• Schronisko w Krzesimowie
  • Zdrowy Świdnik
  • Idzie sobie Grześ...
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Repertuar
  • rodzinka
środa, 26 październik 2016 08:10

Powstanie MediaStrefa

Napisała 

Co czwarty świdniczanin korzysta z księgozbioru Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej. To z myślą o nich, ale także, by zachęcić do przyjścia innych mieszkańców, pracownicy placówki postanowili stworzyć MediaStrefę, czyli czytelnię i wypożyczalnię multimedialną.

Wzbogacone zostaną zasoby audiobooków i e-booków. Pojawią się filmy DVD, płyty z muzyką, gry komputerowe. Miłośnicy tradycyjnej, papierowej książki mogą być jednak spokojni. Dla niej zawsze będzie miejsce, a i nowości wydawniczych nie zabraknie - deklarują bibliotekarze. Środki na planowaną modernizację pochodzą z budżetu obywatelskiego, gdyż zgłoszony przez placówkę projekt - MediaStrefa - czytelnia multimedialna, zyskał uznanie świdniczan i dzięki ich głosom zakwalifikował się do realizacji w przyszłym roku.

- Czytelnia istniejąca w obecnym kształcie, nie jest zbyt intensywnie wykorzystywana - mówi Mirosław Król, dyrektor MPBP. - Świdniczanie zaglądają raczej do internetowych zasobów, co jest prostsze i szybsze, niż papierowych słowników czy encyklopedii. Myślę, że cała biblioteka musi iść w kierunku unowocześniania usług. Tak dzieje się w Polsce i na świecie.

Projekt przewiduje modernizację dotychczasowego pomieszczenia czytelni. Podzielone zostanie ono na dwie części, z osobnymi wejściami. W jednym poczytamy prasę, także na tablecie. Drugie, większe, pomieści multimedia. Będą tu przeniesione stanowiska komputerowe. Tu przyjdą dzieci na lekcje biblioteczne. Pojawią się też rzeczy, których nie było do tej pory, na przykład stanowisko do odsłuchu muzyki, z bogatym zbiorem płyt oraz konsola do gier.

- Może ktoś powie, że to dość kontrowersyjne rozwiązanie, ale wzorujemy się na innych placówkach - wyjaśnia M. Król. - Konsola przyciąga przede wszystkim dzieci i młodzież, a ponieważ u nas będzie tylko jedno stanowisko do gier, liczymy, że oczekujący na swoją kolejkę, sięgną także po książki. Jest to pewnego rodzaju eksperyment. Nowością będą również filmy. Zakupimy klasykę dzieł na płytach DVD i CD. Osoby mające problemy ze wzrokiem, ucieszy też drugi czytak, czyli specjalny odtwarzacz książek. Pierwszy zyskał dobre opinie wypożyczających, więc poszerzamy ofertę.

Projekt zakłada też stworzenie Centrum wiedzy o Świdniku i regionie. Już w tej chwili biblioteka dysponuje wieloma informacjami na ten temat. Zyskane środki pozwolą na zakup regałów, stolików, foteli.

Anna Konopka

Najczęściej czytane