• rodzinka
  • Schronisko w Krzesimowie
  • Repertuar
  • Idzie sobie Grześ...
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Zdrowy Świdnik
  • Załatw sprawę w Urzędzie
środa, 11 marzec 2015 08:11

Czas na rowerowe szkoły

Napisał 

Jazda na rowerze zyskuje coraz więcej zwolenników, również w naszym mieście. O edukacji rowerowej i bezpieczeństwie na drogach miłośnicy jednośladów rozmawiali  na spotkaniu poświęconym projektowi „Rowerowa Szkoła”, które odbyło się w ubiegły czwartek, w ZS nr 2.

- Przygotowany przez cyklistów, promuje rower jako codzienny środek komunikacji, uczy dzieci i młodzież bezpiecznej jazdy oraz inicjuje i wspiera zmiany w szkołach, aby stały się one bardziej przyjazne rowerzystom – wyjaśniał Cezary Grochowski, koordynator projektu, wiceprezes ogólnopolskiej sieci „Miasta dla Rowerów”.

Podczas czwartkowe spotkania, w którym wzięli udział nauczyciele ze świdnickich szkół, zainteresowani pełnieniem funkcji lokalnego lidera rowerowego, dyskutowano, między innymi o  przyczynach wypadków i stereotypach związanych z rowerzystami, prorowerowych działaniach w placówkach oświatowych. Szkolenie zorganizowano w ramach współpracy Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej, Porozumienia Rowerowego, Towarzystwa dla Natury i Człowieka, Urzędu Miasta w Świdniku oraz stowarzyszenia Świdnik Miasto Dla Rowerów.

- Tym samym otworzyliśmy sezon edukacji rowerowej w naszym mieście – dodaje  Maciej Lubaś, prezes stowarzyszenia Świdnik Miasto Dla Rowerów. – Już niebawem rozpoczniemy zajęcia teoretyczne dla uczniów oraz pilotażowe ćwiczenia terenowe.Będziemy również kontynuowali realizowane od dwóch lat, w ramach Świdnickiej Masy Krytycznej, badania natężenia ruchu rowerowego. Mam nadzieję, że uda nam się także aktywnie włączyć w organizowaną przez Lublin konferencję „Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu”, a także w akcję All For Planet, dzięki której można wygrać nowoczesne stojaki rowerowe dla mieszkańców.

aw

Najczęściej czytane