• Repertuar
 • Schronisko w Krzesimowie
 • Wirtualny spacer po Strefie Historii
 • SH
 • rodzinka
 • Zdrowy Świdnik
 • Idzie sobie Grześ...
 • Schronisko w Krzesimowie
 • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
 • Załatw sprawę w Urzędzie
 • Slajd Wirtualny Spacer
wtorek, 18 wrzesień 2018 12:10

Uwaga! Zaszczepią lisy

We wrześniu, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na Lubelszczyźnie zostanie przeprowadzone szczepienie lisów żyjących na wolności przeciwko wściekliźnie. Akcja obejmie również tereny zielone w Świdniku.

Szczepionki w formie aluminiowo-plastikowego blistra o wielkości 3 cm, będą zrzucane z samolotów, w ilości 20-30 dawek na kilometr kwadratowy. Zrzuty obejmą lasy, pola oraz łąki, z pominięciem terenów zabudowanych. W naszym mieście odbędą się w dniach 21-26 września.

Lubelski Wojewódzki Lekarz Weterynarii przypomina, że nie należy dotykać preparatu. W przypadku kontaktu ze szczepionką trzeba natychmiast umyć ręce wodą z mydłem. Przez dwa tygodnie lepiej nie puszczać wolno psów i kotów, aby nie dostały się do miejsc, gdzie wyłożono szczepionkę. Każdy kontakt zwierząt domowych z preparatem należy zgłosić lekarzowi weterynarii.

Termin akcji może ulec zmianie z powodu niekorzystnych warunków pogodowych.

wtorek, 18 wrzesień 2018 09:43

Za darmo do Lublina

W najbliższą sobotę będzie to możliwe, za sprawą Europejskiego Dnia bez Samochodu. Wydarzenie ma na celu promowanie alternatywnych środków podróżowania komunikacją miejską, rowerem i poruszania się pieszo. W tym roku ponownie do akcji dołączył Świdnik.

W sobotę, 22 września, ważny dowód rejestracyjny uprawnia do przejazdu wszystkimi liniami komunikacji miejskiej, kursującymi na zlecenie ZTM w Lublinie. Do Koziego Grodu dojedziemy autobusami z nr 5, 35 i 55. Akcja dotyczyć będzie także komunikacji nocnej, do godziny 00:00. W przypadku przejazdów rozpoczętych przed północą, pasażer może kontynuować podróż do końca tych kursów.

Bezpłatnie nie tylko od święta

Nie wszyscy wiedzą, że uprawnieni do bezpłatnego przejazdu komunikacją miejską są uczniowie ze Świdnika, którzy uczęszczają do lubelskich szkół. Obowiązuje to na wszystkich liniach: 5, 35 i 55. By skorzystać z tej możliwości, uczeń musi posia­dać legitymację lubelskiej szkoły podstawowej, gimnazjal­nej lub ponadgimnazjalnej. Z uprawnienia tego wyłączeni są studenci.

Na mocy prawa gminnego, z bez­płatnych przejazdów korzystają również osoby powyżej 70. roku życia. Przywilej ten dotyczy także mieszkańców Świdnika. Seniorzy powinni mieć przy sobie dowód osobisty lub inny do­kument potwierdzający wiek.

Na podstawie uchwały lubelskiej Rady Miasta za darmo do Lublina dojadą również honorowi dawcy krwi. Kobiety muszą legitymować się 15 l oddanej krwi, mężczyźni – 18 l. Kolejne uprawnione do tego grupy to weterani i działacze opozy­cji antykomunistycznej posiadający dokumenty wydane przez odpo­wiednie instytucje.

poniedziałek, 17 wrzesień 2018 13:35

Spotkanie z M. Pawełczakiem

Świdniczanie mieli dziś okazję spotkać się z ppłk. Marianem Pawełczakiem ps. Morwa, żołnierzem oddziału legendarnego majora Hieronima Dekutowskiego „Zapory”. W sali widowiskowe Miejskiego Ośrodka Kultury pojawili się, między innymi, przedstawiciele władz miasta, organizacji kombatanckich i uczniowie.

Marian Pawełczak opowiedział o tym, w jaki sposób trafił do partyzantki oraz oddziału „Zapory”, a także o akcjach przeciwko drugiemu okupantowi. Wspominał również kolegów z oddziału, między innymi zmarłego kilka dni temu Zbigniewa Matysiaka ps. Kowboj. 

Zebrani obejrzeli też film dokumentalny o zaporczykach i wysłuchali wystąpienia burmistrza Waldemara Jaksona, który mówił o wydarzeniach związanych z 17 września 1939 roku. Spotkanie zorganizowano z inicjatywy Pawła Szczerby, nauczyciela ze Szkoły Podstawowej nr 3, w ramach miejskich obchodów 79. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę, a także z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości i 100. rocznicy urodzin Hieronima Dekutowskiego. 

 

 

 

poniedziałek, 17 wrzesień 2018 11:28

Kiepski pomysł nastolatków

18-latek i jego o dwa lata młodszy kompan zniszczyli kamerę i czujnik ruchu na terenie budowy. Nie potrafili wytłumaczyć dlaczego to zrobili.

Sytuacja miała miejsce na początku września. Pokrzywdzony deweloper wycenił wartość strat na 2 tys. zł. Kryminalnym, w ustaleniu sprawców pomogło nagranie z innej kamery zamontowanej w pobliżu miejsca, w którym doszło do aktu wandalizmu.

- W piątek na komendę trafili 18-latek i 16-latek. Obydwaj przyznali się do zarzucanego czynu i oświadczyli, że nie wiedzą dlaczego to zrobili – informuje Elwira Domaradzka, oficer prasowy świdnickiej komendy.

Sprawa będzie miała finał w sądzie.

poniedziałek, 17 wrzesień 2018 09:14

Rowerowy zawrót głowy

Rozpoczął się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, którego punktem kulminacyjnym jest Dzień bez Samochodu. Urząd Miasta, we współpracy z Klubem Rowerowym Alfa, Stowarzyszeniem Świdnik Miasto dla Rowerów, Komendą Powiatową Policji i Strażą Miejską, przygotował sportową imprezę dla najmłodszych mieszkańców.

21 września, na trawiastym placu przy budynku UM, rozegrane zostaną konkurencje rowerowe dla kl. IV-VI i kl. VII-VIII, między innymi tor przeszkód i jazda żółwia. Przeprowadzony też będzie test z wiedzy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Dla najmłodszych przewidziano kolorowanki i malowanie twarzy.

- Spotykamy się o godz. 10.00. Oprócz konkursów sprawnościowych, zaplanowaliśmy również znakowanie rowerów, pokazy pierwszej pomocy, wspólne grillowanie i wystawę rowerów. Serdecznie zapraszamy – mówi Karol Łukasik z Urzędu Miasta.
Zwycięskie drużyny otrzymają puchary burmistrza i prezesa Alfy, a także błękitne koszulki ufundowane przez klub. Będą również pamiątkowe dyplomy i drobne upominki dla każdego uczestnika zabawy.

Niedziela na dwóch kółkach

Natomiast dla osób od 16. roku życia Alfa organizuje rajd do Zawieprzyc. Rowerzyści wyruszą w niedzielę, 23 września, o godz. 10.00, z placu przy fontannie. Trasa będzie liczyła ok. 50 km (w obie strony).

- Zapewniamy miłą atmosferę i spacerowe tempo. Planujemy ognisko z pieczeniem kiełbasek, a wśród uczestników rozlosujemy błękitne koszulki – zachęca Bogusław Kocira, prezes Alfy.

aw

niedziela, 16 wrzesień 2018 08:38

Naprawiają Akacjową

Znikną nierówności i stare płytki chodnikowe. Ruszył oczekiwany remont ulicy Akacjowej. Gotowa będzie już w listopadzie.

Mieszkańcy bloków położonych przy ulicy w ubiegłym roku apelowali o przeprowadzenie remontu.

- Przesłane pismo zostało potraktowane jako wniosek do przyszłorocznego budżetu - mówił wówczas Michał Piotrowicz, zastępca burmistrza Świdnika. - Postaramy się tę inwestycję w planie wydatków umieścić, ale o ostatecznym jego kształcie zdecydują radni.

Jak się okazało, zgodnie z obietnicami, inwestycja znalazła się w tegorocznym budżecie. Dzięki temu, niedawno rozpoczęły się prace drogowe, a już w listopadzie mieszkańcy będą mogli poruszać się wyremontowaną ulica.

- Prace odbywać się będą na ponad 400-metrowym odcinku, który obecnie jest wyłożony jest płytami betonowymi (trylinką) oraz asfaltem. Po ich zdemontowaniu i wykonaniu podbudowy, zostanie ułożona jezdnia z kostki brukowej – mówi Maciej Olechnowicz z wydziału inwestycji i zamówień publicznych UM.

Lifting czeka również wszystkie krawężniki, miejsca parkingowe i chodniki.

- Ze względu na trudne warunki realizacji przedsięwzięcia, między innymi gęstą zabudowę i duży ruch pojazdów, prosimy mieszkańców o wyrozumiałość i potraktowanie problemów jako przejściowych. Już niedługo będziemy się mogli cieszyć zupełnie nową jakością ciągów komunikacyjnych - mówi M. Piotrowicz.

Remont będzie kosztował nieco ponad 940 tys. zł.

niedziela, 16 wrzesień 2018 08:24

Na szlaku ostatniego partyzanta

20 października, ze Świdnika wyruszy III Marsz Szlakiem Józefa Franczaka ps. Laluś. Jego celem jest nie tylko uczczenie zabitego przez SB ostatniego partyzanta Rzeczypospolitej, propagowanie patriotycznych wartości, popularyzacja spraw obronności kraju, ale także promocja aktywnych form wypoczynku.

Uczestnicy będą mieli do pokonania ok. 30-kilometrową trasę. Odwiedzą, między innymi miejscowości związane z „Lalusiem”, czyli Majdan Kozic Górnych, gdzie zginął oraz Piaski, gdzie został pochowany.

Zapisy już trwają. Wypełnioną kartę zgłoszenia, która dostępna jest na facebookowym profilu - Stowarzyszenie Zwykłe Marsz Szlakiem Józefa Franczaka ps. Laluś, należy przesłać do 30 września, pod adres: Stowarzyszenie Zwykłe Marsz Szlakiem Józefa Franczka ps. Laluś, ul. Kosynierów 15/67, 21-040 Świdnik lub w wersji elektronicznej na adres email: marszszlakiemlalusia@gmail.com. Osoby niepełnoletnie muszą przedstawić pisemną zgodę rodziców.

Organizatorzy imprezy: Stowarzyszenie Zwykłe Marsz Szlakiem Józefa Franczka ps. Laluś, świdnickie koło LOK „Suseł”, Jednostka Strzelecka 2063 Świdnik im. sierż. Józefa Franczaka ps. Lalek oraz Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Partnerami Marszu są: Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika, Michał Cholewa, burmistrz Piask, a także P.K. Pegimek sp. z o.o.

niedziela, 16 wrzesień 2018 07:23

Spotkanie z zaporczykiem

17 września mija 79. rocznica napaści wojsk sowieckich na Polskę.

Z tej okazji zapraszamy do Miejskiego Ośrodka Kultury na spotkanie z kombatantami, którego głównym bohaterem będzie Marian Pawełczak ps. Morwa, żołnierz oddziału legendarnego majora Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora, najbardziej znanego Żołnierza Wyklętego Lubelszczyzny. Wyświetlony zostanie również film o zaporczykach. Spotkanie rozpocznie się o godz. 10.00, w sali kinowej Centrum Kultury. Szczególnie mile widziana będzie młodzież.

sobota, 15 wrzesień 2018 09:23

Razem bezpieczniej

 

 

 

Świdnicka Straż Miejska przystępuje do realizacji tegorocznej edycji akcji „Razem bezpieczniej”. Najpierw musi wykorzystać pieniądze uzyskane z budżetu gminy oraz dofinansowania Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Kwota jest całkiem pokaźna. Z ogółu 113 tys. zł przeznaczonych na program, aż 100 tys. to pieniądze ministerialne. Czasu jest niewiele. Wszystkie faktury muszą mieć datę nie późniejszą niż 31 grudnia 2018 roku. Janusz Wójtowicz, komendant Straży Miejskiej jest jednak spokojny o zachowanie terminów, gdyż plan zakupów ma dokładnie rozpisany.

- 26 tys. złotych będą kosztowały cztery systemy aktywnego ostrzegania kierowców o zbliżaniu się pieszych do przejścia. Urządzenia pracują, korzystając z energii słonecznej i ogniw fotowoltaicznych. Czujnik radarowy rejestruje ruch na podejściu do przejścia i ostrzega o nim sygnałami świetlnymi nadjeżdżających kierowców. Po ustaniu ruchu światła przestają działać. Ciekawi jesteśmy efektów tego eksperymentu. O miejscach ustawienia urządzeń zadecydują konsultacje i głosowanie, które przeprowadzimy na naszej stronie internetowej. Osobiście sadzę, że najlepszą lokalizacją byłoby sąsiedztwo szkół - tłumaczy J. Wójtowicz.

Poza systemami ostrzegania Straż Miejska kupi również trzy defibrylatory służące do udzielania pierwszej pomocy w przypadku zatrzymania akcji serca. Pierwszy z nich trafi do Miejskiego Centrum Usług Socjalnych. Drugi zostanie zainstalowany w Urzędzie Miasta, gdzie przewija się wielu petentów, wśród nich osoby starsze i chore. Trzecim będą się posługiwać sami strażnicy. W ciągu dnia znajdował się on będzie na pokładzie radiowozu patrolowego, nocą w siedzibie straży. W związku z zakupem, wszystkie te instytucje przeszkolą w sumie 15 osób do obsługi defibrylatorów.

Z myślą o najmłodszych, w wyposażeniu Straży Miejskiej znajdzie się nowy autochodzik, służący do nauki reguł zachowania w warunkach ruchu drogowego. Przy jego pomocy strażnicy będą edukowali dzieci przedszkolne i uczniów klas 0-3 szkół podstawowych. Kolejnym narzędziem edukacyjnym będą dwa rowery. Przy ich pomocy starsze dzieci będą się przygotowywały do egzaminu na kartę rowerową.

Akcja „Razem bezpiecznie” obejmie również modernizację monitoringu miejskiego, polegającą na zakupie czterech kamer wraz z oprzyrządowaniem. Będzie ona kosztowała 35 tys. zł.

 

 

 

sobota, 15 wrzesień 2018 09:00

Drugi kandydat

Wicestarosta Powiatu Świdnickiego Waldemar Białowąs zawalczy w październikowych wyborach o fotel burmistrza. W środę ogłosił, że wystartuje z koalicyjnego komitetu wyborczego  Koalicja Obywatelska.

Kandydat poinformował o swojej decyzji podczas konferencji zwołanej przed terminalem Portu Lotniczego Lublin. Będzie to już jego piąta próba objęcia najważniejszego urzędu w mieście. Podczas ostatnich wyborów samorządowych, w 2014 roku zdobył 4046 głosy, cztery lata wcześniej było ich więcej, bo 4401.

Do tej pory, swoją kandydaturę ogłosił Waldemar Jakson, który będzie się ubiegał o reelekcję.

Strona 1 z 311

Najczęściej czytane

 • DSC_0561
 • DSC_0560
 • DSC_0567
 • DSC_0586
 • DSC_0559
 • dsc_0043
 • mural-3
 • DSC_0622
 • DSC_0575
 • DSC_0645
 • DSC_0611