• rodzinka
  • Repertuar
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • Schronisko w Krzesimowie
  • Zdrowy Świdnik
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Idzie sobie Grześ...
środa, 16 marzec 2016 10:03

Energia za darmo

Napisała 

Rosnące ceny energii i coraz większe obciążenie środowiska naturalnego dają wyraźny sygnał: czas najwyższy zacząć myśleć o alternatywnych formach pozyskiwania ciepła i prądu. Energia odnawialna jest wyzwaniem przyszłości, a solarne instalacje podgrzewające wodę, produkujące prąd, jak również pompy ciepła są coraz częściej stosowanym rozwiązaniem, by efektywnie wykorzystywać bezpłatne źródła zasilania. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także chronić środowisko naturalne i własny portfel.

W ubiegłym roku Gmina Miejska Świdnik zrealizowała program instalacji solarnych wykorzystujących energię słoneczną do podgrzewania wody użytkowej w budynkach jednorodzinnych. Skorzystały z niego 264 gospodarstwa domowe. W tym roku zainicjowano kolejny projekt, rozszerzający ofertę o ogniwa fotowoltaiczne i powietrzne pompy ciepła. Jeśli wniosek gminy zostanie ostatecznie zaakceptowany, realizacja projektu potrwa do 2018 roku.

- Pompa ciepła to urządzenie wielkością i wyglądem przypominające lodówkę albo duży stojący kocioł grzewczy na gaz. Podobnie jak on, w naszym projekcie służy ona do ogrzewania ciepłej wody użytkowej - mówi Bartłomiej Pejo, p.o. naczelnika wydziału rozwoju miasta. - Dlaczego zatem nazwano ją pompą? Bo do ogrzewania wykorzystuje ciepło, które dzięki przemianom termodynamicznym – takim samym, jakie zachodzą w zwykłych lodówkach, a także klimatyzatorach – „przepompowuje” ze źródła o niższej temperaturze do cieplejszego ośrodka. Tym zimniejszym źródłem, tak zwanym dolnym, z którego jest odbierane ciepło, może być grunt, woda, a także powietrze. Źródłem górnym, do którego ciepło jest dostarczane, jest ogrzewana przez pompę woda, wykorzystywana przez nas do codziennego użytku. A zatem pompa nie wytwarza ciepła, poza pewną ilością będącą efektem ubocznym działania jej sprężarki, tylko je przekazuje z dolnego do górnego źródła. Pompa jest zasilana energią elektryczną. Na szczęście nie potrzebuje jej dużo i dlatego ogrzewanie nią wody użytkowej kosztuje mniej niż np. gazem czy energią elektryczną.

- Pompy ciepła: powietrze, woda czy grunt? Jaka jest propozycja programu realizowanego przez miasto?

- Najłatwiej zainstalować pompę ciepła, której dolnym źródłem jest powietrze i takie rozwiązanie proponujemy. Rzecz jasna, jej efektywność zdecydowanie maleje, gdy na dworze robi się zimno. Na szczęście, gdy temperatura powietrza jest umiarkowana, możemy wyłączyć kotłownię i korzystać z ciepłej wody użytkowej wiosną, latem i jesienią.

- Jaka jest średnia żywotność pompy ciepła i w jaki sposób można ją przedłużyć?

- Szacunkowe dane mówią o 20 latach pracy. Przedłużenie żywotności jest możliwe przez poprawny dobór jej mocy do zapotrzebowania oraz fachowe serwisowanie.

- Czy w instalacji z powietrzną pompą ciepła uzasadnione jest jednoczesne montowanie kolektorów słonecznych służących do ogrzewania wody?

- Możliwe i ekonomicznie uzasadnione jest pozyskiwanie energii z różnych źródeł odnawialnych. Jednak większość mieszkańców decyduje się na jedno z nich. Warto zastanowić się, którą metodę wybrać. Nasłonecznienie dachu oraz zużycie w określonych porach roku powinny mieć największe znaczenie przy podejmowaniu decyzji. Instalacje fotowoltaiczne mogą oczywiście współpracować z wcześniej wspomnianymi pompami ciepła.

- Ogniwa produkujące prąd mają jednak wadę w postaci konieczności magazynowania nadwyżki energii.

- Problem ten można rozwiązać na dwa sposoby. Pierwszy, to magazynowanie prądu w akumulatorach, co jednak odradzamy ze względu na znaczne koszty i bardziej skomplikowaną instalację. Drugi, o wiele bardziej praktyczny, to przekazywanie nadwyżek prądu do sieci energetycznej i sprzedaż jej zakładowi energetycznemu. Optujemy za tym właśnie rozwiązaniem, proponując tak zwaną instalację otwartą.

- Baterie fotowoltaiczne zajmują o wiele większą powierzchnię, niż instalacje solarne podgrzewające wodę.

- Rzeczywiście, najczęściej stosowana instalacja o mocy 2 KW zajmuje na dachu kilkanaście metrów kwadratowych. W przypadku braku takiej powierzchni można ją jednak umieścić na ścianie, bądź wprost na gruncie, na specjalnym stelażu.

- Program realizowany przez gminę będzie chyba już ostatnim wykorzystującym dofinansowanie z Unii Europejskiej…

- Najprawdopodobniej tak, dlatego warto z niego skorzystać. Przypomnę, że instalacje fotowoltaiczne zamknięte mogą liczyć na dofinansowanie w 85 procentach, otwarte, które doradzamy, jako bardziej praktyczne, w 65 procentach.

jmr

Najczęściej czytane