Wydrukuj tę stronę
środa, 12 luty 2020 11:07

Nowy żłobek już w tym roku

Napisał 

Ma mieć dwie kondygnacje i około 990 mkw. powierzchni. Do tego zostanie wyposażony w plac zabaw i ogrodzony. Dla rodziców maluchów powstaną również miejsca parkingowe. Ratusz ogłosił właśnie przetarg na budowę nowego żłobka. Jej szacunkowy koszt to około 8 mln zł.

Na tę inwestycję czeka wielu rodziców. W tej chwili korzystają z dwóch miejskich żłobków oraz czterech prywatnych. We wszystkich placówkach opiekę może znaleźć 155 dzieci. Ale, jak się okazuje, to za mało. Przedstawiciele ratusza już od kilku lat rozważali budowę nowego, dużego żłobka. Koszt takiej inwestycji nie jest jednak mały. W tym roku przyszedł czas na realizację zamierzeń. Do tegorocznego budżetu została wpisana budowa placówki przy ul. Kopera, na miejskiej działce, zarezerwowanej na działalność oświatową.

- Wybór tej lokalizacji nie jest przypadkowy - zaznacza burmistrz Waldemar Jakson. - W tej części miasta po pierwsze buduje się dużo nowych bloków, do których wprowadzają się młode rodziny z dziećmi, po drugie nie ma w tym rejonie miejskich placówek oświatowych i opiekuńczych dla najmłodszych.

Władze miasta podkreślają, że nie bez znaczenia przy podejmowaniu decyzji o budowie żłobka były dane statystyczne.

- Świdnik jest chętnie wybierany przez nowych mieszkańców. Z roku na rok rośnie liczba osób meldujących się. Część z nich przeprowadza się do nas  z Lublina, inni przyjeżdżają z odleglejszych rejonów województwa. Taka tendencja jest dla nas bardzo korzystna, ale świadczy również o tym, że Świdnik jest doceniany jako dobre miejsce do życia - tłumaczy Ewa Jankowska, sekretarz miasta.

Maluchy w komforcie

Projekt budowy żłobka był gotowy już w minionym roku. Okazało się jednak, że w planowanej technologii nie da się go wykonać w ciągu roku, a tego wymaga rządowy program Maluch Plus, z którego miasto uzyskało dotację do budowy.

- Dlatego musieliśmy zmienić projekt i nieco przesunąć w czasie inwestycję. Żłobek powstanie w technologii modułowej, będzie budynkiem ekologicznym i energooszczędnym - mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

Urzędnicy jeszcze raz wystąpili do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o dofinansowanie inwestycji. Wniosek złożyli w listopadzie ubiegłego roku. W nowej placówce znajdzie opiekę około 125 najmłodszych świdniczan. Przedstawiciele ratusza tłumaczą, że liczba miejsc w planowanym żłobku została ustalona na podstawie badania zapotrzebowania mieszkańców Świdnika na takie usługi.

Miejsce na miarę czasów

Przetarg na budowę żłobka został ogłoszony w miniony piątek. Budynek będzie miał dwie kondygnację i prawie tysiąc metrów kwadratowych powierzchni. Znajdzie się w nim 5 sal dziennych dla maluchów. Każda będzie wyposażona w łazienkę. W budynku zostaną zlokalizowane również pomieszczenia przeznaczone do spania i do zabawy. Dzieci będą miały do dyspozycji szatnię z wydzieloną częścią dla najmłodszych. Kolejne pomieszczenia przeznaczone zostaną na sekretariat, gabinety dyrektora i pielęgniarki. Pracownicy placówki będą mieć pokój socjalny z wydzieloną szatnią. W budynku powstanie także kuchnia z magazynami na żywność, sprzęt i zmywalnią. Żłobek będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, podobnie jak okalająca go działka. Powstanie droga dojazdowa do budynku, chodniki, a także miejsca parkingowe. Do dyspozycji maluchów będzie również plac zabaw, wyposażony, między innymi w piaskownicę, karuzelę i ciuchcię z wagonikami. Urzędnicy czekają do 17 lutego na oferty od zainteresowanych wykonawców. Inwestycja ma być gotowa do końca listopada tego roku.