Wydrukuj tę stronę
środa, 12 luty 2020 08:15

Jak wybrać perfumy dla pań

Napisane przez 

/ REKLAMA /

Zapach jest jednym z ważniejszych elementów wpływających na samopoczucie. Może określać nastrój, dopełniać stylizację czy być przeznaczony na określoną okazję. Niektóre panie są bardzo przywiązane do swoich zapachów i od lat używają tych samych perfum. Jeszcze inne mają na toaletkach wiele buteleczek, po które sięgają w zależności od upodobań. Jak znaleźć ten właściwy zapach?

Perfumy, woda perfumowana i woda toaletowa

Zacznijmy od kwestii podstawowych. Nie o każdym zapachu możemy powiedzieć, że są to perfumy. Wszystko jest zależne od stężenia olejków eterycznych. Perfumy mają najwyższe stężenie substancji zapachowych, które sięga ok. 20-40%, rozpuszczonych w 90-96% alkoholu. Nieco mniej intensywna jest woda perfumowana: 10-15% olejków rozpuszczonych w 90% alkoholu. Najmniej ma ich woda toaletowa: 5-10% stężenia w 60-80% alkoholu. Te proporcje będą miały wpływ zarówno na trwałość zapachu, jak i jego moc. Najmocniejsze będą perfumy, a najdelikatniejsza z wymienionych woda toaletowa. Dlatego perfumy stosujmy w mniejszych ilościach. Wybierajmy je jako dopełnienie wieczorowej kreacji. Po wodę toaletową możemy sięgnąć wychodząc do pracy czy na spotkanie ze znajomymi.

Każdy zapach składa się z trzech nut: nuty głowy, bazowej oraz serca. Nuta głowy jest pierwszą, jaką czujemy po otwarciu flakonika: jest intensywna, ale ulatuje szybko, po kilkunastu minutach. Nuta serca to połączenie nuty głowy z bazową - tworzy bukiet zapachowy. Będzie czuć ją do kilku godzin po aplikacji perfum. Nuta bazowa jest natomiast istotą zapachu. Wyczuwamy ją najdłużej, nawet po kilku dniach. To ona decyduje o tym, jak finalnie woń perfum będzie prezentować się na skórze. Zatem zanim zdecydujemy się na określony zapach, koniecznie sprawdźmy, czy odpowiada nam nuta bazowa.

Testowanie zapachu w perfumerii

Wchodząc do perfumerii i mając do wyboru całe regały zastawione flakonikami, bardzo trudno zdecydować się na coś konkretnego. Dlaczego? Ponieważ zmysł węchu po zapoznaniu się z kilkoma zapachami w krótkim czasie zaczyna je mylić. Wybierając perfumy damskie, starajmy się nie wąchać więcej niż dwa, trzy zapachy.

Jak je wybrać? Najlepiej na podstawie swoich poprzednich preferencji. Postarajmy się określić, jakie zapachy nam odpowiadają: czy lubimy świeżość cytrusów, czy może ciężkie zapachy korzenne. Opiszmy ekspedientce, jakiego aromatu poszukujemy. Możemy wspomóc się też wcześniejszymi wyborami.

Nie kupujmy zapachu na bibułce! Bibułki są dobre do testowania perfum, tylko po to, żeby określić swoje pierwsze wrażenia. Koniecznie testujmy na skórze. Nie przez kilka minut w perfumerii, ale najlepiej przez cały dzień lub kilka dni. Pochodźmy z zapachem, spróbujmy się z nim oswoić. Prośmy w perfumerii o próbkę, a jeśli nie będzie dostępna, spryskajmy nadgarstek.

Damskie perfumy nastręczają trochę problemów przy wyborze. Zwykle dlatego, że chcemy zdecydować się od razu. Świadoma selekcja jest jednak korzystna zarówno dla naszego samopoczucia, jak i dla kieszeni.