• Załatw sprawę w Urzędzie
  • Schronisko w Krzesimowie
  • Idzie sobie Grześ...
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • rodzinka
  • Repertuar
  • Zdrowy Świdnik
wtorek, 24 marzec 2020 15:10

Od słowa do ilustracji

Napisała 
Od słowa do ilustracji fot. www.renata-pazusinska.com

Paweł Kasperek, autor murali upamiętniających ważne wydarzenia z historii naszego miasta oraz ilustracji do „Baśni o Dębowym Sercu” Artura Jasińskiego, ma za sobą kolejny, książkowy epizod. Tym razem świdniczanin przygotował okładkę do audiobooka „Magiczna wyspa Domirea” autorstwa Renaty Pażusinskiej.

- Renata Pażusinska widziała ilustracje, które wykonałem do „Baśni o Dębowym Sercu”. Spodobały jej się, dlatego poprosiła mnie o wykonanie okładki do jej audiobooku. Zadanie było o tyle trudne, że tym razem nie opierałem się na tekście, tylko na wskazówkach dawanych przez autorkę - wyjaśnia Paweł Kasperek.

„Magiczna wyspa Domirea” to opowieść o sile przyjaźni, przekraczaniu granic, dorastaniu, marzeniach oraz poszukiwaniu skarbu. Ambitny pirat, nietypowa księżniczka, Leo oraz Pola wyruszają w magiczną podróż po wyspie Domirea. Ścigani przez bandę kapitana Pięściobója przejdą wiele prób i przeżyją niezwykłe przygody.

Sukces za oceanem

Dobra wiadomość płynie także zza oceanu. Film „Historia Dominika Szajnera” w reż. Magdaleny i Rafała Kołodziejczyków, do którego Paweł Kasperek stworzył ilustracje, a kolejny świdniczanin - Paweł Iwaniuk - zdjęcia, został nagrodzony na festiwalu Docs Without Borders Film Festiwal w USA.

Przypominamy, że film państwa Kołodziejczyków opowiada o Dominiku Szajnerze, mieszkańcu Zamościa i zawodowym podoficerze pułku lotniczego, który w czasie II wojny światowej wykradł i przekazał do skopiowania niemieckie plany wysiedleń, ratując w ten sposób życie setek mieszkańców Zamojszczyzny. W jego życiorysie znalazły się również inne wydarzenia zasługujące na przypomnienie, między innymi akcja uratowania zabytkowych dzwonów Katedry Zamojskiej od przetopienia na potrzeby niemieckiego przemysłu zbrojeniowego.

 

 

 

Najczęściej czytane