• Idzie sobie Grześ...
  • rodzinka
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • Schronisko w Krzesimowie
  • Zdrowy Świdnik
  • Repertuar
poniedziałek, 13 styczeń 2020 15:40

Ruszą na Adampol

Napisał 

Od jutra miejscy mundurowi będą pukać do domów jednorodzinnych. Zapytają, w jaki sposób mieszkańcy ogrzewają swoje nieruchomości. Jak zapewniają przedstawiciele ratusza, nie chodzi o kontrolowanie świdniczan, ale o zebranie informacji dotyczących ilości starych pieców, które jeszcze są w użyciu.

Wszystko ma związek z próbami ograniczenia zanieczyszczenia powietrza na terenie miasta. Jednym ze źródeł zadymienia są właśnie wiekowe piece na paliwo stałe. Świdniczanie mogą je wymieniać, korzystając z pomocy unijnej, w ramach programu „Czyste powietrze”, za który odpowiada Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.

Od grudnia minionego roku wnioski istnieje możliwość składania wniosków również w Urzędzie Miasta.

- Postanowiliśmy pomóc mieszkańcom. Słyszeliśmy wielokrotne narzekania, że nie potrafią wypełnić dokumentów. Dlatego stworzyliśmy w urzędzie punkt konsultacyjny. Mieści się on w pokoju nr 111. W ten sposób przejęliśmy na siebie całą procedurę biura obsługi klienta. Można przyjść do urzędu, spokojnie wypełnić i wysłać wniosek. Nasz urzędnik pomoże przebrnąć przez całą procedurę - tłumaczył kilka tygodni temu Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

Efekty przeniesienia biura bliżej mieszkańców już są widoczne.

- Wniosków jest więcej. Pierwszego dnia działania punktu zgłosiło się do nas kilka osób zainteresowanych programem - mówi M. Dmowski.

Przedstawiciele ratusza zwracają jednak uwagę, że nadal nie znają skali potrzeb mieszkańców domów jednorodzinnych.

- Nie wiemy ile rodzin jeszcze korzysta z pieców na paliwo stałe, jaka liczba osób zdecydowała się na wymianę oraz ilu mieszkańców się nad tym zastanawia - przyznaje zastępca burmistrza.

W odpowiedzi na te pytania mają pomóc strażnicy miejscy. Od jutra będą pukać do drzwi domów na os. Adampol.

- Od razu chciałbym uspokoić mieszkańców, że nie będziemy przeprowadzać kontroli. Funkcjonariusze zapytają tylko o rodzaj używanego pieca - zaznacza Janusz Wójtowicz, komendant SM.

Przeprowadzone przez strażników ankiety będą anonimowe.

Najczęściej czytane