieczory przyciągnęły wielu gości nie tylko ze Świdnika, ale także z Lublina. Czwartkowa potańcówka rozpocznie się o 17.00 i potrwa przynajmniej do 20.00. Do tańca będzie przygrywał zespól Romix. Następne takie imprezy planowane są na 22 i 29 sierpnia.

Organizatorami imprezy są Miejski Ośrodek Kultury i Miejskie Centrum Usług Socjalnych.

 

Ogród się zmienia

Jeszcze w tym roku zostanie odnowiony ogród otaczający muszlę i budynek MCUS. Prace otrzymały unijne dofinansowanie i już się rozpoczęły. Będą kosztowały 380 tys. zł. Obejmą wymianę ogrodzenia, budowę alejek, nasadzenia roślin, ustawienia elementów małej architektury, a także wyposażenie obiektu w monitoring i zakup nagłośnienie muszli koncertowej.

wtorek, 06 sierpień 2019 09:26

Mieszkania czekają na zgodę

Wniosek o wydanie pozwolenia na budowę jest już w Starostwie Powiatowym. Miejscy urzędnicy rozpoczynają również prace nad określeniem kryteriów przyznawania lokali. Nadal czekają także na wypełnione ankiety od osób zainteresowanych świdnickim Mieszkaniem Plus.

Na początku lipca przedstawiciele władz miejskich i ministerialnych zaprezentowali nowy harmonogram budowy w Świdniku bloków w ramach programu Mieszkanie Plus. Działka, na której powstaną lokale, jest już dawno wybrana. Mieści się przy ul. Gen. S. Roweckiego „Grota”. Zgodnie z przekazanymi informacjami budowa ma się rozpocząć w czwartym kwartale tego roku i zakończyć w połowie 2021 roku. Start prac poprzedziło uruchomienie specjalnej ankiety dla osób zainteresowanych programem. Wypełniając ją trzeba odpowiedzieć jaki metraż lokalu nas interesuje, w jakich widełkach mieszczą się nasze zarobki oraz czy wolimy tylko wynajmować mieszkanie, czy chcemy w przyszłości stać się również jego właścicielem. Czas na ich przesłanie mija z końcem sierpnia.

- Zainteresowanie jest bardzo duże. W tej chwili mamy około 400 wypełnionych ankiet - mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

Równocześnie trwa załatwianie wszelkich formalności związanych z rozpoczęciem inwestycji. Kilka dni temu do Starostwa Powiatowego wpłynął wniosek o wydanie pozwolenia na budowę. Już wiadomo, że na działce na wschodzie miasta powstaną dwa bloki ze 108 lokalami.

- Aktualny projekt zakłada wybudowanie 4 mieszkań 28-metrowych, 46 z 41 mkw., 54 57-metrowych i 4 lokali 71-metrowych. Na obecnym etapie przygotowań będziemy mogli to jeszcze, zgodnie z życzeniem aplikujących rodzin, skorygować - mówił na początku lipca Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju.

Urzędnicy liczą, że do końca roku pozwolenie na budowę zostanie już wydane i inwestycja będzie się mogła rozpocząć. Mimo, że formalnie nie zostały jeszcze określone kryteria przyznawania mieszkań, do ratusza wpływają już wnioski od zainteresowanych.

- Mamy ich ponad 600. Około 20 proc. złożyły osoby spoza Świdnika - mówił burmistrz Waldemar Jakson.

Przedstawiciele ratusza podkreślają również, że planowane mieszkania będą miały inny charakter niż lokale socjalne lub komunalne. Natomiast ich przyszli najemcy, będą mogli liczyć nawet na 15 - letnią dopłatę do czynszu. Jej wysokość może wynieść od 400 do 600 zł. Całość jest finansowana z budżetu państwa.

Strona 1 z 34

Najczęściej czytane