Wydrukuj tę stronę
piątek, 07 luty 2020 09:02

Sokolnik postraszy w lutym

Napisał 

Na nowe sposoby na gawrony czekają piesi i kierowcy. I jednym, i drugim we znaki dają się gawrony, które zanieczyszczają chodniki, trawniki i parkingi. Pod szczególnym nadzorem ma się znaleźć również powstający Park Avia, dla którego ptaki także są uciążliwym sąsiedztwem.

Przedstawiciele ratusza próbowali już niemal wszystkiego. Płoszyli ptaki za pomocą rozwieszonych na drzewach głośników i drona. Prowadzą również regularne akcje prześwietlania koron drzew i zrzucania gniazd. Za każdym razem, po kilku miesiącach, gawrony wracały na swoje dotychczasowe miejsca. Nie inaczej było w minionym roku. Choć po akcji straszenia ptaków za pomocą drona i zrzucania ich gniazd, wydawało się, że tym razem uda się wypłoszyć niechcianych gości. Jednak wszystkie te działania nie przyniosły oczekiwanego rezultatu.

W tym roku walka z gawronami rozpoczyna się na nowo i jest jeszcze szerzej zakrojona. Rozpoczęła ją już administracja Spółdzielni Mieszkaniowej, która rozwiesiła w blokach kartki przypominające o zakazie wyrzucania jedzenia i dokarmiania ptaków. Podobne ostrzeżenia mają pojawić się również w budynkach zarządzanych przez Przedsiębiorstwo Komunalne Pegimek.

To jednak dopiero początek. Do otwartej wojny z gawronami szykuje się również miasto. W budżecie znalazły się pieniądze na zrzucanie ptasich gwiazd, ale nie tylko.

– W tym roku chcemy po raz pierwszy skorzystać z pomocy sokolnika – tłumaczył Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

Tego typu usługi nie są tanie. Zarezerwowano na nie około 90 tys. zł. Dotąd jednak wszelkie inne sposoby nie zdały egzaminu. Natomiast po doświadczeniach innych miast wydaje się, że działania sokolnika mogą być skuteczne.

– Jesteśmy już po rozmowach. W tej chwili przygotowujemy umowę. Zakładamy, że sokolnik rozpocznie straszenie gawronów w lutym i będzie prowadził działania do rozpoczęcia sezonu lęgowego – mówi M. Dmowski.

Urzędnicy opracowują również mapę miejsc, które będą patrolowały drapieżne ptaki. Już wiadomo, że pod swój nadzór wezmą, między innymi, centrum Świdnika, a także teren między ul. Fabryczną i al. Lotników Polskich, gdzie w tej chwili kończy się budowa Parku Avia.