• Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • rodzinka
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • Schronisko w Krzesimowie
  • Repertuar
  • Idzie sobie Grześ...
  • Zdrowy Świdnik
sobota, 11 styczeń 2020 21:10

Znów opowiedzą o historii

Napisała 

Już jutro, po raz kolejny będziemy mieli okazję zobaczyć pracę świdniczan na srebrnym ekranie. O godz. 19.05, na kanale TVP Historia premierę będzie miał film dokumentalny pt. „Nie tylko Enigma. Opowieść o służbach wywiadowczych polskiego podziemia”, w reżyserii Magdaleny Kołodziejczyk i Rafała Kołodziejczyka.

Za zdjęcia do filmu odpowiada Paweł Iwaniuk. Ilustracje natomiast wykonał Paweł Kasperek. To nie pierwsze spotkanie artystów ze Świdnika z reżyserskim duetem. Świdniczanie mieli okazję współpracować z Magdaleną Kołodziejczyk i Rafałem Kołodziejczykiem, między innymi przy filmie „Historia Dominika Szajnera”.

„Nie tylko Enigma. Opowieść o służbach wywiadowczych polskiego podziemia” - Wywiad Armii Krajowej podczas II wojny światowej oceniany był przez sojuszników jako najsprawniej funkcjonujący na świecie. Ocenia się, że gdyby nie jego działalność, wojna potrwałaby o kilka lat dłużej i nie wiadomo, z jakim skutkiem by się zakończyła. Pod koniec 1944 roku Niemcy mieli już rozwiniętą produkcję samolotów odrzutowych, którym w walce nie mogły dorównać alianckie myśliwce. Rozwijała się produkcja pocisków dalekosiężnych V2, a także trwały zaawansowane prace nad produkcją broni jądrowej. Dzięki działaniom wywiadowczym prowadzonym przez agentów Armii Krajowej udało się pokrzyżować plany produkcji tej broni. Przez cały okres trwania II wojny światowej wywiad AK dostarczył sprzymierzeńcom ponad 25 tysięcy raportów. Film ma na celu przypomnienie zasług tej struktury Armii Krajowej w osiemdziesiątą rocznicę wybuchu II wojny światowej. Oprócz przybliżenia struktury wywiadu w Polsce w okresie II wojny, przypomnimy najważniejsze akcje wywiadowcze, przybliżymy ich znaczenie oraz wpływ na teatr działań wojennych w Europie. Zasadnicza opowieść przedstawiona zostanie za pomocą tekstu lektorskiego oraz wypowiedzi fachowców. Tłem dla opowieści narratora będą symboliczne ilustracje fabularne, które płynnie przechodzić będą w animowane rysunki ilustrujące najciekawsze fragmenty opowiadanych historii. Dopełnieniem będzie skomponowana na potrzeby filmu muzyka.

Najczęściej czytane