• Idzie sobie Grześ...
  • Zdrowy Świdnik
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • rodzinka
  • Repertuar
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • Schronisko w Krzesimowie
sobota, 05 wrzesień 2015 11:10

Przyjdź, nauczymy Cię mówić

Napisała 
fot. Agnieszka Sułek oraz Katarzyna Dworczyńska, kierownik zespołu lektorskiego. fot. Agnieszka Sułek oraz Katarzyna Dworczyńska, kierownik zespołu lektorskiego.

Na stronie internetowej Centrum Języków Obcych Nice & Wise roi się od pochwał i pozytywnych komentarzy pisanych przez kursantów. Świdniczanie chwalą profesjonalną kadrę nauczycielską, stosowane techniki nauczania i rodzinną atmosferę. O tym, jak szkoła zapracowała na swój sukces opowiada Agnieszka Sułek, pełnomocnik Nice & Wise.

- Co wyróżnia Państwa szkołę spośród innych placówek, specjalizujących się w nauczaniu języków obcych?

- Przede wszystkim jakość prowadzonych zajęć, znakomicie przygotowana kadra lektorska, dbałość o szczegóły oraz oparcie nauki o metodę komunikacyjną. Kładzie ona nacisk na mówienie i rozumienie, ale opiera się również na gramatyce wprowadzanej nieświadomie. W trakcie zajęć kursant dużo mówi, dzięki czemu uczy się poprawnego stosowania gramatyki. Wszystko oparte jest na podręcznikach zgodnych z programami krajowymi i wytycznymi Rady Europy. Dzięki temu uczniowie mogą kontynuować naukę, mimo zmiany miejsca zamieszkania. Warto też wspomnieć, że klienci otrzymują od nas podręczniki, ponieważ chcemy uniknąć sytuacji, w której część osób nie miałaby książek, bo nie zdążyła ich kupić albo kupiła złą wersję. Oprócz zadań i tekstów z podręcznika, na każde zajęcia przygotowujemy autorskie konspekty zawierające ćwiczenia wzbogacające lekcje, aktywizujące uczniów, które są zgodne z programem nauczania.

- Prowadzicie zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Jak stosowana przez Państwa metoda sprawdza się przy tak dużej rozpiętości wieku?

- Dla każdej grupy najważniejsze jest opanowanie wszystkich sprawności językowych. Aby tego dokonać, stosujemy inne techniki dla młodych, a inne dla dorosłych, co profiluje zakres materiałów. Stosowane techniki są na tyle różnorodne, że kursanci nigdy się nie nudzą. Wykorzystujemy też tablicę interaktywną, układamy gry językowe związane z ruchem, co podoba się zwłaszcza dzieciom. Takie zabawy są naprawdę pożyteczne, bo chwila aktywności ruchowej sprawia, że mózg dotlenia się i łatwiej przyswaja wiedzę. Małe, ośmioosobowe grupy sprawiają, że każdy aktywnie bierze udział w zajęciach, podczas których często odbywają się dyskusje w języku obcym. Ich tematem są rzeczy bliskie uczniom, dzięki czemu każdy może wyrazić własną opinię.

- W ofercie szkoły znajdują się także kursy indywidualne.

- To zajęcia profilowane branżowo, z których korzystają dorośli. Dzięki temu łatwiej jest im porozumieć się w języku obcym w swoim zawodzie. Zdarza się też, że do szkoły zapisuje się osoba, która wcześniej nie miała styczności z językiem. Wtedy pracujemy z nią indywidualnie, by przekazać jej podstawową wiedzę i by później mogła dołączyć do grupy.

- Kim są pracownicy centrum językowego Nice & Wise?

- Zatrudniamy wyłącznie osoby, które ukończyły college językowy albo filologię angielską lub germańską, bo w tych językach specjalizujemy się. Wiele szkół zatrudnia native speakerów, jednak naszym zdaniem nie jest to do końca zasadne. Żaden Niemiec nie umiałby przecież nauczyć Polaka języka niemieckiego, bo nie będzie wiedział, jak wytłumaczyć mu gramatykę, którą sam posługuje się naturalnie. Żeby dobrze kogoś nauczyć, trzeba rozumieć strukturę, wiedzieć co z czego wypływa.

- Jak określają Państwo poziom językowy kursanta?

- Przed rozpoczęciem kursu zapraszamy na test oraz krótką rozmowę, po której stwierdzamy na jakim poziomie znajduje się uczeń i do jakiej grupy powinien dołączyć. Testy wykonujemy bezpłatnie i nie obligują one do podjęcia nauki w szkole. Jeśli jednak ktoś zdecyduje się do nas zapisać, musi starać się być systematycznym. Owszem, zdarza się, że uczniowie chorują czy z powodów losowych nie są obecni na lekcji, jednak wówczas dostają skrypt streszczający to, co przerabialiśmy. Dzięki temu mimo nieobecności są na tym samym etapie, co grupa i mogą bez problemu wrócić na zajęcia.

- Czy uczniowie mają zadawane prace domowe, tak jak w tradycyjnych szkołach?

- Zarówno dorośli, jak i młodzież dostają ćwiczenia do wykonania w domu. Są to zadania, które nawiązują do tego, czego nauczyli się na lekcji, więc jest to dla nich ciekawe, pozwala utrwalić wiedzę i sprawdzić, co zapamiętało się z zajęć. Dorośli chętnie rozwiązują zadania, młodym natomiast zdarza się zapomnieć, dlatego jesteśmy w stałym kontakcie z rodzicami i reagujemy na bieżąco. Na szczęście osoby, które uczymy to ludzie z klasą i takie sytuacje zdarzają się naprawdę bardzo rzadko.

- Czy w trakcie roku szkolnego także odbywają się wywiadówki?

- Zawsze pod koniec semestru spotykamy się z rodzicami naszych młodszych uczniów, by przekazać im raport z wynikami w nauce, frekwencją i wszystkimi istotnymi informacjami. Przekazujemy także komentarz lektora odnoszący się do postępów, które wypracował uczeń.

- Rozpoczął się rok szkolny. Jak będą wyglądały tegoroczne lekcje w Nice & Wise?

- Pierwsze dwa tygodnie września stoją pod znakiem kompletowania grup. To czas na organizację, reklamę, przygotowanie się do roku szkolnego. Zapraszamy serdecznie na Dni Otwartych Drzwi w dwa pierwsze weekendy września, tj. 05-06 oraz 12-13 września, w godzinach 10.00- 14.00. To świetna okazja do zapoznania się z naszą szkołą, lektorami, bezpłatnego sprawdzenia poziomu znajomości języka. Później spotkamy się z rodzicami, by wspólnie ustalić harmonogram zajęć. Zawsze zaczynamy rok okresem bezpodręcznikowym, co jest szczególnie ważne dla osób, które nie miały wcześniej do czynienia z metodą komunikacyjną. Chcemy im pokazać, że nauka to coś więcej niż wykonanie zadań z książek. Od października do końca czerwca trwa regularna nauka, podczas której wykorzystujemy również podręczniki. Oczywiście, istnieje możliwość zapisania się na zajęcia także w trakcie roku szkolnego.

- Jakimi słowami zachęciłaby Pani czytelników Głosu Świdnika do zapisania się na zajęcia?

- Zaprosiłabym ich słowami naszej klientki, która kiedyś powiedziała, że do naszej szkoły pasuje slogan: „Przyjdź, nauczymy cię mówić”.

Agata Flisiak

Najczęściej czytane