• Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • rodzinka
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • Idzie sobie Grześ...
  • Repertuar
  • Schronisko w Krzesimowie
  • Zdrowy Świdnik
wtorek, 17 marzec 2020 12:18

Krwiodawcy poszukiwani

Napisała 
Krwiodawcy poszukiwani fot. Facebook Klub HDK-PCK przy PZL-Świdnik

Krew to dar ratujący życie. Może być cennym lekarstwem także dla osób dotkniętych koronawirusem. Chętni świdniczanie mogą ją oddać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie, przy ulicy Żołnierzy Niepodległej 8.

- Z powodu zagrożenia epidemiologicznego zamknięto szkoły i musieliśmy przełożyć „Maraton o życie”. Jesteśmy jednak dobrej myśli i mamy nadzieję, że uda się przeprowadzić kwietniową akcję. Na pewno poinformujemy o tym mieszkańców. Na chwilę obecną prosimy o cierpliwość i zachęcamy do oddawania krwi w Lublinie - mówi Andrzej Słotwiński, honorowy prezes Klubu HDK-PCK im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki przy PZL-Świdnik.

Jesteś zdrowy? Oddaj krew!

Na pobór krwi należy przyjść wypoczętym i po spożyciu lekkiego śniadania. Dzień wcześniej nie pijmy alkoholu. Krwiodawcy powinni się zgłosić z dowodem osobistym bądź innym dokumentem potwierdzającym tożsamość.

- To bardzo ważne, aby oddawać krew, szczególnie w tym trudnym okresie. Pamiętajmy jednak, że akcje objęte są większym rygorem. Stosujmy się do zaleceń służb sanitarnych - dodaje A. Słotwiński.

W akcji mogą wziąć udział tylko osoby zdrowe, które nie miały kontaktu z chorobami zakaźnymi. Nie powinni zgłaszać się również krwiodawcy, którzy mają objawy infekcji (podwyższona temperatura, katar, duszność, kaszel i ból gardła).

W związku z pandemią koronawirusa dyskwalifikuje się dawców na okres 14 dni, którzy powrócili z: Chin, Francji, Hiszpanii, Iranu, Japonii, Niemiec, Korei Południowej, USA (ze stanu Waszyngton i Kalifornia), Włoch, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Szwecji, Norwegii i Holandii.

RCKiK Lublin nie wykonuje badań w kierunku wykrycia koronawirusa.

Harmonogram Poboru Krwi w RCKiK w Lublinie

Godziny rejestracji dawców:

Poniedziałek, środa i piątek

7.00 - 13.30 krew pełna

7.00 - 13.00 osocze

Wtorek i czwartek

7.00 - 17.00 krew pełna

7.00 - 16.30 osocze

7.00 - 16.00 płytki

Sobota

7.30 - 11.30 krew pełna

7.30 - 11.00 osocze

7.30 - 10.30 płytki

Zapisy do Rejestru Dawców Szpiku:

7.00 - 13.30 (poniedziałek, środa, i piątek)

7.00 - 17.00 (wtorek i czwartek)

7.30 - 11.30 (sobota)

Najczęściej czytane