• Repertuar
  • Zdrowy Świdnik
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • rodzinka
  • Idzie sobie Grześ...
  • Schronisko w Krzesimowie
piątek, 16 listopad 2012 10:46

Przyjdź i zobacz jak wygląda lotnisko

Napisał 
Port Lotniczy Lublin Port Lotniczy Lublin Mikołaj Majda

1 grudnia odbędzie się Dzień Otwarty Portu Lotniczego Lublin. Darmowe bilety lotnicze, pokazy sprzętu, występy artystyczne - to tylko część atrakcji przygotowanych dla zwiedzających. 

 Dzień Otwarty rozpocznie się o godzinie 10:00 i potrwa do 16:00. W tym czasie chętni będą mogli zajrzeć w niemalże każdy zakamarek terminalu pasażerskiego i sprawdzić jak będzie wyglądała odprawa biletowo – bagażowa. 

- Chcemy, żeby wszyscy chętni mogli wziąć udział w Dniu Otwartym. Dlatego z największych miast regionu m.in. z Chełma, Zamościa, odjadą specjalnie przygotowane autobusy. Natomiast z Lublina będzie kursowała bezpłatna komunikacja miejska. O szczegółach poinformujemy za pośrednictwem lokalnych mediów i naszej strony internetowej – mówi Piotr Jankowski rzecznik Portu Lotniczego Lublin

Na uczestników Dnia Otwartego czeka również specjalna niespodzianka – losowanie darmowych biletów lotniczych w obie strony na wybrane połączenia obsługiwane przez Port Lotniczy Lublin. Zwiedzający będą mogli z bliska zobaczyć specjalistyczne sprzęty lotniskowe, które będą wystawione na płycie postoju samolotów m.in: wozy Lotniskowej Straży Ratowniczo – Gaśniczej, pojazdy utrzymania powierzchni lotniskowych. Swoje wyposażenie zaprezentuje także Straż Graniczna i Służba Celna. W ciągu całego dnia, na scenie artystycznej, wstąpią liczne zespoły muzyczne i taneczne z województwa lubelskiego. Bogaty program artystyczny na pewno nie pozwoli się nudzić.

Dla tych, którzy chcą zobaczyć jak powstawało lotnisko, Port Lotniczy Lublin przygotował pokaz filmów pokazujący historię tej inwestycji. Będzie można również obejrzeć dwie wystawy zdjęć, które podróżowały po największych miastach regionu, promując Port Lotniczy Lublin. W specjalnie przygotowanej strefie dziecka, na najmłodszych będą czekały liczne zabawy i konkursy. Dzień Otwarty Portu Lotniczego Lublin będzie połączony z akcją Photo Day. To niepowtarzalna szansa, aby wejść do miejsc, które na co dzień będą niedostępne dla zwiedzających. Miłośnicy fotografii będą mogli okazję, aby uwiecznić Port Lotniczy Lublin na swoich zdjęciach. Tego dnia, każdy będzie mógł być pilotem i stewardessą. Umożliwią to specjalnie przygotowane makiety, przy których zwiedzający będą mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Rozmowa z Piotrem Jankowski, rzecznikiem Portu Lotniczego Lublin:

- Naszych czytelników z pewnością najbardziej interesują regularne loty liniowe…

- Informowaliśmy już o połączeniach z Oslo, Dublinem i Londynem. Ostatnio dołączyło do rozkładu regularnych lotów połączenie irlandzkiego Ryanair z Liverpool, które od wiosny przyszłego roku obsługiwane będzie dwa razy w tygodniu – w poniedziałki i piątki.

- Sporo świdniczan zamieszkuje okolice Birmingham…

- Jeśli podchwycą to linie lotnicze i w ich analizach kierunek będzie opłacalny – jest prawdopodobne, że uruchomią i takie połączenie.

- Tymczasem lotnisko nie ma jeszcze wszystkich dokumentów umożliwiających normalne funkcjonowanie.

- Zakończono procedury związane z odbiorem przez nadzór budowlany, wydane zostało pozwolenie na użytkowanie wszystkich lotniczych obiektów: terminalu, budynków, drogi startowej, płyty postoju samolotów, parkingów itd. Zaawansowane są również działania zmierzające do uzyskania certyfi katu Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Ich następstwem będzie wpis na listę lotnisk.

- Tymczasem port szykuje się do ostatniego dnia otwartego dla publiczności.

- Zaplanowaliśmy go na sobotę 1 grudnia. Można się spodziewać licznych atrakcji. Zwiedzający port będą mogli zobaczyć terminal, wejść na pas startowy i płytę postoju samolotów, gdzie wystawimy cały lotniskowy sprzęt. W terminalu znajdzie się wystawa dziecięcych prac plastycznych nagrodzonych w konkursie zorganizowanym przez Zespół Szkół nr 2. Będzie można również obejrzeć sprzęt lotniskowy i stoisko „Szlak Sobieskiego”, zaaranżowane przez gminę Rybczewice. Pewnie niewiele osób wie, że z dóbr położonych na terenie dzisiejszego powiatu świdnickiego król wyruszył na wyprawę wiedeńską. Miał on swoje posiadłości w Pilaszkowicach i Sobieskiej Woli. Tam mieszkała Marysieńka. Pod Wiedeń zabrał ze sobą obraz Matki Boskiej Zwycięskiej, który znajduje się w sanktuarium w Częstoborowicach. W nasze strony powrócił po wiktorii, osadzając towarzyszące mu tabory w miejscowości Bazar. Zresztą pojęcie „dzień otwarty” jest pewnym nadużyciem, ponieważ już niedługo port będzie stale otwarty dla pasażerów udających się w różne strony świata.

- Podobno na uczestników dnia otwartego czekają nie lada niespodzianki…

- Największą z nich będą bezpłatne bilety na rejsy samolotami, ufundowane przez linię Wizz Air. Nie mogę zdradzić zbyt wielu szczegółów, ale to naprawdę wyjątkowa okazja do odbycia podróży samolotem za darmo.

- Spróbujmy wymienić nazwy krajów, do których w najbliższych miesiącach dotrą samoloty startujące ze Świdnika.

- To już spora, ale ciągle poszerzająca się grupa: Anglia, Irlandia, Norwegia, Grecja, Bułgaria, Chorwacja, Izrael, Egipt, Jordania i Turcja.

- …brakuje mi Polski.

- Myślę, że uzupełnimy i tę lukę.

Media

Najczęściej czytane