• Zdrowy Świdnik
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Repertuar
  • rodzinka
  • Schronisko w Krzesimowie
  • Idzie sobie Grześ...
  • Załatw sprawę w Urzędzie
środa, 21 sierpień 2019 14:30

Znów pojadą „wueski”

Tegoroczny Zlot Motocykli WSK i Innych odbędzie się w dwóch miejscach. Główne wyda­rzenie, parada ulicami Świdnika, rozpocznie się w sobotę, 24 sierpnia, o godzinie 11.00, tradycyjnie ruszy spod stadionu miejskiego. Po przemierzeniu ulic miasta uczestnicy zlotu udadzą się do miejsca zbiórki, do kompleksu obiektów do uprawiania sportów motorowych w Cegielni Wierzchowina, pod Żółkiewką.

- Bramę Cegielni Wierzchowina ot­wieramy w piątek, o godzinie 17.00. Spodziewamy się podobnej liczby uczestników, jak w poprzednich la­tach. Dzwonią do nas pasjonaci, z całej Polski, którzy nie uczestniczy­li dotychczas w zlocie, co świadczy o tym, że przebił się na trwałe do świadomości miłośników jedno­śladów. Nie przyjmujemy wcześ­niejszych zapisów. Kto przyjedzie, zostanie przyjęty. Na uczestników czekają pakiety startowe, uprawnia­jące do dwudniowego pobytu na polu namiotowym. Zawierają one również koszulkę, blachę, naklejkę i okolicznościowe gadżety. Bez pa­kietu można wjechać, bądź wejść, wpłacając 10 zł - mówi Bartłomiej Pejo, szef Świdnickiego Klubu Mo­tocyklowego Usarz, organizatora zlotu.

Cegielnia Wierzchowina jest dosko­nale przygotowana na przyjęcie du­żej grupy motocyklistów. Na 20 ha powierzchni mieszczą się tory do off roadu i crossu, miejsce na pole namiotowe oraz zaplecze gastrono­miczne, które na czas zlotu zostanie powiększone.

- W części artystycznej wystąpi ze­spół WSK Wojtka Zwolińskiego. Przed i po koncercie do potańców­ki pod chmurką będzie przygrywał didżej. Oczywiście w sobotę i nie­dzielę nie obejdzie się bez wystawy zabytkowych motocykli i samocho­dów. Na miejscu będzie prawdziwa strzelnica, gdzie chętni otrzymają możliwość sprawdzenia celności oka. Postanowiliśmy również udo­stępnić teren zlotu osobom, które chciałyby się pozbyć starych części do różnego rodzaju pojazdów, bądź nieodrestaurowanych motocykli. Stoisko będzie można ustawić po wykupieniu wejściówki. Będą rów­nież stoiska z nowymi częściami, odzieżą i akcesoriami motocyklo­wymi. W niedzielę uczestnicy spró­bują tradycyjnych, zlotowych przy­smaków, czyli cebularza i kefiru. Kończymy w okolicach godz.14.00-15.00 - tłumaczy B. Pejo.

jmr

poniedziałek, 19 sierpień 2019 09:44

Działkowcy wspierają ubogich

Po raz kolejny skrzynki warzyw i owoców z tegorocznych zbiorów powędrowały jako dary do Kuchni św. Brata Alberta. Darczyńcami są działkowcy z Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Ikar”.

- Po raz drugi wspieramy Towarzy­stwo Pomocy im. św. Brata Alber­ta - mówi Zbigniew Kursa, prezes ogrodu. - Ofiarowaliśmy najdorod­niejsze plony ze swoich działek. Wśród darów są ogórki, pomidory, cukinie, buraczki, marchew, cebula i dynie. W sumie uzbieraliśmy kilka skrzynek ziemiopłodów. Każdy dzie­lił się tym, co miał. Darów jest mniej niż zwykle, bo susza poczyniła spo­re szkody w ogrodach. Niemniej cie­szę się, że naszym działkowcom nie są obce takie pojęcia jak solidarność i bezinteresowna pomoc bliźniemu.

Władze towarzystwa nie kryją ra­dości z racji otrzymanego wsparcia.

- Szczerze mówiąc, nie spodziewali­śmy się takiego gestu - mówi Stani­sław Kubiniec, jego prezes. - Bardzo nas to cieszy, zwłaszcza, że warzywa i owoce w ostatnim czasie mocno podrożały. Taka pomoc bardzo uła­twia nam funkcjonowanie. Wygląda na to, że wsparcie działkowców sta­je się już chlubną tradycją. Dlatego chciałbym im wszystkim serdecznie podziękować.

słs

poniedziałek, 19 sierpień 2019 12:02

W klimacie retro (foto, film)

W niedzielę zakończyły się XIII Spotkania Teatrów Ulicznych „Machina Teatralna”. Finał imprezy należał do krakowskiego zespołu Locomotora Artistic Group.

Grupa mimów, cyrkowców i akrobatów przedstawiła półgodzinny spektakl „Amore, czyli retro cyrk” oraz happening uliczny pt. „Retro turyści”. Czas między spektaklami wypełniły warsztaty taneczne oraz animacje cyrkowe.

słs

poniedziałek, 12 sierpień 2019 12:00

Miliony na dobrą wodę

Przedsiębiorstwo Komunalne Pegimek zdobyło rekordową dotację unijną, na największą w swoich dziejach inwestycję. Pieniądze zostaną wydane na modernizację systemu dostarczania wody dla Świdnika.

Tak dużej inwestycji nie było jeszcze w historii PK Pegimek. Chodzi o modernizację magistrali wodociągowej, która dostarcza wodę do zbiorników magazynowych przy ul. Kusocińskiego.

To o tyle istotne, że woda jest stąd rozprowadzana niemal do wszystkich domów i bloków na terenie Świdnika. Okazuje się jednak, że żeliwne rury nie są już w najlepszym stanie. Mają również swoje lata, bo zostały położone w latach 80. Władze przedsiębiorstwa zaczęły więc szukać pomocy w sfinansowaniu ogromnej inwestycji. Już w ubiegłym roku złożyły wniosek o dotację unijną do przedsięwzięcia. Kilka dni temu okazało się, że do Świdnika trafią miliony. W miniony piątek władze PK Pegimek podpisały w Urzędzie Marszałkowskim umowę na dofinansowanie projektu „Gospodarka wodno - ściekowa”. Wartość przedsięwzięcia to ponad 16 mln zł, z czego blisko 11 mln zł będzie pochodzić z funduszy unijnych.

- Spółka została podwójnym liderem. Projekt modernizacji magistrali osiągnął największą kwotę dofinansowania spośród 38 umów oraz największy procent udziału środków unijnych w inwestycji - mówi Jerzy Irsak, prezes PK Pegimek. - Nowa magistrala zapewni bezpieczny dostęp i lepszą jakość wody na najbliższe dziesięciolecia dla całego miasta. Jest to największa inwestycja w dziejach firmy, będąca również strategiczną dla Świdnika.

Wielomilionowe dofinansowanie cieszy również władze miasta. - Planując każdą inwestycję, staramy się znaleźć dla niej środki zewnętrzne. Dzięki temu jesteśmy w stanie zbudować więcej, bez obciążania budżetu miasta - mówi burmistrz Waldemar Jakson. - Taką samą drogą idą również nasze spółki. Dotacja dla PK Pegimek to bardzo dobra wiadomość, tym bardziej, że pomoże w wykonaniu jednej z najważniejszych inwestycji dla świdniczan.

Przedstawiciele spółki dziękowali w poniedziałek za wsparcie wiceministrowi Arturowi Soboniowi. - Największa, w historii P.K. Pegimek, dotacja na inwestycje stała się faktem. To kilka lat pracy nad projektem wartym ponad 16 mln złotych. Dla mieszkańców to zdrowsza woda w kranie, a dla Świdnika bezpieczna i nieawaryjna sieć – mówi A. Soboń.

Projekt obejmuje wymianę blisko 11 kilometrów rur. Co ciekawe, modernizacja zostanie przeprowadzona metodą bezwykopową. Zmiany czekają również system sterowania studniami. PK Pegimek uruchomi też internetowe biuro obsługi klienta. Dzięki niemu mieszkańcy będą mogli m.in. na bieżąco śledzić swoje rachunki i komunikować się z pracownikami przedsiębiorstwa. Projekt ma zostać wykonany do 2021 roku.

kal

środa, 14 sierpień 2019 13:30

Fałszywy koncert

Wydarzeniem zapowiadającym występ Billie Eilish w Świdniku jest zainteresowanych już ponad 17 tys. osób. Problem jednak w tym, że młoda gwiazda wystąpi tego dnia, ale w Wielkiej Brytanii. Organizatorzy nieprawdziwego koncertu pozostają nieznani, natomiast sprawą już zainteresowała się policja.

Wydarzenie zostało utworzone na portalu Facebook kilkanaście dni temu. Początkowo jego organizatorzy szeroko informowali o swoim udziale w zaproszeniu młodej, amerykańskiej gwiazdy na tegoroczne Dni Świdnika. Dołączyli również informację o sprzedaży biletów w cenie od 60 do 90 złotych. Według ich informacji, koncert miał się odbyć na lotnisku trawiastym. Wszystkich mających wątpliwości, czy wydarzenie dojdzie do skutku, zapewniali że tak będzie.

Poważne wątpliwości pojawiły się po porównaniu terminów oficjalnej trasy artystki z datą świdnickiego koncertu. Okazało się, że co prawda na 24 sierpnia został zaplanowany występ Billie Eilish, ale w Wielkiej Brytanii w ramach Reading Festival. Wszelkie próby opublikowania w wydarzeniu posta prostującego nieprawdziwe informacje kończyły się blokadą użytkownika. Dodatkowo, fałszywy koncert zaczął zbierać coraz większa grupę odbiorców. Na początku tygodnia już ponad 17 tys. osób było nim zainteresowanych.

Sprawa zaniepokoiła władze Miejskiego Ośrodka Kultury, który z reguły odpowiada za organizację święta miasta.

- W tym roku Dni Świdnika zostały połączone ze Świdnik Air Festival, o czym szeroko informowaliśmy. Oprócz dwóch dni pokazów lotniczych, zaprosiliśmy również mieszkańców na trzy koncerty polskich gwiazd sceny - mówi Adam Żurek, dyrektor MOK. - Co prawda w wydarzeniu, nie pada nazwa naszego ośrodka, natomiast nazwa święta miasta już tak.

Szef MOK o sprawie postanowił powiadomić policję. - Informacja o koncercie Billie Eilish w Świdniku jest nieprawdziwa. Dodatkowo zaniepokoiła nas wzmianka o prowadzonej sprzedaży biletów i pytania internautów, gdzie można je kupić. Stąd decyzja o złożeniu zawiadomienia.

Informację o nieprawdziwym wydarzeniu została również przesłana do portalu Facebook. Po zgłoszeniu do obsługi portalu i próbie kontaktu z organizatorami, ze strony została usunięta informacja o sprzedaży biletów. Zmienioną ją na bezpłatny wstęp.

Przedstawiciele policji tłumaczą, że sprawę badają. - Zajmuje się nią nasz pion kryminalny. Chcemy ustalić organizatorów wydarzenia i cel, w jakim zostało ono utworzone - mówi asp. Elwira Domaradzka, oficer prasowy świdnickiej komendy.

Przedstawiciele mundurowych opublikowali również informację o fałszywym koncercie na profilach FB policji. - Chcemy przestrzec potencjalnych zainteresowanych tym wydarzeniem - dodaje E. Domaradzka.

kal

 

wtorek, 13 sierpień 2019 17:55

Spadochrony nad Świdnikiem

Przed świdniczanami kolejne podniebne atrakcje. Tym razem będziemy zachwycać się spadochroniarzami, którzy pojawią się w naszym mieście w dniach 23-25 sierpnia. Okazją są XIV Międzynarodowe Zawody Spadochronowe.

- Zapraszamy świdniczan do kibicowania zawodnikom i podziwiania ich umiejętności. Swoją obecność zapowiedzieli, między innymi, spadochroniarze z Mielca i Rzeszowa – mówi Renata Bakon, prezes ZPS XXII Oddziału w Lublinie.

Organizatorami imprezy, która odbędzie się na lotnisku trawiastym w Świdniku, są: Związek Polskich Spadochroniarzy Oddział w Lublinie, Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku i Urząd Miasta Świdnik.

aw

Program:

23 sierpnia - piątek

godz. 15.00-18.00 rejestracja zawodników (w miejscu zakwaterowania, akademik Brodway, ul. Dobrzańskiego 33, Lublin)

24 sierpnia (lotnisko trawiaste) - sobota

godz. 9.00-9.30 otwarcie zawodów
godz. 9.30-13.00 oraz 15.00-19.30 rozgrywanie konkurencji

25 sierpnia (lotnisko trawiaste) - niedziela

godz. 8.30-12.00 rozgrywanie konkurencji
godz. 12.00-12.30 uroczyste zakończenie zawodów, dekoracja zwycięzców

wtorek, 13 sierpień 2019 09:48

Dla skejtów i writerów

Stowarzyszenie Zajawka i Miejski Ośrodek Kultury zapraszają skejtów i writerów do udziału w 3. edycji Fly High, integrującej świat deskorolki z kulturą graffiti. W najbliższą sobotę, na skateparku przy Szkole Podstawowej nr 5 i przy pobliskich garażach odbędą się w zawody deskorolkowe i graffiti jam. Początek imprezy o godz. 12.00.

- Skejci będą mogli pokazać swoje umiejętności oraz zdobyć nagrody w zawodach i kilku best trickach. Jeśli wszystko potoczy się zgodnie z planem, obiecujemy jeszcze jedną atrakcję. Nie zdradzimy szczegółów, to niespodzianka. Dla writerów, oprócz farb na jam, przygotowaliśmy 3 konkursy, w których do zgarnięcia będą zestawy markerów One4All Molotow™. Po imprezie zapraszamy na afterek z poczęstunkiem - czytamy na Facebooku, w wydarzeniu pod nazwą Fly High 3 - skate contest&graffiti jam. Tam też dostępne są szczegółowe informacje na temat zawodów.

aw

Program:

12.00 Rozgrzewka, zapoznanie z parkiem
12.00 Odebranie farb na graffiti jam
13.00 Zapisy
13.30 Eliminacje
15.00 Finały
16.30 Best Tricki
18.00 Wręczenie nagród

 

czwartek, 08 sierpień 2019 13:00

Setki tysięcy w śmieciach

Tylu nieścisłości w deklaracjach śmieciowych nikt się nie spodziewał. Po porównaniu baz danych, już wiadomo, że dotyczą ponad 1,3 tys. adresów. Teraz urzędnicy będą wzywać mieszkańców do wyjaśnienia wykrytych nieprawidłowości. Ze wstępnych wyliczeń można wnioskować, że jeśli w każdym przypadku w deklaracji zabrakło tylko jednej osoby, miasto będzie mogło rocznie odzyskać 270 tys. zł. Na tym nie koniec.

W minionym roku Świdnik, jako jedyny samorząd, przystąpił do rządowego projektu GovTech. Nowoczesna platforma pozwoliła znaleźć innowacyjne firmy i osoby indywidualne, które chciały się zmierzyć z problemem zgłoszonym przez nasze miasto. Chodziło o powiększającą się dziurę w systemie śmieciowym.

- Problem jest poważny. Z powodu osób, które nie zostały dopisane do  deklaracji, w 2018 roku trzeba było dołożyć około 1,2 mln zł do odbioru odpadów. Należy tu podkreślić, że za tych, którzy się uchylają od obowiązku, płacą świdniczanie, którzy złożyli właściwe dokumenty - tłumaczyła Ewa Jankowska, sekretarz miasta.

Odpowiedzią na problem miała być specjalna aplikacja, która porówna różne bazy danych i znajdzie te osoby, które mają nieścisłości w deklaracjach śmieciowych. Na ogłoszony konkurs odpowiedziało wiele osób i firm. Wygrało przedsiębiorstwo RapidSoft z Gliwic. Już w fazie testów na małej grupie, algorytm wykrył nieprawidłowości. Przez ostatnie kilka tygodni urzędnicy gromadzili najróżniejsze bazy danych, które innowacyjny system miał ze sobą porównywać.

Korzystali z miejskich, czyli, m.in. meldunków, spisu wyborców, deklaracji rodziców składanych w miejskich szkołach i przedszkolach. Swoje zbiory danych udostępniło również Przedsiębiorstwo Komunalne Pegimek i Spółdzielnia Mieszkaniowa.

Nieprawidłowości już nie w setkach

Kilka dni temu aplikacja po raz pierwszy przeszukała i porównała ze sobą wszystkie zgromadzone dane. Przedstawiciele ratusza nie kryją, że są zaskoczeni wynikiem jej pracy.

- Spodziewaliśmy się, że otrzymamy wiele adresów, w przypadku których pojawią się nieścisłości. Natomiast nie sądziliśmy, że będzie ich aż 1320 - mówi E. Jankowska. - Jeśli nieprawidłowości będą dotyczyły w każdym z adresów nawet tylko jednej niedopisanej do deklaracji śmieciowej osoby, to i tak roczne wpływy z opłat za odpady wzrosną o 270 tys. zł.

W tej chwili urzędnicy rozsyłają wezwania do wszystkich osób, które wskazała aplikacja. - Czekamy na ich wyjaśnienia - mówi sekretarz miasta.

Mogą one skutkować nie tylko dopisaniem kolejnych mieszkańców do systemu, ale również naliczeniem odsetek za niepłacenie podatku śmieciowego w odpowiedniej wysokości. 

Na tym jednak nie koniec. Aplikacja ma regularnie porównywać ze sobą posiadane bazy, które dodatkowo będą aktualizowane.

- Chcemy taką samą procedurę przeprowadzać raz na kwartał. Niedługo będziemy dysponować kolejnym, właśnie powstającym zbiorem danych, związanym z wnioskami składanymi do programu 500 plus również na pierwsze dziecko - dodaje E. Jankowska.
Dotąd swoich baz nie udostępniły jeszcze dwie firmy zarządzające nieruchomościami. Wśród nich jest należąca do radnego Ireneusza Szutko. Druga to przedsiębiorstwo Viliko zarządzające przede wszystkim nowymi blokami w południowej części miasta.

- Nie ma problemu w przekazaniu danych. Urząd ich jeszcze nie otrzymał, bo mamy sezon urlopowy. Po powrocie z wakacji, udostępnimy je - zapewniał Ireneusz Szutko.

Coraz drożej

Jak tłumaczą przedstawiciele urzędu, zebranie kompletnych baz danych jest bardzo istotne.

- Nie chcemy nikogo ścigać, ale zależy nam, żeby system był sprawiedliwy. Jeśli ktoś mieszka na terenie naszego miasta, a nie został wykazany w deklaracji, wówczas za jego odpady muszą zapłacić pozostali świdniczanie - tłumaczy E. Jankowska.

Odnalezienie wszystkich nieprawidłowości w deklaracjach ma ogromne znaczenie również w kontekście rosnących cen odbioru śmieci. Zakład z Wólki Rokickiej przysłał kilka dni temu do świdnickiego magistratu pismo z informacją o podniesieniu cen za przyjmowane śmieci. Do tej pory za tonę zmieszanych (nieposegregowanych) odpadów Świdnik płacił 389 zł, a od sierpnia ma wyłożyć 461. Od lipca podwyżkę wprowadziło również Kom-Eko (z 375 zł do 420 zł za tonę). Obie firmy tłumaczą, że wzrastają koszty m.in. magazynowania i przetwarzania odpadów. Dlatego przedstawiciele ratusza zaczęli rozważać wprowadzenie podwyżek opłat za śmieci dla mieszkańców.

kal

piątek, 09 sierpień 2019 18:00

Spotkanie z teatrami

- Na spotkania z teatrami zapraszamy już po raz trzynasty - mówi Ewa Jaśkowiak, zastępca kierownika Centrum Kultury. - Wystąpią dla nas cenieni artyści, którzy przygotowali spektakle zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Będzie kolorowo, wesoło, ale także nastrojowo i nostalgicznie. Oprócz spektakli, odbędą się również różnego rodzaju warsztaty.

Wstęp na wszystkie spektakle i warsztaty jest bezpłatny. Wydarzenie dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury, w ramach programy „Kultura -Interwencje 2019”. Więcej informacji na stronie www.mok.swidnik.pl.

aw

Program:

16 sierpnia (piątek)

17.00 - 19.00 Warsztaty pantomimy - instruktor  Adam Organista
17.00 - 19.00 Warsztaty Teatru Ruchu
18.30 Parada uliczna - start sprzed Centrum Kultury
19.00  Pantomima - pokaz powarsztatowy
20.00 Teatr Ruchu - pokaz powarsztatowy
20.30 „Spowiedź w drewnie” - spektakl Fundacji Teatroterapia Lubelska (Lublin)
Przedstawienie o gniewie świętych, niezadowolonych ze swoich drewnianych wcieleń, winiących swego (s)twórcę o brak talentu.
21.00 „Infiniti” - spektakl Teatru Art Dance (Poznań)
Sztuka nawiązuje do odwiecznej walki dobra ze złem. Bohaterowie kuszeni przez piekielne istoty podejmują wyzwanie i stają z nimi w szranki.
22.00 „Peregrinus” – spektakl Teatru Kto (Kraków)
Spektakl pokazuje jeden dzień z życia człowieka XXI wieku, współczesnego Everymana, którego życie „zawieszone” jest pomiędzy Domem a Pracą w korporacji.

17 sierpnia (sobota)

14.00 - 18.30 Warsztaty teatralne i warsztaty cyrkowe
18.30 przedstawienie cyrkowe - pokaz powarsztatowy
19.00 przedstawienie „Baletowe podróże” (powarsztatowe) - Teatr Art. Dance (Poznań)
Najmłodsi widzowie na chwilę staną się tancerzami. Najważniejsze elementy przedstawienia to zachwycające kostiumy, tańce z różnych części świata, niezwykłe rekwizyty i piękna muzyka.
20.30 prezentacja multimedialna zdjęć z poprzednich edycji spotkań
21.00 Teatr Los Fuegos Lightshow (Kraków)
22.00 „Opowieści ziemi” - spektakl Teatru Los Fuegos Fireshow (Kraków)
Wyjątkowe widowisko, w którym przestrzeń wyznaczają wielkie, bajkowe, drewniane rzeźby. Pośród nich, w otoczeniu mgieł, ognia i muzyki, na oczach widzów, powstaje kolejne dzieło - rzeźba wykuta w rytm muzyki.

18 sierpnia (niedziela)

14.00 „Amore, czyli retro cyrk” spektakl Locomotora Artistic Group (Kraków)
Przedstawienie przeniesie nas do Paryża lat 20 ubiegłego wieku. Krótka i romantyczna fabuła służy zademonstrowaniu umiejętności cyrkowych artystów. Zobaczymy pokazy szczudlarzy, akrobatów i żonglerów.
15.00 - 18.00 - warsztaty taneczne
15.00 - 18.00 - warsztaty Teatru Ruchu
15.00 - 18.00 - animacje cyrkowe
18.00 „Retro turyści” Happening uliczny - Locomotora Artistic Group

sobota, 10 sierpień 2019 17:20

Festiwal baniek mydlanych

- Technika dowolna. Najważniejsze, aby dobrze zanurzyć w mydlinach akcesoria. Znakomity efekt daje finezyjny ruch rękami. Można też zdać się na pomoc wiatru. Zalecany jest uśmiech na twarzy i mnóstwo pozytywnej energii. Pomaga też kibicowanie rodziny i przyjaciół – taką receptę na imponującą bankę mydlaną dają uczestnikom organizatorzy festynu Bubble Day, czyli Dzień Baniek Mydlanych. Impreza od godz. 13.00 trwa na terenie zielonym przy Urzędzie Miasta.

Kto nie zdążył, ma jeszcze czas do godz. 19.00. Non stop trwają konkursy a nagrody zgarniają dzieci najbardziej zaangażowane w zabawę. Są nimi oczywiście akcesoria i płyny do tworzenia baniek mydlanych. Do wygrania są również przysmaki: kolorowa wata cukrowa w ośmiu smakach, lody, popcorn i napoje.

- Z naszą zabawą byliśmy już w 140 miastach Polski, między innymi, w Wadowicach, Cieszynie, Pszczynie. Wszystkim przypadła do gustu, podobnie jak w Świdniku. Bańki mydlane to nie tylko frajda dla najmłodszych. W wydarzeniu uczestniczą rodzice, opiekunowie , dziadkowie. Tworzy się silna więź międzypokoleniowa – mówi Sylwia Peszko, prowadząca w Świdniku Bubble Day.

słs

Strona 1 z 47

Najczęściej czytane