• Idzie sobie Grześ...
  • Schronisko w Krzesimowie
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Repertuar
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • rodzinka
  • Zdrowy Świdnik
piątek, 14 grudzień 2018 14:51

Ważne zmiany w plebiscycie

Podczas III Świdnickiego Balu Sportu poznamy najpopularniejszych sportowców i trenerów Świdnika. W formule plebiscytu, który ma ich wyłonić, zarząd Stowarzyszenia Sportowy Świdnik, organizator konkursu i balu, dokonał w ostatnią środę ważnej zmiany, wychodzącej naprzeciw postulatom środowisk sportowych oraz kibiców. Polega ona na dodaniu do trzech dotychczasowych klasyfikacji: Junior, Senior i Trener, kategorii Amator. W konsekwencji zmieniło się również kalendarium rywalizacji tak, by
umożliwić sportowcom-amatorom uczestnictwo w plebiscycie.

- Formuła Plebiscytu na Najpopularniejszego Sportowca Świdnika ciągle ewoluuje. Staramy się być elastyczni, dostosowując ją do potrzeb środowisk świdnickiego sportu, bardzo różnorodnych i przez to bardzo trudnych do jednoznacznego zaklasyfikowania. Od dłuższego czasu dyskutowaliśmy nad sposobem na wyróżnienie ludzi uprawiających sport indywidualnie, bądź w klubach i stowarzyszeniach, które nie startują w zawodach organizowanych przez związki sportowe. Nazwa kategorii - Amator, nie oznacza, że mieszczący się w niej sportowcy osiągają gorsze wyniki, niż tak zwani zawodowcy. Wręcz przeciwnie, wielu z nich wraca z międzynarodowych zawodów ze złotymi medalami i wzbudza powszechny podziw. Tym bardziej odczuwaliśmy brak możliwości uhonorowania ich talentu i ogromnej pracy - mówi Mirosław Tarkowski, koordynator plebiscytu w imieniu Stowarzyszenia Sportowy Świdnik.

Zmiana formuły pociąga za sobą konieczność przesunięcia terminów kolejnych etapów plebiscytu. Zgłoszenia kandydatów będzie można dokonać do 20, a nie, jak stanowił poprzedni kalendarz, do 14 grudnia. W kategorii Amator kandydatów mogą proponować stowarzyszenia, fundacje, a także osoby prywatne. Pozostałe reguły wyboru laureata są takie same, jak w innych kategoriach. Spośród wszystkich kandydatów Kapituła Plebiscytu wyłoni trzech sportowców, na których będzie można zagłosować za pomocą kuponów publikowanych w czterech kolejnych wydaniach Głosu Świdnika, począwszy od 4 stycznia 2019 r. Na swoich faworytów będzie można również oddać głos elektronicznie, na stronie www.sportowyswidnik.pl, gdzie znajdują się także do pobrania karty zgłoszenia.

Przypomnijmy, że kapituła wyłoni także zwycięzców kategorii specjalnych: Nadzieja, Ambasador i Mecenas Świdnickiego Sportu 2018 roku oraz Wydarzenie Sportowe 2018 Roku.

jmr

niedziela, 16 grudzień 2018 08:15

Matematyczny Erasmus

Trudności w uczeniu się matematyki oraz dyskalkulia to zagadnienia poruszane w nowym projekcie Erasmus+, do którego przystąpiła Szkoła Podstawowa nr 5. Realizowany będzie wspólnie z zagranicznymi placówkami i organizacjami, ale udział w nim, w charakterze partnera stowarzyszonego, mogą wziąć również nauczyciele innych świdnickich szkół.

Do projektu pod nazwą „Focus on Students with Mathematics Learning Disabilities – SMiLD” dołączyli: Uniwersytet w Genui, organizacja Pixel i Liceum Machiavelli z Florencji, szkoła Agrupamento de Escolas Emídio Garcia i Politechnika z Bragança w Portugalii oraz Uniwersytet Wrocławski.

Uczestnicy będą pracować nad zdefiniowaniem zaburzeń związanych z nauką matematyki, spróbują też opracować metody pracy rozwijające umiejętności matematyczne i odpowiednie metody diagnozowania zaburzeń zdolności wykonywania działań arytmetycznych.

- Postaramy się również zaprojektować skuteczne narzędzia, które pomogą uczniom i ich rodzicom pokonywać trudności w nauce matematyki. W kolejnej fazie projektu zaplanowane są szkolenia dla nauczycieli, które odbędą się w Genui. Mamy nadzieję, że wypracowane rezultaty pomogą dzieciom z dyskalkulią w uczeniu się tego przedmiotu, a pedagodzy zyskają skuteczne narzędzia pracy. Zachęcamy nauczycieli matematyki do udziału w projekcie jako partnerów stowarzyszonych – mówi Marcin Paśnikowski, koordynator programu w „Piątce”.

Szczegółowe informacje o projekcie dostępne są na stronie www.smild.pixel-online.org.

aw

piątek, 14 grudzień 2018 08:08

Zostań św. Mikołajem

…i podaruj upominki polskim dzieciom mieszkającym w Solecznikach na Litwie. Zbiórkę świątecznych prezentów organizuje Miejski Ośrodek Kultury.

- Serdecznie zachęcamy do udziału w naszej akcji. Przyjmujemy słodycze oraz odzież zimową dla dzieci w wieku od 2 do 16 lat. Dary trafią do podopiecznych domów dziecka oraz najuboższych rodzin - mówi Anna Broda z MOK.

Rzeczy można przynosić do 18 grudnia: w godz. 8.00 - 16.00 do pokoju 1/31 (obok sekretariatu), po godz. 16.00 i w weekend na portiernię MOK. Kontakt w sprawie zbiórki pod numerem telefonu 505 979 284.

aw

środa, 12 grudzień 2018 09:34

Betlejemskie Światło Pokoju

Już po raz kolejny zapłonie w Polsce Betlejemskie Światło Pokoju, znak braterstwa, jedności i pokoju, nieodłączny element adwentowego przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Nie zabraknie go również w naszym mieście, a organizatorami akcji są Związek Drużyn w Świdniku i 24 ŚGDH „Żywioły”.

Świdnickie uroczystości zaplanowano na 20 grudnia. O godz. 18.00, w kościele pw. NMP Matki Kościoła odprawiona zostanie msza  św. Po nabożeństwie wierni zabiorą światełko do swoich domów, by dodawało im wiary, miłości i nadziei. Harcerze rozdadzą również sianko, które zgodnie z tradycją umieszczamy na wigilijnym stole. Przewidziano też kwestę na rzecz działalności świdnickiego ZHP.

Co roku Betlejemskiemu Światłu Pokoju przyświeca inne hasło przewodnie, które nawiązuje do idei całego przedsięwzięcia. W tym roku jest to „Światło, które łączy”. Harcerze pragną, by trafiło ono do władz państwowych i samorządowych, instytucji, szkół, szpitali, domów pomocy społecznej, a także na wszystkie polskie stoły i zapłonęło na wieczerzy wigilijnej zapalone na świecy Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. „Dzieląc się płomieniem zapalonej świecy z innymi, niczego nie tracimy. „Podzielone” światło jest w stanie rozproszyć ciemności i wypełnić całe pomieszczenie nowym blaskiem bijącym już nie tylko od jednej, ale od wielu świec łącząc wszystkich ludzi bez względu na pochodzenie, rasę czy wyznanie” - czytamy na stronie www.swiatlo.zhp.pl.

aw

wtorek, 11 grudzień 2018 15:39

Razem bezpieczniej

Z udziałem laureatów międzyszkolnych konkursów, plastycznego i poświęconego bezpieczeństwu oraz udzielaniu pierwszej pomocy, a także absolwentów kursu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, odbyło się dzisiaj zakończenie II. edycji programu „Razem bezpieczniej”, zorganizowanego przez świdnicką Straż Miejską.

Cały program kosztował 113 tys. złotych. Pieniądze zostały pozyskane przez strażników z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jak wyliczył komendant Janusz Wójtowicz, wydano je, między innymi, na budowę czterech aktywnych przejść dla pieszych, które sygnalizują kierowcom zbliżanie się przechodniów do zebry. Kolejne zakupy to defibrylatory do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej osobom z zatrzymanym krążeniem, specjalistyczne kamery monitoringowe, rowery do nauki ruchu drogowego i przeprowadzania egzaminów na kartę rowerową dla uczniów szkół podstawowych oraz autochodziki, przydatne w nauczaniu przedszkolaków zasad poruszania się po drogach.

- Dzisiejsze spotkanie jest wyrazem nowego oblicza Straży Miejskiej, która nie jest instytucją powołaną do wypisywania mandatów, ale służbą dbającą o ludzkie życie, bezpieczeństwo oraz edukację dzieci oraz młodzieży. Mam nadzieję, że program, który właśnie kończymy, nie będzie ostatnim, realizowanym we współpracy z rządem i Zarządem Województwa Lubelskiego - mówiła Ewa Jankowska, sekretarz miasta.

Zwycięzcami konkursu plastycznego okazali się Amelia Paź (SP7), Miłosz Klasowski (SP5) i Mikołaj Łakota (SP5). Natomiast w konkursie wiedzy o bezpieczeństwie i udzielaniu pierwszej pomocy zwyciężyli: Jakub Bereza (SP7), Martyna Mazuryk (SP7) oraz Kacper Gałecki (SP3).

Kurs obsługi defibrylatorów miało przejść, w ramach programu, 15 osób reprezentujących Urząd Miasta, Miejski Ośrodek Kultury i Straż Miejską czyli instytucje, które otrzymały dzisiaj urządzenia. Zainteresowanych było jednak znacznie więcej. W efekcie szkolenie ukończyło aż 21 osób. Odebrały one potwierdzające to certyfikaty z rąk Konrada Sawickiego - wysłannika wojewody lubelskiego i Ewy Jankowskiej.

jmr

piątek, 07 grudzień 2018 13:14

Warto pomagać

W Szkole Podstawowej nr 5 odbyło się uroczyste spotkanie z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza. Stało się ono doskonałą okazją do podsumowania świdnickiej odsłony akcji „Polacy - Rodakom zza wschodniej granicy”, której organizatorami byli: Ruch Odbudowy Polski Koło w Świdniku, SP nr 5, Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta Koło w Świdniku oraz Urząd Miasta Świdnik.

W tym roku przygotowano 290 paczek. Przed świętami trafią do naszych rodaków mieszkających na Ukrainie i Białorusi. Oprócz produktów spożywczych, w każdym pudełku znalazły się książki, życzenia i opłatek.

W zbiórki darów, które odbywały się w sklepach, zaangażowało się ok. 50 wolontariuszy z „Piątki”. Każda klasa przygotowała również swoją paczkę, zaś prawie setka uczniów pomagała w ich pakowaniu. Koordynatorkami akcji w szkole były Agnieszka Rakuzy-Wójcik i Magdalena Stelmach-Kopeć, wspierane przez nauczycieli oraz rodziców uczniów.

Podczas dzisiejszego spotkania wolontariusze i pedagodzy odebrali podziękowania z rąk Ewy Jankowskiej, sekretarz miasta, wicestarosty Bartłomieja Pejo, Kazimierza Bachanka, koordynatora XIX edycji "Polacy-Rodakom...", radnego Aleksandra Suskiego i Tomasza Szydło, dyrektora SP nr 5. Gośćmi uroczystości byli również radny Marcin Magier, Piotr Jankowski, dyrektor Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej oraz Juliana Farbotka, właścicielka firmy Farbotka, która w sposób szczególny zaangażowała się w tegoroczną akcję.

Kolejnym punktem programu było wręczenie certyfikatów uczennicom biorącym udział w ogólnopolskim programie realizowanym przez Instytut Matki i Dziecka. Koordynatorkami tej akcji były Joanna Sekuła i Renata Waryszak.

aw

piątek, 07 grudzień 2018 10:49

Listopad na minusie

W listopadzie z usług Portu Lotniczego Lublin skorzystało 23 505 pasażerów. To aż o 33,4 procent mniej niż w tym samym miesiącu przed rokiem, kiedy lotnisko obsłużyło 35 278 podróżnych.

Niewiele lepiej przedstawiają się statystyki operacji lotniczych. W listopadzie bieżącego roku wykonano ich 280, podczas gdy przed rokiem 388. Oznacza to spadek o 27,8 proc. Samoloty rejsowe wystartowały do 105 lotów, odwołano 6.

Podsumowanie całego roku wypada zdecydowanie bardziej pozytywnie. W całym 2017 roku wykonano 4980 operacji lotniczych i zanotowano 430 346 pasażerów. W ciągu 11 miesięcy roku bieżącego operacji lotniczych jest już 5025, a liczba pasażerów osiągnęła pułap 430 081. Pewne jest więc, że na koniec grudnia globalne wyniki będą lepsze niż przed rokiem.

Opublikowano również dane dotyczące punktualności lotów. Sklasyfikowano 14 lotnisk obsługujących rejsy rozkładowe. Ze średnią 86,67 proc., port w Świdniku znalazł się na 6 miejscu, o jedno dalej niż przed miesiącem. Przeciętne opóźnienie wyniosło 22 minuty, co oznacza wzrost o 1 minutę w stosunku do listopada 2017 r. Najbardziej punktualnym przewoźnikiem okazał się Wizz Air, największym spóźnialskim Ryan Air. W klasyfikacji punktualności pierwsze miejsce zajęła Zielona Góra ze średnią 95,45 proc, najgorszy wynik osiągnęła Łódź – 66,13 proc. Średnia ogólnopolska to 88 proc.

Zielona Góra jest portem, który w listopadzie odnotował największy spadek liczby pasażerów, bo o 39 proc. Wykonano tam zaledwie 22 loty rejsowe, z których skorzystały 1 334 osoby.

jmr

niedziela, 09 grudzień 2018 09:27

Podcięte łopaty Caracala

Airbus Helicopters podjął decyzję o wycofaniu śmigłowca EC 725 Caracal z postępowania na zakup czterech śmigłowców do zwalczania okrętów podwodnych dla Marynarki Wojennej RP. Zdaniem Airbusa wymagania offsetowe były zbyt duże, by firma mogła złożyć konkurencyjną ofertę. Wcześniej z przetargu zrezygnował Lockheed Martin, właściciel PZL Mielec, który produkuje śmigłowce Sea Hawk. Ofertę złożył natomiast PZL-Świdnik, należący do grupy Leonardo. Wygląda więc na to, że PZL-Świdnik pozostał jedynym oferentem w przetargu.

- Mamy produkt spełniający wszystkie wymagania zamawiającego. W naszym przekonaniu AW101 jako jedyna maszyna na rynku spełnia kryteria MON - deklarował Krzysztof Krystowski, wiceprezes Leonardo Helicopters.
Andrzej Kuchta, przewodniczący „Solidarności” w PZL – Świdnik przestrzega, że rezygnacja Airbus Helicopters nie oznacza jeszcze zwycięstwa w przetargu: - Trzeba najpierw dogadać się z MON i podpisać kontrakt. Moim zdaniem decyzja Airbus Helicopters potwierdza jednak, że AW-101 jest w tej rywalizacji najlepszą propozycją.

Ze względu na specjalistyczne wyposażenie zakup czterech śmigłowców może kosztować aż 1,5-2 mld zł. Mimo to, według szefa „Solidarności”, przy tak niewielkiej liczbie zamawianych śmigłowców świdnicka wytwórnia nie ma szans na uzyskanie możliwości montażu końcowego maszyn i wypuszczenie na rynek kolejnego finalnego produktu. Można natomiast liczyć na zwiększenie pakietu prac przy tym modelu, bądź innych, których elementy produkowane są w PZL.

- Ponieważ postępowanie przetargowe jest niejawne, trudno spekulować na temat wymagań offsetowych – zaznacza A. Kuchta.

Przeszkody w zapewnieniu odpowiedniego offsetu już po raz drugi podcinają łopaty francuskiemu Caracalowi. Podczas przetargu na 50 śmigłowców dla MON, powodem odstąpienia od podpisania umowy zakupowej, mimo wstępnego wyboru Caracala, były właśnie problemy Airbusa z zapewnieniem odpowiedniej ilości zamówień w przemyśle polskim.

Ocenia się, że realny termin podpisania umowy na dostawy śmigłowców dla Marynarki Wojennej to drugi bądź trzeci kwartał 2019 r. Jednak w MON pojawił się pomysł, by zamiast kupować nowe, modernizować dotychczas używane maszyny. Jak wieść niesie, do zmodernizowanych śmigłowców ratowniczych W-3WARM Anakonda, służących już w Marynarce Wojennej, mogłyby dołączyć kolejne - W-3WA Sokół, których ok. 30 sztuk mogłoby zostać przebudowanych do wersji W-3WA WPW, czyli śmigłowca wsparcia pola walki. Modernizacja miałaby bazować na rozwiązaniach zastosowanych na maszynach W-3PL Głuszec.

W bardzo optymistycznym wariancie można zakładać podpisanie umowy na modernizację również w III kwartale przyszłego roku. Jej wartość wyniosłaby kilkaset milionów złotych. Zła wiadomość jest taka, że w grę wchodzi również modernizacja wysłużonych śmigłowców ataku – Mi-24. W tym przypadku najpewniej MON wstrzymałby się z zakrojoną na szeroką skalę modernizacją Sokołów.

jmr

środa, 05 grudzień 2018 11:19

Daj się pokłuć

7 grudnia odbędzie się ostatnia w tym roku akcja oddawania krwi i rejestrowania potencjalnych dawców szpiku kostnego, zorganizowana przez klub HDK-PCK im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki przy PZL-Świdnik S.A. Rozpocznie się o godz. 8.00, w punkcie medycznym na terenie zakładu.

- Do udziału zachęcamy pracowników PZL, mieszkańców miasta, a w szczególności pełnoletnią młodzież – mówi Andrzej Słotwiński, prezes klubu. - Święta Bożego Narodzenia to czas wyjazdów, a co za tym idzie wielu wypadków. Potrzebna będzie każda grupa krwi, której w tym okresie zawsze brakuje. W dalszym ciągu zbieramy również krew dla małej Marysi, przebywającej obecnie w rzymskim szpitalu, a także dla innych chorych dzieci.

Chętni mogą zgłaszać się z dokumentem tożsamości do biura przepustek PZL-Świdnik. Powinni być wypoczęci i po lekkim śniadaniu. Akcja potrwa do godz. 12.00.

aw

niedziela, 02 grudzień 2018 14:27

Rekordowe bieganie

Z roku na rok jest ich coraz więcej. Dziś, na ulice naszego miasta wybiegło ponad 600 uczestników 5. edycji Charytatywnego Biegu Mikołajkowego. Każdy otrzymał pamiątkowy medal, a dla zwycięzców były oczywiście puchary i nagrody. Uhonorowano również osoby w najciekawszym przebraniu, a także najliczniej reprezentowane drużyny. Wśród zawodników rozlosowano nagrody-niespodzianki.

Kibice mogli wspomóc Pawełka Łagowskiego i Marysię Szlązak, kupując ciasto, losy na loterię lub wrzucając pieniądze do puszek. Imprezę poprowadził Robert Besztak, a jej organizatorem było stowarzyszenie Biegający Świdnik, wspomagane przez kilkudziesięciu wolontariuszy oraz sponsorów.

 

Strona 1 z 19

Najczęściej czytane