• Zdrowy Świdnik
  • Repertuar
  • Schronisko w Krzesimowie
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • rodzinka
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Idzie sobie Grześ...
wtorek, 08 marzec 2016 09:04

Pojedziemy ul. Majewskiego

Napisał 
Na fotografii przekazanej przez rodzinę Zygmunt Majewski stoi w środku. Poniżej siedzi jego brat Adam Kazimierz Majewski, znany lubelski chirurg Na fotografii przekazanej przez rodzinę Zygmunt Majewski stoi w środku. Poniżej siedzi jego brat Adam Kazimierz Majewski, znany lubelski chirurg

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta zadecydowano, że jedna z bocznych ulic al. Lotników Polskich, nosić będzie imię Zygmunta Majewskiego - założyciela Adampola, najstarszej dzielnicy naszego miasta.

Informacje o jej powstaniu pojawiła się w dziale ogłoszeń czasopisma „Ziemia Lubelska” z 31 sierpnia 1910 roku, na stronie nr 3, i donosiła, że „pan Zygmunt Majewski nabył część majątku Krępiec nr 6, zawierającą 192 morgi i nazwał ją kolonią Adampol”. Nazwa, z dużym prawdopodobieństwem, pochodzi od imienia ojca Zygmunta - Adama Augusta Ignacego Majewskiego h. Starykoń, (1838-1908), prawnika, komisarza Rządu Narodowego z 1863 roku, bohatera powstania styczniowego, zesłańca syberyjskiego.

Zygmunt Majewski Urodził się w 1872 roku. Jego żoną była Zofia z Markiewiczów. Mieli trójkę dzieci: Kazimierza, Annę i Elżbietę. W 1895 roku Zygmunt Majewski ukończył szkołę Mierniczą w Pskowie. Pracował jako geometra przysięgły, miał kancelarię w Lublinie. Był wydawcą lubelskiej prasy, dziennika „Dzień Polski”. Zygmunt Majewski był piłsudczykiem, fundatorem Domu Żołnierza im. Piłsudskiego w Lublinie.

Z pewnością już w 1913 roku rozpoczął parcelację kolonii i sprzedaż działek letniskowych. Miał wyjątkową „smykałkę” do interesów więc prawdopodobnie jego autorstwa był pomysł na letnisko Adampol, by podnieść atrakcyjność sprzedawanych terenów. Prowadził interesy wraz z innym mieszkańcem Adampola Antonim Modelskim, jak również z Wacławem Moritzem. Posiadał duże majątki ziemskie: Babianka koło Parczewa, ok 300 ha, dwór i folwark oraz Gródek k. Maniewicz na Wołyniu .W Gródku miał ponoć 3000 ha i sąsiadował z bratem prezydenta Mościckiego. Willa Majewskich, określana przez mieszkańców mianem „Sosenka”, stoi do dzisiaj przy ul. Partyzantów 31. Na tej działce w połowie lat 30. XX w. Adam Majewski (bratanek Zygmunta, lekarz, pisarz, żołnierz spod Monte Cassiono), wspólnie z kolegami studentami zbudował - jak to określiła prasa - pierwszy polski jacht, któremu nadano imię „Książę Mestwin”. Zygmunt Majewski zmarł 10 maja 1939 roku. Został pochowany na cmentarzu w Lublinie przy ul. Lipowej.

Najczęściej czytane