• Repertuar
  • Schronisko w Krzesimowie
  • Zdrowy Świdnik
  • Idzie sobie Grześ...
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • rodzinka
  • Załatw sprawę w Urzędzie
czwartek, 14 luty 2013 08:29

Walczą o referendum

Napisała 
www.rzecznikrodzicow.pl www.rzecznikrodzicow.pl

„Ratuj Maluchy i starsze dzieci też!” to nazwa ogólnopolskiej akcji przeciwko reformom szkolnictwa, do której niedawno dołączył również Świdnik. 

Jednym z głównych celów inicjatywy jest odwołanie przez rząd reformy obniżenia wieku szkolnego oraz umożliwienie rodzicom podjęcia decyzji w innych ważnych tematach edukacyjnych. 

Projekt został przygotowany przez Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców. Jego przedstawiciele złożyli w marcu 2011 roku, u marszałka Sejmu dokumenty potrzebne do rejestracji obywatelskiego komitetu inicjatywy ustawodawczej. Po rejestracji ruszyła akcja zbierania podpisów, która trwa do dziś. 

Pierwszą inicjatywą była internetowa zbiórka podpisów pod akcją 'Ratuj Maluchy', którą poparło ponad 60 tys. osób. Dzięki temu odroczono (do 2012 r.) reformę obniżenia wieku szkolnego o trzy lata. Drugą inicjatywą rodziców był obywatelski projekt ustawy „Sześciolatki do przedszkola”, pod którym w 2011 roku udało się zebrać 347 tysięcy podpisów. Postulowano m.in. całkowite wycofanie reformy. Rząd w odpowiedzi odroczył obniżenie wieku szkolnego o dwa kolejne lata (do 2014 r.). Tym razem celem zbiórki podpisów pod wnioskiem o referendum jest podjęcie w debacie publicznej pięciu ważnych tematów edukacyjnych.

- Walczymy o nasz głos. Rząd podejmuje w trudnym czasie kryzysu nieprzemyślane reformy. Wbrew woli rodziców, ze szkodą dla dzieci. Z wykształcenia jestem pedagogiem, w życiu - mamą dwójki dzieci, znającą doskonale ich potrzeby. Dlatego musimy sami wziąć sprawy w swoje ręce i zadbać o ratowanie oświaty dla małych i starszych dzieci. - mówi Agnieszka Korpysa, mieszkanka naszego miasta.

- Do 21 marca musimy zebrać minimum sto tysięcy podpisów, docelowo - pół miliona. - dodaje. Miejsko-Powiatowa Biblioteka im. Anny Kamieńskiej w Świdniku, "Poradnia K SPZOZ" w Świdniku, to tylko niektóre punkty, w których możliwe jest jego złożenie. 

Więcej o akcji: Rzecznik Rodziców oraz Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców 

Najczęściej czytane