• Schronisko w Krzesimowie
  • Zdrowy Świdnik
  • Idzie sobie Grześ...
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • Repertuar
  • rodzinka
poniedziałek, 20 styczeń 2020 09:35

Coraz bliżej żłobka

Napisał 

Jeszcze w tym miesiącu władze miasta planują ogłoszenie przetargu na żłobek. Placówka dla maluchów powstanie przy ul. Klonowej i pomieści 125 dzieci. Urzędnicy ubiegają się również o dofinansowanie rządowe budowy, choć z rozpoczęciem inwestycji nie będą czekać do rozstrzygnięcia ministerialnego konkursu.

W tej chwili w Świdniku działają dwa żłobki miejskie i cztery prywatne. Z opieki w nich może skorzystać około 155 dzieci. Po kolejnych naborach do placówek widać, że potrzeby są dużo większe. Dlatego władze miasta już od kilku lat zastanawiały się nad budową nowego żłobka. W minionym roku inwestycja po raz pierwszy pojawiła się w budżecie. Ratusz zdobył na nią rządowe dofinansowanie. Okazało się jednak, że w technologii, w której została zaplanowana, nie da się jej wykonać w ciągu dziesięciu miesięcy, a takie były wymogi programu. Przedstawiciele ratusza od razu zaznaczali, że nie zamierzają rezygnować z budowy nowej placówki dla maluchów.

- Zmienimy projekt i jeszcze raz złożymy wniosek o dofinansowanie - tłumaczył Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

Już w listopadzie minionego roku nowy projekt trafił do Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które zarządza programem Maluch Plus. Inwestycja została również wpisana do tegorocznego budżetu. Według szacunków urzędników budowa nowej placówki dla maluchów pochłonie ok. 8 mln zł.

- Żłobek powstanie w części miasta, w której jest szczególnie dużo rodzin z małymi dziećmi - tłumaczy burmistrz Waldemar Jakson. - Będzie zlokalizowany przy ulicy Klonowej, między ulicami Kopera i Kasperka.

Placówka zostanie wybudowana na miejskiej działce, która od lat jest zarezerwowana na działalność oświatową i społeczną. W tej chwili jeszcze nie wiadomo, czy świdnicka inwestycja otrzyma ministerialne wsparcie. Natomiast miejscy urzędnicy kończą już przygotowywanie dokumentacji potrzebnej do ogłoszenia przetargu.

- Chcemy rozpocząć procedurę przetargową jeszcze w tym miesiącu - mówi M. Dmowski. - Mamy już zmieniony projekt.

Żłobek powstanie w technologii modułowej. Będzie budynkiem nowoczesnym, ekologicznym i energooszczędnym. W nowej placówce znajdzie opiekę około 120 najmłodszych świdniczan. Przedstawiciele ratusza tłumaczą, że liczba miejsc w planowanym żłobku została ustalona na podstawie badania zapotrzebowania mieszkańców Świdnika na takie usługi.

Najczęściej czytane