• Schronisko w Krzesimowie
  • Idzie sobie Grześ...
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • rodzinka
  • Zdrowy Świdnik
  • Repertuar
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
niedziela, 20 październik 2013 08:13

Co dalej z obiektami Avii?

Napisał 

W połowie roku miasto stało się właścicielem obiektów sportowych Avii. Basen kryty i otwarty, hala sportowa, korty tenisowe i przyległy do ośrodka teren został kupiony od PZL-Świdnik. W Ratuszu zastanawiają się teraz co zrobić z kompleksem. Pomysłów jest kilka. Od generalnego remontu, po stworzenie zupełnie nowej infrastruktury.

Najmniej korzystnym pomysłem wydaje się przeprowadzenie generalnego remontu z miejskich środków. Urzędnicy wyliczyli, że prace, które przywróciłyby obiekty do używalności mogą pochłonąć około 6 milionów złotych

- W takiej sytuacji, przez jakiś czas, można byłoby korzystać z obiektów - wyjaśnia Artur Soboń, sekretarz miasta. - Docelowo jednak wymagają one gruntownej przebudowy, która może kosztować 40 czy 50 milionów złotych – Miasta nie stać na sfinansowanie tej inwestycji wyłącznie ze środków własnych. Lepiej poczekać na nowe rozdanie środków europejskich, niż wydawać pieniądze na remont, który nie przyniesie pożądanego efektu.

Pojawia się jednak problem. W kolejnych latach Unia nie będzie wspierała projektów z zakresu sportu i rekreacji. W związku z tym, władze przygotowały inne rozwiązanie. Chcą przeznaczyć nowe budynki na potrzeby... seniorów.

- Przygotowujemy projekt w ramach programu "Rewitalizacja społeczna". Jednym z jego elementów będzie remont obiektów - tłumaczy Artur Soboń i zapowiada, że wniosek będzie jednym z projektów strategicznych dla województwa lubelskiego.

Władze biorą pod uwagę jeszcze inne scenariusze. Jeśli nie powiodłoby się współfinansowanie inwestycji środkami UE, widzą możliwość jej zrealizowania w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, bądź częściowej komercjalizacji.

- Bierzemy pod uwagę i takie rozwiązania. Wiemy, że już teraz są podmioty, z którymi moglibyśmy nawiązać współpracę. Przede wszystkim chcemy jednak powalczyć o środki unijne, gdyż komercjalizacja obiektów, powodowałaby wyższe koszty dla osób chcących z nich skorzystać – kończy A. Soboń

Najczęściej czytane