• rodzinka
  • Schronisko w Krzesimowie
  • Repertuar
  • Idzie sobie Grześ...
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • Zdrowy Świdnik
sobota, 12 wrzesień 2015 08:17

Szef też musi się pobrudzić

Napisał 

O początkach i rozwoju firmy Bipo Bud opowiada Leszek Paluch, jej współwłaściciel

- Jak powstała firma?

- Przez wiele lat pracowałem w Spółdzielni Mieszkaniowej. Zajmowałem się sprawami związanymi z budownictwem, jednak zawsze marzyłem o tym, żeby założyć własną działalność. Chciałem pokazać, że sam mogę czegoś dokonać i coś osiągnąć w życiu. W tym czasie Pegimek rezygnował z beczek asenizacyjnych, więc pomyślałem, że to moja szansa. Nikt w Świdniku przecież nie oferował już takich usług. Razem ze wspólnikiem, Aleksandrem Bielakiem, zainwestowaliśmy i kupiliśmy pierwszy samochód Star. W 1996 roku rozpoczęliśmy działalność. Dziś do załogi dołączył mój syn, do którego zadań należą usługi budowlane. Wspólnik także ma syna, więc może kiedyś obaj przejmą po nas działalność. Ja natomiast zajmuję się świadczeniem usług asenizacyjnych, ale też reprezentacją firmy podczas przetargów. Często zdarza się też, że przebieram się w robocze ubrania i pracuję razem z personelem. Wychodzę z założenia, że muszę wszystko umieć, żeby móc ich poinstruować i w  razie potrzeby pomóc. To dla nich budujące, że szef też czasem musi się pobrudzić.

- Do dziś jesteście jedną z nielicznych firm w rejonie, która świadczy tego rodzaju usługi sanitarne.

- Idzie nam całkiem dobrze, chociaż musieliśmy nieco zmienić i poszerzyć ofertę. Asenizacja nie jest już tak popularna jak dawniej, ponieważ klienci zakładają ekologiczne ścieki, które wyciąga się raz do roku lub raz na dwa lata. Wszystko zależy od pojemności szamba. W oparciu o doświadczenie nabyte w Spółdzielni Mieszkaniowej, poszerzyliśmy działalność o usługi budowlane, remontowe, transportowe i wykonywanie prac ziemnych. Obecnie wszystko idzie tak, jak zaplanowaliśmy. Firma rozrasta się, rozwija. Kupiliśmy samochody, koparki, zagęszczarki. W tej chwili jesteśmy całkowicie samodzielni i niezależni.

- Waszymi zleceniodawcami są przedsiębiorstwa, ale i prywatne osoby.

- W przypadku klientów indywidualnych zamówienia są zwykle mniejsze, ale wykonujemy je równie dokładnie i uważnie, jak w przypadku zleceń dla firm. Rynek, w którym się obracamy jest bardzo specyficzny. Źle wykonana praca odbija się na reputacji spółki. Powoduje utratę klientów, dlatego do każdego zlecenia trzeba podchodzić profesjonalnie, wykonać je jak najlepiej, najszybciej i tak właśnie staramy się działać. Myślę, że to przyciąga do nas klientów. Poza tym, mamy podpisaną umowę z firmą Polbruk, która dostarcza kostki i płyty chodnikowe. To nasz stały producent, z którego jesteśmy bardzo zadowoleni.

- Często stajecie do przetargów?

- Wszystko zależy od tego, jak duże są to zamówienia i w jakim czasie mają być wykonane. Obecnie realizujemy dwa, które otrzymaliśmy dzięki wygranej w przetargu organizowanym przez Urząd Miasta.

- Ile osób Państwo zatrudniają?

- Na stałe pracuje z nami 8 osób. Jesteśmy z nich dumni. Wielu zleceniodawców po wykonanej usłudze chwali ich za profesjonalizm i dobrze wykonaną pracę. Zatrudniamy też kilka osób, które dzięki pomocy Powiatowego Urzędu Pracy odbywają w Bipo Bud staż. Chcielibyśmy zatrudnić kolejnych pracowników, jednak ze względu na wysokie podatki nie jesteśmy w stanie sobie na to teraz pozwolić.

- Znajduje Pan czas na hobby?

- Spędzam czas z żoną, która jest dla mnie wsparciem. Nie pracuję 8 godzin, tylko po 10, 12 godzin dziennie, więc gdy jestem w domu, chcę po prostu odpocząć.

- Patrząc z perspektywy czasu uważa Pan, że warto było zakładać własną działalność?

- Zdecydowanie tak. Nawet gdy pojawiały się problemy, radziliśmy sobie z nimi. Teraz najważniejsze jest, by firma szła do przodu i rozwijała się. Być może podatki zostaną obniżone i będziemy w stanie zatrudnić więcej osób, bo zdajemy sobie sprawę, że wielu ludzi wciąż potrzebuje pracy. Agata Flisiak

Najczęściej czytane