• Zdrowy Świdnik
 • Schronisko w Krzesimowie
 • rodzinka
 • Schronisko w Krzesimowie
 • Repertuar
 • Idzie sobie Grześ...
 • Wirtualny spacer po Strefie Historii
 • SH
 • Załatw sprawę w Urzędzie
 • Slajd Wirtualny Spacer
wtorek, 19 wrzesień 2017 13:46

Na wycieczkę z opóźnieniem

O tym, jak ważne są kontrole autokarów przed wyruszeniem w podróż, przekonali się organizatorzy dzisiejszej wycieczki szkolnej.

Kierowca miał zawieźć uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 do Kozłówki. Tak się jednak nie stało. Policjanci z ruchu drogowego wykryli w aucie liczne usterki, między innymi niesprawny układ hamulcowy i wyciek płynów eksploatacyjnych.

- Aby uniknąć takich sytuacji, apelujemy do organizatorów wyjazdów, a także rodziców o wcześniejsze zgłaszanie autokarów do kontroli - mówi Elwira Domaradzka ze świdnickiej policji. - Funkcjonariusze, oprócz rozpoznania stanu technicznego i wyposażenia pojazdów, sprawdzą też trzeźwość kierowców oraz ich uprawnienia.

Oprócz ukarania mandatem, mężczyźnie zatrzymano dowód rejestracyjny pojazdu oraz nie dopuszczono go do dalszej jazdy. Uczestnicy wycieczki, kilka godzin później, wyruszyli w podróż, tym razem autokarem nie budzącym zastrzeżeń.

poniedziałek, 18 wrzesień 2017 08:05

Pracujemy z pasją

Centrum Języków Obcych Nice&Wise istnieje w Świdniku od 2007 roku. W ciągu dziesięciu lat szkoła zachęciła do nauki wielu świdniczan, chcących rozwijać się, podróżować i pracować za granicą. W rozmowie z nami Justyna Kachniarz, właścicielka Nice&Wise, opowiada o tym, jak zmieniała się placówka i w czym tkwi sekret jej powodzenia.

- Centrum obchodzi w tym roku swoje 10-lecie. To duży sukces.

- Zgadzam się. Dziesięć lat to naprawdę sporo czasu. Zaczęliśmy w sierpniu 2007 roku. Przez ten czas wiele osiągnęliśmy i wciąż się rozwijamy.

- Jak wyglądały początki szkoły?

- Była zdecydowanie mniejsza. W tej chwili mamy dwie placówki – jedną w Świdniku, w Domu Rzemiosła, drugą w Lublinie, przy ulicy Męczenników Majdanka 55. Początkowo dysponowaliśmy mniejszą ilością sal, mieliśmy mniej klientów i lektorów. Z każdym rokiem przyjmujemy coraz więcej uczniów, zatrudniamy nowych nauczycieli. Było nam trudno, ponieważ Świdnik był dla nas nowym miejscem, nie znaliśmy jego specyfiki i mieszkańców. Teraz wszyscy znamy się lepiej i dobrze się dogadujemy.

- W Nice&Wise można uczyć się angielskiego i niemieckiego. Czy tak było od początku?

- Tak, uczyliśmy też francuskiego, hiszpańskiego i rosyjskiego. Jednak z czasem zrezygnowaliśmy z tych języków. Decyzję podjęliśmy głównie ze względu na klientów, którzy byli bardziej zainteresowani angielskim i niemieckim. Większość mieszkańców Świdnika wybiera właśnie te języki. - Z jakiego powodu?

- W przypadku niemieckiego dlatego, że posługują się nimi nasi sąsiedzi i dzięki jego znajomości możemy nawiązać kontakty biznesowe.

Oczywiście, w wielu firmach wymaga się znajomości angielskiego, ale coraz częściej pojawia się też niemiecki. Podobnie, jeśli chodzi o uczniów, którzy zdają maturę z języków obcych. Angielski jest językiem międzynarodowym. Jako Polacy i mieszkańcy Unii Europejskiej powinniśmy się nim biegle posługiwać.

- Co odróżnia Waszą placówkę od szkół państwowych?

- Zdecydowanie liczebność grup. Na jednego nauczyciela przypada 6 do 8 osób, w zależności od poziomu. W ten sposób lektor każdego dopilnuje, zwróci uwagę na błędy, poprawi je, pomoże, odpowie na nurtujące pytania. Różnimy się też tym, że owszem, korzystamy z podręcznika, ale nie w typowy sposób. To znaczy, że w czasie zajęć nie uzupełniamy po kolei zadań. Książka przydaje się bardziej w domu. Na zajęciach szlifujemy komunikację. Poznajemy gramatykę, ale uczymy się jej przez konwersację. Podobnie ze słownictwem.

- Jak zachęcacie uczniów do nauki?

- Lekcje odbywają się w salach wyposażonych w tablice interaktywne, co podoba się naszym kursantom. Dodatkowo, dynamiki dodaje praca w parach czy grupach. Dzięki temu czas szybko płynie. Często słyszymy komentarze, że lekcja tak szybko się skończyła albo, że ktoś przyszedł zmęczony, a po 60 czy 90 minutach z naszymi lektorami, jest pełen energii.

- Kto korzysta z kursów oferowanych przez Nice&Wise?

- Mamy klientów znających podstawy języka, ale też i takich, którzy dopiero je poznają. Zdecydowanie więcej jest jednak osób, które mają dość małą wiedzę i przychodzą do nas po to, żeby ją poszerzyć. Ucząc się u nas dwa razy w tygodniu, efekty są naprawdę szybko widoczne. Dzieci swobodnie posługują się materiałem, nad którym pracowały w ciągu roku szkolnego.

- Praca z kursantami musi dawać sporo radości.

- Satysfakcja jest ogromna. Kiedy spotykamy się we wrześniu i widzimy, że ktoś zupełnie nie zna języka, a pod koniec drugiego semestru potrafi opowiedzieć o sobie, swoim życiu, pracy czy koleżance z ławki, bardzo nas to cieszy.

- Który język cieszy się większym zainteresowaniem: angielski czy niemiecki?

- Jakieś trzy lata temu prym wiódł angielski, jednak od ubiegłego roku obserwujemy wzrost zainteresowania niemieckim. Wiele osób, które uczą się tego języka, wyjeżdża do pracy za granicę. Jeśli chodzi o dzieci i młodzież, poznają zwykle oba.

- Dlaczego warto uczyć się języków?

- Jesteśmy mieszkańcami Unii Europejskiej, spotykamy się z osobami z różnych krajów. Nawet w Świdniku czy Lublinie można spotkać obcokrajowców, więc myślę, że powinniśmy być w stanie się z nimi, chociaż w minimalnym stopniu, porozumieć. Mi samej często zdarzały się sytuacje, kiedy u lekarza czy w sklepie pojawiła się osoba, która nie znała polskiego i potrzebowała pomocy. Kolejnym powodem jest praca. Jeśli chcemy znaleźć satysfakcjonujące stanowisko, powinniśmy znać języki. Wielu z nas często podróżuje, wyjeżdża na zagraniczne wakacje, także warto posługiwać się chociaż angielskim.

- Co wyróżnia Waszą szkołę od pozostałych szkół prywatnych?

- Trudno mi powiedzieć, bo nigdy nie miałam z nimi do czynienia. Z relacji kursantów myślę jednak, że przede wszystkim to, że nie wrzucamy wszystkich do jednego worka. To znaczy, nie tworzymy grup ze względu na wiek, ale na poziom znajomości języka. Co więcej, staramy się uczyć przede wszystkim mówienia. Mamy też ujednolicony system pracy. Nieważne, z którym z naszych lektorów są zajęcia. Każdy prowadzi zajęcia w ten sam sposób, pracuje na takich samych materiałach i konspektach. Dzięki temu, w razie potrzeby, kursant może przyjść do innej grupy i uniknąć zaległości. W przypadku nieobecności na zajęciach, wysyłamy do uczniów informacje mailowe odnośnie tego, jaki materiał został zrealizowany. Prowadzimy też bezpłatne konsultacje dla tych, którym trzeba wytłumaczyć pewne zagadnienia.

- Z czego jest Pani najbardziej dumna?

- Z tego, że po dziesięciu latach jesteśmy dobrze znani w Świdniku. Nawet osoby, które nie są zainteresowane nauką języka, znają nasze logo. Miło jest, kiedy na koniec roku czy przy innej okazji rozmawiam z rodzicami uczniów i słyszę, że doceniają naszą pracę. Daje to nam ogromną satysfakcję. Wszyscy staramy się, by jak najlepiej prowadzić nasze zajęcia. Dzięki temu mieszkańcy Świdnika i okolic chętnie do nas przychodzą i wielokrotnie polecają nas swoim znajomym.

- Jak zachęciłaby Pani czytelników do wybrania Nice&Wise?

- Nasze motto brzmi: „My pracujemy z pasją, ty uczysz się z przyjemnością” i tak naprawdę jest. Nasi lektorzy to osoby, dla których nauczanie to nie tylko praca, ale też coś, co sprawia im radość. Jeśli chcecie Państwo nauczyć się języka, to zapraszam do poznania Nice&Wise. Jestem przekonana, że zarówno sposób prowadzenia zajęć, jak i korzystna oferta przypadną wam do gustu.

Agata Flisiak

Więcej informacji o ofercie Centrum Języków Obcych Nice&Wise dostępnych jest na stronie www.n-w.pl.

 

poniedziałek, 18 wrzesień 2017 10:09

Mieszkańcy decydują!

Od dziś mieszkańcy mogą wybierać  najciekawsze i najbardziej potrzebne pomysły zgłoszone do 3. edycji świdnickiego budżetu obywatelskiego. Głosowanie potrwa do 2 października, do godziny 12.00. O tym, które projekty zostaną zrealizowane w 2018 roku dowiemy się tydzień po jego zakończeniu.

W tym roku świdniczanie wybierają spośród 26 wniosków. Głosy, na maksymalnie 3 projekty, można oddawać DROGĄ INTERNETOWĄ lub składając wypełnioną kartę w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miasta oraz Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej. Głosować może każdy, kto ukończył 13 rok życia, jeśli tylko posiada zgodę opiekuna prawnego.

Przypominamy listę pomysłów zakwalifikowanych do głosowania wraz z opisami autorów:

1. „A z teatrem nam po drodze” - edukacja teatralno-literacka (15 300,00 zł)

Projekt ma na celu propagowanie idei teatru w środowisku lokalnym, wśród młodzieży i osób dorosłych. W oparciu o autorski spektakl inspirowany twórczością Antoniego Czechowa (przygotowany przez świdniczan) odbyłyby się spotkania z młodzieżą szkół średnich, osobami dorosłymi (w szczególności seniorami) obejmujące spektakl, wykład o teatrze, zajęcia warsztatowe.

2. Akcja - Kino Plenerowe (38 000,00 zł)

Organizacja plenerowych, weekendowych pokazów filmowych w okresie wakacyjnym dla wszystkich grup w Świdniku na terenie trawiastym za kościołem pw. św. Kingi. Projekcje filmów będą miały charakter otwarty co wzmocni dostępność wydarzeń kulturalnych w mieście i przyczyni się do integracji świdniczan. Podczas seansów wydzielone zostaną strefy dla motocyklistów, rowerzystów oraz minimum 200 miejsc siedzących, a także zapewnione możliwości utworzenia strefy tzw. małej gastronomii.

3. Słoneczny plac (150 000,00 zł)

Projekt zakłada wybudowanie od podstaw placu zabaw na działce nr ew. 1600/7 i 1361/50 przy ul. Klonowej, pomiędzy kościołem pw. Św. Kingi, a budynkami Klonowa 20 i Cisowa 24, który będzie wyposażony w nowoczesne a jednocześnie bezpieczne urządzenia, stanie się miejscem integracji mieszkańców, spotkań rodzinnych na świeżym powietrzu, ale przede wszystkim przyczyni się do rozwoju psychoruchowego najmłodszych świdniczan zamieszkałych w południowej części miasta.

4. Dystrykt Young - Strefa Młodych (48 500,00 zł)

Inicjatywa skierowana jest do młodych świdniczan. Jej głównym celem jest aktywizacja młodzieży w strefie kultury i sztuki, między innymi poprzez spotkania, koncerty, warsztaty edukacyjne. Cały projekt tworzyć będzie świdnicka młodzież, bo to na ich talentach oparty będzie program działalności.

5. Sterylizacja i kastracja kotów i psów właścicieli z terenu gminy Świdnik (50 000,00 zł)

Projekt przewiduje wykonanie 180 zabiegów sterylizacji/kastracji kotów i 150 zabiegów sterylizacji/kastracji psów właścicielskich z terenu Gminy Świdnik. Bezpośrednimi realizatorami projektu będą lecznice weterynaryjne z terenu gminy.

6. TRENAŻ do nauki jazdy na jednym kole (20 000,00 zł)

Wykonanie trenaża do nauki jazdy na jednym kole zwanym monocyklem.

7. Ławeczka Tadeusza Góry przy ul. Niepodległości w Świdniku (106 000,00 zł)

Rzeźba z brązu przedstawiająca naturalnych rozmiarów postać gen. Tadeusza Góry, siedzącego na ławeczce w centrum Świdnika. Byłaby to trwała forma uczczenia wybitnego pilota, wielokrotnie odznaczonego najwyższymi medalami i związanego przez dekady z naszym miastem. Na ławce można byłoby usiąść odpocząć, zrobić zdjęcia z posągiem bohatera.

8. Nowe miejsca parkingowe przy ul. Skarżyńskiego (101 000,00 zł)

Projekt zakłada budowę około 26 sztuk nowych miejsc parkingowych w obszarze pasa drogowego ul. Skarżyńskiego (odcinek od ulicy Wyszyńskiego).

9. AKTYWNE MALUCHY - budowa boiska sportowo-rekreacyjnego dla młodszych dzieci (150 000,00 zł)

Budowa stacjonarnego, wielofunkcyjnego boiska sportowo-rekreacyjnego przeznaczonego głównie dla młodszych dzieci (klasy 0-III). Jeden obiekt może zapewnić różne, powiązane ze sobą funkcjonalności np.: boiska sportowe, plac zabaw, siłownia zewnętrzna. Boisko jest innowacyjną i kompleksową propozycją zagospodarowania terenu służącą do prowadzenia różnorodnych zajęć sportowo-rekreacyjnych.

10. „Pomagajka” (49 999,99 zł)

„Pomagajka” jest projektem specjalistycznym, skierowanym, do dzieci z Gminy Miejskiej Świdnik, wymagających diagnozy i terapii dysleksji rozwojowej, pomocy psychologicznej oraz treningu umiejętności społecznych i konsultacji fizjoterapeutycznych. Głównym jego celem jest rozpoznanie, zrozumienie i rozwiązanie problemów utrudniających codzienne funkcjonowanie w przedszkolu, szkole, środowisku rodzinnym poprzez udział w indywidualnych i grupowych spotkaniach.

11. Interaktywne analityczne laboratorium chemiczne (50 000,00 zł)

Projekt zakłada wyposażenie ZSO nr 1 w profesjonalną pracownię-laboratorium chemiczne. Odrębne stanowiska pracy, dygestorium, stoliki laboratoryjne to przestrzeń edukacji, którą chcemy stworzyć dla świdniczan, wykorzystując wieloletnie doświadczenia płynące ze współpracy ze środowiskiem uniwersyteckim. Laboratorium służyć będzie uczniom i mieszkańcom Świdnika zarówno podczas zajęć lekcyjnych, jak i otwartych eventów naukowych.

12. Makieta zabytkowej stacji PKP Świdnik wraz z charakterystycznymi elementami miasta oraz działającymi modelami pociągów (25 000,00 zł)

Makieta zabytkowej stacji PKP Świdnik z charakterystycznymi elementami miasta oraz modelami pociągów; skala 1:87; rozmiary 500x300 cm. Jako stałe elementy powstaną charakterystyczne budowle Świdnika tj. Stara Stacja, Okrągły Kościół, nowy UM, część lotniska z hangarem oraz fragmenty ulic. Różnorodny tabor polskich przewoźników będzie ruchomy, sterowany elektronicznie.

13. Jestem Polakiem - znam swoje tańce narodowe - warsztaty edukacyjne dla szkół (31 500,00 zł)

Prezentacja i opis polskich tańców narodowych w formie koncertu, wzbogaconego projekcją multimedialną oraz opowieściami konferansjera. To doskonała okazja do zapoznania się z tańcami z całej Polski oraz zobaczenia autentycznych kostiumów. Pokaz tańców do charakterystycznych melodii będzie tematem przeprowadzanych konkursów oraz inspiracją do wspólnego tańca, utrwalonego w postaci filmu.

14. Escape Room oparty na historii Świdnika (50 000,00 zł)

Escape room gra zdobywająca coraz większą popularność na całym świecie. Świdnicki escape room to idealny sposób na spędzenie wolnego czasu oraz promocję naszego miasta.

15. DAJMY IM SZANSĘ - zajęcia terapeutyczne dla dzieci, młodzieży i ich rodzin (50 000,00 zł)

Projekt Dajmy im szansę - zajęcia terapeutyczne dla dzieci, młodzieży i ich rodzin, przeznaczony jest dla osób wymagających specjalistycznej pomocy w rozwiązywaniu problemów wychowawczych, emocjonalnych i społecznych. Projekt obejmuje zajęcia terapeutyczne indywidualne i grupowe dla dzieci i młodzieży, terapię rodzin, konsultacje dla nauczycieli. Efekty uzyskane w terapii przełożą się na lepsze funkcjonowanie dzieci w szkole, rodzinie, i środowisku rówieśniczym.

16. „Letnie potańcówki” (15 000,00 zł)

Cykl imprez tanecznych dla mieszkańców Świdnika w każdy czwartek m-ca lipca i sierpnia 2018 r. w godz. 17:00-20:00

17. „Skrzydlate marzenia” (50 000,00 zł)

Niezapomniane trzymiesięczne warsztaty artystyczne ze specjalistami, w efekcie mega widowisko plenerowe o historii lotnictwa, w tym również tej dotyczącej Świdnika. Wspólne dzieło wielu twórców i zespołów, autorska scenografia i scenariusz. Niesamowite piosenki, muzyka i układy choreograficzne. Ponad 100 artystów na scenie, ogień i woda, projekcje multimedialne, muzycy, tancerze, czy jeżdżące machiny teatralne.

18. Nowa ścieżka rowerowa w centrum miasta - łącznik 3go Maja-Kościuszki (95 000,00 zł)

Projekt zakłada budowę nowej, asfaltowej ścieżki rowerowej od ul. 3-go Maja do ul. Kościuszki oraz poszerzenie istniejącego chodnika zlokalizowanego od północnej strony budynku 3-go Maja 10. Jest to element kontynuacji koncepcji budowy bezpiecznej trasy rowerowej centrum-wschód.

19. „Na dobry początek III” (49 999,99 zł)

Projekt specjalistyczny „Na dobry początek III” skierowany jest do dzieci ze Świdnika, zmagających się z różnego rodzaju dysfunkcjami czy niepełnosprawnościami i przejawiających zaburzenia integracji sensorycznej. Głównym jego celem jest poprawa funkcjonowania w życiu codziennym najmłodszych mieszkańców naszego miasta poprzez objęcie ich indywidualną diagnozą i terapią SI.

20. „Świdnicka Noc Kultury” (50 000,00 zł)

Jedna krótka noc, a wiele wydarzeń kulturalnych, w różnych miejscach naszego miasta: od instytucji kultury, przez kawiarnie i puby, po galerie handlowe i sceny plenerowe. Wydarzenia dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prezentacja dzieł różnych dziedzin twórczych. Występy teatrów impro, teatrów plenerowych m.in., ognia, wystawy, koncerty zespołów prezentujących różne gatunki muzyczne, performance, instalacje plastyczne, pokazy taneczne, pokazy UV. Program przygotowany wspólnie z radą programową wydarzenia.

21. „Mały Świat” (49 999,99 zł)

Projekt specjalistyczny „Mały Świat” ma na celu objęcie diagnozą funkcjonalną oraz indywidualną terapią pedagogiczną z elementami logopedii najmłodszych mieszkańców Świdnika. Jego realizacja pozwoli określić poziom funkcjonowania w zakresie percepcji, motoryki, komunikacji, czy kontaktów społecznych we wczesnym dzieciństwie oraz wpłynie pozytywnie na rozwój dzieci.

22. Mini boisko dla dzieci i młodzieży Jaworowa-Morwowa (149 722,18 zł)

Inwestycją, jest budowa boiska wielofunkcyjnego o nawierzchni sztucznej wraz z infrastrukturą towarzyszącą w miejscowości Świdnik na działce Nr ew. 1600/7 i 1361/50 przy ul. Klonowej, pomiędzy Kościołem pw. Św. Kingi, a budynkami Klonowa 20 i Cisowa 24. Boisko o wymiarach 18x36m będzie przeznaczone do gry w piłkę nożną i koszykową. Wymiary sztucznej nawierzchni to 20x38m. W ramach inwestycji zostanie wykonane ogrodzenie boiska z siatki o wysokości 4m, piłkochwyty o wysokości 4m, bramki 2x3m oraz 2 kosze.

23. Strefy aktywności (150 000,00 zł)

„Strefy aktywności” to projekt mający na celu zapewnienie miejsca do ćwiczeń wypoczynku i spotkań lokalnej społeczności. Budowa infrastruktury zewnętrznej przewidzianej w projekcie pozwoli osobom w różnym wieku wybierać różne formy aktywności, umożliwiającej poprawę stanu zdrowia czy jak też sportowo-rekreacyjne spędzenie czasu wolnego.

24. XII Festiwal Orkiestr Dętych (26 500,00 zł)

XII Festiwal Orkiestr Dętych to cykliczne wydarzenie, które w 2018 roku miałoby się odbyć 30 września. Według przyjętych założeń w imprezie wzięłoby udział 5-6 orkiestr dętych z całego województwa w tym gospodarz Helicopters Brass Orchestra. Podczas festiwalu promowane będą nie tylko lokalne orkiestry, ale także miasto Świdnik. Dzięki współpracy z mediami z województwa lubelskiego impreza przyczyni się do promocji miasta oraz muzyki rozrywkowej klasycznej. Narzędziami promocji będą lokalne media, plakaty, ulotki oraz foldery reklamowe. Fragmenty transmisji z wydarzenia pojawią się w telewizji lokalnej, ogólnopolskiej i na portalach miejskich.

25. Bezpieczne Parkingi dla motocykli i rowerów (29 100,00 zł)

W Świdniku zarejestrowanych jest ponad 2100 motocykli i motorowerów, a wszystko wskazuje na to, że ilość ta będzie rosła każdego roku. Projekt polega na wyznaczeniu miejsc parkingowych w bezkolizyjnych, bezpiecznych i ogólnodostępnych lokalizacjach zarówno dla motocykli jak i rowerów. W większości rozwiązanie to pozwoli wykorzystać do tej pory nieużytkowane miejsca. Poprzez zastosowanie znaków poziomych i pionowych oraz montaż stalowych stojaków U-kształtnych. Parkingi dla jednośladów będą bezpiecznie i dobrze widoczne dla kierowców.

26. Zielone tarasy - miejscem rekreacji i integracji mieszkańców Świdnika (116 651,37 zł)

Przedmiotem projektu jest wykonanie nowego tarasu naziemnego i remont tarasu na I piętrze budynku stanowiącego jednocześnie zadaszenie sali rehabilitacyjnej przy ul. Kościuszki 8 w Świdniku. Tarasy służyć będą lokalnej społeczności jako miejsce rekreacji i integracji w miesiącach letnich.

af

poniedziałek, 18 wrzesień 2017 09:53

Błękitny rajd (foto)

Prawie 100 osób wzięło udział w X Rajdzie „O Błękitną Koszulkę Serca”, zorganizowanym przez Świdnicki Klub Rowerowy Alfa.

Najmłodsi rowerzyści mieli 2,5 i 3,5 roku. Około 8-kilometrowa trasa rodzinnej wyprawy prowadziła do Portu Lotniczego Lublin. I chociaż w drodze powrotnej mocno padało, nikt nie narzekał. W muszli koncertowej Miejskiego Centrum Usług Socjalnych na cyklistów czekał już smaczny poczęstunek: kiełbaski z grilla, herbata, jabłka i ciasto.

Jak na jubileuszową edycję przystało, były także okolicznościowe koszulki, pyszny tort oraz konkursy z nagrodami, prowadzone przez świdnickich strażników miejskich. Kto chciał, mógł sprawdzić swój jednoślad w punkcie serwisowym.

Wydarzenie dofinansowane zostało przez Gminę Miejską Świdnik i świdnickich przedsiębiorców. Pomocy udzielili funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji i Straży Miejskiej.

aw

poniedziałek, 18 wrzesień 2017 09:46

Przywłaszczyła zamiast oddać

Zarzut przywłaszczenia mienia usłyszała mieszkanka Świdnika, którą kilka dni temu zatrzymali policjanci. Kobiecie grozi do roku pozbawienia wolności.

Pod koniec lipca funkcjonariusze otrzymali zgłoszenie o zagubieniu smartfona wartego ponad 2000 zł. Pracując nad sprawą ustalili dane personalne i adres nowego „właściciela” sprzętu - 59-letniej świdniczanki. Podczas prowadzonych czynności przyznała się do zarzucanego jej czynu i dobrowolnie zwróciła telefon.

- Kobieta tłumaczyła, że znalazła go na chodniku. Nie wiedziała, że musi poinformować o tym policję lub inny organ państwowy. Dlatego przypominamy, że zgodnie z przepisami, każdy kto znajdzie cudzą rzecz, ma obowiązek niezwłocznie powiadomić o tym jej właściciela. Jeśli to niemożliwie, należy przekazać zgubę odpowiednim instytucjom - informuje Elwira Domaradzka ze świdnickiej policji.

niedziela, 17 wrzesień 2017 11:24

Płoną ogniska na działkach

Od kilkunastu dni Straż Miejska odbiera coraz więcej zgłoszeń o wypalaniu na działkach liści i posezonowych odpadów. Mundurowi na razie upominają właścicieli, ale przypominają również, że taki proceder jest zabroniony.

- Zaczęła się jesień i już mamy ogródki działkowe całe w dymie. W zeszły weekend działkowcy pracowali tak intensywnie, że trudno było przejechać ul. Lotniczą, bo widoczność była ograniczona do kilku metrów - mówi pan Łukasz ze Świdnika. - Pomijam fakt zatruwania środowiska, czy utrudniania życia mieszkańcom tych terenów, ale przecież taka sytuacja była po prostu niebezpieczna.

Coraz więcej sygnałów o paleniu odpadów na terenach ogródków działkowych, dociera również do Straży Miejskiej.

- Mamy dużo zgłoszeń. Interweniowaliśmy również w sąsiedztwie ul. Lotniczej. Gdy na miejsce dojechali strażnicy, okazało się, że ogniska palą się w kilku miejscach, powodując ogromne zadymienie - mówi Janusz Wójtowicz, komendant Straży Miejskiej w Świdniku.

Mundurowi od razu przypominają, że w tej chwili wypalanie, nawet gałęzi czy liści, jest niedozwolone.

- Działkowcy mają dwa sposoby na pozbycie się ich. Mogą je kompostować na terenie swoich ogrodów, albo wyrzucić do specjalnych pojemników, przeznaczonych właśnie na odpady zielone - tłumaczy Janusz Wójtowicz i dodaje: - W żadnym wypadku nie można ich palić.

Strażnicy w tej chwili jeszcze działkowców upominają, przypominają jednak, że za palenie odpadów grozi nawet do 500 zł mandatu. - Nie chcemy od razu karać, chyba że przyłapiemy kogoś na pozbywaniu się w taki sposób nie tylko gałęzi czy liści, ale również innych odpadów. Ostatnio za taki proceder wystawiliśmy jeden mandat - tłumaczy J. Wójtowicz.

kal

sobota, 16 wrzesień 2017 09:32

Nie ma śmieci - są surowce

Pod takim hasłem odbyło się tegoroczne ogólnopolskie „Sprzątanie świata”. Świdniccy uczniowie również włączyli się w akcję i porządkowali wybrane zakątki naszego miasta.

W Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 już od rana trwały pogadanki proekologiczne. Później dzieci i młodzież sprzątały tereny wokół swojej placówki oraz obrzeża Lasu Rejkowizna.

W Szkole Podstawowej nr 3 młodsze klasy uczestniczyły w zajęciach z przyrody, poświęconych na przykład recyklingowi. Starsi uczniowie wyruszyli w miasto, by zrobić porządek w wyznaczonych miejscach.

W „Siódemce” również oda samego rana wiele się działo. Były filmy o tematyce ekologicznej, porządkowanie sal lekcyjnych i najbliższego otoczenia szkoły. Dzieci robiły też prace plastyczne z makulatury. Najmłodsi uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 brali udział w pogadankach ekologicznych, poznając podstawowe zasady segregacji odpadów i pozyskiwania z nich surowców. Starsi porządkowali tereny pobliskiej Bażantarni.

aw

piątek, 15 wrzesień 2017 11:52

Trenowały w Świdniku (film)

Nieco ponad godzinę trwał czwartkowy trening reprezentacji Polski kobiet na stadionie miejskim w Świdniku. Nasze reprezentantki przygotowywały się do dzisiejszego meczu z Białorusią, w ramach eliminacji do mistrzostw świata.

Wśród biało - czerwonych nie zabrakło Katarzyny Kiedrzynek, zawodniczki francuskiego PSG. Bramkarka jest jedną z najlepszych na swojej pozycji na świecie i najbardziej rozpoznawaną reprezentantką naszego kraju. Nie dziwi więc, że to właśnie do niej ustawiały się kolejki kibiców po autografy i wspólne zdjęcia. Poniżej zdjęcia z wczorajszych zajęć oraz krótki wywiad z Katarzyną Kiedrzynek.

piątek, 15 wrzesień 2017 10:10

Rodziny na rowery

W najbliższą niedzielę odbędzie się jubileuszowa X edycja rajdu „O Błękitną Koszulkę Serca”. Do udziału w nim zaprasza świdnicki Klub Rowerowy Alfa.

Rejestracja uczestników od godz. 13.30, w muszli koncertowej MCUS. O godz. 14.00 odbędą się konkursy wiedzy o ruchu drogowym. Rajd wystartuje o godz. 14.30, a zaplanowana trasa (okolice Lasu Rejkowizna - tam ognisko z pieczeniem kiełbasek, w przypadku niesprzyjającej pogody Port Lotniczy Lublin) liczy ok. 10 km.

Wydarzenie dofinansowane jest przez Gminę Miejską Świdnik oraz wspierany przez świdnickich przedsiębiorców. Pomocy udzielają Komenda Powiatowa Policji i Straż Miejska.

aw

UWAGA!
Osoby niepełnoletnie mogą brać udział wyłącznie za zgodą rodziców i pod opieką osoby dorosłej. Pełny regulamin rajdu znajduje się na stronie www.rowerowyswidnik.pl.

piątek, 15 wrzesień 2017 13:53

Baseny z wolnej ręki

Zaproszenia do przedstawienia swoich ofert trafiły właśnie do pięciu firm. Wszystkie są potentatami w branży i od lat zajmują się budowaniem pływalni. Kolejnym etapem będą propozycje cenowe i negocjacje. Do wzięcia jest ok. 32 mln zł, bo na tyle została wyceniona budowa kompleksu krytych i otwartych basenów.

Przetarg na budowę kompleksu basenów został ogłoszony w lipcu. Urzędnicy czekali na oferty od zainteresowanych firm do początku września. Nikt się jednak nie zgłosił, mimo że „do wzięcia” jest ok. 32 mln zł. Przedstawiciele ratusza od początku zapowiadali, że jak najszybciej będą chcieli powtórzyć przetarg, albo o ile prawo na to pozwoli, udzielić zamówienia z wolnej ręki. Drugie rozwiązanie było korzystniejsze, przede wszystkim ze względu na krótsze procedury.

- Zależy nam, żeby jak najszybciej rozpocząć budowę kompleksu - mówi Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika. - Wiemy, że mieszkańcy czekają na baseny, dlatego chcemy skorzystać z możliwości udzielenia zamówienia z wolnej ręki.

Do wzięcia udziału w postępowaniu zostało zaproszonych pięć przedsiębiorstw. Urzędnicy zwrócili się do potentatów w branży, firm: Warbud, Skanska, Moris Polska, Strabag i Erbud.

- Są to firmy specjalizujące się w budowie obiektów basenowych - wyjaśnia Justyna Harasymiuk, naczelnik wydziału inwestycji w Urzędzie Miasta. - Do piątku czekamy na potwierdzenie przez nich zainteresowania naszym zaproszeniem. Później poprosimy o przedstawienie ofert cenowych i rozpoczniemy negocjacje.

Firma, która przedstawi najkorzystniejsze warunki, zajmie się przygotowaniem projektów i budową świdnickich basenów. Będzie to największa, miejska inwestycja ostatnich lat. Za 32 mln zł. powstanie kompleks kilku krytych basenów z saunami, zapleczem i salami ćwiczeń. Drugą częścią inwestycji będą pływalnie „pod chmurką”, wyposażone w wiele wodnych atrakcji dla młodszych i starszych mieszkańców. Dodatkowo kompleks zostanie wzbogacony o boiska, plażę, część gastronomiczną. Inwestycja została zaplanowana na terenie dawnych obiektów Avii przy ul. Fabrycznej. Przedstawiciele ratusza zakładają wstępnie, że nowe baseny będą gotowe na czerwiec 2019 roku.

Kompleks będą dopełniać powstające właśnie korty tenisowe, a także hala widowiskowo - sportowa, która ma pomieścić ponad tysiąc osób. Ostatnim elementem będzie zielony park, zlokalizowany wokół nowych obiektów. Znajdzie się w nim m.in. tężnia, miejsca odpoczynku, ścieżka rowerowa i tor dla rolkarzy.

kal

Strona 1 z 285

Najczęściej czytane

 • DSC_0645
 • DSC_0603
 • DSC_0560
 • mural-3
 • DSC_0567
 • DSC_0643
 • mural-6
 • DSC_0587
 • DSC_0617
 • dsc_0586
 • DSC_0586